Slovinská bankovní kriminální story

Probíhá válka proti zemím kontinentální Evropy všemi prostředky a Angloameričané v ní hrají opět stejnou roli jako před II. světovou válkou.

Proč mají politici a bankéři důvod třást se strachy

Ve chvíli, kdy píši tento článek, vycházím z informací, které jsou k dispozici. Ještě nevíme, jak dopadl zátěžový test ECB, který má ukázat prstem na ty banky, jež budou určeny k odstřelu. Důsledky pádu malých bank však budou mít nemalé důsledky pro střadatele a zejména pro penzijní a pojišťovací fondy. Boj se vede tvrdými prostředky. Není proto od věci odpoutat se na chvíli od katastrofální situace v Itálii a podívat se, co se děje v malém Slovinsku.

Kriminální story àla Řecko v Lublani

Před několika dny odstoupil slovinský ministr financí Dušan Mramor. Jeho pravá ruka a státní tajemník ministerstva financí Metod Dragonja ho vzápětí následoval. V Lublani hýbe žlučí lidem i orgánům trestního řízení Slovinská centrální banka. Kvůli slovinské bance Nova Ljubljanska banka (NLB) a také ECB a Evropské komisi probíhá tvrdý a zatím nerovný boj proti centrálním bankéřům. To, že by naši kriminalisté vyšetřovali Českou národní banku například kvůli prodeji zlata do zahraničí, nebo zkoumali vliv nastaveného kurzu koruny na chudnutí obyvatelstva, je v Česku zatím nepředstavitelné.

Bývalý ministr financí se v kauze, kterou dále popisuji, postavil na stranu Maria Draghiho, který pohrozil slovinské vládě na zasedání ministrů financí EU právními kroky, pokud budou vyšetřovací orgány ve Slovinsku a vláda „ohrožovat nezávislost slovinské centrální banky“. Policie si opravdu dovolila popravdě hodně – 6. července 2016 zabavila bankéřům laptop s důležitými informacemi a provedla razii v hlavní budově centrální banky, státní Nové lublaňské bance (NLB) i v poradenské firmě Ernst and Young kvůli obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Story jako vystřižená z kuchařek Goldman Sachs a MMF

V roce 2013 proběhla záchrana banky NLB z peněz daňových poplatníků. (Přeloženo do češtiny: Stát si navýšil svůj dluh, aby nacpal peníze do děr v bilanci bank a nastrkal do marodné banky 4,5 miliard eur z veřejných prostředků.) Známe to z jiných zemí, například z Irska, Řecka atd. Postiženi byli všichni občané, ale okradeni především ti, kteří si šetřili na penze. „Zodpovědní občané“ spořící v důchodových fondech přišli o 257 milionu eur. (Co na to ing. Jiří Rusnok?) Nejvyšší slovinský prokurátor označil celou operaci za podvod, a to zejména proto, že některé cenné papíry byly zjevně záměrně zařazeny do kategorie „nedobytné úvěry“, aby se díra v bilanci zdála mnohem větší než ve skutečnosti.

My, obyčejní účetní, jakým je také Beppe Grillo, bychom mohli skutečně o tricích v bilancích bank vyprávět dlouhé a dlouhé hodiny. Tedy bilancí, vždy řádně auditovaných a spojenci bank – velkými auditorskými společnostmi – orazítkovaných. Jenže co platí jako závazné pravidlo pro podniky reálné ekonomiky, neplatí pro finanční sektor. V tomto sektoru totiž umělecká tvořivost jenom kvete!

Dlouhé prsty bývalého prezidenta Evropské komise Jose Manuela Barrose, dnešního ředitele u Goldman Sachs

Jakoby se ve Slovinsku v jiné podobě opakovala řecká tragédie. Slavoj Žižek, slovinský marxistický filozof, to okomentoval slovy klasika: „Jednou jako tragédie, podruhé jako fraška“. Barroso se v celé operaci silně angažoval, píší DWN. Evropská komise v roce 2013 nařídila ve Slovinsku zátěžový test. Ten stál slovinské daňové poplatníky, kteří si nad tím mohou ukroutit ve hlavu, 30 milionu eur. 700 eur za hodinu práce.

