Klam – Reaganova metoda

Už několik let se znovu obšírně skloňuje pojem studené války mezi USA a Ruskem coby nástupcem SSSR. Kdo si ale vybavuje studenou válku minulou?

Německá televizní stanice Arte před pár dny v premiéře odvysílala dokumentární film režiséra Dirka Pohlmanna nazvaný Klam – Reaganova metoda. Vrací se do 80. let minulého století, kdy se prezidentem USA stal Ronald Reagan, rozhodnutý porazit SSSR ve studené válce. Oficiálně se tak mělo stát prostřednictvím zbrojení, které mělo Spojeným státům zajistit vojenskou převahu nad Sovětským svazem a vyčerpat beztak už dýchavičnou sovětskou ekonomiku. V zákulisí se současně rozvinula válka informační a psychologická, kterou si vzala na starost neformální skupina činitelů, která ani neměla oficiální název. Jen její členové si říkali „výbor podvodů“, odhaluje dokument. Skupina byla v přímém kontaktu s prezidentem Reaganem a patřili k ní například tehdejší šéf CIA William Casey (mimochodem, bývalý bankéř z Wall Streetu a šéf Reaganovy prezidentské kampaně) nebo náměstci silových ministerstev a struktur, kteří měli v případě prozrazení sehrát roli obětních beránků.

Takto uvádí Tereza Spencerová svůj článek o filmu, který můžete níže shlédnout (češtinu lze nastavit přes titulky a posléze nastavení).

Celý komentář k filmu najdete zde: http://literarky.cz/politika/svet/19943-nmecky-dokument-klam-reaganova-metoda-

Přejít do diskuze k článku 68 komentářů