Rozpočet ČR má přebytek 75,6 miliardy korun

Jde o nejlepší výsledek od roku 1993  

Rozpočet České republiky má rekordní přebytek. K poslednímu červenci dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 762,4 miliard korun, celkové výdaje 686,8 miliard a přebytek hospodaření tak byl 75,6 miliard korun. Oproti loňskému roku, kdy byl přebytek 25,7 miliard korun, jde tak o výrazné zlepšení. Významný je především vzestup celostátních daňových příjmů o 8,2 procenta. Vykázaný přebytek rozpočtu tak představuje, stejně jako na konci března, dubna, května a června, nejlepší výsledek hospodaření státního rozpočtu od roku 1993.

Inkaso DPH ve výši 139,1 miliardy korun bylo meziročně vyšší o 3,8 miliardy, tedy o 2,8 procenta. Celkové výdaje státního rozpočtu ve výši 686,8 byly ke konci měsíce o 19 miliard, tedy o 2,7 procenta pod úrovní stejného období minulého roku.

Nejvíc peněz jde z rozpočtu na sociální dávky. Ke konci července na nich stát vyplatil 294,8 miliardy, což je o 5,7 miliardy víc než před rokem. Na tom se podílely nejvíce výdaje na důchody, které meziročně vzrostly o 4,7 miliardy. V nárůstu se výrazně projevil únorový jednorázový příspěvek k důchodům ve výši 1200 Kč, což představovalo v absolutní výši zhruba 3,5 miliardy korun.

Poslední čísla naznačují, že by rozpočet mohl nakonec skončit se schodkem nižším než 35 miliard korun.

Zdroj: E-sondy

Stanův komentář: Po nejlepším ministru financí na světě ve vládě rozpočtové odpovědnosti nastoupila (s krátkým Rusnokovým intermezzem) vláda pod vedením „rozhazovačných socanů“ a ministrem financí se stal „estébácký oligarcha“ Babiš. Z dluhů jsou přebytky, vláda má najednou dost peněz na zvyšování důchodů, platů apod. Věcné a o argumenty opřené komentáře v masmédiích nečekejte, a když už, tak ve stylu – „Sobotka s Babišem nás zadlužují v konjunktuře, Topolánek, Nečas, Kalousek měli smůlu, protože byla krize…“ Pokusím se tedy o krátké zhodnocení: Pokud odejde vláda, která kradla v miliardách a uplácela svoji voličskou základnu snižováním a nedůsledným vybíráním daní a škrtila tím celou ekonomiku, a nastoupí vláda, která začne důsledněji vybírat daně a pokud krade, tak v o dva řády nižších částkách než ta předchozí, výsledek se musí projevit téměř okamžitě.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
1. 8. 2016 19:30

Ekonomice nerozumím, takže tady bych měla být zticha, ale tak si v duchu představuji jak by na tom národní hospodářství bylo, kdyby ještě k dobrému výběru daní u nás zůstávaly zisky z u nás sídlících bank, závodů, atd. Podle toho co jsem ve své době četla, tak naše pobočky zahraničních bankovních matiček je v době krize účinně pomáhaly držet nad vodou.

Sio
Sio
1. 8. 2016 22:17

Není to fejk? Vždyť nebylo na platy učitelů a hovořilo se o -70 mld …

Nerevar
Nerevar
2. 8. 2016 3:26

To je určitě nějaká Babišovina. Snad někdo nevěří tomu, že ten vtělený Belzebub (hned po Zemanovi) by se jen pokusil dělat svou práci pořádně? Buďto je to celé zfalšované (Babišem koupeným zpravodajstvím) nebo je to celé zaměřeno proti Miroslavu Kalouskovi. Mysleme hlavou!

bbb
bbb
2. 8. 2016 6:55

Podstatný bude stav financí až v prosinci.

m.petr
m.petr
2. 8. 2016 7:11

Stačí se podívat na STÁTNÍ DLUH ČR,který stále klesá/!/,jako by všechny banky půjčovaly státu bezúročně!!!Selským rozumem,není potřeba sebemenší znalost ekonomiky.Přidává-li se každým rokem úředníkům a jiným profesím a v 3./!/roce konjunktury /!/má být schodek 60/!/ mld.,logicky se musí dluh radikálně zvyšovat.Výběr daní se nemůže zvyšovat technikou,kterou provádí tento ministr financí,spíše naopak.Jde o lživou propagandu.Skutečný dluh je vyšší než 1 800 000 000 kč a stále roste.Navíc do ciziny uniká minimálně třetina bilionu kč!přitom Bureš hlídá koruny/!/u instalatérů….Zlatý Bohuš,který dělal každoročně stomiliardové schodky v konjuktuře!

