Kdo se v českém levicovém tisku zlobí na zrcadlo

O (ne)noblese, (ne)demokratičnosti, (ne)nestrannosti a (ne)úctě k názorům starších v některých českých levicových médiích.

Korektní noblesa

Česká internetová periodika Britské listy a Deník Referendum opakovaně kritizují různá média za „politickou nekorektnost“ či za „šíření rasismu“. Samy se však podle proklamovaných standardů neřídí. Například když se přiklánějí k názoru, že za „katastrofický scénář pro Evropu“ (způsobený podle nich odchodem Británie z Evropské unie) můžou starší lidé (1, 2).

Už jednou poukazoval první ze spoluautorů tohoto textu na stránkách Kulturních novin na neempatičnost a nedemokratičnost této logiky (3). Jak krize v Evropě pokračuje, styl šéfredaktora Britských listů Jana Čulíka se zostřuje. Ještě před dvěma lety se v titulku svého článku po spršce sprostot nehodných oficiálních médií, která se snesla na čerstvý hrob normalizátora Vasila Biľaka, ptal: „Biľak byl bezpochyby vlastizrádce, neví však pražská kavárna, co je noblesa?“ (4) Dnes se do této společnosti zařazuje sám, když je pro něj každý, kdo neuznává jeho pohled na svět, „nula“, která „šíří pitomosti“, „nesmysly“ a „neuvěřitelné zabedněnosti“.

Celý článek najdete v Kulturních novinách

Stanův komentář: Je dobře, že si i někdo jiný než OM a e-republika (např. zde a zde) všímá, kam až to dopracovaly Britské listy a Deník Referendum. Z Britských listů poté, co přijaly „levě-alternativního“ redaktora Karla Dolejšího, postupně odešla většina autorů, jejichž články stálo za to číst. Stal se z nich dle mého názoru standardní protiruský sračkomet, zcela neodlišitelný od mainstreamu. Deník Referendum neprodělal tak velký obrat, ale poté, co jej začala financovat ČSSD, se stal její nekritickou názorovou platformou, včetně propagace oficiální zahraniční vládní politiky. Také podpora bizarního spojenectví TOP09, ČSSD, ODS a KSČM ve věci reorganizace policie zdůvodněná tím, že redakce nesnáší Babiše, nemá s objektivním hodnocením situace nic společného. A to, jakým způsobem se autoři Deníku Referendum ad hominem navážejí do Jana Kellera (zde, zde, zde a zde) a Petra Uhla (viz citovaný článek v Kulturních novinách) jen proto, že si dovolili mít jiné názory na uprchlickou krizi a Rusko, je vyloženě nechutné.

Přejít do diskuze k článku 69 komentářů