Jakov Kedmi: Vítězství Moskvy a Damašku bude hanbou Západu

Rozhovor Komsomolské pravdy

Moskva jedním úderem zmařila plány Washingtonu

Jakove Iosifoviči, Rusko nyní jedná v Sýrii tak, jak více než rok jednali Američané a Evropané. Bombarduje teroristy. Proč se Západ proti nám tak tvrdě postavil?

Mýlíte se. Rusko vůbec nejedná tak, jak jednaly USA a Evropa.. Rusko bojuje s Islámským státem, ale oni jen dělali, že s ním bojují. To, co dělali Američané pod rouškou boje s IS, je prostě schizofrenní.

Tak ostře to vnímají proto, že Rusko jedním rázem zničilo všechny plány Washingtonu a Rijádu. Protože pokud se Rusku podaří zlikvidovat Islámský stát a další islamistická teroristická uskupení, bude to znamenat úplnou porážku Spojených států a jejich spojenců. Jejich pět let trvající úsilí svrhnout v důsledku občanské války prezidenta Sýrie Asada se nezdaří. Všem bude jasné, že účinnost ruských vojenských sil je mnohem vyšší, než amerických. A to hlavní – Rusku se konečně podaří uchytit na Blízkém východě se všemi z toho plynoucími důsledky. Získá základnu ve Středozemním moři, která se stane hlavní základnou proti americké 6. flotile. A kromě toho, další země Blízkého východu, které to vše uvidí, budou činit závěry o tom, kdo má jakou váhu ve světě, s kým je potřeba se přátelit a s kým ne.

Jaký vztah má Izrael ke zvláštní operaci Ruska v Sýrii?

Izrael oficiálně neprotestuje. A nevyjadřuje žádnou nelibost nad jednáním Ruska. My v Izraeli jsme řekli, že se nepřipojujeme k těm, kteří se pokoušejí obvinit Rusko kvůli jeho počínání v Sýrii. Návštěva premiéra naší země Netanjahua v Moskvě měla zkoordinovat operace ruských a izraelských vzdušných sil.

V předvečer zvláštní operace přijížděli do Moskvy lídři z Blízkého východu jeden za druhým. Stalo se Rusko centrem politiky v arabském světě?

Moskva je nyní jednoznačně jedním z hlavních hráčů. Vedle zemí regionu je nejaktivnějším a nejvýznamnějším účastníkem událostí.

Ale Rusko se rozchází s Tureckem v názorech na zvládnutí konfliktu v Sýrii. Turecký prezident Erdogan hrozí přerušením „přátelství s Moskvou.“

Turecko má své vlastní zájmy v regionu a vůbec nepotřebuje, aby Sýrie zesílila. Chce posílit vliv islámských uskupení a potlačit všechny varianty kurdské aktivity v Sýrii a Iráku. Nespěchal bych se zařazením Turecka mezi strategické spojence Ruska. Teprve až bude zprovozněn ruský „Jižní proud“ přes Turecko, tak to bude možné potvrdit.

Neudivilo Vás, jak rychle jednalo Rusko? Od rozhovoru Putina s Obamou v OSN do začátku náletů uběhlo sotva pár dní…

Všechno bylo realizováno velice přesně! Bylo zřejmé, že nasazení ruského letectva v Sýrii začne krátce po vystoupení Putina v OSN a rozhovoru s Obamou. Dříve by to bylo nerozumné z diplomatického úhlu pohledu a později z pohledu strategického. Putin to zahrál jako podle not.

Evropa a Spojené státy neustále varují Rusko, aby nedělalo chybu a nebombardovalo „umírněnou syrskou opozici.“ Kdo to vlastně je?

„Syrskou opozici“ z 50-60 procent tvoří al-Kájda a Islámský stát. Zbylá část jsou z poloviny různé druhy „Muslimských bratrstev.“ Pokud jde o zbytek – jednu polovinu tvoří nenáboženská opozice a druhou prostě městské gangy. Obyčejní lupiči, kteří jsou na Západě dáváni pod jednu střechu s opozicí. Ale ti všichni nemají nic společného s obyvatelstvem samotné Sýrie, které se z 80 procent nachází na územích ovládaných Asadem. Mnozí tam přesídlili, aby unikli před Islámským státem a al-Kájdou.

Je to precedens – poprvé za 25 let se Rusko účastní válečných událostí za hranicemi bývalého Sovětského svazu. Co to znamená?

Za prvé to znamená, že situace ve světě je krajně složitá a nebezpečná. Za druhé to znamená, že se Rusko rozhodlo neopakovat chyby Sovětského svazu, který se po roce 1985 vzdal aktivní účasti při řešení světových problémů. Rusko prostě udělalo závěr z toho, co proběhlo v Jugoslávii, Iráku a Libyi.

