Kdo se bojí pyje?

Jak se tak s dcerou učím vyjmenovaná slova po „p“, tak koukám, že v učebnici nejsou všechna, že jedno chybí. Je tu pytel, pysk i pýřit se, ale pyj chybí! Udělal jsem si letmou rešerši na internetu a s čestnou výjimkou Wikipedie, Pravidel a Základní školy Bohuslavice nad Ohří jako kdyby vyjmenované slovo pyj vůbec neexistovalo. Uznávám, že to možná není nejpoužívanější slovo, ale to není ani čepýření, tak proč chybí zrovna pyj? Protože to je označení pro mužský úd? Ve třetí třídě by děti snad už měly vědět, že holčičky nejsou jako chlapečkové a pohlaví se liší pohlavím. A pokud to nevědí, tak je nejvyšší čas to napravit, a ne před dětmi existenci pyje skrývat. Už jenom proto, aby si nezaneřádili slovník všemi těmi pimprlíky, famfulíky, frantíky a šulínky. Vlasům se také říká vlasy a kolenům kolena, tak proč dělat s pyjem takové štráchy? Beztak je to otázka pár let či spíše měsíců, než svůj slovník obohatí o všechny ty p..i, č….y, k….y, v….y a další z nepřeberné plejády vulgarismů, které si čeština pro označování pohlaví dílem vypěstovala a dílem povypůjčovala. Je to jen spekulace, ale možná, že kdyby děti znaly pyj, nepotřebovaly by č….a? Především ale, pokud je utajování pyje skutečně motivováno jeho úzkou vazbou na sexuální život, tak se jedná o absurdní pokrytectví, protože děti jsou vulgární explicitní sexualitě – pokud se v souvislosti s komerční exploatací sexuality dá o sexualitě ještě vůbec hovořit – vystaveni dnes a denně nejenom v televizi a tisku, ale ve veřejném prostoru obecně, kde se to pohlavními styky a zejména nahým ženským tělem zneužitým v reklamě (viz anticena Sexistické prasátečko) jenom hemží. Přestaňme se pyje bát a vraťme mu místo mezi vyjmenovanými slovy, které mu po právu náleží! Už jenom kvůli vlastní důstojnosti. Děti potřebují vědět, jak říkat tomu, co mají mezi nohama, aniž by se u toho styděly, chichotaly, nebo se naopak cítili jako děsní borci.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
18. 4. 2015 6:22

Tato společnost je prolezlá pokrytectvím skrznaskrz (taky pěkné slovo, nejdelší, co má jen jednu samohlásku). Nějaký pyj namísto čuráka (od slova čůrat, také snad nic hrozného) je jen kapka v moři.

Vlastimil
Vlastimil
18. 4. 2015 7:40

Excelentní. Co dodat.

fajt
fajt
18. 4. 2015 8:39

Kdo se bojí pyje? …no přeci kokoti, ne. ..)

koloděj
koloděj
18. 4. 2015 11:35

feministky, ne kokoti

zedd
zedd
18. 4. 2015 16:22

koloděj napsal feministky,ne kokoti Slyšel jsem na téma vyjmenovaných slov docela dobrý rozhovor na ČRo. Jsou jich desítky a do učebnic pro základní školy se jich dostane jen zlomek – těch nejužívanějších. Ruku na srdce: Kdo z Vás použil v posledním roce slovo pyj? Na druhou stranu cítím potřebu nějak se vymezit proti „zmasakrování“ sexuality tak, jak to vidíme v současném popu. Je to odporné a myslím, že to nemá nic společného se „svobodou“. Naopak to, co se na mne valí z obrazovek ve stále méně navštěvovaných hospodách, se mi jeví odpudivé. Na porno se sem tam rád podívam v… Číst vice »

zedd
zedd
18. 4. 2015 16:23

@koloděj: nebyla to reakce specificky na Vás, jen jsem se ukliknul …

K. J.
K. J.
18. 4. 2015 17:16

Není pyj, jako pij

Půlka obyvatel země má svého pyje.
Víc jak půlka obyvatel denně chlast pije.
Alkohol pije i osoba, která je bez pyje.
Z těch co mají pyje, víc jak půlka také pije.
Říkají si: Pij, ať máš pevný pyj!
Denně li však pije, žije, jak bez pyje…
Abstinent varuje: Pij a budeš se chovat jako pyj.
………………….

Zvláštní je, že neexistuje odvozené slovo pyják (nikoliv piják).

Pij s rozumem – lze považovat za radu těm, kteří se rozhodnou pro konzumaci alkoholu.
Pyj s rozumem – lze považovat za radu těm, kteří se rozhodnou pro nějakou formu sexu.

idiotronic
18. 4. 2015 21:42

Autor ve své práci uvádí, že pro dámskou analogii pyje nemáme adekvátní ekvivalent. V tom se ovšem mýlí, neboť již za hluboké normalizace koloval vtip, že uvedený orgán se zove polopit.
(jez do polosyta- pyj do polopita)

orinoko
orinoko
19. 4. 2015 5:32

Dnes, za hlubokeho Sametoveho normalu, se temuz rika ‚hudrovadlo‘. A pokud jde o kontaktni formu smerem k celku … tak bezi o ‚kliknuti na mysku‘ .

Honza999
Honza999
19. 4. 2015 14:26

Pij s mírou.
Pij s Mírou.
Pyj s mírou.
Pyj s Mírou.

Honza999
Honza999
19. 4. 2015 15:36

idiotronic napsal
Autor ve své práci uvádí, že pro dámskou analogii pyje nemáme adekvátní ekvivalent. V tom se ovšem mýlí, neboť již za hluboké normalizace koloval vtip, že uvedený orgán se zove polopit.
(jez do polosyta- pyj do polopita)

Špatně…
Jez do polosyta, pyj do půli kolen…

K. J.
K. J.
19. 4. 2015 18:57

Honza999 napsal

Pij s mírou.
Pij s Mírou.
Pyj s mírou.
Pyj s Mírou.

Pijem za mír
Pyjem za mír

K. J.
K. J.
19. 4. 2015 18:59

Napadá mě, že
pyj s rozumem
by mohl být dobrý slogan na prezervativy…

Aleš
Aleš
19. 4. 2015 21:48

fajt napsal

Kdo se bojí pyje?…no přeci kokoti, ne. ..)

A ti jsou věční.
Hrr na ně!
https://www.youtube.com/watch?v=BvyZX0-86-A

cnemo
20. 4. 2015 15:42

No dobrá Stane, tak jste odstranil můj komentář, beru to sportovně:) Jen bych chtěl vědět proč. Jestli kvůli kritice šíření buzerantismu mezi dětmi nebo kvůli slovu pý.a.