Kdybychom skutečně byli demokratickou zemí…

Stále sním o tom, jak by to u nás vypadalo, kdybychom byli skutečnou demokracií, takovou, jaké nás učil a jakou u nás též kdysi prosadil T. G. Masaryk, jak je zřejmo i z jeho slavného výroku: „Takže demokracii už bychom měli, teď už jen nějaké ty demokraty.“

Tehdy, za první republiky alespoň ta demokracie zde tedy přece jen byla, všechny ty instituce, které k ní patří, byly vybudovány, nejpřednostněji pak svobodný tisk, sloužící všem politickým proudům, které u nás v té době existovaly. Tisk, který umožňoval svobodnou výměnu názorů a v život uváděl Masarykovu ideu, že demokracie je diskuze. A že tedy: „O každé věci se má diskutovat, protože přece jen diskuzí lze dojít k dobrým závěrům. A že k nim nikdy nedospějete, když názor, který se vám nelíbí, z debaty vyloučíte. Že vy jeden každý, musíte unést mínění druhého. Ať tedy jsou spory, ale ať se bojuje poctivě a s rozumem.“

Tolik tedy z citací našeho prvního prezidenta jako ilustrace, jak daleko jsme v pojímání demokracie a svobody už před téměř sto lety byli – a kam jsme dospěli, resp. do jakých hlubin jsme dodneška upadli. Protože svobodný tisk u nás – dobou pochován – už není, zanikl. Všechny deníky zpívají unisono, a to od Práva přes MFDnes, Deník, Lidové noviny, Hospodářské noviny až k Blesku a AHA, jednotně k tomu hudou i časopisy Respekt a Reflex, a celou tu unifikovanou muziku tvrdí Český rozhlas i naše největší televizní společnosti ČT, Nova a Prima. A jakže všechna tato ideově sjednocená média dnes zpívají a hudou? Ale to přece všichni víme: USA je ideální země demokracie a svobody a Rusko je ničemná diktatura. Musíme NATO přispívat víc na zbrojení, protože je zde akutní ruská hrozba, Putin je válečný intrikán mimořádného formátu atd.

Uniformita těchto sdělení je tak dokonala a jednolitá, že z ní až mrazí. A to tím víc když víte, že jsou pravým opakem pravdy. A hned vás napadne: probohaživého, vždyť takto jednotnou lží ovládal média snad už jen Goebbels v Německu a možná též stalinský režim v Sovětském svazu. Ale tyhle země si přece nehrály na demokracie, jak si na ně s celým současným tzv. svobodným světem hrajeme my? Jaká zákeřná a pokrytecká hra se to zde s námi hraje? A kdo je jejím autorem a režisérem? Jaký darebák to za scénou tahá za nitky, aby nás přesvědčil, že totalita názorů je vlastně svobodou názorů a že pravá demokracie je ta, ve které zní jen jeden jediný hlas? Snad Soros, nebo Rotshildové či neokonzervativci USA? Či někdo úplně jiný a očím světa navždycky skrytý?

Zatím má ten hlas ještě konkurenci ve zkušenosti nás starších, kteří jsme podobné jednotné hlasy už dvakrát či aspoň jednou v životě slyšeli, a pak zjistili, jakou váhu mají. Ale co bude, až my odejdeme, a tomu jedinému a lživému hlasu budou denně vystaveny naše nezkušené děti a vnuci?

To pak Lež pohltí celou Zemi a stane se Pravdou? To je konečný a definitivní cíl téhle hry? Pro který musí být největší mozky našeho současného světa, jakou jsou např. americký jazykovědec a politik Noam Chomsky, ekonom P. C. Roberts, či režisér Oliver Stone a stovky dalších uzavřeny pod poklop internetu? (Do jehož podezřelých síní se už konečně též chystá likvidační vpád?)

To v obavě, že by pár slov těchto lidí dokázalo nenapravitelně zbortit konstrukci o spravedlivých Spojených státech, nesmí náš zpravodaj ČT ve Washingtonu zajít za žádným z těchto jmenovaných velikánů s prosbou o interview, i když bydlí pár metrů od nich? (Má někdo představu, jak svěží vítr by provál celou zemí, kdyby se jednoho dne cosi takového skutečně událo? Ale neudá, a to z důvodu shora uvedeného.)