QQ
QQ
2. 8. 2016 8:14

Těžko říct, když člověk nemá přístup ke skutečným číslúm… Ani se nechce věřit, ze by to by bylo PR ohledně elektronické evidence tržeb. Zvláště, když z mých čtyřech známých (tří živnostníků a jednoho majitele firmy) to na přelomu roku tři zabalili a zůstal jen jeden živnostník. No, ale pokud jsem článek správně pochopil, tak díky el. evidenci tržeb, zdravému růstu ekonomiky a absenci krizových faktorů nám v podstatě nejen neuškodily protiruské sankce, je i dost peněz na podporu nelegální emigrace do země, ale také bude dost na navýšení členského příspěvku do NATO a možná zbyde i na nějakou tu techniku… Číst vice »

Alena
Alena
2. 8. 2016 13:56

QQ napsal Těžko říct, když člověk nemá přístup ke skutečným číslúm… Ani se nechce věřit, ze by to by bylo PR ohledně elektronické evidence tržeb. Zvláště, když z mých čtyřechznámých (tří živnostníků a jednoho majitele firmy) to na přelomu roku tři zabalili a zůstal jen jeden živnostník. No, ale pokud jsem článek správně pochopil, tak díky el. evidenci tržeb, zdravému růstu ekonomiky a absenci krizových faktorů nám v podstatě nejen neuškodily protiruské sankce, je i dost peněz na podporu nelegální emigrace do země, ale také bude dost na navýšení členského příspěvku do NATO a možná zbyde i na nějakou tu… Číst vice »

orinoko
orinoko
2. 8. 2016 18:15

Ani nahodou nehodlam delat soucasne vlade nejakeho advokata. Nicmene neni vlacena brazdou nizkeho tlaku, ze nejaky zasrany cesky slota bude ovladan nejakou protopravicovou hajzlbabou v rytmu hypertezkeho soudruha Rittiga. Nebo Rettiga? – No proste kolosalniho hyperhajzla. Nehodlam vest polemiku o cislech, ale prestoze mi ted verici sousedici rika , ze nema Babiho rad, pry neni uprimny a kazda kamera to vidi … tak ja ho mam rad za to , ze v ceske TV kraksne dokazal natvrdo rici, ze emericti soudruzi z ODS jsou kreteni. Ja osobne miluji expresivitu. Tzv. Zapad ji potrebuje jako ono prase drbani. Co je dneska… Číst vice »

Alena
Alena
2. 8. 2016 23:45

orinoko napsal Ani nahodou nehodlam delat soucasne vlade nejakeho advokata. Nicmene neni vlacena brazdou nizkeho tlaku, ze nejaky zasrany cesky slota bude ovladan nejakou protopravicovou hajzlbabou v rytmu hypertezkeho soudruha Rittiga. Nebo Rettiga? – No proste kolosalniho hyperhajzla. Nehodlam vest polemiku o cislech, ale prestoze mi ted verici sousedici rika , ze nema Babiho rad, pry neni uprimny a kazda kamera to vidi … tak ja ho mam rad za to , ze v ceske TV kraksne dokazal natvrdo rici, ze emerictisoudruzi z ODS jsou kreteni. Ja osobne miluji expresivitu. Tzv. Zapad ji potrebuje jako ono prase drbani. Co je… Číst vice »

Admirál
Admirál
3. 8. 2016 7:50

Padla zde zmínka o EET. Podle mne krok správným směrem od Kalouskova „daně se neplatí“ k „daně se vybírají a posléze se dají snížit“.
Pokud byl někdo zvyklý nakupovat a prodávat bez evidence, neplatit daň, tak to na něj logicky dopadne. Doplatí na Kalouskovo a ODS uvolnění a rozvolnění pravidel. Tam, kde začal podvádět jeden, museli všichni. Jinak neobstáli. Dopadne to na drobné podnikatele ve službách.

Bohužel ucpávají se pouze malé díry, velké se nechávají být. Důvody známe.

zamp1
zamp1
3. 8. 2016 10:47

Zcela jistě mnoho živnostníků nepřiznávalo všechny příjmy. To bude pokračovat (v menší míře) i nadále. Mnoho malých prodejen skončí a jejich provozovatelé(většinou nad 50 let) zase skončí na ÚP. Velké (drahé) hotely pro cizince optimalizují daňové přiznání a určitě neodvedou víc než dříve. Malé hotely, penziony a řemeslní živnostníci budou muset zdražit a tím se samozřejmě
sníží počet jejich zákazníků. K tomu připočtěte obsluhu systému a výsledek bude lepší nula pro stát, zdražení služeb pro obyvatelstvo a také skvělé rýžoviště pro velké AT firmy. Sláva Babišovi a více řepky našim polím! :-)

Admirál
Admirál
3. 8. 2016 12:48

zamp1 – problém není ani tak zavedení EEP ale nízké mzdy a tím pádem nízká koupěschopnost obyvatelstva, které živí drobné živnostníky v oblasti služeb.

