Je Portoriko etnicky čištěno v zájmu superbohatých?

 Tab 2

Pomoc podle některých aktivistů nejde proto, že jedno procento chce vyčistit ostrovy od jejich původního obyvatelstva, srazit ceny nemovitostí a pak vytvořit miliardářskou oblast hotelů, kasín a bordelů ve stylu Kuby před revolucí.


Dva měsíce po hurikánu Maria je Portoriko, přidružený stát Spojených států, příšerné zdevastováno. Stejně jako blízké Panenské ostrovy. Mnohé americké weby se začaly nahlas ptát, proč je pomoc americké vlády tak nedostatečná.

Podívejme se na argumenty článku Is Puerto Rico Being ‘Ethnically Cleansed’ for the Superrich?. Harvey Wasserman je letitý aktivista, který hovoří, píše a velmi aktivně se angažuje v otázkách energie, životního prostředí, férových voleb, sociální spravedlnosti, občanských iniciativ a přírodního léčení, osobně i globálně. Více o něm najdete ZDE. Odpověď autora na humanitární krizi je jasná. Pomoc nejde proto, že americké nejbohatší jedno procento chce vyčistit ostrovy od jejich původního obyvatelstva, srazit ceny nemovitostí a pak vytvořit miliardářskou oblast hotelů, kasín a bordelů ve stylu Kuby před revolucí. Takže odpověď nedostatečné pomoci je jasná – etnické čištění v zájmu superbohatých.

Pořád platí základní argumenty z našeho předešlého článku srovnávající vládní a sousedskou pomoc na Kubě a na Portoriku. Mimochodem, Kuba a Venezuela pomohly Portoriku milióny dolarů. Madurova vláda například odpustila Portoriku vládní dluh ve výši 100 miliónů dolarů.

Přesto zde desetitisíce lidí stále umírají, protože nemají čistou vodu a jsou stále bez jídla, oblečení, zdravotní péče a přístřeší. Průzkum CNN v pohřebních ústavech doložil, že v důsledku bouře zahynulo nejméně 499 lidí. Oficiální vládní údaje evidují pouze 65 obětí a Trump při návštěvě ostrova zmínil jen 16 obětí. Je to stejná komedie jako statistiky humanitárního bombardování Západu v Sýrii. Střechy opravené nejsou, lidé nemohou bydlet ve svých domech a FEMA není schopna dodat ani pitnou vodu. Balené vody je jen malé množství a nedostane ke všem. Mnozí obyvatelé ostrova pijí zamořenou vodu ze znečištěných potoků a dokonce z míst v blízkosti skládek odpadu, což vede k šíření nemocí a dokonce i k úmrtím.

FEMA “vtipně” reagovala na žádosti o pomoc od lidí bez telefonních služeb a elektřiny letákem s telefonním číslem, na které mají volat, a webovou stránkou, na níž mají vyplnit žádost. Mnoho lidí zemřelo jen kvůli tomu, že podfinancované nemocnice neměly záložní zdroje proudu. Nešlo operovat, provádět dialýzy a další základní záchranné služby. Inzulín a některé další léky se zkazily kvůli výpadku chlazení. K tomu přepočtěme zničené podniky, vysokou nezaměstnanost, zničené hotely. Asi 168 tisíc ze 3,5 milionů obyvatel, kteří tam žili před hurikánem, již dorazilo na Floridu a tisíce dalších odcházejí. Rozdíl je ve srovnání s Kubou ohromný. Navíc těsně před hurikánem Maria zpustošil Portoriko hurikán Irma a zanechal bez proudu asi 80 tisíc lidí. V době, kdy udeřila Maria, byli tito lidé stále bez proudu.

A nyní neoliberální perličky. Zcela zkorumpovaná veřejná portorická společnost uzavřela kontrakt na opravu vedení vysokého napětí v hodnotě 300 mil. USD s montanskou firmou Whitefish, která byla založena pře dvěma lety a měla dva zaměstnance. Whitefish je rodiště Ryana Zinkeho, Trumpova tajemníka, jehož syn pro tuto firmu dříve pracoval. Při najímání pracovníků byli ignorováni místní dělníci. Dělníci Whitefish opravující sítě byli přivezeni s ohromnými náklady a do jejich vysoce nadsazených mezd byly zakalkulovány vysoké provize. Naštvaní Portorikánci po nich začali házet kameny a láhve. Smlouva s Whitefish musela být nakonec zrušena a šéf veřejné společnosti v Portoriku, který ji podepsal, byl přinucen k odstoupení.

V době, kdy hurikány Irma a Harvey zničily rozsáhlé oblasti Floridy a Texasu, proudila tam federální pomoc a zdroje s rozumnou účinností. Jako součást dohody o nouzové službě do obou oblastí najely tisíce kamionů a nastoupili opraváři, aby obnovili dodávky vody a energie. Mnozí obyvatelé Texasu a Floridy sice stále strádají, ale přesto byla reakce agentury FEMA oproti reakci na “přidružených” ostrovech velmi rozdílná.

