Roční inflace je překvapivě na nule

Ani dva roky poté, co Česká národní banka zahájila drastickou léčbu ekonomiky slabou korunou, se nedostavil očekávaný růst cen. Faktory, nad nimiž centrální banka nemá kontrolu, srazily roční inflaci prakticky na nulu. Ve srovnání s říjnem ceny dokonce klesly o 0,4 procenta. Tak rychle cenová hladina neklesala od září 2013.

Zlevňují některé potraviny a pohonné hmoty. Barel ropy nyní stojí méně než kdykoliv během posledních šesti let. A levná ropa se promítne do dalšího snížení cen paliv i dalšího zboží v Česku. Deflaci si navíc i dovážíme. V eurozóně vyráběné zboží je nyní o tři procenta levnější než před rokem. ČNB přitom intervence odůvodňovala také tím, že lidé v době zlevňování budou nákupy odkládat s vidinou dalšího cenového pádu. To se ale neděje. Odbyt zboží dlouhodobé spotřeby, u něhož se dá obnova odložit nejjednodušeji, nyní dokonce roste nejrychleji. Nízká inflace neohrožuje růst mezd, což je pro ekonomiku jako celek dobrá zpráva.

„ČNB se svého dvouprocentního inflačního cíle nevzdá, jelikož se obává, že by se nižší inflační očekávání promítla v nižším růstu mezd,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. Přestože svůj hlavní cíl neplní, je další oslabení koruny v současné konjunktuře neobhajitelné. Hlavní snahou centrálních bankéřů je nyní posilovat přesvědčení, že udrží korunu u 27 korun za euro do druhé poloviny příštího roku a podle potřeby i déle. Složení bankovní rady se však v polovině příštího roku obmění a s tím může přijít i přehodnocení dosavadní politiky.

Po dlouhých letech stagnace začaly podniky konečně svým zaměstnancům přidávat, jak ukázalo již minulé čtvrtletí, kdy platy poskočily o 3,8 procenta. Vzhledem k dobrým výsledkům velké části podniků napříč regiony i obory lze čekat, že růst bude nadále pokračovat a štědré by měly být i vánoční bonusy. Odbory ale požadují rychlejší růst mezd, protože firmy na zvýšení finanční prostředky mají. „Usilujeme o pětiprocentní růst platů,“ říká předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a dodává, že díky nižší inflaci zaměstnanci dostanou reálně více, a budou tak moct i více utrácet. Pro příští rok čeká šéf odborové konfederace jednoprocentní inflaci. Podniky současnou dokonalou cenovou stabilitou při mzdových vyjednáváních zatím argumentovat nezkouší. Nedovolí jim to jak nezaměstnanost, která klesla na předkrizové hodnoty, tak především rostoucí počet neobsazených pozic. Stav hospodaření daného podniku a vývoj odvětví mají větší váhu.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
16. 12. 2015 7:24

česká národní banka pracuje ( dodejme, že velmi úspěšně ) na tom, aby český národ nebyl, za to by měla dostat taky nějakou nobelovku. ..)

brtnikvbrlohu1
brtnikvbrlohu1
16. 12. 2015 7:31

Asi si budu muset dojít pro nové brejle – nějak špatně vidím – ceny všude na cenovkách rostou (prej mimo benzinu – ale v rámci šetření přírody auto nemám – a lokomotiv) a čtu že je nulová inflace.

Béda
16. 12. 2015 7:31

Zrovinka ráno jsem na zprávách ČRo slyšel zprávu, že ČNB uvažuje o dalším znehodnocení koruny a že jejím cílem je zabránit posilování koruny a udržet její kurz kolem 27 Kč/Euro.