Gatta
Gatta
3. 8. 2016 13:08

Je to celé o efektivnosti a začíná to u tvorby hodnot. Tedy jak efektivně se něco v „našem hospodářství“ tvoří“? Zde nejsme mnoho pozadu. Otázkou je, Jak je to efektivní pro „naše hospodářství“? Tedy pro zúčastněné osoby a pro finance veřejného sektoru? To už je jiná písnička – dosti falešná a to jak z principu „nevlastnění výrobních prostředků“, tak z principu špatně nastavených pravidel a všeobecného nedodržování a nevymáhání vlastně čehokoliv. Další stupeň je, Jak efektivně se využívají ty získané veřejné prostředky? … Raději nemluvit … Jak z toho ven …? Uděláme „co se dá“ – tedy „na co máme… Číst vice »

Alena
Alena
3. 8. 2016 16:34

Admirál napsal Padla zde zmínka o EET. Podle mne krok správným směrem od Kalouskova „daně se neplatí“ k „daně se vybírají a posléze se dají snížit“. Pokud byl někdo zvyklý nakupovat a prodávat bez evidence, neplatit daň, tak to na něj logicky dopadne. Doplatí na Kalouskovo a ODS uvolnění a rozvolnění pravidel. Tam, kde začal podvádět jeden, museli všichni. Jinak neobstáli. Dopadne to na drobné podnikatele ve službách. Bohužel ucpávají se pouze malé díry, velké se nechávají být. Důvody známe. ministr financí vlastní mimo jiné i hotely. Je praktik, na rozdíl od politiků, kteří tyjí ze splněných tužeb lobbistů. Podmínka… Číst vice »

racek
racek
3. 8. 2016 18:10

No, jednak se již dříve podařilo Kaloskovi vyrobit schodek cca 37 mld korun … ale s pomocí tzv. rozpuštěním dříve rozhazovačnými socany vytvořených rezerv, bylo tam více než 100 mld. Stejný trik teď používá Babiš, holt budou volby, že ano. Další vláda zjistí, že v pokladně je čisto a vymeteno … Nejhorší je, že se k tomu Babiš chystal už dříve, kdo chtěl mohl si jeho úvahy přečíst už dříve v tisku, teprve teď to ale vybalil. Holt stará finta.

Nerevar
Nerevar
4. 8. 2016 0:37

racek napsal
Stejný trik teď používá Babiš

Vždyť jsem říkal, že za tím je nějaká babišovina.

Admirál
Admirál
4. 8. 2016 5:16

Gatta napsal Je to celé o efektivnosti a začíná to u tvorby hodnot. Tedy jak efektivně se něco v „našem hospodářství“tvoří“?Zde nejsme mnoho pozadu. Otázkou je, Jak je to efektivní pro „naše hospodářství“? Tedy pro zúčastněné osoby a pro finance veřejného sektoru?To už je jiná písnička – dosti falešná a to jak z principu „nevlastnění výrobních prostředků“, tak z principu špatně nastavených pravidel a všeobecného nedodržování a nevymáhání vlastně čehokoliv. Další stupeň je, Jak efektivně se využívají ty získané veřejné prostředky? … Raději nemluvit … Jak z toho ven …? Uděláme„co se dá“ – tedy „na co máme sílu“ –… Číst vice »

Honza999
Honza999
4. 8. 2016 19:40

racek napsal No, jednak se již dříve podařilo Kaloskovi vyrobit schodek cca 37 mld korun … ale s pomocí tzv. rozpuštěním dříve rozhazovačnými socany vytvořených rezerv, bylo tam více než 100 mld. Stejný trik teď používá Babiš, holt budou volby, že ano. Další vláda zjistí, že v pokladně je čisto a vymeteno … Nejhorší je, že se k tomu Babiš chystal už dříve, kdo chtěl mohl si jeho úvahy přečíst už dříve v tisku, teprve teď to ale vybalil.Holt stará finta. Zajímavá úvaha… Pravda, Kalousek tehdy vyraboval rozpočtové rezervy ministerstev, které v předchozím volebním období naplnili socani. Čemu ale nerozumím… Číst vice »

Gatta
Gatta
5. 8. 2016 18:48

Peníze mají jednu zvláštní vlastnost – „Nemají přirozenou míru“. Nikdy jich není moc.
A FIAT peníze (podložené jen lidským optimismem v jejich trvalou platnost a nějakou jejich hodnotu) nemají vůbec žáná omezení. A tak se centrální banky podle toho i činí …
http://proinvestory.cz/globalni-qe-je-na-rekordnich-urovnich

Alena
Alena
6. 8. 2016 16:48

i tak lze dosáhnout úspěšného výsledku
http://www.halonoviny.cz/articles/view/43949532

racek
racek
7. 8. 2016 20:18

Honza999 napsal Zajímavá úvaha… Pravda, Kalousek tehdy vyraboval rozpočtové rezervy ministerstev, které v předchozím volebním období naplnili socani. Čemu ale nerozumím je to, z jakých rezerv teď rabuje Babiš, když, jak tvrdíte, to dělá stejně jako on. No, státní rozpočet je velmi složitý organismus a jeho estavení není jen obyčejné má dáti – dal. I jeho funkce je někdy podivná neb kombinuje různá časová, pohyblivá či statická hlediska a pohyby. Rozumí tomu pár lidí z ministerstva, jako byl můj již zesnulý přítel Eda Janota. Kupodivu jeden z lidí, který kouzla s rozpočtem ovládá, je ten ďábel Kalousek. No a je… Číst vice »

hudryper
hudryper
7. 8. 2016 21:36

racek napsal No, státní rozpočet je velmi složitý organismus a jeho estavení není jen obyčejné má dáti – dal. I jeho funkce je někdy podivná neb kombinuje různá časová, pohyblivá či statická hlediska a pohyby. Rozumí tomu pár lidí z ministerstva, jako byl můj již zesnulý přítel Eda Janota. Váš přítel Janota byl na sestavování SR bezkonkurenční.A dokázal ho aranžovat do přesně takového obrazu,jaký byl žádoucí pro komunistického ministra stejně jako pro Klause,nebo Kočárníka. Akorát vládu Topolánka už vydýchat nedokázal a ještě si šel zahrát fyzicky přecejen náročný tenis ! Všimnul jste si,proč se o čtvrt roku opozdila výstavba Pražského… Číst vice »

Sio
Sio
7. 8. 2016 21:49

racek napsal No, jednak se již dříve podařilo Kaloskovi vyrobit schodek cca 37 mld korun … ale s pomocí tzv. rozpuštěním dříve rozhazovačnými socany vytvořených rezerv, bylo tam více než 100 mld. Stejný trik teď používá Babiš, holt budou volby, že ano. Další vláda zjistí, že v pokladně je čisto a vymeteno … Nejhorší je, že se k tomu Babiš chystal už dříve, kdo chtěl mohl si jeho úvahy přečíst už dříve v tisku, teprve teď to ale vybalil.Holt stará finta. To si jako myslíte, že rezervy nejsou součástí rozpočtu a jsou tajné nebo jste se díval na ty rozpočty… Číst vice »

Sio
Sio
7. 8. 2016 21:52

Admirál napsal Souhlas, došlápneme si na živnostníky. Na to ještě máme sílu a dělá to dojem, že jsme pro Ordnung. Pustit se do nadnárodních společností, to chce koule. Takový Orbán se do nich pustil a od té doby má (nejen proto) psí hlavu pevně nasazenou a doutnající revoluci pravyalásky ve sklepě US velvyslanectvi. Komu by se to líbilo, kdo na to má žaludek, kdo na je tak silný v kramflecích? Babiš to není. Provozovat živnost, která je prodělečná jakmile se začnou platit řádně daně není asi to pravé ořechové. Znamená to mj. že tato živnost parazituje na lidech, kteří daně… Číst vice »

Sio
Sio
7. 8. 2016 21:55

racek napsal No, státní rozpočet je velmi složitý organismus a jeho estavení není jen obyčejné má dáti – dal. I jeho funkce je někdy podivná neb kombinuje různá časová, pohyblivá či statická hlediska a pohyby. Rozumí tomu pár lidí z ministerstva, jako byl můj již zesnulý přítel Eda Janota. Kupodivu jeden z lidí, který kouzla s rozpočtem ovládá, je ten ďábel Kalousek.No a je zajímavé sledovat, jak vždy tyhle Babišoviny velmi dobře komentuje.Babiš mu není schopen oponovat, neb on se v tom nijak neorientuje, i když se tváří jako finanční génius. Jen blbě žvaníNo, on práci na ministerstvu moc nedá,… Číst vice »

fajt
fajt
7. 8. 2016 22:01

racek napsal
No, státní rozpočet je velmi složitý organismus a jeho estavení není jen obyčejné má dáti – dal

a proto mu musí sprostý lid sloužit a ti nahoře mu mohou pouštět žilou – další ideologie, kterou je nejlépe ignorovat. ..)