K americkým sankcím

Docela nezvyklý materiál předložil posluchačům a divákům ředitel ruského Ústavu východních studií a obávaný diskutér Jevgenij „Armagedonyč“ Satanovskij. K jeho překladu pro vás mě inspirovala dnešní reakce Petra Žantovského v Parlamentních listech na docela hnusné výpady Pavla Šafra a dalších „novinářů“ vůči prezidentu Zemanovi. Petr Žantovský ve svém odkazu na zdravotní problémy bývalého prezidenta Havla nepřekročil, na rozdíl od útočníků na prezidenta Zemana, meze slušnosti a dle mého názoru trefil do černého. Na rozdíl Žantovského má Satanovskij slovník často expresivnější – pokusím se ho tedy malinko změkčit. Satanovským vydaný a unikátně podrobný seznam amerických sankcí je obrovsky dlouhý a překrásně ukazuje jejich stupiditu, nicméně já ho překládám v poněkud zkrácené verzi (s vynecháním typických expresivních výrazů…)

(Pozn. překl.)

Takže co vlastně ještě máme očekávat od USA – odvolání sankcí? Tak se, aspoň podívejme, jakých asi? Co když zvítězí Biden a začne sankce odvolávat – co?

Od roku 2014 do roku 2019 (promiňte, ale o dvacátém ne, protože by svazek papírů byl dvakrát tlustší):

Rok 2014

4. března – Amerika zmrazila investiční a vojenskou spolupráci s Ruskem (RF) – důvod=Ukrajina

17. března – sankce proti 21 ruským a krymským úředníkům – zakázán vstup do EU a zmrazena aktiva

EU tady funguje jako kolečko v americkém soukolí). Rusové nemají co provádět referenda – Američani ano. Američané mají právo kdykoli a komukoli zavřít hranice, podporovat kteréhokoli banditu – v Kosovu, Černé Hoře – proti kdekomu. Jsou ochotni štěpit církve, ať už v Černé Hoře proti Srbsku, nebo na Ukrajině proti Moskvě. To, že fungují tisíce let? – Kašlat na to! Jen, aby to bylo tak, jak chce úředník USA desáté nebo páté úrovně…

17. března – sankce proti 11 ruským politikům kvůli Krymu – vízová omezení, zmrazení aktiv. Sankce uvalili mj. i na Matvijenko (šéfka horní komory parlamentu RF), vicepremiéra RF Rogozina a šéfa kanceláře prezidenta RF Surkova.

Velká část následujících sankcí je kvůli Ukrajině – mládenci, když jste svrhli řádně zvoleného prezidenta Janukovyče, který nepředstavoval nic dobrého, stejně jako Porošenko který přišel po něm, ani dnešním Zelenskij. Jen oligarchy a bandity začali zaměňovat šašky – jen aby byli poslušní. Instaloval snad kdokoli z Moskvy nějakého náčelníka? Proč asi – že nemohli? – pche! Promiňte, ale poslední normální politik na Ukrajině, který myslel na Ukrajince a nebyl s nikým svázán, byl Nestor Ivanič Machno (20. – 30. léta 20.století).

20. března – zrušen summit EU-RF, plus dalších 19 ruských úředníků zařazeno do sankčního seznamu;

21. března – dalších 12 lidí do sankčního seznamu;

25. března – velvyslanectví EU v RF je zakázáno vydávat víza obyvatelům Krymu – za co asi Krymčané mohou – za referendum? Ještě včera to byli „vaši“, a vy je dnes bombardujete (Donbas) – a co by se tam dělo, nebýt referenda?;

28. března – zastaveno licencování zboží a služeb obranného určení v Rusku;

30. března – zastavena činnost rusko-americké prezidentské komise;

11. dubna – sankce proti krymským úředníkům a proti společnosti „Černomorněftěgaz“;

28. dubna – dalších 15 lidí do sankčního seznamu;

28. dubna – seznam rozšířen a je zakázáno prodávat RF vysokotechnologické zboží;

12. května – sankce proti společnosti „Černomorněftěgaz“ Feodosie;

20. června – další sankce;

12. července – rozšířené sankce;

16. července – první sektorální sankce (Rosněfť, Novatec, Vněšekonombank, Gazprombank, společnost Almaz-Antej, koncern Kalašnikov, MPO Balazlt a Uralvagonzavod). Jak to souvisí s naší situací s Ukrajinou?

