Kverulant.org: Soutěž na dálniční odtahy byla zmanipulovaná

Praha, 14. červen 2016 – Ředitelství silnic a dálnic původně rozdělilo dálnice na několik úseků, ve kterých zajistilo monopol vždy jedné předražené odtahové společnosti. Nedávno pak vypsalo zmanipulované výběrové řízení, které má tento stav legalizovat. Kverulant.org dnes proti tomu podal stížnost k antimonopolnímu úřadu. Kverulant.org se tak snaží omezit nekalé praktiky dálničních lovců nehod. 

Kverulant.org nedávno zjistil, že ŘSD rozdělilo dálnice na několik úseků a pro každý z nich podepsalo smlouvu s odtahovou službou, která v něm má zajištěn faktický monopol. Problém spočívá v tom, že dotyčné odtahovky jsou výrazně předražené. Jak by také nebyly, když mají v daném úseku monopol a jejich ceny neprošly bojem ve výběrovém řízení, protože smlouvy s nimi ŘSD uzavřelo z ruky. Řidiči, kteří mají havarijní pojištění nebo asistenční služby v ceně povinného ručení, pak musejí v některých případech platit podstatnou část nákladů ze svého. Nedávno se ŘSD pokusilo tento stav legalizovat.

Po Kverulantově odhalení ŘSD v polovině prosince 2015 vypsalo veřejnou soutěž. Kverulant.org považoval vlastní vypsání tendru za úspěch, ukázalo se ale, že soutěž byla ušita na míru pouze několika firmám. Podezření, že soutěž byla vypsána jen pro několik firem, dobře dokládá i její výsledek. Odtahovky se dohodly a pro každý dálniční úsek předložila nabídku vždy jen jedna z nich. Ani na jedné z 18 částí veřejné zakázky tedy žádná soutěž ve smyslu předkládání nabídek výhodnějšího plnění potenciálních dodavatelů oproti jejich konkurentům reálně neproběhla. Kverulant.org to považuje za výsledek kartelové dohody, a proto dnes podal k antimonopolnímu úřadu stížnost na nezákonnost tohoto tendru. Kverulant.org je navíc přesvědčen, že kartelová dohoda byla uzavřena s vědomím ŘSD.

Kverulant.org bude dále sledovat tuto kauzu a usilovat o to, aby bylo výběrové řízení ŘSD definitivně zrušeno a nahrazeno transparentním, které nebude jen pouhým legalizováním dalšího okrádání řidičů v nouzi. Kverulant.org se touto kauzou snaží přispět k omezení nekalých praktik lovců nehod.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments