Jak svině povalila dub

Toto video je netolerantní. Není to TV formát. Vím velmi dobře, že zůstane pouze na mém blogu. Do hromadných sdělovacích prostředků se nedostane a já se nebudu nijak omezovat při svém hodnocení. Mám právo, jako Ukrajinec, komentovat událost, ke které zcela nedávno došlo na Ukrajině. Všechny celkem hodně pobouřilo video z Vinice, kde skupina gibbonů přišla do kanceláře a pod záminkou, že se jedná o ruskou firmu, začali s nezákonným zastrašováním. Na začátku skupina lidí v maskách pod vedením, jak se dále vyjasnilo, osmnáctileté slečinky, vtrhla do kanceláře, načež se slečinka usadila na jedno z pracovních míst a začala s měřením sil. Mluví se ženou, zaměstnankyní firmy a pokouší se jí dokázat, že ta firma je ruská, a proto financuje separatismus na jihovýchodu.

Zaměstnankyně jí vysvětluje, že se nejedná o ruskou firmu. Slečinka jí odpovídá: „Všechno je to prokázané! Všechno je dokázáno!“ Žena se pokouší vysvětlovat, že firma je zaregistrované ve Vinici, pracují tam Viničané, daně se platí do vinického rozpočtu, ale komu co vysvětlíš?

„Pokud máte nějaké výhrady, obraťte se na policejní orgány, napište žalobu, jednejte v rámci zákona!“ Ta žena asi dosud nepochopila, že žije „v“ Ukrajině! Na nové Ukrajině!

Žena nakonec stiskne poplašné tlačítko a přiběhne její soused, tj. člověk ze sousední firmy. A zkouší zjistit, co je to vůbec za lidi. Ukaž svůj obličej, ty aktivisto!

V podstatě zadává rozumné otázky: „Co jsi zač? Tady není válka a vy nepodnikáte speciální operaci. Jste ve Vinici na ukrajinském území, proč jste v maskách?“

Všimněte si, jak chlapec, ke kterému přistoupil muž, a ne žena zastrašená dvaceti hlavořezy, reaguje na otázku: „Co jsi zač?“ Aktivista.

To je velice důležitý moment. Slečinka se obhajuje: „Tady jsou ATOšnici.“ A sama se bude obhajovat tím, že patří k bataliónu Ajdar. To znamená, že jednáme s „nedotknutelnými“, kteří mohou přicházet v maskách do cizího areálu, do cizí kanceláře a vyvolávat nezákonné konflikty. Přímo řečeno, porušovat zákony! Oni tam přišli a porušili minimálně několik paragrafů ukrajinského trestního zákoníku.

Žena pořád ještě apeluje na zákony. “ Je vůbec zakázáno, aby ruské firmy pracovaly na Ukrajině?“ Já jsem o takovém zákazu neslyšel. Ať Nejvyšší rada přijme takový zákon a z Ukrajiny odejde 80 % byznysu z těch 10 %, co tu ještě zbyly. To je přece logické, ne?

Ano velice logické. Proč by nenavštívili ukrajinský Naftogaz, který přímo nakupuje plyn od Ruska, a pokud přímo tam posíláme peníze, tak vlastně sponzorujeme separatismus. A jakou vlastně firmu navštívili tito občané? Jedná se o firmu SMD, Strojmarket Domofony, to znamená, že instalují do domů viničanů domácí telefony, instalují je Viničané, firma pracuje ve Vinici a daně platí do vinického rozpočtu. Separatismus?

Člověk nevybíravými výrazy rozmlouvá s tou slepicí. Sklapni a ztrať se. V podstatě je to logické a teď se podívejte, co se bude dít dál.

To je to, za co by je v Evropě zavřeli a ve Státech by je ta zaměstnankyně, aniž by vstala ze svého pracovního místa, mohla všechny postřílet a nic by se jí za to nestalo. Proč? Protože právo na soukromé vlastnictví je neotřesitelné. Úcta k soukromému vlastnictví stojí v západním světě nade vším. To je tam, kam se Ukrajina ještě před nedávnem tak hrnula. Tak to je začátek.

Dále se zapojí i „národní aktivisté!“ Celá skupina se jich vrhne na jednoho, podle starého ukrajinského zvyku, stříknou mu do obličeje plyn a zmlátí ho.

Následně to ukrajinské trestní orgány na místě budou klasifikovat jako „drobné výtržnictví“.

Došlo ke rvačce, ve které se slečinka účastnila mezi prvními a potom se vrací k ženě do firmy, která instaluje domácí telefony na domy Viničanů a co požaduje? Jen si to poslechněte.

Požaduje, aby žena z této firmy dala výpověď, očividně jí asi tato osmnáctiletá utřinoska najde jinou práci. Možná tak v bataliónu Ajdar.

Dále přijíždí ochrana, která je absolutně mimo. Jenom chodí s tupými výrazy ve tváři a nic nedělají. Viděli lidi v maskách – a to je na Ukrajině strašná věc. Co by udělala… No já člověk, který žije v Evropě, mohu říci, co by udělala ochranka v Evropě. Všechny by okamžitě přišpendlili ksichty k podlaze. Ksichty k podlaze!

Další zajímavý moment. Povšimněte si. Lidé, kteří přišli do cizí kanceláře, dopustili se tam absolutních prasáren, porušili zákon, začínají vykřikovat: „Hledejte toho výtržníka, který na mě zaútočil! Hledejte toho lumpa, oni přišli a zmlátili nás tady.“ Okamžitě všechno otočili.