(To bude asi to „přibližování“ se Západu)

fajt
16. 12. 2015 7:40

Béda napsal Zrovinka ráno jsem na zprávách ČRo slyšel zprávu, že ČNB uvažuje o dalším znehodnocení koruny a že jejím cílem je zabránit posilování koruny a udržet její kurz kolem 27 Kč/Euro. (To bude asi to „přibližování“ se Západu) to je jenom hašení chyb ( nebo korekce úniku, který logicky nastal ), má odradit zdejší ovečky od nákupních nájezdů do ciziny ( prostě jim dojebou výhodný kurz ) – já jsem zase slyšel, že pokud by čnb ( která je úplně mimo kontrolu všech vládních institucí ) dále pokračovala v ekonomické genocidě, tak se státní správa mzdově naváže na euro.… Číst vice »

fajt
16. 12. 2015 8:23

činnost čnb je taková dělostřelecká příprava před kolonizací české hroudy těmi pravými vyvolenými, se švejky se nepočítá na žádné s „bojujících“ stran. ..)

Béda
16. 12. 2015 10:09

Béda napsal Zrovinka ráno jsem na zprávách ČRo slyšel zprávu, že ČNB uvažuje o dalším znehodnocení koruny a že jejím cílem je zabránit posilování koruny a udržet její kurz kolem 27 Kč/Euro. (To bude asi to „přibližování“ se Západu) Zde bych měl takovou akademickou otázku. Jak se vlastně máme přiblížit Západu, když ČNB stále uměle znehodnocuje měnu vůči západní měně (euru) a je zde setrvalý tlak na zvyšování „konkurenceschopnosti“ (= pokles mezd, propouštění, nahrazování lidské práce stroji… – k tomu směřuje i dovoz konkurenční dumpingové pracovní síly migrantů) a ceny klíčových nákladů (bydlení, energie, potraviny, voda, MHD jdou s malými… Číst vice »

jogín
jogín
16. 12. 2015 12:18

Určitě stále rostou mandatorní výdaje domácností. Importované ceny surovin klesají, ale v inflaci je nula- po ukončení propadů surovin se dá očekávat prudký nárůst inflace. Co s tím ale míní dělat ČNB? Inflační cíl je zřejmě nesmysl, nulová inflace k žádným odkladům spotřeby nevede, reaálně to funguje opačně. Mám dojem, že celá nezbytnost inflace je jenom propaganda bankéřů.

Sasin
Sasin
16. 12. 2015 16:35

IN flace, česky, moravsky, slezsky a slovensky „zdražování“, je na nule? A každý rok mají ovce novýa vyšší plot do kterého čumí menšíma dírkama přes benk-benk-zlodějské zdi. 3 000 000 lidí nemá za co žít, ale nezaměstnanost se snížila na 4,5%. Už se těším na 0, to bude asi totalita, né?? Muheeeee Domnívám se, že i ten Roma, RIM nebo MIR se klátil důstojnějí od této této vydrožované svoloče “ chátra, sebranka, holota, lůza“… Já chápu, že principál ze školní lavice mě ústy Hudry-hudrypera může zlomit virtuálně mediální vaz, ale co taky jiného zmohou že. Jedině že se všichni blboni… Číst vice »

Sasin
Sasin
16. 12. 2015 16:39

Mana dát óratorní výdaje domácností je kočičárna, kočkopes neboli nesmysl obecný.

Pokud se jedná o podílové potřeby všech a za všech okolností, které není schopen blboň vymyslet, nigdy to nebude jinak. Muheeeee

Sasin
Sasin
16. 12. 2015 16:51

Mana dát óratorní výdaje domácností je kočičárna, kočkopes neboli nesmysl obecný.

Pokud se jedná o podílové potřeby všech a za všech okolností, které není schopen blboň vymyslet, nigdy to nebude jinak. Muheeeee

Man-d-atórium, čili modlení se za nudle z nosa vrchnosti nebo, čili mor-a-atórium jako obrácení k nudlím zpětně je nekonečnou in (ff)lácí bankocetlových rodidel, které zátorují v kapsách přímo vždy písemným nastolením za KON a zlodějských potomků a kukaček, “ to zní kuku, kuku, a jak kukačka zakukala, okamžitě panenka zaplakala“.