18. července – Evropská investiční banka zastavila financování v RF;

26. července – nové rozšíření sankčního seznamu fyzických osob (prezident Čečenské republiky  Kadyrov a člen Bezpečnostní rady RF a pozdější zplnomocněnec RF v Kontaktní skupině pro urovnání situace na východě Ukrajiny Boris Gryzlov);

29. července – sankce proti Bance Moskvy, Vněštorgbank a Rosselchozbank, a proti spojené loďařské korporaci;

30. července – sankce proti Ruské národním komerční bance, letecké společnost Dobroljot, plus zákaz investic do infrastrukturních, dopravních, energetických sektorů RF a těžby ropy a plynu na území RF; Evropským společnostem je zakázáno dodávat do zmíněných sektorů a poskytování finančních služeb; mládenci, díky vám se z polokolonie a závislého protektorátu měníme v normální zemi…;

31. července – další sankce proti Sberbank, Vněštorgbank, Gazprombank a Rosselkhozbank, embargo na dovoz zbraní a vývoz, zboží dvojího určení a technologií pro vojenské účely do RF;

6. srpna – zákaz dodávek zařízení pro hloubkovou těžbu ropy a plynu, pro rozpracováním Arktického šelfu; přitom USA zvedly na trojnásobek import ropy a mazutu z RF…

12. září – Zákaz financování Rosněfti, Transněfti a Gazpromněfti, zpřísnění omezení poskytnutí úvěrů 5 našim bankám, zákaz financování 3 obranných koncernů. Do sankčního seznamu doplněno dalších 9 obranných koncernů a další fyzické osoby;

12. září – nové sankce proti Gazpromu, Lukoilu, Transněfti, Gazpromněfti, Surgutněftěgazu, Novatecu, Rosněfti, zablokování aktiv 5 obranných korporací, omezení přístupu ke kapitálovému trhu dalších 6 velkých ruských bank. Vy jste mi ale, mládenci bandité podvodníci a výtržníci, revolucionáři! Povyprávějte nám, jak Amerika přišla k dnešní úrovni pogromů, banditismu, ničení obchodů a bank, vydírání vlastních byznysmenů a obyvatel, kteří mají aspoň něco – ve prospěch těch, kteří nic nemají, protože ani nechtějí nic dělat, kromě loupeží vyžadování, vydírání. A tak, to dorazilo k vám ze zahraniční politiky do politiky vnitřní, sokolíci naši! Patří vám to!

20. prosince – zákaz investic na Krymu a v Sevastopolu;

Toto je jen rok 2014 s 20 dny, kdy byly na RF uvaleny různé a zpřísněny stávající sankce… a položkový seznam v dalších letech by byl hodně dlouhý. Proto si dovolím v každém dalším roce, do poloviny roku 2019, jen shrnutí s tím, že kompletní znění uvádí „Armagedonyč“ v další části záznamu, počínaje min. 15:45. (pozn.překl.)

Rok 2015

Celkem 11dní, ve kterých byly vyhlášeny nové, zpřísněny nebo prodlouženy stávající. Perlička: Ze seznamů vyškrtnuti nebožtíci…

Rok 2016

Celkem 8 sankčních dní…

Rok 2017

Celkem 9 sankčních dní…

Rok 2018

Celých 20 sankčních dní. V tom mj. pohrůžka zařazení na sankční seznam osob z Putinova okolí (včetně celé vlády RF). Důvodem výjimečně není Ukrajina, nýbrž „vměšování do amerických voleb“.

V březnu vykázáno ze 60 zemí přes 150 ruských diplomatů – důvod: – otrava Skripalů.

V srpnu mj. uvaleny sankce na organizace, podílející se na stavbě Krymského mostu… To je snad zločin? Nikoli! Zločinem, a to proti lidskosti, je odříznutí poloostrova od dodávek vody a energie!

Rok 2019

8 sankčních dní,  mj. zákaz úvěrování, s výjimkou úvěrování dodávek zemědělského zboží nebo potravin z USA… Vida! Sami sebe přece nepoškodí!

