Kyjev, dva roky poté…

Rad se vracam na misto činu. Při moji posledni navštěvě Kyjeva pravě probihal statni převrat. Nejdřiv sem si myslel, že su ti synci z EvroSjuza nedusledni a neumi zrobit pořadny statni převrat. Mylil sem se.

Když su dostatečne zdroje, da se statni převrat zrobit kdekoliv. A tady dostatečne zdroje byly. Zrobme si taku malu rekapitulačku.

– v letě roku 13 byly v Syrii použite chemicke zbraně. Ameryčan měl fajnu zaminku k zasahu podobně tajak v Lybii a Iraku, ale zly Putin mu to zkazil. Domluvil Asadovi, že bude stačit, když ty chemikalie zniči, a tak se sji stalo. Obama byl za vola a valečneho štvača. A to se neodpušťa. Bylo třeba stav obratit a zrobit valečneho štvača z Putina.

– na podzim roku 13 projednaval Ukrajinec možnost přistupu k EvroSajuzu, ale podminky byly take, že kdyby na to přistupil, zrujnoval by ekonomiku, a to se mu nechtělo, bo až tak hlupy ten oligarcha Janukovyč nebyl.

– synkum v Kyjevě se to moc nelibilo a začali demonstrovat. A to byl přesně ten okamžik, kery bylo třeba využit. Mirumilovne demonstrace se zvrhly v nasilne. Synci leli molotovove koktejly policajtum na hlavu, ale policajti měli přikaz nezasahovat, a tak drželi jak hlupi cele dva měsice, přestože jim hořela nejenom puda pod nohama.

–  na kyjevskem naměsti nezavislosti se vystřidali velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Šukašvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina, Karl Schwarzenberg… a obvinili Rusko z vměšování se do vnitřních záležitostí Ukrajiny.

– po dvuch měsicach nasili dohodli tři minystři EvroSajuza s legalně zvolenym tlustym oligarchu Janukovyčem ukončeni nasili a předčasne prezidentske volby do třech měsicu. Zdalo se, že je všecko vyřešene, ale komusik to nevyhovovalo. Dalšiho dne rano kdosik ze střech budov pozabijal stovky lidi, policajtu aji demonstrantu, takzvanu nebesku sotňu. Legalně zvoleny tlusty oligarcha zdrhnul s pomoci ukrajinsko-libanonskeho agenta Aliho Fajada do Ruska a v naslednych volbach byl zvolen čokoladovy kral prezidentem. Ali Fajad je ten synek, kereho zme před štrnacti dňama vyměnili za 5 našich synku, to su suvislosti, co? Vzbouřenci převzali moc.

– o par dnu později Autonomní republika Krym se z rozhodnutí tamního Parlamentu, které bylo učiněno na základě všelidového referenda, stala součástí Ruské federace. Tajak bylo Kosovo odtržene nelegalně od Srbska, byl Krym odtrženy od Ukrajiny. Rus neměl jinu možnost, jinak by přišel o jediny přistup k Černemu mořu, bo měl na Krymu jedine přistaviště s loďkama. Druhe take přistaviště ma Rus kusek od syrske Latakie. Musite uznat, že jezdit s loďkama do Černeho a Středozemniho mořa z Ledoveho oceana okolo cele Asie se Rusovi prostě nechtělo.

Když sem se ptal lidi na Majdanu, o co jim kura vlastně jde, byli stručni. Chtěli se zbavit korupce, oligarchy, zlepšit ekonomiku, moct cestovat svobodně po Šengenu a mět klid a mir. Dneska maju jineho oligarchu, ekonomika je v hajzlu, stat zadluženy na tisic roku dopředu a klid a mir tež nenastal.

Kurs hřivny se zhroutil. Před převratem se platilo 2,50 Kč za hřivnu, dnes je kurs uměle drženy na 1:1. Všecko, co se dalo na Ukrajině kupit, je pro nas skoro tři razy levnějši. Raj na zemi. Pro nas, ne pro Ukrajince. Jejich pruměrny plat je kajsik okolo 2.500,-Kč měsičně.

Dneska je nadherne jezdit po Ukrajině. Připadate si jak Němec v Československu na počatku devadesatych let. Pivo v hospdě stoji 8 korun, taliř luksusniho oběda 30 korun, baba 300 korun na hodinu. Tuž – nekupte to.

