Tři nejbohatší Američané teď vlastní více majetku než chudší polovina US občanů dohromady

 3 People Richest.jpg

Celkem 400 nejbohatších jedinců ve Spojených státech teď vlastní větší bohatství než 64 % obyvatel u dna. Tři nejbohatší jedinci vlastní větší bohatství než spodních 50 procent obyvatel USA. Všudypřítomná chudoba znamená, že každá pátá domácnost má nulový či záporný čistý majetek.


“Elitní oddíly naší miliardářské třídy se stále více vzdalují nám ostatním,” zjistila analýza Institute for Policy Studies.

400 nejbohatších jedinců ve Spojených státech teď vlastní větší bohatství než 64 % obyvatel odspodu a tři nejbohatší vlastní větší bohatství než spodních 50 procent, přičemž všudypřítomná chudoba znamená, že každá pátá domácnost má nulový či záporný čistý majetek.

Billionaire Bonanza 2017: “Záporné čisté jmění nejspodnějšího procenta činí 196 mld. USD.”

Toto je pouze několik pozoruhodných zjištění Miliardářské bonanzy 2017 (Billionaire Bonanza 2017), nové zprávy, kterou 8. listopadu zveřejnil Institute for Policy Studies (IPS) a jež detailně objasňuje rychlost, s níž se Spojené státy stávají “dědičnou aristokracií bohatství a moci”.

“V posledních desetiletícch byl neuvěřitelně nepřiměřený podíl amerických příjmů a růstu bohatství odsát na vrchol našeho ekonomického spektra. Na špičce tohoto vrcholu sedí 400 nejbohatších jedinců, skupina, kterou časopis Forbes od roku 1982 každoročně sleduje,” napsali Chuck Collins a Josh Hoxie, autoři zprávy z IPS. “Američané na opačné straně našeho ekonomického spektra zjišťují, že jejich mzdy stagnují a úspory se vypařují.”

Collins a Hoxie k tomu hned poznamenávají, že ohromná propast, která v současnosti existuje mezi bohatými a všemi ostatními, není výsledek nějakého nevysvětlitelného “přirozeného jevu. “Je to spíše výsledek “neférové hospodářské politiky, která prospívá těm na vrcholu na úkor těch, kteří jsou na dně.”

Billionaire Bonanza detailně zkoumá, na základě dat nedávno zveřejněných v seznamu 400 nejbohatších časopisu Forbes a každoročního “Průzkumu spotřebitelských financí” Federálních rezerv, hlavní zvýhodněné “hluboce nevyvážené ekonomiky” USA – superbohaté.

“25 nejbohatších osob v USA dnes vlastní aktiva v hodnotě 1 bilion USD,” píše se ve zprávě. “Těchto 25, což je skupina o velikosti soupisky hráčů ligového baseballového týmu, vlastní více bohatství než 178 milionů lidí, tedy 56 % obyvatel zespoda majetkové pyramidy USA”.

Seznam 25 nejbohatších zahrnuje miliardáře, kteří se ke svému ohromnému bohatství dostali různými způsoby, od dědictví po investice do založení korporátního gigantu typu Amazon nebo Google. A co mají tito neskutečně bohatí jedinci společného, kromě toho, že jsou všichni bílí? To, že jsou v každém dalším desetiletí stále bohatší.

Průměrnému Američanovi se naopak nevede ani zdaleka tak dobře – významný podíl amerických domácností “nemá žádné úspory nebo dluží více než vlastní,” což z nich dělá příslušníky toho, čemu Collins a Hoxie říkají “Národ pod vodou”.

“Pokud pomineme vlastnictví rodinného auta, 19 % amerických domácností má nulový nebo záporný čistý majetek,” poznamenává zpráva. “Když se na tento trend podíváme z rasového hlediska, zjistíme, že 30 % černých domácností a 27 % latinoamerických domácností má nulový nebo záporný majetek.”

Collins a Hoxie chtěli získat širší představu o velikosti propasti mezi bohatými a chudými ve Spojenými státy, takže mezi sebou porovnali čisté jmění nejbohatšího a nejchudšího jednoho procenta.

“Domácnosti ze spodního jednoho procenta dohromady mají úhrnný čistý majetek v záporné hodnotě 196 mld. USD,” dokládá jejich zpráva. “Pro srovnání – špičkové jedno procento, tedy kategorie s přesně stejným počtem lidí, má úhrnné čisté jmění ve výši plus 33,4 bln. USD.”

Dokonce i mainstreamové instituce typy Mezinárodního měnového fondu uznávají, že taková ohromná nesouměřitelnost bohatství a příjmů není udržitelná, politicky ani ekonomicky. Billionaire Bonanza k tomu poznamenává, že se zdá, že Trumpova vláda, s pomocí Kongresu ovládaného Republikány zhoršuje tyto nerovnosti ořezáváním daní pro bohaté a současným vykucháváním programů, z nichž především těží nízkopříjmové a střední vrstvy Američanů.

Takže první prioritou je podle Collinse a Hoxieho “odmítnout ty federální daňové a jiné politické návrhy, které budou jen přilévat olej do ohně nerovnosti”.

