Ještě ke státním vyznamenáním

Nejprve několik poznámek k Bradymu: Přečetl jsem si s ním rozhovor a musím konstatovat, že je to sympatický a rozumný stařík, který navíc ze všech aktérů „kauzy Brady“ působí zdaleka nejpříčetněji, a nevidím jediný důvod, proč jej neocenit. Zároveň ale pořád nevidím jediný důvod, proč ocenit zrovna jeho, nějaké to „extra“, čím by se jeho příběh lišil od příběhů jiných koncentráčníků, kteří státní vyznamenání ještě nedostali. Také bych, vzhledem k tomu, že mu z vlastní rodiny mnoho nezbylo, nebyl tak přísný na to, jestli je či není pokrevním strýcem Hermana. Bazírovat na příbuzenství podle krve zavání Norimberskými zákony. Když chce mít Hermana za synovce, ať si ho s pánem bohem má (mezi námi, žádná výhra to jistě nebude).

Co jsem chtěl ale říct hlavně (a možná to nakonec bude kratší), je poznámka k seznamu vyznamenaných. Podle mne v něm příliš velký díl připadá na vyznamenání in memoriam. Ti ocenění si ho si jistě zaslouží, ale proč žít pořád v minulosti? Proč neocenit – třeba i nějakým novým řádem či vyznamenáním – živé? Byl by to způsob, jak dát najevo, jaké činy a postoje od občanů stát očekává v současnosti. V dobrém i zlém. Uvědomuji si, že by s tím byly spojeny mnohé kontroverze, ostatně i v tom letošním seznamu je několik sporných jmen (ve kterém ale nebylo), ale to riziko je, myslím, nutné. Pro udělení státního vyznamenání by mělo být potřeba něco víc, než být ve správný čas na správném místě, jako třeba v roce 1953 v Jáchymově nebo v roce 1941 v Terezíně. Státní vyznamenání by mělo být za to, co občan udělal pro jiné, ne za to, co jemu udělali jiní.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
2. 11. 2016 15:36

Udělování různých ocenění se v naší mediální a herecké elitě rozmohlo už natolik, že to vlastně nikoho nezajímá.
Státní vyznamenání bych dávala hlavně tomu, kdo nějak státu prospěl, a preferovala bych vědu – hlavně užitečné vynálezy, nebo ty, kdo se zasloužili o záchranu životů. Všechna ostatní smrdí politikou, ostatně stejně jako ta výše zmiňovaná ocenění.
Takhle kdyby se udělovala černá známka, to by bylo kandidátů, že by je ani nespočítal.

peter.
2. 11. 2016 16:55

Sio napsal Peter, tak jak je to s tím Ficem? https://www.email.cz/download/k/uT1EToKz-wwkn6RguMObcFVptWzr6H-L2FWpIyYrPiD2AGc6O2zuGu-CccR7jv3QNpqJ3Ls/Obvineni_Slovenske_vlady._.1.mp4 Neviem váš odkaz otvoriť. Ale aj tak môžem pokojne vyhlásiť,že celá naša politická garnitúra sa už zoradila.Silnejšie prasce sú pri žľabe a tie slabšie sa k nemu snažia prebiť tak,že hryzú tie silnejšie do riti,alebo sa im do tej rite rovno tlačia. A Fico?Predvolebná protiimigrantská rétorika ho už opustila,postkomunistické presvedčenie z neho vyprchalo a dnes je už z neho pravý európsky sociálny demokrat. Viete Sio,je znechucujúce sledovať našu politickú scénu.Ničím sa jej aktéri od seba neodlišujú a je len jeden rozdiel medzi politikmi ČR a SR.Tí naši poznajúc názory… Číst vice »