Říkám otevřeně, že se mi nechce nadávat Spojeným státům. Mám tu zemi moc rád – miluji ji asi jako Mark Twain, ale zuřivě se mi nelíbí ti parchanti, kteří ji vedou. Všechna obrovská práce, vynaložená na zlepšení vzájemných vztahů našich zemí, šla do háje…

Překlad: st.hroch

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Botičky od Diora
Botičky od Diora
21. 9. 2020 12:07

Sankce jsou jediným konkurenčním americkým exportním výrobkem. Cena skoncování s tím je zatím moc vysoká ale ono se to poddá. Setrvačnost návyků upadající super-pupper-velmoci usa je hrozná síla. Zejména tehdy, když se zdá, že všechno funguje jak má, přestože „podvratná činnost“ žádné strategické výhody nepřináší. Ale už ani to se nezdá – Luka, Assad a Maduro pozdravují. Západ začal ukládat sankce po Putinově projevu ´2007 v Mnichově. Je vždy úsměvné, když největší kritici někdejší údajné „totalitní komunistické železné opony“, ti divadelní stříhači pohraničních drátů a světoví zastánci svobody trhu a volného pohybu lidských emigrantů, zboží a kapitálu – ovšem jen… Číst vice »

orinoko
orinoko
Reply to  Botičky od Diora
21. 9. 2020 13:21

Rusko v Černém moři vyhlásilo karanténu ve stylu karibské krize. Z Petrohradu NATO přilétl Sojgu. Chce toho být osobně účasten. Dvě IT era NATO zírají z uctivě dálky. De facto je kvůli cvičení zablokovana i haličska Oděsa. Karanténa sahá do půlky Černého moře směrem Turecko. A jako vždycky , především jiste životní schránky uplně jinde řeší starou vestu Covid. Norské hole a meducínu na vyleknuti.
Jisté je jen jedno. I my zažijeme všechno.

orinoko
orinoko
Reply to  orinoko
21. 9. 2020 15:59

Nějak jsem nepobral ten jeden minus. To je malo. Bude valka , a teď se klidně pos@rte. Ať je mínusu vice. Lidi , kteří mají svět vydelen na palec nahoru nebo dolu, mi vůbec není líto . Brkana natahnou v první linii.

Bety
Bety
21. 9. 2020 15:51

Sankce jsou takový moderní interdikt. Papež ho vyhlašoval kdykoli se mu to hodilo pro ochranu katolické víry, její moci a samozřejmě zisků církve. Mohl vše, neboť byl neomylný a k tomu zástupce Boha na Zemi. Dnes sankce vyhlašují USA, kdykoli se jim to hodí pro ochranu kapitalistické víry, jejich moci a samozřejmě zisků. Mohou vše, neboť jsou neomylné a zástupce Boha na Zemi.
Papežům trvalo poměrně dlouho, než ztratili svůj význam. Ale – je moderní doba a tudíž vše probíhá mnohem, mnohem rychleji.

Gatta
Gatta
Reply to  Bety
21. 9. 2020 16:57

Ano – INTERDIKT jako SANKCE – ale je řečnická otázka: „Proč to i tothle vyhlašování je respektováno jako něco normálního a respektovaného ?“ Vždyť je absurdní nesmysl postihovat jinou zemi za to že obchoduje se třetí zemí. Jakým právem … ??? Musíme si chtě nechtě přiznat, že právem silnějšího. To není úvaha – to je empirické konstatování o realitě. Za papežem taky stál církevní aparát a celá světská moc a nakonec i věřící ovečky. Až bude zřejmé, že sankce nefungují, tak se karta začne obracet. A podle mne je ta doba už velmi blízko. Co to v důsledku přinese ?… Číst vice »

Bety
Bety
Reply to  Gatta
21. 9. 2020 18:34

Proč je to respektováno a jakým právem? Jak už jste napsal – právem silnějšího. Přitom s tím morálka a spravedlnost nemají co dělat. Jediná obrana proti tomu je být silný a nepodělat se. Putin to Rusku zajistil. EU se podělala.