V případě, že dojde k postupu, zpráva i při zachování principu “neškodit” obsahuje několik návrhů, včetně

  • stanovení vyšších mezních sazeb daně z příjmů fyzických osob nad 250 000 USD a 1 mil. USD;
  • “řešení problému skrytého bohatství”, který často vede k podcenění úrovně majetkové nerovnosti;
  • zavedení daně na finanční transakce Wall Streetu, které by mohly přinést v průběhu deseti let do federálního rozpočtu příjmy ve výši přibližně 350 mld. USD;
  • odstranění přetrvávající účelové díry v systému, která umožňuje manažerům rizikových fondů “deklarovat mzdové příjmy jako kapitálové příjmy” a v důsledku toho platit nižší daně a
  • místo odstraňování posílit majetkové daně, jež se týká pouze malého počtu rodin.

Zpráva konstatuje, že tím, jak se “elitní oddíly naší miliardářské třídy stále více vzdalují nám ostatním, včetně studentů zatíženým půjčkami, zaměstnanců trpícím stagnujícími mzdami a rodinami, které sledují, jak se jejich majetek a úspory vypařují, mnozí z Američanů se bouří proti systému, který umožňuje nejbohatším hromadit takové bohatství na úkor mnoha ostatních.”

“Před sto lety se podobná vlna proti nerovnosti vzepjala proti ohromné nerovnosti v příjmech a bohatství. Během času kratšího než je jedna generace vytvořila mnohem rovnější Ameriku”, uzavírají Collins a Hoxie. “My můžeme udělat to samé.”

Zdroj: Common Dreams


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 550 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
20. 11. 2017 10:25

to je propast… a bude hůř, do toho technologie a systémy, které už o celé koňské délky předběhly lidství a duševní schopnosti těch nejbohatších ( o chudých ani nemluvě) a pak umělá inteligence, která se zákonitě dere na vrchol téhle podivně poskládané pyramidy a která zákonitě musí dojít k tomu, že v jejím procesu evoluce je lidský faktor zbytečný a v podstatě i nebezpečný – to těm dalším generacím ( tedy zbudou jenom zbytečně bohatí) moc nezávidím. ..)

Bety
Bety
20. 11. 2017 13:20

Udělejme bohaté ještě bohatšími a pak na tom budou lépe všichni – to je přece ten slogan, který nejen Američané přijali za svůj.
Tak čemu se teď autoři článku diví? A není od nich naivní předpokládat, že ti nejbohatší, kteří díky svému bohatství mají pod palcem silové struktury, dovolí
ty jejich kosmetické úpravy??

fajt
20. 11. 2017 15:16

Bety napsal
Bety

http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/506908/v-cesku-probehne-normalizace-rusnok-promluvil-o-zmene-uroku-a-prehrivani-ekonomiky.html – nejenom v emerice, i tady jsou zdatní šupáci … říká se v jistých psychopatických kruzích, že od bohatých prokapává bohatství směrem dolů k obyčejným ovčanům, jenže tudy zatím protekly pouze sračky a nemilosrdná smrt. ..)

idiotronic
20. 11. 2017 19:13

fajt napsal od bohatých prokapává bohatství směrem dolů k obyčejným ovčanům Jo, tak to si z 90 let taky pamatuju, to říkali odborníci na slovo vzatí (možná ne na slovo, ale vzatí ano). Onehdá jsem v koupelně zaregistroval cosi ze stropu prokapávat a ihned mne napadlo, že to bude ono bohatství těch horních deseti tisíc jež se právě dere ke mně. Bylo mi jen divné, že by tam patřila zrovna ta samoživitelka se dvěma dětmi, co tam bydlela a zavřel jsem skepticky přívod vody. Nakonec se po prázdninách vrátila a všechno se vysvětlilo. HDP stouplo pouze o cenu nového koberce,… Číst vice »

senil
senil
21. 11. 2017 4:30

Te není dobré znamení, nakonec nás ovládnou korporace a pár bohatých. Už teď stále míň a míň lidí koncentruje stále větší bohatství, to by mohlo vést k nějaké globální dikatuře.

http://www.epshark.cz/clanek/7/ovladnou-nas-korporace

zedd
zedd
21. 11. 2017 9:45

Sám tomu říkám korporátní neofeudalismus a ten budoucí čas si drahý senile můžete odmyslet. Už se to dávno stalo.

