Korporátní mediální hlídači chrání západní 1 % před dopady panamských úniků

Zdá se, že ten, co vynesl dokumenty z Mossack Fonseca, byl motivován skutečnou touhou odhalit systém, který umožňuje ultrabohatým skrývat nahromaděné poklady často získané korupcí a vesměs provázené daňovými úniky. Panamští právníci zakrývali majetek významné části z nejbohatšího jednoho procenta, takže masivní odtajnění jejich dokumentů by mohla být úžasná věc.

Tento „krtek“ bohužel udělal hroznou chybu, když se s publikací výsledků obrátil na západní korporátní média. Důsledkem je, že „otvírák“ celé kampaně, který byl v pondělí publikován v Guardianu, je celý o Vladimiru Putinovi a „falešně hrajícím basistovi“. Shodou okolností jsem ochoten tomu uvěřit a nemám pochybnost o tom, že Putin má máslo na hlavě.

Proč se však zaměřují na Rusko? Jen zlomek z peněz ukrytých prostřednictvím Mossack Fonseca je z Ruska. Od začátku je zřejmé, že to tu začíná smrdět selektivním zpravodajstvím.

Süddeutsche Zeitung, který obdržel uniklé dokumenty, podává detailní vysvětlení metodologie, kterou korporátní média použila k jejich prohledávání. Šli především po jménech, která byla spojena s režimy, na něž jsou uvaleny sankce OSN. Podobně i Guardian snaživě publikoval seznam lidí ze zemí, jako je Zimbabwe, Severní Korea, Rusko nebo Sýrie. Filtrování informací z Mossack Fonseca korporátními médii jde přesně ve směru politických strategií západních vlád. O hlavních zákaznících Mossack Fonseca – západních korporacích a miliardářích – nenajdete ani zmínku. A Guardian už si pospíšil s ujištěním, že „většina uniklých materiálů zůstane soukromých.“

A co bychom také mohli čekat? Únik zpracovává velkolepě, ale směšně pojmenované „Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů“ (International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ), které je výhradně financováno a řízeno americkým „Centrem pro veřejnou integritu“ (Center for Public Integrity – CPI). Jeho zakladateli jsou mimo jiné:

  • Fordova Nadace (Ford Foundation)
  • Carnegieho nadace (Carnegie Endowment)
  • Nadace Fockefellerovy rodiny (Rockefeller Family Fund)
  • Kelloggova nadace (W K Kellogg Foundation)
  • Sorosova Nadace pro otevřenou společnost (Open Society Foundation)

Nečekejte skutečné odhalení západního kapitalismu. Špinavá tajemství západních korporací zůstanou skryta před veřejností.

Očekávejte útoky proti Rusku, Íránu, Sýrii a některým západním zemím typu Islandu pro lehké vyvážení. Může být také obětován jeden až dva senilní členové britské Horní sněmovny s pokročilou demencí.

Korporátní média – Guardian, BBC v Británii – mají exkluzivní přístup do databáze, do níž se nedostanu já ani vy. A přitom se samy dokonce ani neodváží podívat na citlivé informace o západních korporacích, jež by se daly s trochou námahou vyhledat – například o těch, které porušují sankce OSN. Nezapomínejme na to, že Guardian zničil kopie Snowdenových úniků podle instrukcí MI6.

Umíte si představit, že vyhledají v databázi Mossack Fonseca vlastníky všech korporátních médií, všechny redaktory a editory korporátních médií a jejich firmy? Všechny šéfy BBC? Nebo všechny sponzory CPI a jejich společnosti?

Umíte si představite, že tam vyhledají všechny společnosti, jejichž akcie se obchodují na západních burzách nebo všechny západní milionáře, které se jim povede vystopovat?

Bylo by to mnohem zajímavější. Vím, že Rusko a Čína jsou zkorumpované, to mi nemusí říkat. Co kdyby se ale podívali na věci, které by mohly zde, na Západě, způsobit, že se probereme a začneme s tím něco dělat?

A co kdyby tihle korporátní hlídací psi zveřejnili skutečná data?

AKTUALIZACE

Stovky a tisíce lidí si přečetly tento článek za pouhých 11 hodin od chvíle, kdy byl publikován, a to navzdory tomu, že ve Velké Británii byla noc. Má 235 918 „reakcí“ na twitteru a více než 3 700 lidí jej sdílelo na Facebooku, přičemž každé sdílení znamená desítky nových čtenářů.

Chci připomenout, že tento blog je volně přístupný veřejnosti a opětovná publikace a užití tohoto článku a jakýchkoli dalších materiálů je možné zdarma a kdekoli bez toho, aby k tomu bylo požadováno další povolení.

Zdroj: https://www.craigmurray.org.uk/archives/2016/04/corporate-media-gatekeepers-protect-western-1-from-panama-leak/

Překlad: Stan

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Clair
7. 4. 2016 5:45

Je docela evidentní z veškeré podvratné činnosti, že se Washingtonské elity připravují na ruské podzimní volby, proto si lze všimnout, že rozjíždějí akce na všech polích Putina maximálně očernit, znemožnit a v zničit. Hoši se nezastavují před ničím, teď dokonce přišli s tím, že Putin musí mít něco k dočinění s vraždou Mikhaila Lesina, ktereho podle nytimes nechal zlikvidovat jako Litvinenka. Vzalo jim to ovšem docela dlouho, než se k této strategii uchýlili. Ještě v listopadu tvrdili, že tento osobní Putinův přitel a magnát, který vlastnil RT vysílání v US zemřel na srdeční příhodu, když den před tím byl vyslýchán… Číst vice »

Sio
Sio
7. 4. 2016 6:59

Clair napsal Je docela evidentní z veškeré podvratné činnosti, že se Washingtonské elity připravují na ruské podzimní volby, proto si lze všimnout, že rozjíždějí akce na všech polích Putina maximálně očernit, znemožnit a v zničit. Hoši se nezastavují před ničím, teď dokonce přišli s tím, že Putin musí mít něco k dočinění s vraždou Mikhaila Lesina, ktereho podle nytimes nechal zlikvidovat jako Litvinenka. Vzalo jim to ovšem docela dlouho, než se k této strategii uchýlili. Ještě v listopadu tvrdili, že tento osobní Putinův přitel a magnát, který vlastnil RT vysílání v US zemřel na srdeční příhodu, když den před tím… Číst vice »

Clair
7. 4. 2016 16:46

Sio:
Jihoafricka republika je v podobne situaci jako Brazilie, opet stejny scenar, podle nasledujiciho clanku to vypada, ze pres. Zuma ten planovany impeachment prezije. http://qz.com/656324/south-africas-jacob-zuma-has-a-history-of-surviving-scandals-impeachment-is-just-the-latest/