Kverulant.org dnes odhalil již třetí útok billboardové lobby na zákon proti dálničním billboardům

V květnu 2012 byla přijata novela zákona o pozemních komunikacích, která zakazuje nejnebezpečnější billboardy. Podle této novely by měly billboardy zmizet od dálnic a silnic I. třídy už 1. září 2017. Kverulant.org již zaznamenal dva neúspěšné útoky billboardové lobby na tento zákon. Nejprve poslanec Stanislav Berkovec (ANO) v dubnu 2016 předložil do parlamentu návrh, který by tento termín oddálil o pět let. Pak se v květnu pokusil prosadit zájem billboardové lobby poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD). Podstatou jeho návrhu bylo podstatné rozšíření takzvaného zastavěného území podél komunikací, ze kterého billboardy nebudou muset zmizet. Jeho pokus byl neúspěšný, ale Foldyna se dnes dopoledne pokusil prosadit svůj pozměňovací návrh znovu.

Přijetí zákona proti billboardům bylo vyvrcholením kampaně tří neziskových organizací v čele s Kverulant.org. Kampaň trvala dva roky a zákonodárcům odešlo několik stovek e-mailů s výzvou, aby hlasovali pro zákaz billboardů. Zákon byl nakonec přijat a zakazuje většinu reklamních zařízení u silnic vyšších tříd a do 1. září 2017 musí být odstraněna i všechna dříve povolená reklamní zařízení.

Podstatou nového Foldynova návrhu je značné rozšíření zastavěného území v okolí dálnic, rychlostních komunikací a silnic I. třídy. V zastavěném území totiž billboardy mohou zůstat i po 1. září 2017. Poslanec Foldyna chce uzákonit, aby toto území nebylo definováno zákonem jako určitý počet staveb, ale o jeho rozsahu mohly rozhodovat obce. S těmi, již bez vazby na zákonnou definici, by se mohli billboardáři dohodnout mnohem snáz a výrazně rozšířit území, ze kterého nebudou muset v září 2017 odstraňovat svoje poutače.

Poslanec Foldyna dnes dopoledne předložil svůj pozměňovací návrh k silničnímu zákonu na jednání hospodářského výběru poslanecké sněmovny. Hospodářský výbor tento návrh nakonec dnes nepojednal, ale má být projednán na příštím, prosincovém zasedání hospodářského výboru. Kverulantovi se již podařilo odvrátit dva útoky billboardové lobby na zákon proti dálničním billboardům a věří, že i tentokrát bude úspěšný. Kverulant.org nemá pochybnosti o tom, že poslanec Foldyna prosazuje svůj názor za značné podpory billboardové lobby. Kverulant si nedovede vysvětlit aktivitu poslance Foldyny jinak než korupcí. Billboardáři totiž mají politikům co nabídnout. Kromě peněz je to také možnost bezplatné nebo zvýhodněné inzerce na billboardech po celé republice.

Kverulant.org

Facebookový účet Kverulant.org

Twitterový účet Kverulant.org

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
16. 11. 2016 16:11

Smutné zjištění,že i v té zdánlivě sociálně demokratické části ČSSD jsou špičkové osobnosti,jež
se neváhají za příslušný obnos prostituovat ve sněmovně,navíc docela primitívním způsobem.
Zde není třeba žádných důkazů ani zdrojů.Je to průhledná iniciativa Foldyny,kterou smazal jednu
z posledních šancí pro ČSSD před volbama do sněmovny. Nemusí zítra na Klárově zaníceně řečnit
pro podporu Zemana. Zemanovi se to možná bude líbit,ale lidem,kteří se dověděli o jeho korupci
už bude jen k smíchu. Dlouho se vyrábí slušné politické renomé, k jeho ztrátě však dochází rázem.