Ze stejného důvodu nemohou být ani u nás pozváni do politických diskuzí pozváni ti nejerudovanější z nás, jako jsou např. Jan Keller, Petr Žantovský, Lenka Procházková, Jan Petránek. Zdeněk Zbořil, Karel Sýs, Ivan David, Mojmír Grygar, Václav Umlauf, Zdeněk Jemelík, Radim Valenčík, Zbyněk Fiala, Stanislav Novotný, Václav Dvořák a desítky dalších a dalších? Dovedeme si představit, s jakým napjatým očekáním i radostí bychom za takovéhoto obsazení diskuzních stolů usedali k televizorům, protože bychom věděli, že tentokrát o cosi skutečně půjde, a že po letech půstu uslyšíme konečně i rozumnou řeč? A že snad tedy dojde i k naplnění Masarykovy vize, že to bude diskuze – a jen diskuze – kterou dojdeme k dobrým závěrům?

Ale nedělejme si s luznými představami i marné chutě, nic takového se nesmí stát, protože stavba světové lži je i v rámci jednotlivých států příliš drahocená na to, aby se při její stavbě mohlo zbytečně riskovat.

Takže vše zůstane při starém, při Kalouskovi, Hermanovi, Štětinovi, Klvaňovi, Bursíkovi, Stropnickém, Langšádlové, Němcové, Gazdíkovi, Zaorálkovi, Gabalovi, Halíkovi, Bělobrádkovi a vůbec při všech našich známých, kteří se i ve dnech příštích budou předhánět, aby svými lžemi národními co nejbohatěji přispěli i do právě budované lži celosvětové. A z pohledu jejího tvůrce, či jejích tvůrců, i do lži věčné, jež se v plánovaném lživém světě stane ovšem už pravdou.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
22. 11. 2017 8:17

Řekl jste to za nás, tisíce diskutujících dědků na internetu marně si lámajících hlavu jak vysvětlit těm mladším že život je i o něčem jiném než cestách za hranice, vysokoškolském studiu za dva měsíce, bydlením a žitím na dluh, svobodě dělat si co chci bez ohledu na své okolí, vztahové nevázanosti, užíváním si. Děkuji, ale nic s tím neuděláme, ten tlak na oblbování a dezinterpretaci dějin je neúprosný. Slušná a přijatelná politická diktatura byla vystřídána sprostou a nepřijatelnou politickou a ekonomickou. Kdepak, tihle dnešní usurpátoři moci a vlivu se nevzdají svých prebend, výhod a nakradeného, neodejdou bez výstřelů, i kdyby… Číst vice »

fajt
22. 11. 2017 8:32

Petrpavel napsal
Petrpavel

asi tak. ..)

peter.
22. 11. 2017 9:15

Petrpavel napsal
Kdepak, tihle dnešní usurpátoři moci a vlivu se nevzdají svých prebend, výhod a nakradeného, neodejdou bez výstřelů

+++

Amenre
Amenre
22. 11. 2017 19:34

Petrpavel napsal
neodejdou bez výstřelů

Tohle bych tu moc neprezentoval. Když jsem tuhle myšlenku před lety tady párkrát společně s kolegou Maximusem nadhodil, tak jsme byli mazáni a ostatními kolegy obviňováni, co jsme to za lidi, když si přejeme krev a smrt.

Amenre
Amenre
23. 11. 2017 6:44

fajt napsal
fajt

Plány globálního prediktora zhatí naše ovce boubelatý ? :)

Aleš
Aleš
23. 11. 2017 6:49

https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2017/47-2017/obzivlosti-porazeni
Flanďákům jsem říkal, že by se měli zbavit takových „odborníků“ jako je Gabal a oni si na jejich místa seženou ještě výživnější materiál, nějaký svazák Heller a řada dalších diagnóz se společným jmenovatelem, kapitální rusofob a fanatický antikomunista…
petrpavel: Spíš než na výstřely se připravme na klování. Orlů se bát nemusíš. Ale slepice jsou strašné!!!