Kdo tento test bank organizoval? Jsme doma: poradenská firma Oliver Wyman. A o té jsme již na stránkách E-republiky také kdysi psali, stojí za to se k textu Bankéře v EU požírá jejich vlastní monstrum vrátit. Po zorganizování této akce byla firma pověřena vypracováváním zátěžových testů bank pro Evropskou centrální banku a pracuje pro ni jako poradce.

Výsledek operace: NLB byla kvalifikována jako „banka k zachraňování“

Banka byla rozdělena na bad-bank a good-bank. V rakouských Korutanech se z této strategie nemohou kvůli postupu v případě banky Hypo-Alpe-Adria vzpamatovat. Koneckonců i my v Čechách jsme se vydali stejnou cestou do hvězdných výšek stále víc narůstajícího státního dluhu. Je to pořád ta stejná písnička – privatizace zisků, socializace ztrát.

Ve Slovinsku působil úspěšně jako misionář tohoto náboženství zachraňování bank Švéd Stefan Ingves, tehdy vysoký činitel MMF. Dokonalé propojení sítí EK, MMF a ECB, jež má za účel přivést na buben evropské státy jeden za druhým. Učelem je získat za babku ve prospěch investorů–velkobank co nejvíce majetku z bohatství evropských států, vytvářeného po staletí.

Rozhodnutí o založení bad-bank Slovinsko těžce poškodilo. Co však Slovince rozzuřilo, je skutečnost, že dohled z ECB se postaral o to, aby díra v bilanci banky NLB vypadala větší, než byla ve skutečnosti.

Podle EU Observeru tvrdí vyšetřovatelé z hospodářské kriminálky, že banka měla k 30. září 2013 kapitál ve výši 855 milionu eur, ale ještě tentýž den oznámila Slovinská centrální banka, že NLB má záporné jmění ve výši 318 milionu eur. Kdyby tomu tak opravdu bylo, byla by banka stíhána, že nepřijala včas zákonná opatření na ochranu akcionářů. To by bylo kvalifikováno jako trestný čin a podvod, na který pamatuje slovinský trestní zákon odnětím svobody. Takto kromě bail-outu, tedy použití více jak 4 miliard z veřejných prostředků, proběhlo i „stříhání ovcí“, neboli bail-in, a střadatelé byli obráni o peníze.

Centrální bankéři odmítli spolupracovat s vyšetřovateli a ECB jim kryje záda

Vyšetřovatelé se rozhodli případ důkladně prošetřit a požádali centrální banku o spolupráci a vydání dokumentů. Jenže úřady narazily u centrální banky, která odmítla vydat požadované dokumenty, na odpor. Úřady tedy zabavily centrálním bankéřům laptop s daty při výše uvedené prohlídce. Data však jsou zakódovaná a centrální banka jim odmítla vydat klíč.

Mario Draghi označil postup vyšetřovatelů za „nepřiměřené zabavení informací ECB“, což ovšem generální prokurátor odmítá. Guvernér slovinské centrální banky zase šermuje výroky o riziku a ohrožení „finanční stability“ země.

Napětí v Itálii

Tento vývoj rozhodně nepotěší ani italské věřitele a střadatele. Ti si musí být vědomi, že o peníze přijdou v okamžiku, kdy inkvizitor prohlásí, že jejich banku je nutné sanovat na základě výsledků zátěžového testu. A jejich hněvu se Matheo Renzi bojí jak čert kříže. Hnutí 5 hvězd, které je opravdu jedinou silnou protisystémovou stranou silně kritizující organizaci finančního sektoru v Evropě, v Itálii dle aktuálních průzkumů jasně vede. Banksterští žraloci požírají velké, střední i malé ryby, vrhají se na vše, co lze ještě ve státech, přivedených uměle na mizinu, privatizovat.

