Jen Hus

Je to divné. Ačkoliv máme výročí, s upálením mistra Jana Husa se žádná velká sláva nedělá. Zato si máme lámat hlavu s íránským obohacováním uranu a nikoliv se dobráckými státy, které jsou na uran a jaderné zbraně až příliš bohaté. Když se tedy navrací ukradený majetek, chtěli bychom také navrátit i Jana Husa.

Nám prostým občanům, lidu božímu, nějak nejde na rozum mnoho věcí ohledně víry svaté. My prostí lidé věřící v pánaboha jsme církvi žádný majetek nekradli. Naopak, církev nakradla svůj majetek díky nám, tj. díky naší poctivé práci, odevzdávání desátků, placení daní a díky tomu, že nás po staletí pragmaticky vykořisťovala, vedla války a vymývala nám mozky bláhovými nadějemi.

Nyní nám všude říkají, dokonce i bývalí komunisté nebo jejich rodinní příslušníci, že jsme prý ukradli církvi majetek a proto se jí musí navrátit i s bohatou výplatou odškodného. Je to divná církev. Připomíná nám nadnárodní průmyslovou korporaci.

My takové duchovní pastýře, kteří se starají o navrácení ukradeného majetku, akumulaci kapitálu, drahá auta, luxusní hadry a vysoká bankovní konta, nepotřebujeme. My nepotřebujeme kazatele vládnoucí garnitury, kteří nás pod průhlednou záminkou služby přes státní rozpočty okrádají.

My potřebujeme kazatele, kteří budou s námi pracovat a žít. Chceme takové služebníky boží, kteří by vystupovali v našem zájmu a nikoliv v zájmu bohatých zlodějů. Chceme takové, jako byl mistr Jan Hus, kterého církev upálila. Nechceme takové, kteří zakládají svoji kariéru na palivovém dříví pro hranice na upalování nepohodlných kritiků nebo pro obchodní činnost, která překračuje hranice státní a tahá nás někam na Východ.

Dnes je svoboda slova jenom pro kázání ďáblova slova, které vyhovuje peklu. Skutečně to byl jen Jan Hus, kdo mluvil v našem zájmu? Chceme takové duchovní pastýře, kteří káží od srdce a z boží vůle, a nikoliv z ekonomického rozumu a rozmaru, takové kazatele hlasu lidu, hlasu božího, kteří by s námi chodili na pivo jako za komunistů…

Přejít do diskuze k článku 3 komentáře