Kolega a přítel J. Janoty: „Chtěl splácet, ale oni ho chtěli zavřít – a nakonec zabili“

Rozhovor s Pavlem Malouškem, kolegou a přítelem Ing. Jaroslava Janoty (+ 47), o němž jsme psali v minulém čísle KN. J. Janota se se stal obětí exekučního monstrprocesu, v němž za výstražný výstřel k odrazení domnělého lupiče (kterým byl ve skutečnosti exekutor) dostal dvanáct let nepodmíněně a na protest proti tomuto rozsudku spáchal před dvěma týdny sebevraždu.

Jak jste vnímal jeho případ a co si z něj odnášíte? Víte něco o tom, jak původně vznikl jeho dluh?

Maně si vzpomínám, že ještě během svého vojenského období někomu pronajal byt a ten člověk za něj neplatil. O svém případu mi ale vyprávěl málo, potíže na sobě nedával moc znát, naopak dokázal dodat radost. O svém případu mi ale vyprávěl, a to přesně tak, jak to uvedl v den své smrti na svém blogu. Vždycky věřil ve spravedlnost a taky v to, že to dobře dopadne, protože nikomu neublížil a ani na nikoho nevystřelil. Byl velmi zklamaný z české justice. Stejně jako já. Já osobně si myslím, že to bylo účelové a on se stal obětí. Když jsme se o tom bavili, tak mně říkal, že soudkyně brala na vědomí pouze stranu žalobce a námitky obhajoby přecházela. Celý jeho případ ve mně vzbuzuje otázky, nakolik žijeme opravdu v právním státě, který má své zákony, podle nichž se řídíme. Je toto opravdu ta proklamovaná svoboda a demokracie? Jak je možné, že ač exekuční firma je soukromá společnost, může si dovolit bez předběžného upozornění a nezávislého svědka vniknout do cizího objektu, i když ani Policie České republiky takovou pravomoc nemá?

Co se dělo v posledních dnech před osudovou středou 22. února, kdy pan Janota odešel?

Ještě v úterý jsem mu volal a působil velmi klidně, smál se a říkal mně, že to slíbené pivo už nestihneme, protože ve středu nastupuje výkon trestu. Pořád jsem nedokázal uvěřit tomu, že se něco takového stane – ale jak psal na svém posledním blogu, chtěl odejít jako svobodný člověk. Víte, co mi vadí nejvíc? Asi před měsícem jsem viděl ve zprávách, jak se dva kdesi ve slumu na předměstí českého města poprali, jeden druhého zabil a dostal pět let. Jarda Janota dostal dvanáct…

Celý článek najdete v Kulturních novinách

Stanův komentář: Blíží se volby, takže politické strany slibují progresivní či nižší daně, kvalitnější potraviny, nižší mobilní tarify, rychlovlaky, vyšší důchody, jízdné zdarma. Slib zatočit s exekutory si ovšem každá strana rozmyslí. Mohl by sice přitáhnout odhadem milion voličů …ale taky zcela vysušit stranickou pokladnu.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
idiotronic
8. 3. 2017 23:27

Když si přišli pro Janotu, mlčel jsem.
Když…

Alena
Alena
9. 3. 2017 2:48

ministr spravedlnosti za ANO, bude líp, to při interpelacích poslanecké sněmovny zdůvodnil : Sice tento případ neznám, ale je zřejmé, že to byl pokus o vraždu exekutora. Nějak ovšem nevysvětlil, proč se exekutoři dobývají nad ránem do bytu. Ono by to bylo věrohodnější, pane ministře, kdyby přišli aspoň jako slušní lidé během dne.
Máme tady paralelní společnosti- spodina a bohové. A na spodinu platí přísnost

fajt
9. 3. 2017 10:41

https://www.youtube.com/watch?v=LkhRuvik9fA

žijeme v kolonii a tak i podle toho soužití s moci vypadá. ..)

Bety
Bety
9. 3. 2017 15:17

Tvrdí se, že každý si za dluhy může sám. Proč tedy nejsou postihy za agresivní, neustálou a vlezlou reklamu, která láká lidi do stále nových půjček?? A je to jen jedna strana mince. Kdo z mladých, pokud nemá tatíka u lizu, si může dovolit byt bez hypotéky??? A pak je to samé – nečekejte, spořit nemusíte, kupte si všechno hned…Pak stačí, třeba jen načas, přijít o práci a rázem je dotyčný až po krk v hnoji. A to nemluvím o těch, kteří ani nevědí, že nějaký dluh z jakéhokoli důvodu mají (příbuzní, partner, bývalý partner, ztráta dokladů, nevědomky vynechaná platba,… Číst vice »