Aby se zabránilo pádu nejstarší banky světa Monte Paschi di Siena, přichází dnes překvapivá zpráva, že se za ni zaručují nejmenovaní američtí investoři prostřednictvím švýcarské USB. Opět v tom má prsty naše stará známá Oliver Wyman, dceřiná společnost velké americké finanční společnosti Marsh & McLennan, která kdysi takto dobře radila City a USB? Čas ukáže.

Co je však více než zjevné – probíhá válka proti zemím kontinentální Evropy všemi prostředky a Angloameričané v ní hrají opět stejnou roli jako před II. světovou válkou.

Další zdroje:

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
PPK
PPK
2. 8. 2016 20:53

Rozkrádání států soukromými bankami může zabránit jedině jejich znárodnění.

Aleš
Aleš
2. 8. 2016 21:48

Znárodnění samo o sobě nepomůže. Ikdyž jsem jednoznačně PRO ZNÁRODNĚNÍ bank. Je potřeba zmizet ze spárů moci euroatlantidy. Pokud to neuděláme, znárodněná banka bude nadále dělat kroky v zájmech těch, co mají nad námi moc. A jelikož již v podstatě přestáváme pomalu existovat jako národ a stát, je nastolen systém útočící i na základní jednotky, jimiž je rodina, nebude po té síly, která bude schopna tohle nastavit jinak. Jednotlivci v boji proti institucím, za kterými stojí zčásti tupý či netečný dav? Směšné. Již si svým opakováním slov budu připadat jako ta banda trollů s různými jmény, ale zcela vážně. Jiné… Číst vice »

Sio
Sio
2. 8. 2016 22:27

No, jsme součástí Říše. Tedy v roli provincie, samozřejmě. To je snad zřejmé. Naše povídání Říše nevnímá ani jako hrozbu. Co vnímá jako hrozbu? To, co tu bylo. Marxismus, leninismus, stalinismus – ožehavá témata. Jsou stavěna na úroveň fašismu. Ale fašismus Říši moc nevadí. Socialismus ano. A to říkám při vědomí, co všechno mě na tom našem „socíku“ štvalo. Asi jsem poněkud prozřel. Položme si otázku. Proč asi Říše propagaci marxismu, leninismu, fašismu atd. demokraticky zakazuje? No, plakáty vylepovat nechci. Argumentů je všude dost. Stačí, když začneme přemýšlet.

Aleš
Aleš
3. 8. 2016 0:14

Sio: Nic jste nepochopil. Říši vadí to, co není součástí říše. A pokud něco nechce být pohlceno říší a má šanci nebýt pohlceno, to říše vnímá zcela logicky jako svoji hrozbu. Mně jako hrozbu zcela logicky nevnímá. Ale pokud se za kohokoliv postaví 2., 3. a 4. největší armáda světa, může být všechno jinak. A pokud se domluví víc součástí Říše, že už nechce být součástí Říše? Ismy, to je chléb,víno hry pro jedny a otroctví pro druhé pod různými pláštíky. Propaganda, s tím co skutečně vadí. Socialismus hrozba není. Teď momentálně si úúnie i NATO provozují socialismus pro bohaté.… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 8. 2016 4:35

Aleš napsal Sio: Nic jste nepochopil. Říši vadí to, co není součástí říše. A pokud něco nechce být pohlceno říší a má šanci nebýt pohlceno, to říše vnímá zcela logicky jako svoji hrozbu. Mně jako hrozbu zcela logicky nevnímá. Ale pokud se za kohokoliv postaví 2., 3. a 4. největší armáda světa, může být všechno jinak. A pokud se domluví víc součástí Říše, že už nechce být součástí Říše? Ismy, to je chléb,víno hry pro jedny a otroctví pro druhé pod různými pláštíky. Propaganda, s tím co skutečně vadí. Socialismus hrozba není. Teď momentálně si úúnie i NATO provozují socialismus… Číst vice »

PPK
PPK
3. 8. 2016 7:58

Aleš napsal
Již si svým opakováním slov budu připadat jako ta banda trollů s různými jmény

souhlasím ..