Rusko a Asad během tří měsíců třikrát udeří

Ruské letectvo již déle než týden koná nálety na teroristy v Sýrii. Jaký bude podle Vás další průběh operace?

Zatím Rusko teprve začíná nasazovat své letectvo, provádí rozvědku a přípravné nálety. Ruská letadla dosud neoperují plnou silou. Nálety nedosáhly maximální úrovně, nebyly nasazeny bitevní vrtulníky, které jsou hlavní údernou silou při podpoře pozemních vojsk. Pravděpodobně k tomu dojde velmi brzy.

Čeho chce Rusko dosáhnout v Sýrii?

Nejbližší taktický cíl, podle mě, je pomoci Asadově armádě dosáhnout turecko-syrskou hranici a osvobodit od teroristů přilehlé oblasti. Až bude tento úkol splněn, všechny základny teroristů budou odtrženy od prostoru své hlavní podpory – od Turecka. U hranice se nyní nacházejí hlavní síly teroristů – více než deset jejich různých druhů uskupení a směrů.

Potom bude rozvinut útok na jihu Sýrie, aby byly osvobozeny další oblasti. To už bude snazší, bez dodávek zbraní se Islámský stát v Sýrii rozpadne velice rychle. A pak začne operace proti Islámskému státu směrem k Iráku. Ne náhodou Rusko založilo koordinační centrum právě v Bagdádu. To je první fáze ruských akcí, která může proběhnout, nenastanou-li nějaké nečekané okolnosti, během tří měsíců až půl roku.

Už nyní Rusko silně omezilo možnosti leteckých sil ostatních zemí v regionu. V první řadě letectva USA. A také Turci, například, nebudou moci tak jednoduše bombardovat Kurdy. A Kurdové pak budou mít možnost pustit se do boje s Islámským státem.

Jaké jsou celkově šance Ruska a jeho koalice na úspěch?

To bude záviset na úspěšnosti útoku syrské armády. Jestli bude úspěšný, pak to bude pro Rusko dobré. Jestli se nezdaří, bude to důvod k obavám nejen pro Rusko a Sýrii, ale pro celý svět. Pro Asada je nezbytné zaútočit co nejrychleji. Jenom letecky se problémy nevyřeší. Situace došla tak daleko, že už se nedá na nic čekat. Otálení pouze komplikuje už tak složitou situaci.

Jakov Kedmi (Kazakov) se narodil v Moskvě, v roce 1969 emigroval do Izraele. Účastnil se „Války soudného dne,“ (čtvrtá arabsko-izraelská válka, která začala 6. 10. 1973 útokem Egypta a Sýrie a skončila po 18 dnech (pozn. překl.: u nás je označovaná spíše jako „Jomkipurská válka“)). Od roku 1977 působil ve zvláštní službě „Nativ,“ která byla zaměřená na migraci Židů do Izraele. V letech 1992 – 1999 byl šéfem této služby.

Překlad: Pavel Křížek

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26444.7/3314556/#close

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 10. 2015 20:19

Rusko neotálí, ale ani nic neuspěchá…
Má své zájmy – zcela pochopitelně – jako je má Izrael…
Ale nebude „válčit cizíma rukama“, ani dělat vola.
Nikomu.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
11. 10. 2015 20:23

ISIL vedení může jen hádat,
jaký KALIBR
a KDY
„přijde“
na jejich
POSLEDNÍ VEČEŘI…
V nejistém světě postmoderny
není nad
určité
„jistoty“…

Starý doktor
11. 10. 2015 20:47

Do Sýrie přišly z Ruska těžké raketometné systémy TOS-1A „Solncepjok“; svědčí o tom na sociálních sítích zveřejněné fotografie, pořízené syrskými blogery. NÁZEV: rusky TOC – Tяжёлая Oгнемётная Cистема anglicky – Heavy Flamethrower System, česky tedy – Těžký Plamenometný Systém. PROVEDENÍ: Starší TOS 1 – náplň 30 raket, dostřel 3 500m Novější TOS 1A – náplň 24 raket, dostřel až 6 000m Oba systémy jsou technicky raketomety, ale rakety mají termobarické hlavice. Ty obsahují vysoce hořlavou náplň, která je v prostoru cíle malou explozí rozprášena na aerosol a následně zapálena. Aerosol pronikne i do budov a bunkrů. Při hoření vznikne nejen… Číst vice »