A nyní k etnickému čištění pro superbohaté. Okamžitě poté, co Irma zpustošila Karibskou oblast, Trump začal točit kolovrátek o dluzích, která má Portoriko vůči Wall Streetu. Jeho kritici tvrdí, že to byla záminka pro neposkytnutí pomoci.Trump také zaútočil na starostku San Juanu za to, že je prý nevděčná a nekompetentní. A když tento miliardářský prezidet konečně navštívil Portoriko, uspořádal veřejný mítink, na němž zoufalým přeživším naházel balíky papírových ručníků. Potom odletěl domů ještě před plánovaným odletem.

V jednom kalifornském rozhlasovém pořadu vystoupil letitý aktivista Joel Segal, bývalý poradce zdejšího kongresmana, s tvrzením, že toto zanedbávání je úmyslné. Na Portoriku prý existuje etnické čištění, nedostatek jídla, vody, léků a zdravotní péče. Lidé umírají i v nemocnicích. Jsou černí a hnědí a hovoří jinou řečí. Nejsou bílí, takže proč se starat o jejich blaho?

Seagal srovnává dvě věci. Republikány navrhovaný plán daňových škrtů by mohl bohatým dát 1,5 bil. USD. Titíž Republikáni však nechtějí utratit 90 mld. USD na obnovu Karibiku. Vylidnění podle něj nese riziko, že ostrovy budou zbaveny svých původních obyvatel a přeměněny v další miliardářský ráj plný hotelů Trumpovského typu, kasín a bordelů.


Psali jsme:
Bankrot Portorika, budoucnost kolonií USA
Příběh dvou hurikánů: Kuba a Portoriko


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
peter.
1. 12. 2017 22:47

Koľko len ľudí už tá falošná „humanita“ zahrabala do zeme…v Juhoslávii,v Iraku (smrť pol milióna detí stála za to M.A.) v Líbyi.Ale aj napr.prezidentská amnestia V.Havla mala byť aktom humanity a dopadlo to !? Humanita = ľudskosť.Ale môžu byť ľudskými tí,ktorí 99% ľudstva za ľudí ani nepovažujú?Herder píše,že humanita je poklad a vymoženosť všetkých ľudských snáh,prináleží ľudskému rodu a že ľudí treba vychovávať k humanite ak nechceme upadnúť späť do hrubej zvierackosti a brutality.No nech si každý v mysli vybaví všetky hrôzy vojen,Dom odborov v Odese,Gazu…Pritom tí,čo kážu o humanite sú pôvodcami tých hrôz a to svedčí len o tom,že… Číst vice »

peter.
1. 12. 2017 22:49
Martin (už bez taky m)
2. 12. 2017 10:22

peter. napsal Koľko len ľudí už tá falošná „humanita“ zahrabala do zeme…v Juhoslávii,v Iraku (smrť pol milióna detí stála za to M.A.) v Líbyi.Ale aj napr.prezidentská amnestia V.Havla mala byť aktom humanity a dopadlo to !? Humanita = ľudskosť.Ale môžu byť ľudskými tí,ktorí 99% ľudstva za ľudí ani nepovažujú?Herder píše,že humanita je poklad a vymoženosť všetkých ľudských snáh,prináleží ľudskému rodu a že ľudí treba vychovávať k humanite ak nechceme upadnúť späť do hrubej zvierackosti a brutality.No nech si každý v mysli vybaví všetky hrôzy vojen,Dom odborov v Odese,Gazu…Pritom tí,čo kážu o humanite sú pôvodcami tých hrôz a to svedčí len… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
2. 12. 2017 10:25

Delší, ale inspirativní
„tajga“ není jen v Rusku.
„Tajga“ je skoro v každém kraji, místě, městě…
https://www.youtube.com/watch?v=BIRBQUXAZms

peter.
2. 12. 2017 17:39

Martin (už bez taky m) napsal „Kurz přežití dneška“ je o spolupráci ne individualismu. Učme se skutečnému přežití a žití jeden od druhého. Má smysl se navštěvovat, učit se základní dovednosti vedoucí k zvýšení soběstačnosti, snížení rizik. Drahé kurzy „vyhlášených odborníků“ nenaučí pozapomenutným znalostem, nepřetaví je ve schopnost pomoci sobě a rodině, Martin: V kontexte s mojim odkazom,neznie vami navrhované riešenie ani trochu „barbarsky“.Skôr v tom cítiť pridržiavanie sa jemných a „humánnych“,tým pádom aj nič neriešiacich opatrení.Po dobrom,ani mierumilovne to už nepôjde.Lebo kým sa uskutočnia vaše myšlienky,ciele 1%-tných už budú dávno zrealizované a ovce dávno odporazené na bitúnku.Plány najbohatších sa… Číst vice »

Bety
Bety
2. 12. 2017 19:55

Lenin říkal, že dějiny se pohybují ve spirále – nejprve se od dosaženého bodu lidstvo vzdaluje aby se pak k němu vrátilo, ale o kategorii výš.
Teď se možná vzdalujeme, ale doufejme, že ta teorie platí. Hlavní nebezpečí tkví
v tom, že nyní má lidstvo možnost s pomocí jaderné války tu spirálu totálně zrušit.