Sio
Sio
2. 11. 2016 18:53

peter. napsal Neviem váš odkaz otvoriť. Ale aj tak môžem pokojne vyhlásiť,že celá naša politická garnitúra sa už zoradila.Silnejšie prasce sú pri žľabe a tie slabšie sa k nemu snažia prebiť tak,že hryzú tie silnejšie do riti,alebo sa im do tej rite rovno tlačia. A Fico?Predvolebná protiimigrantská rétorika ho už opustila,postkomunistické presvedčenie z neho vyprchalo a dnes je už z neho pravý európsky sociálny demokrat. Viete Sio,je znechucujúce sledovať našu politickú scénu.Ničím sa jej aktéri od seba neodlišujú a je len jeden rozdiel medzi politikmi ČR a SR.Tí naši poznajúc názory verejnosti svoju vlastizradnú činnosť vykonávajú utajene.Na rozdiel od českých… Číst vice »

K. J.
K. J.
2. 11. 2016 20:15

Kdysi jsem kdesi četl, že tíha metálů a medajlí může u slabších jedinců leckdy ohnout páteř…

aram
aram
2. 11. 2016 20:45

No však ona už ta Hermanova kulturní vložka nese plody
https://www.novinky.cz/ekonomika/419437-jurecka-s-hermanem-ohrozuji-export-do-tretich-zemi-tvrdi-potravinari.html
Mmch dnes byl se svým vyjádření k zasedání vlády ohledně celé té jeho kauzy s Dalajlámou jako beránek ač měl ještě nedávno ramena jako Schwazenegger. Že prý si příště D. zase pozve na ministerstvo a dnes, že se prý přístě poradí s ministrem zahraničí.

hudryper
hudryper
2. 11. 2016 20:45

Sio napsal
Musí se to otevřít přímo z poštovního klienta nebo stáhnout jako soubor.

Tímto Meisterstuckem IT jsi způsobil pokání amatéra hudrypera. Ještě žes to pochopil a zjistil !
To způsobilo,že jsem se ze své neschopnosti pracovat na síti trochu uklidnil. Čert aby Tě po poli honil !

Sio
Sio
3. 11. 2016 7:28

hudryper napsal
Tímto Meisterstuckem IT jsi způsobil pokání amatéra hudrypera. Ještě žes to pochopil a zjistil !
To způsobilo,že jsem se ze své neschopnosti pracovat na síti trochu uklidnil. Čert aby Tě po poli honil !

To nebyl majstrštyk ale moje obyčejná blbost, omlouvám se.

Salsa Verde
Salsa Verde
4. 11. 2016 9:10

Ja jsem se jenom dival, kolik mel Brady vyznamenani:

1) Order of Ontario (https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_Ontario) vyznamenano cca 25 lidi kazdy rok, cca 550 lidi doposud (populace 12,851,821),
2) Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal (https://en.wikipedia.org/wiki/Queen_Elizabeth_II_Diamond_Jubilee_Medal) vyzmanenano 10 lidi (Australie), 60, 000 (Kanada), 3 (Novy Zeland) a
450, 000 (Velka Britanie) (Kanada populace 35,16 milionů)
3) Verdienstorden der Bundesrepublik Deutschland (https://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_Merit_of_the_Federal_Republic_of_Germany), vyznamenano vice nez 200,000 (populace 82,175,700)
4) Medaile Karla Kramare (od premiera az po zacatku medailoveho silenstvi)

a nyni Rad TGM (https://cs.wikipedia.org/wiki/Řád_Tomáše_Garrigua_Masaryka), vyznamenano cca 340 lidi (populace 10,52 milionu)

Tolik jen k tem proklamovanym radum co jich dostal

peter.
4. 11. 2016 11:26

K. J. napsal

Kdysi jsem kdesi četl, že tíha metálů a medajlí může u slabších jedinců leckdy ohnout páteř…

http://www.rouming.cz/upload/Brady_a_la_Breznev.jpg

peter.
4. 11. 2016 11:31

Ona je už raz taká.Rada dá každému.Sitipingovi aj Bradovi.Možno dá aj Hermanovi.
http://www.rouming.cz/upload/Adriana_Krnacova.jpg

peter.
4. 11. 2016 11:35
fajt
4. 11. 2016 12:51