———————————————————-

Takhle to vypadalo před dvěma rokama-…
Naměsti plne.
Na podyjach plamenni řečnici z EvroSajuza…
Dneska je všechno jinak.
Pomniky mrtvych osiřely…
Hotel ukrajina prazdny…
Vinik cele situace je všem jasny.
Taku svačinku fčil pořidite za 150 korun.
A zatimco my se možeme citit jak bohači, Ukrajinci vrtaju ďury do Dněpru a chytaju obživu.
S takym šlendryjanem vas ale synci nikdy do EvroSajuza nepusti… no, po pravdě řečene, nepusti vas tak jako tak.
Metro ale funguje, i když za jizdne 2 kačky nechapu, jak to možu ekonomicky zvladat.
V hotelu Bratislava, kdysik za 2.000Kč na noc, se dneska možete ubytovat za 300 Kč.
A ten vyhled stoji za to.
Tuž, zrobte si vylet. Letenka do Kyjeva vyjde na 1.200,-Kč.

Tuž, co dal? Putin si zas robi srandu z Obamy, bo mu bombarduje jeho vycvičene žoldaky v Syrii. A to Ameryčani nemaju radi. Nedivil bych se, kdyby to jakymsik zpusobem nechtěli vratit.

Nedivil bych se, kdyby ukrajinska vlada, plně řizena měnovym fondem si nechtěla zpatky zebrat Krym. Bylo by to přece legitymni, ne? A kdyby se zas – enem co odejdu mrazy – nezačalo bojovat o Donbas. A karabašska fronta, vic jak dvacet roku stabilizovana, by se tež měla otevřit. Bo Turek je naštvany, že mu Rus překazil byznys se syrskym benzinem. A Azerbajdžan, to je Turek.

Mame se letos na co těšit.

Převzato z blogu autora na blog.idnes.cz

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
18. 2. 2016 16:43

Západu se povedlo „barevně“ (mají to důkladně nacvičené a natrénované) zcela zničit další zemi v řadě. Nahustil a nasliboval Ukrajincům do hlavy růžové sny o světlé budoucnosti na Západě (podobně jako ekonomickým migrantům) a nyní procitají procitají. Ukrajina je totálně v „hajzlu“ (mnozí si už určitě říkají zlatý Janukovyč) a čekají ji stejně jako Řecko ztracené generace. To je cena za to, že se slovanská země nechá zatáhnout „teutony“ do konfliktu se svými bratry.

idiotronic
18. 2. 2016 18:56

Tak hotel je levnější, než tady ubytovna…
Ale tu slovanskou příbuznost jsem viděl spíše zesměšňovat ( v tisku 90. let) a tak jsem ji ani já nebral tak smrtelně vážně.
Teprve Karl Johannes Nepomuk Horažďovice předměstí Strakonice zu Schwarzenberg mne svojí činností upozornil, že existuje protislovanská nenávist.

Aleš
Aleš
19. 2. 2016 7:24

Ázerbájdžáncům bude potřeba domluvit, že jsou spíš Íránci než Turci a že se mlátit se sousedy jen proto, aby se nějací grázlové z Wallstreetu udrželi u moci o pár dní déle je nesvéprávné a proti jejich vlastním zájmům. S Banderovskou diagnózou je to horší. Ti raději umřou hlady, než aby si uvědomili, že potřebují na léčení.

Aleš
Aleš
19. 2. 2016 7:47

Ukrajina je výsledkem aplikace západních euroatlantických hodnot do prostoru již v době té aplikace ekonomicky téměř zhrouceném. Kolaboranti v médiích budou zase vysvětlovat, jak se ten Majdan nepovedl. Já musím říct, že se jim povedl tak, jak si ho naplánovali. Jediné, co se jim nepovedlo a nepovede, je skutečný dlouhodobý cíl Majdanu. Rozvrátit a kolonizovat Rusko. GP není blbý. Nechat si nesvéprávné psychotické plýtvavé parazity nasadit v plné míře i tam? Bohužel je to za cenu, že si tam nasadil vlastní lidi. Ti ruskému národnímu obrození zasazují těžké rány. Ale co tě nezabije, to tě posílí.

Béda
19. 2. 2016 11:25

Hackerská skupina KyberBerkut sdělila, že Kyjev má v plánu zmaření holandského referenda pro asociaci Ukrajiny s EU.
http://cz.sputniknews.com/svet/20160219/2407142/kyberberkut-ukrajina-nizozemi-referendum.html

slava
slava
19. 2. 2016 16:05
yamahar
yamahar
19. 2. 2016 21:53

ceny na ukrajine boli pre nas vzdy vyhodnejsie, kurz euro-hrivna na isiel z 11,5 na terajsich 30, takze ludia nie je naco cakat a kyjev je pekne mesto:)