Kolomojského hysterie v New York Times

Ukrajinský a na Ukrajině žijící politolog Dmitrij Džangirov se zamýšlí nad děním kolem oligarchy Kolomojského…

Nechvalně známý ukrajinský oligarcha poskytl americkým NYT rozhovor, který vyvolal docela velké pozdvižení. Vyjádřil se v něm mj. v tom smyslu, že jestliže EU a NATO nechtějí přijmout Ukrajinu do svých řad, obrátí se Ukrajina na Rusko, které „velmi chce Ukrajinu vzít do nové Varšavské smlouvy“. Dále prohlásil, že tranše od MMF mohou být zaměněny úvěry od Ruska. Řekl doslova: „Vezmeme 100 miliard USD od Rusů. Myslím si, že nám je s potěšením dají. Jak rychle vyřešit problémy a nastolit vztahy? Jenom penězi!“

K nedávnému interview Igora Kolomojského*) listu NYT bych chtěl připomenout, že jsem už v létě 2014 řekl, že pokud se politická situace změní, tak Igor Valerijevič řekne, že zdí nářků je zeď kremelská a nejvíce košer pěticípé hvězdy svítí nad Kremlem, protože jsou to vlastně hvězdy šesticípé po obřízce… Pro mě jako pro marxistu není překvapením, co se děje s představitelem velkokapitálu. Oligarcha nemá vlast, nemá patriotismus – zná jen maximalizaci zisku a minimalizaci ztrát. Tehdejší (popřevratový – pozn.překl.) patriotismus Kolomojského byl na vlně, a on byl přesvědčen, že svými bojovými oddíly odebere majetek největšího ukrajinského oligarchy Achmetova. To se mu nepodařilo, a všimněte si, že ještě před protiofenzívou proruských a Ruskem podporovaných bojových oddílů v srpnu a září 2014 Igor Valerijevič říkal, že když se nepodařil blitzkrieg, je třeba se zamyslet nad mírem.

Dnes ta jeho poslední interview hovoří o tom, jak je na tom on dobře i špatně. Co na tom, že vyhrál soudy **), když Ukrajina není subjektem. Jestliže už oficiální osoby, v čele s prezidentem, jsou nuceny zaručit velvyslancům EU a velvyslanectví USA, že tato soudní rozhodnutí nebudou splněna, jestliže MMF souhlasí se spoluprací s Ukrajinou jedině za podmínky, že Kolomojskému stát nevrátí ani banku, ani kompenzaci 2 mld. USD za ni, tak je to s jeho strany pokus o zvýšení sázek a opětovný prodej vzduchu. Kolomojský má velmi složité vztahy i se Spojenými státy, kde probíhá soud na základě podání „Privat bank“, kde případ Kolomojského a jeho kompliců je posuzován podle „zákona Rico“ (RICO Act), což znamená boj s vydíráním a korupcí, který díky širokému výkladu umožňoval od 70. let zavírat hlavouny mafie. A v takové situaci je dnes Kolomojský. Ten se snaží hájit tím, že zločinné spolčení, ze kterého je viněn, založili bývalý prezident Kučma a jeho zeť, oligarcha Pinčuk, a jeho do toho spolku zatáhli. Takže on, který je veden jako podezřelý, se snaží shodit všechny ostatní – počínaje dvěma jmenovanými, a „zasloužit“ si tak pozici svědka.

Protože se Kolomojský stává stále toxičtějším (a stále více poškozuje i Zelenského, jehož kampaň financoval), a evropští političtí šéfové říkají, že by s novým ukrajinským prezidentem rádi spolupracovali, ale protože na něj má obrovský vliv taková páchnoucí figura, tak zatím – bohužel. Igor Valerijevič je unikátní člověk, který si dokáže udělat nepřátele všude a z každého. Rozhádal se jak s Republikány, díky tomu, jak se opřel do Trumpova právníka Giulianiho, s Demokraty se rozkmotřil proto, že bojuje se Sorosem. Nejdůležitější je, že podle „zákona Rico“ se posuzují i investice Kolomojského a celé skupiny v USA – jde o tři metalurgické podniky, které zprostředkovaně Kolomojskému a spol. patří – takže jsou ohroženy i jeho americká aktiva.

Je to ten případ, kdy se chce popřát úspěch americké justici… Snad to nevypadá jako bezuzdný antisemitismus?

Jeho formulace v interview jsou přitom velmi ostré. Například, že američtí tankisté budou kálet pod sebe kvůli ruským tankům u Krakova a Varšavy… Igor Valerijevič je mistrem takových formulací, po kterých se s ním nebudou domlouvat už ani tajně. Je to jistý projev hysterie v jeho prohlášeních, ale tím se pro okolí stal ještě toxičtějším. A čím vyhrožuje? Že to bude on, kdo bude řešit otázku obratu k Rusku? V Moskvě ale jeho počínají sledují, a on nemůže ani doufat. Moskva slzám nevěří (název někdejšího sovětského filmu – pozn.překl.), a tím méně věří, jsou-li to slzy, řekněme, neslovanské.