Starý doktor
11. 10. 2015 20:56

Proč salva raket z Kapiku tak vyděsila NATO?
Jde o to, že Rusové ze svých teritoriálních vod těmito střelami umístěnými i na malých (finančně nenákladných) lodích mohou pokrýt podstatnou část Evropy i střední východ a to nemluvíme o ponorkách či umístění střel do běžných kontejnerů (mají velikost 12 m) na obchodní lodě….
Viz obrázek:
comment image

Více o Sýrii včetně propagandistického zázemí západu, možnostech těchto raket, vyjádření Putina k vojenským operacím v Sýrii – dnešní týdenní zprávy Rossia 1
Вести недели с Дмитрием Киселевым от 11.10.15
https://www.youtube.com/watch?v=MpSnGJr6qEM&feature=youtu.be

Starý doktor
11. 10. 2015 21:04

Výše uvedené podrobněji a od povolanějšího:
Jak Rusko jednou salvou odstranilo ze světových moří vojenskou přítomnost USA
Rostislav Iščenko
Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/jak-rusko-jednou-salvou-odstranilo-ze-svetovych-mori-vojenskou-pritomnost-usa/

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 10. 2015 3:22

Starý doktor napsal Výše uvedené podrobněji a od povolanějšího: Jak Rusko jednou salvou odstranilo ze světových moří vojenskou přítomnost USA Rostislav Iščenko Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/jak-rusko-jednou-salvou-odstranilo-ze-svetovych-mori-vojenskou-pritomnost-usa/ Většina z tohoto byla již na OM uvedena, ale připomenutí nezaškodí. Princip spočívá ve třech skutečnostech, jejichž vzájemné působení a podpora nebyla žádoucím způsobem vyhodnocena, neboť složky VPK (vojensko-průmyslového komplexu) USApracovaly mj. díky „konkurenci o zdroje“ (rozuměj o prostředky amerického daňového poplatníka a prostředky vyždímané ze zemí světa) relativně „samostatně“ a spolupráce byla prováděna jen na úrovni taktické strategie bojiště (např. THAAD) ve vazbě na politiky indoktrinovanou strategii regionálních válek. A SDI je dávno nereálným… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
12. 10. 2015 3:55

3. extrémní zvýšení možnosti přesnosti zásahu cíle ve vazbě na družicovou i autonomní navigaci. Řádově jde skutečně dnes již tvrdit, že na vzdálenost přes 1500 km může taková střela „trefit příslušné dveře…“ (tj. odchylka od cíle v JEDNOTKÁCH metrů či ještě méně). To umožňuje střelám vnikat do objektu otvory ventilačních šachet, atd. Lze dnes díky družicovému pozorování on-line najít skutečně jak nejlepší dobu, tak i místo zásahu cíle a zcela ignorovat tzv. „zodolněné části“… Další důležité prvky jsou udržená „vševojsková orientace“ na ruské straně a schopnost plánovat a provádět útoky s využitím vyspělé kybernetiky a možností dosti dokonalé přípravy vč.… Číst vice »

Starý doktor
12. 10. 2015 4:43

Martine (už bez taky m) díky za komentář, jen přidávám, že na druhé straně Atlantiku jsou lidé, kteří si to myslí také.
Ruské rakety vyhnaly USA z Perského zálivu, myslí si americký komentátor – https://www.youtube.com/watch?v=7B1w4YGSFPQ

Béda
12. 10. 2015 11:09

tožtak napsal Add uprchlíci. Tuhle perlu dávám do archívu:http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Migraci-do-Evropy-financuji-Rusove-slysel-od-kolegy-ministr-Stropnicky-Dukazy-nemam-ale-uvedomte-si-komu-rozklad-EU-slouzi-dodava-402864 Ulhaný komediant nemá ani tolik slušnosti aby se za svou lež omluvil: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Ale-ale-ale-Ministr-Stropnicky-zpusobil-neprijemnost-Kvuli-tomu-co-pravil-o-Rusku-403069 Stropnický v rozhovoru pro deník MF Dnes uvedl: „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“ řekl Stropnický zmíněným novinám… Ovšem poté, co Stropnického maďarský protějšek poskytnutí podobných informací odmítl, nechtěl se český ministr obrany k celé… Číst vice »

Sio
Sio
12. 10. 2015 12:38

@Martin, starý doktor: Jistě jsem rád, že mají Rusové dostatečně odstrašující potenciál. Je potřebný a jeho předvedení bohužel bylo potřebné také. Ale jak čtu ty popisy, co tu uvádíte o ničivosti těchto zbraní a představím si, že jsem na druhé straně, je mi nějak zle od žaludku. Jsou to strašlivé věci.