fajt
21. 11. 2017 11:02

jak oni na nás, tak my na ně – bohatých bude vždy ( drtivá) menšina a proto jsou i ve svém zkaženém světě v nevýhodě, pokud chtějí extrémní monopol, totální nespolupráci a nenávist až za hrob, tak proč ne, ale v žádném případě by se nemělo připustit, až ta jejich zdegenerovaná klasa bude ( zase) chytat stéblo v jimi opovrhovaných lidských vodách, aby ho tam někdy našla ( absolutně nulová tolerance s jejich falešným soucitem a zákeřnými potřebami ), to je nesmírně důležité, to je ta cesta pro ostatní, to je světýlko, které je popsáno i v čistě jidášské bibli… Číst vice »

peter.
21. 11. 2017 19:07
peter.
21. 11. 2017 19:48

To o čom som viedol diskusie s nebohým Siom,o výchove mládeže v Rusku,prináša svoje jedovaté ovocie.Na Politikus.ru je video s tým smradom z Nižného Urengoja,ktorý sa v Bundestagu ospravedlňoval Nemcom za II.svetovú vojnu.Trošku zlepší náladu diskusia pod videami,ale potom narazím na Peskova ako toho zmrda ospravedlňuje a ja začnem zdielať názory,ktoré má na Rusko fajt.Môj otec aj dvaja strýkovia sa obracajú v hrobe! Fuj!!!
https://antimaidan.ru/news/12012

fajt
21. 11. 2017 20:55

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zeman-se-v-Rusku-sejde-i-s-Gorbacovem-a-Medvedevem-512205 – to je taky obludná kolomajzna, ale na druhou stranu v Rusku je jeden z hlavních jednatelů firmy PPF ( která papírově patří prvnímu bílému koníkovi v české kolonii) … prostě nechť je všem těmhle šupákům a hrobníkům nakonec země olovem. ..)

peter.
21. 11. 2017 21:19

peter. napsal
ktorý sa v Bundestagu ospravedlňoval Nemcom za II.svetovú vojnu.Trošku zlepší náladu diskusia pod videami,ale potom narazím na Peskova

http://katyusha.org/view?id=8915&utm_source=politobzor.net

Dana
Dana
21. 11. 2017 23:01

Mno. My se pocitame ke stredni spolecenske vrstve a az nam ti kapitalisticti vydriduchove seberou vsechno, pujdeme zit jako hippies do Kalifornie. Musi to byt Kalifornie, protoze tam je stale nadherne pocasi , palmy, obcas zaprsi ale pliskanice ci snih— to jsou nezname pojmy. Nekde, v prilehlem miste si postavime stan se vzduchovou matraci pro manzela i meho pudlika, minimalni materialisticke zabezpeceni blizko more by bylo docela prijemne. Mesto by nam muselo zabezpecit pitnou vodu, latriny, lekarskou pomoc a dobrodejci poskytuji sprchy. O zbytek by se postaral bartovni system, ktery tam casto funguje. Holt by to bylo vecne kampovani. Zadne… Číst vice »

peter.
22. 11. 2017 5:30

Dana napsal
minimalni materialisticke zabezpeceni blizko more by bylo docela prijemne.

Ach jaj! Amerika,raj na zemi!
Dana!
Len, keď sa tak pozerám na to video,tak tie latríny musíte vykopať poriadne hlboké,aby nesmrdeli až sem,k nám!
:-)
http://www.cum.sk/v/ki4P/amerika-bez-komplexov

Irena
22. 11. 2017 6:08

http://www.nwoo.org/2017/11/20/valka-s-ruskem-dva-velke-americke-myty/

Jeden z nejvyšších ruských velitelů posílá přes oceán naprosto jasnou zprávu, že dominance a technologická převaha USA je věcí minulosti a že USA jsou jasně zranitelné a vystaveny ničivému konvenčnímu protiútoku. Jednou krátkou větou generál Gerasimov rozbil dva nejdůležitější mýty americké geostrategické teorie.

fajt
22. 11. 2017 7:08

peter. napsal peter Rusko dnešních dnů prostě NENÍ ALTERNATIVOU – teď naposledy mě dostal výrok Kremlu, že syrská armáda má pod kontrolou skoro 98% syrského území … tak to jsem se řezal jako nagyo-nečasová kobyla :-) – ale jo, však nakonec se ruští oligarchové s těmi americkými nějak domluví a Vatikán jim deal posvětí, sice to bude děsný, špinavý a nelidský, ale chamtivost člověka nezná při špinavých kompromisech hranic, tady bude nehezky překonána i lidská hloupost, o které se tak potutelně jízlivě zmínil Albert, když pálil své poznámky světě a vědě, na které opičák nebude nikdy mentálně připraven – rzigacz… Číst vice »

peter.
22. 11. 2017 7:23

Keď sa dve ošípané(ošípaná = prase)začnú ruvať o lepšie miesto pri koryte a doplatia na to ľudia :
http://www.hlavnespravy.sk/kovbojka-alebo-revolucia-v-luhansku-preco-vznikol-maly-majdan-co-vsetko-vlastne-znamena/1215484

fajt
22. 11. 2017 7:53

peter. napsal

Keď sa dve ošípané(ošípaná = prase)začnú ruvať o lepšie miesto pri koryte a doplatia na to ľudia :
http://www.hlavnespravy.sk/kovbojka-alebo-revolucia-v-luhansku-preco-vznikol-maly-majdan-co-vsetko-vlastne-znamena/1215484

je mi líto Stejskala, Hlinky a dalších dobrovolníků, kteří odešli na východ Ukrajiny bona fide a tam padli ( jak se ukazuje, tak zbytečně ). ..