Poslouchejte, co říká ten mladý člověk, který je mimo kameru: „My jsme nezačali. To on se tu začal vztekat, zaútočil a vyvolal rvačku.“

Jak je to legrační, dopustit se trestného činu a potom udávat toho, kdo se mu pokoušel zabránit.

Teď ta mocná ochranka: „A vy nepůjdete pryč, ne?“ „Ne, nikam nejdu!“ To si říká ochranka.

Přijíždí policie a utřinoska pokračuje s vyvoláváním: „Kde jsou ti chuligáni?“ Chápete, ano? Tak jak se to u nás děje vždycky. Někdo něco udělá a potom sám napíše žalobu. Někdo na někoho zaútočí, a potom říká, to on na mě zaútočil. A platí to od malých věcí, když začneme tady od té smradlavé utřinosky, dále k někomu staršímu a až na státní úroveň. Někdo něco udělá, a potom obviňuje toho, proti komu to bylo namířeno. Nepřipomíná vám to něco? Mně ano.

A ten udavač mimo kameru pokračuje se svým kolovrátkem: „Musíme zavolat toho kluka, který se pral tady s děvčetem.“ Udavači!

Tady se slečinka představuje. To je další velice vypovídající okamžik. Neukazuje svůj občanský průkaz, ale dokumenty z vojenského útvaru Ajdar. Konec, je z toho venku.

A teď přijíždí velké zvíře, policejní velitel oddělení veřejné bezpečnosti ve městě Vinice a slečinka ho vítá slovy: „Všichni bandité se dávno rozutekli!“

Před tímto velitelem zkouší hrát na chlapskou strunu, házet po něm očičkama. Jde jí to ztěžka, alespoň podle mě.

No co mám povídat. Flirtování přináší svůj výsledek a policista, velitel najednou chápe, že tato firma napomáhá separatismu na východě.

Financování prý probíhá přímo přes jejich firmu. Jakmile namontují dva domácí telefony, hned posílají peníze separatistům na granáty?! A policajt přikyvuje: „Ano, ano, věřím, tak to bude.“

Ve výsledku policajt říká: „Pochopil jsem vás. Jste chlapíci, prostě chlapíci!“ Běžte do dalších deseti firem, zavřete všechny firmy ve Vinici. Pochodujte s prapory, bubnujte do bubínků, zpívejte písně… hovada.

Policejní velitel oddělení veřejné bezpečnosti ve městě Vinice pokračuje: „Ano, to je správné. Já vás chápu. Aktivisté musí bojovat, musí chodit po cizích kancelářích, malovat po zdech, útočit na lidi, mlátit je, stříkat na ně plyn, chodit v maskách. Všechno je v pořádku. To je přece Ukrajina!“ Policajtovi je to ukradené, on svoje peníze bere a nechápe, že žaludy, kterými se živí, rostou na dubu rozpočtu, včetně toho místního. On to nechápe, on si nedokáže uvědomit souvislost mezi firmami, které platí do rozpočtu a kde třeba pracuje i jeho žena, a tím, co se děje. On je prostě „chápe“.

A za všechno, co se stalo, navrhuje paragraf: „Drobné výtržnictví. Pokuta.“

Teď už jenom pár slov o té slečince. Této vypatlané bytosti někdo dal do ruky i samopal. Střílí z něho ve svém bataliónu Ajdar. Jenom doufám, že ne po lidech. Jen se podívejte, jak je spokojená.

A teď malé fotoalbum toho kvítečku.

Mimochodem, teď bude následovat fotografie. Můj názor je, že chodit po Vinici, která přišla o velké množství svého civilního obyvatelstva za 2. světové s hákovým křížem a být na to hrdý, je stejné, jako by například Afroameričané začali oslavovat obchodování s otroky. Je to nesmyslné, je to degenerativní.

A dále to samé, pokud se jí líbí být následovnicí těch, co jí znásilňovali babičku, nebo možná i dědečka, tak je to její osobní problém. Jenom to vypadá tak nějak „kumenno“. To znamená něco jako směšně smícháno s nevkusně. Je to nevkusné, bratři Viničané, je to nevkusné.

Mimochodem, může opravdu být i árijkou. Protože jestli její babičku znásilnil někde na seně Němec, tak je zcela možné, že v jejích žilách koluje i árijská krev. Opravdu!

Tady je několik myšlenek této vojandy.

„Já samozřejmě chci to všechno ukončit. Sláva Ukrajině! Proč sláva? … Ukrajina existuje pouze formou ideje v hlavách některých lidí, kteří dokáží přemýšlet.“

A teď ty nejdůležitější otázky:

  1. Kdo dal té choromyslné do ruky zbraň a povolil sloužit v dobrovolnickém bataliónu. Kdo?
  2. Kdy se ve Vinici uzavřou všechny firmy? Tam je to s nezaměstnaností i tak nehezké a výplaty jsou takové, že v Evropě je za ně možné jednou napůl nakoupit v supermarketu. Co budou dělat Viničané? Je pochopitelné, že mohou všichni jít sloužit do bataliónů. Těch bataliónů pro všechny asi nebude dost.
  3. Kdo bude chtít investovat a pracovat v zemi, kde mu do kanceláře můžou nakráčet takové zjevy, které nezadrží ochranka, a policie řekne: Všechno je v pořádku. Schvaluji, chápu.. Separatisté? No to je jasné. KDO?

A poslední otázka: Vy jste na Majdanu bojovali za tohle? To je ta nová Ukrajina? Bojovali jste. Mohu vám jen poblahopřát. ZVÍTĚZILI JSTE! Jenom nevím, jak v takové Ukrajině budete dále žít!

Překlad: Irena

Námět: Rado Miko

Přejít do diskuze k článku 2 komentáře