Kdo se bojí pyje?

Jak se tak s dcerou učím vyjmenovaná slova po „p“, tak koukám, že v učebnici nejsou všechna, že jedno chybí. Je tu pytel, pysk i pýřit se, ale pyj chybí! Udělal jsem si letmou rešerši na internetu a s čestnou výjimkou Wikipedie, Pravidel a Základní školy Bohuslavice nad Ohří jako kdyby vyjmenované slovo pyj vůbec neexistovalo. Uznávám, že to možná není nejpoužívanější slovo, ale to není ani čepýření, tak proč chybí zrovna pyj? Protože to je označení pro mužský úd? Ve třetí třídě by děti snad už měly vědět, že holčičky nejsou jako chlapečkové a pohlaví se liší pohlavím. A pokud to nevědí, tak je nejvyšší čas to napravit, a ne před dětmi existenci pyje skrývat. Už jenom proto, aby si nezaneřádili slovník všemi těmi pimprlíky, famfulíky, frantíky a šulínky. Vlasům se také říká vlasy a kolenům kolena, tak proč dělat s pyjem takové štráchy? Beztak je to otázka pár let či spíše měsíců, než svůj slovník obohatí o všechny ty p..i, č….y, k….y, v….y a další z nepřeberné plejády vulgarismů, které si čeština pro označování pohlaví dílem vypěstovala a dílem povypůjčovala. Je to jen spekulace, ale možná, že kdyby děti znaly pyj, nepotřebovaly by č….a? Především ale, pokud je utajování pyje skutečně motivováno jeho úzkou vazbou na sexuální život, tak se jedná o absurdní pokrytectví, protože děti jsou vulgární explicitní sexualitě – pokud se v souvislosti s komerční exploatací sexuality dá o sexualitě ještě vůbec hovořit – vystaveni dnes a denně nejenom v televizi a tisku, ale ve veřejném prostoru obecně, kde se to pohlavními styky a zejména nahým ženským tělem zneužitým v reklamě (viz anticena Sexistické prasátečko) jenom hemží. Přestaňme se pyje bát a vraťme mu místo mezi vyjmenovanými slovy, které mu po právu náleží! Už jenom kvůli vlastní důstojnosti. Děti potřebují vědět, jak říkat tomu, co mají mezi nohama, aniž by se u toho styděly, chichotaly, nebo se naopak cítili jako děsní borci.

Převzato z blogu Tribun

16
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
15 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Autoři komentářů
StancnemoAlešK. J.Honza999 Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Sio
Člen
Sio

Tato společnost je prolezlá pokrytectvím skrznaskrz (taky pěkné slovo, nejdelší, co má jen jednu samohlásku). Nějaký pyj namísto čuráka (od slova čůrat, také snad nic hrozného) je jen kapka v moři.

Vlastimil
Člen
Vlastimil

Excelentní. Co dodat.

fajt
Člen
fajt

Kdo se bojí pyje? …no přeci kokoti, ne. ..)

koloděj
Člen
koloděj

feministky, ne kokoti

zedd
Člen
zedd

koloděj napsal feministky,ne kokoti Slyšel jsem na téma vyjmenovaných slov docela dobrý rozhovor na ČRo. Jsou jich desítky a do učebnic pro základní školy se jich dostane jen zlomek – těch nejužívanějších. Ruku na srdce: Kdo z Vás použil v posledním roce slovo pyj? Na druhou stranu cítím potřebu nějak se vymezit proti „zmasakrování“ sexuality tak, jak to vidíme v současném popu. Je to odporné a myslím, že to nemá nic společného se „svobodou“. Naopak to, co se na mne valí z obrazovek ve stále méně navštěvovaných hospodách, se mi jeví odpudivé. Na porno se sem tam rád podívam v… Číst vice »

zedd
Člen
zedd

@koloděj: nebyla to reakce specificky na Vás, jen jsem se ukliknul …

K. J.
Člen
K. J.

Není pyj, jako pij

Půlka obyvatel země má svého pyje.
Víc jak půlka obyvatel denně chlast pije.
Alkohol pije i osoba, která je bez pyje.
Z těch co mají pyje, víc jak půlka také pije.
Říkají si: Pij, ať máš pevný pyj!
Denně li však pije, žije, jak bez pyje…
Abstinent varuje: Pij a budeš se chovat jako pyj.
………………….

Zvláštní je, že neexistuje odvozené slovo pyják (nikoliv piják).

Pij s rozumem – lze považovat za radu těm, kteří se rozhodnou pro konzumaci alkoholu.
Pyj s rozumem – lze považovat za radu těm, kteří se rozhodnou pro nějakou formu sexu.

idiotronic
Člen
idiotronic

Autor ve své práci uvádí, že pro dámskou analogii pyje nemáme adekvátní ekvivalent. V tom se ovšem mýlí, neboť již za hluboké normalizace koloval vtip, že uvedený orgán se zove polopit.
(jez do polosyta- pyj do polopita)

orinoko
Člen
orinoko

Dnes, za hlubokeho Sametoveho normalu, se temuz rika ‚hudrovadlo‘. A pokud jde o kontaktni formu smerem k celku … tak bezi o ‚kliknuti na mysku‘ .

Honza999
Člen
Honza999

Pij s mírou.
Pij s Mírou.
Pyj s mírou.
Pyj s Mírou.

Honza999
Člen
Honza999

idiotronic napsal
Autor ve své práci uvádí, že pro dámskou analogii pyje nemáme adekvátní ekvivalent. V tom se ovšem mýlí, neboť již za hluboké normalizace koloval vtip, že uvedený orgán se zove polopit.
(jez do polosyta- pyj do polopita)

Špatně…
Jez do polosyta, pyj do půli kolen…

K. J.
Člen
K. J.

Honza999 napsal

Pij s mírou.
Pij s Mírou.
Pyj s mírou.
Pyj s Mírou.

Pijem za mír
Pyjem za mír

K. J.
Člen
K. J.

Napadá mě, že
pyj s rozumem
by mohl být dobrý slogan na prezervativy…

Aleš
Člen
Aleš

fajt napsal

Kdo se bojí pyje?…no přeci kokoti, ne. ..)

A ti jsou věční.
Hrr na ně!
https://www.youtube.com/watch?v=BvyZX0-86-A

cnemo
Člen

No dobrá Stane, tak jste odstranil můj komentář, beru to sportovně:) Jen bych chtěl vědět proč. Jestli kvůli kritice šíření buzerantismu mezi dětmi nebo kvůli slovu pý.a.