Komu zvoní hrana?

Ve článku Sputniku Ruskem zmanipulovaná pátá kolona rozkládá demokracii v Česku: „Lovci dezinformátorů“ končí spolupráci s vládou mne zaujalo několik pasáží, ale budu citovat asi tu nejzajímavější perličku.

„Skočili na špek obraně, kterou Facebook používá, že jde o svobodu slova. To vůbec není o svobodě slova. Právo mluvit neznamená mít právo tu vyřčenou zprávu šířit,“ domnívá se Vrabel.

Samozřejmě že Facebooku a komukoliv podobnému nejde o žádnou svobodu slova. Ale teze Právo mluvit neznamená mít právo tu vyřčenou zprávu šířit by se dala vykládat různými způsoby. Vize toho, že o tom, kdo a co bude moci šířit, nebude rozhodovat nikdo se světonázory euroatlantickými a liberálními, mě pobavila, protože cenzura, po které v zájmu „liberální demokracie“ někteří volají a která se někomu teď momentálně může náramně hodit, by při změněných podmínkách těm samým mohla být extrémně na obtíž a později i trnem v oku. A vzhledem k tomu, že euroatlantická civilizace je už především jen souborem nebetyčného pokrytectví a egoismu a jejich mocenských a ekonomických struktur, je v podstatě z historického hlediska jistotou, že ty podmínky se diametrálně brzy změní. Je jasné, že informační prostor nebude ovládat napořád. Takto skončily všechny říše, které svůj rozvoj spatřovaly v drancování dobytých území, což vždy narazilo na svoje meze. Navíc jediné nekolonizované území na planetě je už jen Antarktida a zčásti jen pár zemí, které jsou politickoekonomicky trochu mimo ta kolonizovaná území, a které mohou sloužit jako obraz nepřítele a zároveň jako poslední cíl imperialistické politiky Západu.

Otázkou jen zůstává, kdy se to změní. Vzpomněl jsem si na Věžákovy vize pádu dolaru a USA jako světového četníka a lídra. Jde tedy o to, co bude znamenat slovo brzy a jak se budou formovat nové systémy nezbytné pro fungování světa, aby se neocitl v anarchii, chaosu a možná i skutečné zkáze.

Domnívám se, že pro solidnější fungování systému nového navíc bude nezbytné, aby si při pádu říše ta mocenská arogance, která by pořád chtěla vládnout navěky věků a nikdy jinak, narazila pozadí a asi i ústa, protože ta arogance by byla pořád překážkou.

V korporátním fašismu stejně jako v jiných pohnutých obdobích naší historie platí Jiřího Suchého okřídlené: „Je nebezpečné domnívat se cokoliv“. Ale vzhledem k tomu, že i díky mocenským a ekonomickým ambicím výše jmenovaných struktur a jejich aroganci je svět sám o sobě velice nebezpečné místo k životu, asi nemá cenu se tolik zbytečně bát a dovolit si i svoje domněnky šířit.

Včera jsem vyslechl zajímavý rozhovor s panem Frantou, týkající se právě i svobody slova, demokracie, dezinformací a fackování novinářů. Moje vysvětlení hromadné obsese západu neustále a ve všem obviňovat Rusko z manipulace a vedení hybridní války z části spočívá i ve starém známém: podle sebe soudím tebe.

Zajímavě pokus demokracii ohýbat v zájmu cizích elit vměšováním se moci soudní do moci zákonodárné okomentoval skutečný nikoliv samozvaný bojovník proti dezinformacím pan Schneider.

Takový pokus má totiž společné jmenovatele s jinými aktuálními světovými událostmi (volby v USA, chování vládních představitelů např. na Slovensku,…). Dětinskost a v některých aspektech i ubohost.

A i na základě toho si dovolím vše shrnout svojí poslední domněnkou. Komu zvoní hrana?

5 6 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
11. 2. 2021 20:02

Komu zvoni hrana ?
Na tohle je presna, staleti stara odpoved od:

 básníka Johna Donneh, které napsal roku 1624: „Žádný člověk není ostrov sám pro sebe; každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj : smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva. A proto se nikdy nedávej ptát, komu zvoní hrana. Zvoní tobě.“

Gatta
Gatta
12. 2. 2021 21:45

Re – „Otázkou jen zůstává, kdy se to změní.“

Ale ono se to mění, vše je každý den jiný a plný změn – a dá se říci, že žijeme ve skutečně převratné době.

Jen to ještě ofipálně nevyhlásili v televizi …

fajt
fajt
13. 2. 2021 6:19

https://cnn.iprima.cz/klaus-je-senilni-chudak-a-pripad-pro-psychiatra-rika-o-exprezidentovi-kubek-19054?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=QgdCzs8W5YH-202102121803 – dnešní doba vyvolává extrémně nejhorší pudy u těch nejhorších jedinců – protože mlčící většina už nemá vůli ani na ochranu základních potřeb je další vývoj situace dost silná mizerie. ..

Aleš
Aleš
Reply to  fajt
13. 2. 2021 19:36

Není vše ztraceno. Jsou lidé, kteří se odhodlali přes projevy obrovské nenávisti vůči vlastní osobě nebýt mlčící většinou. (Ne)obyčejná tisková mluvčí ruského ministerstva vzkázala USA, ať si uvalí sankce samy na sebe. Holka má víc kuráže, než většina chlapů u nás. U nás chlapi jak hora, ale hora jak howno.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Aleš
13. 2. 2021 19:57

Za tu holku stojí
https://www.youtube.com/watch?v=r29k_T_o9To
(Олег Газманов – Вперед, Россия! – nádherná píseň, velkolepý klip)