Martin (už bez taky m)
3. 8. 2016 8:30

Asi jedině kombinace vhodné příležitosti, silných lídrů, několika zemí najednou, vnitřního rozežírání naprostou neschopností a zejména uvědomění si obyvatel, občanů že již jde o holé přeŽITÍ. Kde se nám v tech starostech „všedního dne“ vytratilo…? Kdo nám dennodenně způsobuje ty „starosti“..? „Každý sám se svými pravdami“ je cesta k neschopnosti, beznaděj… Je nutné SDÍLENÍ PRAVD, SDÍLENÍ POZNÁNÍ… Je nutné ono „přemýšlení“- sdílení a spolupráce. Národ a skupiny lidí uvědoměle spojovat. Naším nepřítelem není jen EK, NATO či konzumerismus, bezbeřehá korupce a tupá (otupělá) pohodlnost či pasivita, únava, cíleně vyvolané onemocnění, etc. Vše to působí najednou, „rukou společnou a nerozdílnou“ nás… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
3. 8. 2016 8:33

A poslední věta: vzájemným nasíráním se jen zahořkneme a rozhodně si nepomůže – ve výsledku NIKDO z nás…
Potřebujeme naopak pochopení jeden pro druhého.
Nepochybně i potřebná tvrdost navenek – vůči „světu tuposti a korupce, bezbřehého násilí“, ovšem ne surovost a hrubost ve vzájemných vztazích, kontaktech.

Velekněz Ratata
Velekněz Ratata
3. 8. 2016 10:37

Martine, díky, zlatá slova. Přemýšlel jsem, jak to napsat. Váš poslední příspěvek by se měl elektronicky tesat nad alternativními portály. Jinak mi přijde, že diskutující se nějak úplně zásadně nerozcházejí. Ale zase, v historii těch reálných emancipačních hnutí bylo zlé krve – a v pádě, že se rozhádaní dostali k moci, občas nejenom té „zlé“ – dost i z navenek malicherných rozmíšek. Asi je to dáno taky vědomím, že proti nám hrajou přesilovku, pak země jako obklíčený tábor atd. Protože se slabšímu každá chyba stonásobně vymstí, hrozí totální likvidací, těžko dávat recepty, navíc z anonymního bezpečí internetu by to bylo… Číst vice »

Gatta
Gatta
3. 8. 2016 12:12

Martin napsal: „JIŽ víme- proč i smělé a veskrze lidství podporující myšlenky musí být také podepřeny REÁLNOU SILOU a odpovídající tvrdostí.“

Zde ukázka klasické situace :-)
https://www.youtube.com/watch?v=TejI8ZT4WbU

racek
racek
3. 8. 2016 17:58

Situaci lze řešit za předpokladu pádu dolaru. Ovšem musí být připraven náhradník, který zaujme jeho postavení. A také ve zdraví ten pád přežít. A to bude těžké. A doufat, že ten náhradník bude lepší. Já tedy moc nedoufám. Blbý, co? No, jistě, radikální řešení se samo nabízí. Je na to spousta literatury, zejména scifi, kde se to probírá ze všech stran … zejména takový Merlův Malevill je ilustrativní. Je to poměrně jednoduché. Stačí jen chtít a obávám se, že zejména v USA je nyní k tomu chuti dost. Neboť stačí se vzájemně vybombardovat. A je tu zpět doba kamenná a… Číst vice »

Irena
4. 8. 2016 15:38

http://ria.ru/economy/20160804/1473605459.html
Россия может обратиться в ВТО из-за пошлин ЕС против российских металлургов

Irena
4. 8. 2016 15:40

http://izvestia.ru/news/625494
Банк Англии снизил процентную ставку вдвое