Aleš
Aleš
23. 11. 2017 6:50

Amenre: Vttip měsíce

peter.
23. 11. 2017 6:51

fajt napsal
doporučuji tuhle ( politickou) akci. ..)

fajt:
Vymením tri ovečky Sleepy za jedného Boba alebo Lucy.

fajt
23. 11. 2017 8:07

Amenre napsal
Plány globálního prediktora zhatí naše ovce boubelatý ?

comment image – a co tuhle soutěž. ..)

fajt
23. 11. 2017 8:10

peter. napsal
fajt:
Vymením tri ovečky Sleepy za jedného Boba alebo Lucy.

teď jsem to asi špatně přečetl, jako že Lucy s bobrem ? :-)

Peter, máte tam sníh? chystám se na Pieniny, tak abych věděl do čeho teď půjdu. ..)

peter.
23. 11. 2017 8:55

fajt napsal
teď jsem to asi špatně přečetl, jako že Lucy s bobrem ?

Peter, máte tam sníh? chystám se na Pieniny, tak abych věděl do čeho teď půjdu. ..)

Som v Prešove.Tu sneh napadal ale hneď aj zišiel.Tak neviem.Hore na Beskyde snehu je,tak by mohol byť aj na Pieninách.Pozri sa na internete.

fajt
23. 11. 2017 10:32

peter. napsal
peter

internet do těchto míst nečumí ( což je i dobře), teď se má obecně trochu oteplit, tedy budu počítat, že sníh bude jenom někde a většinou na hoře ( i tak jedu, plíce potřebují pořádně provětrat a do pracek na chvíli potřebuju pilu a sekeru :-) ) . ..

fajt
23. 11. 2017 10:37

https://www.slovenskydennik.sk/spravy/c/06883/slovaci-zuria-preco-v – máslo, teď zas vajca, co v tom kapitalismu vůbec funguje dobře. ..)

Martin (už bez taky m)
23. 11. 2017 12:10

Zasmějme se „velkému“- ba neúprosnému „tlaku“ liHovců: https://www.novinky.cz/domaci/455678-koalice-ano-spd-a-komunistu-odemkla-brany-a-dovoli-drancovani-zni-od-lidovcu.html Proč asi chtějí ve Sněmovně „výbor pro školství, hospodářský či pro evropské záležitosti“?? Nejlépe všechny tři… A ta poslední věta- ta je TYPICKY lidovecká: „Půjdeme s každým“ – kdo půjde (rozuměj v tom že POJEDE až doslova POJDE) s námi“… Koalice „pravověrných demokratů“ „vyvíjí“ tedy „velký tlak“ ve Sněmovně… No ještě aby tak byli „levověrní“… :-) Jak jsou na tom sněmovní WC? Nevíte prosím někdo náhodou?? Inu – vždyť víme – jaké taky někdy bývají „výsledky velkého tlaku“, že… Někteří „naši“ posRanci chtějí skutečně býti i posr… Inu: nechal bych je tedy… Číst vice »

fajt
23. 11. 2017 14:52

comment image

peter.
23. 11. 2017 15:22

fajt napsal
internet do těchto míst nečumí ( což je i dobře), teď se má obecně trochu oteplit, tedy budu počítat, že sníh bude jenom někde a většinou na hoře ( i tak jedu, plíce potřebují pořádně provětrat a do pracek na chvíli potřebuju pilu a sekeru ) . ..

fajt:
https://www.onthesnow.sk/vychodne-slovensko-abov-kosice/vysne-ruzbachy/pocasie.html

fajt
23. 11. 2017 17:01

peter. napsal
https://www.onthesnow.sk/pieniny/snehove-spravy.html

díky, všechno nádherná místa, budu od nich kousek. ..)

Petrpavel
Petrpavel
24. 11. 2017 18:34

„Amenre napsal • 22. listopadu 2017
Petrpavel napsal
neodejdou bez výstřelů
Tohle bych tu moc neprezentoval. Když jsem tuhle myšlenku před lety tady párkrát společně s kolegou Maximusem nadhodil, tak jsme byli mazáni a ostatními kolegy obviňováni, co jsme to za lidi, když si přejeme krev a smrt.“
Abychom si rozuměli, my dědci střílet nebudeme, o to žádná. My jsme ukázali že se dokážeme vyrovnat se změnou režimu je-li demokratická. Jenomže ONI na to nejsou připraveni, o tom jsem psal. Jejich jedinou pravdou, poněvadž žádnou nemají, je násilí. Toho se bojím.