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
21. 9. 2020 21:19

PS aby nebylo špatně pochpeno – USA nejsou největší silou ani kvůli armádě (i kyž do přímého střetu by dobrovolně nešel nikdo), ani mezi lidmi stále živý „americký sen“, ale především kvůli existenci dolaru, kterým drží svět v šach a područí. Lépe řečeno pro neexistenci altrnativní měny. Časy se mění, ale zatím je to tak jak to je. EURo mělo být ta alternativa pro Evropu – a zatím skončilo jen jako dolarový derivát. Ale to zase souvisí s ekonomickou a vojenskou silou a kvalitě vládnocích elit. A ani v jednom EU proti USA neobstála. V dolarech má státní devizové úspory… Číst vice »

Dana
Dana
21. 9. 2020 19:15

Rusko prece take na oplatku zavedlo sankce, tak at nebreci. Jinak z americke strany je tolik vyjimek ze sankci, ze uz to ani nesleduji. Skoro kazdy mesic se ozyvaji nekteri kongresmani a vyzaduji vyhlaseni novych sankci proti Rusku. Paradoxne, stejne sankce zminene v clanku take uvadi Trump, jako ze on je dostatecne tvrdy na Rusko. Tim to vzdycky skoncilo. Svetove velmoci si holt prosazuji sve zajmy. Kdyby byla Cina ‚svetovym hegemonem‘, chovala by se jeste hur nez USA. To si piste. Jinak jsou pro mne zajimave rozdily informacniho pole na Wikipedii. Anglicka Wiki je z pohledu USA. V cestine, (v… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Dana
21. 9. 2020 19:35

Lidičky, dyť je to tajnej! – Provokatér!

Bety
Bety
Reply to  Dana
22. 9. 2020 8:32

Kdo tady brečí??? Naopak, mlčet ke sviňárnám je totéž jako souhlasit s nimi. A EU nejen že ke své finanční škodě mlčí,
ona jim přitakává. To jsme vlezli do pěkně pokryteckého a zbabělého spolku!

Patrik
Patrik
21. 9. 2020 21:29

„Američtí politici si neuvědomují, že Spojené státy nejsou globální hegemon, kterým byly po druhé světové válce. Nedokážou pochopit, že jejich arogantní činnost směřující proti jiným zemím, i když je považují za přátele, ničí závažným způsobem dobrou vůli, která dříve existovala a nedokážou si uvědomit, že více než 70 let devalvování dolaru uvrhlo zbytek světa na hranu. EXISTUJE DŮVOD, proč vzniklo Euro, existuje důvod proč Čína přechází k jejich národní měně a existuje důvod proč další země po celém světě se snaží vyjednat peněžní a obchodní kompakty. Zbytek světa je unavený z dotování obrovských dluhů vlády Spojených států a unavený z… Číst vice »

Botičky od Diora
Botičky od Diora
22. 9. 2020 11:09

Pokud náhodou vyhraje americké prezidentské volby, 77letý Joseph Biden se možná nedožije vlastní inaugurace. Mohu dokonce předpokládat, že příčinou jeho končiny bude nějaká czech-made-odrůda „Novichok“-a. :-)))

PPK
PPK
22. 9. 2020 12:36

Sankce nejsou nic jiného, než nabubřelá demonstrace vlastních představ o vlastní vyjímečnosti a pouhá propaganda nějaké vlastní politické nadřazenosti. No a protože je to jen jednostranné vyhlašování nějakých představ, tak mezinárodním obchodním důsledkem bude jen přerušení styků a přerušení byznysu, které dočasně postihne jenom toho, kdo se slabým, nesuverénním a nesoběstačným cítí a nic s tím ani do budoucna udělat neumí. Naopak suverén se jenom usměje a byznys klidně přeruší, protože mít byznys za každou cenu on nepotřebuje. K čemu tedy sankce jsou vymýšleny, když jsou jen propagandou představ? K tomu, aby ty sankce ideologicky rozdělovaly hospodářské elity protivníka v… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
24. 9. 2020 13:58

Richard Sťahel komentuje požáry na západě USA, které ukázaly, že skutečnost je mnohem horší než byla všechna varování tzv. „alarmistů“. K čemu vede odkládání palčivých problémů?
Realita poráža aj varovania „alarmistov“
„Západ Spojených štátov amerických horí.
Rozsah požiarov prekročil všetky doterajšie rekordy, a dokonca aj pesimistické predpovede klimatológov.“…
http://casopisargument.cz/?p=31729
Prý až 12 tis blesků za pár bouřek…
„RUDÝ Západ“ realitou.
Bylo by dobré, kdyby USA vyhlásily bouřkám sankce na blesky v průběhu prudkých bouří.
Co si to vůbec ty bouřky dovolují ?!
Nebo – že by opět Novičok – a Rusové ??