Šance, že se Moskva s Kolomojským domluví, není – není proč. Garance, že ji on nepodrazí – žádná! Nikdo v Moskvě nebude riskovat odpovědnost za plnění Kolomojského slibů.

Víte, došlo k tomu, co jsem předpovídal už před lety – že člověk, který sám sebe nazývá „židobanderovcem“, v případě, že se vzdá banderovštiny, zůstane jen… Nemůžu to slovo říci, abych nebyl nařčen z antisemitismu.

*) Igor Kolomojskij (1963) – oligarcha, zakladatel největší ukrajinské finanční skupiny „Privat“, sdružující přes 100 podniků na Ukrajině i ve světě s aktivitami v širokém spektru odvětví, mj. vlastní i největší ukrajinskou mediální skupinu. Šestý nejbohatší muž Ukrajiny, předseda Sjednocené židovské obce Ukrajiny, kromě ukrajinského má i občanství Izraele a Kypru. Na počátku ozbrojeného konfliktu na jihu Ukrajiny vytvořil a částkou 10 mil. USD měsíčně financoval dobrovolnické ozbrojené oddíly – prapory „Šturm“ a „Dněpr“, které mu pomáhaly ovládnout konkurenční byznys a bojovaly proti donbaské domobraně. „Proslavil“ se i vypsáním odměn 10 tis. USD za každého zatčeného nebo uneseného představitele DNR a LNR (jeho 3000 bojovníků dostávalo měsíční žold v ekvivalentu 1 tis. USD). Financoval i některé politické síly, pomocí kterých prosazoval svoje zájmy, jeden čas byl dokonce gubernátorem Dněpropetrovské oblasti. V roce 2014 na něj byl v Moskvě v jeho nepřítomnosti vydán zatykač pro důvodné podezření z organizace vraždy, únosu, užití nedovolených prostředků a metod vedení války atd. Ruská prokuratura požádala Interpol o vydání mezinárodního zatykače – ten odmítl s tím, že jde o politickou záležitost…

**) Kolomojskij se v roce 2015 pro svou nevybíravou činnost dostal do konfliktu s prezidentem Porošenkem, ten ho odvolal z funkce gubernátora. V následujícím roce Centrální banka Ukrajiny zaznamenala vážné problémy PrivatBank s dostatečností kapitálu, úvěrovým portfoliem, atd., následně ukrajinská vláda rozhodla o kapitálovém vstupu státu do banky (předtím stihl Kolomojský z banky vytáhnout 7,5 mld. hřiven). Dnes je banka úspěšnou bankou státní a připravuje se na vstup strategického investora. Kolomojskij v době, kdy proti němu bylo vedeno vyšetřování, žil v zahraničí, jeho rodina žije v Ženevě.

Překlad: st.hroch 191116

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
J. Hruška
J. Hruška
19. 11. 2019 8:42

Opravdu si někdo myslí, že Rusové začnou sypat peníze do vykradené, zlodějské, příživnické Ukrajiny?

Gatta
Gatta
19. 11. 2019 22:40

Řekl bych,že Kolomojskěho hysterie znamená, že UK a jrjí olygarchové jsou v koncívh ale nic hezkého byh od toho nečekal.
Vypidtili moc velkéjo džina z lahve.

Gatta
Gatta
19. 11. 2019 22:40

PS – y pochopitelně

Gatta
Gatta
19. 11. 2019 22:49

Oprava – pochopitelě mělo být „vypustili“.
Jako řešení vidím snad jen rozdělení UK,nebo válku nejen na Donbasu a následné rozdělení UK

Bety
Bety
20. 11. 2019 10:18

Kolomojského hysterie jenom předvádí – podívejte se, ještě mohu být užitečný,
tak pěkně umím strašit s tím, co by Rusko mohlo udělat.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
20. 11. 2019 10:45

Zelenského životní role jednou skončí. A není bez určitého rizika že již s ním skončí i Ukrajina… Zásadní chybou tamních lumpů u moci byl a je onen pokus o „unitární Ukrajinu“. Ukrajinu může částečně zachránit- celou už ji zachránit nelze – jen velmi výrazná FEDERALIZACE. Kolomojský je jen použitým mouřenínem, mouřenínem kterého čeká osud ostatních mouřenínů. Nemůže na tom nic změnit. Až směšný názor, že takoví lidé „sami kontrolují své osudy díky penězům“ na to nemá vliv. Žádný. Rusové a jejich mezinárodní hosté v četných televizních i internetových diskusích oprávněně poukazují na fakt, že „Ukrajina“ – samostatná od r. 1991… Číst vice »