Je pozoruhodné, co všechno dokáže taková epidemie koronaviru odhalit.
Tak třeba lze najít článek na odborných webových stránkách z roku 2015, zaměřených na biologii, a přečíst si tam, že jistá laboratoř (a to nikoliv čínská) testovala viry, které napadají netopýry a přitom zjistila, že se „povrchový protein odvozeného viru SHC014 může vázat na klíčový receptor lidských buněk dýchacího ústrojí“. K tomu se vyjádřil virolog z Francie, že „kdyby se takový virus dostal ven, tak se nedá odhadnout, co natropí“.
Naši novináři po oznámení, že v čínské provincii začala epidemie, samozřejmě pohrdlivě psali, že je to tím, že Číňané jedí netopýří maso a dokladovali to videem z tržiště. Po nějaké době bylo zjištěno, že to video pochází z Indonésie.
Pak následovala kritika čínského totalitního státu, jak omezil lidská práva v postižené oblasti. Zdá se ovšem, že to pomohlo, a když další postižené evropské státy použily podobná opatření v rámci nouzového stavu, už bylo ticho.
Poté, co některé evropské státy v čele s ČR uzavřely své hranice (poté co začala epidemie propukat v Itálii) následovala jediná reakce EU – vyjádření, že je nemyslitelné, aby státy zrušily volný pohyb v Schengenském prostoru. Naštěstí ty státy pochopily, že EU je v této chvíli na dvě věci a řídily se zdravým rozumem. Když se virus objevil i pod okny kanceláří EU v Bruselu, následovalo aspoň oznámení komise EU, že se musí zavřít vnější hranice EU.
Po Číně se začala epidemie šířit v Itálii. Prý proto, že v severní Itálii pracuje veliké množství čínských dělníků a ti tam virus zanesli (možné to je, ale připomeňme si, že přeprava osob z Číny byla brzy po vzniku epidemie v Č9ně, zablokována). Naše media ovšem v té době, jak si všichni snadno připomeneme, ukazovala jen několik rizikových oblastí v Itálii a současně nechávala promluvit reprezentanty našich cestovních kanceláří, že lyžařům v horských střediscích nic nehrozí. Důsledky už známe. Itálie nezavedla omezení pohybu obyvatel a naši lyžaři se začali vracet nakažení. Copak to, ale stihli u nás nakazit další osoby.
To už naše vláda zasáhla s poměrně tvrdými opatřeními. V první chvíli to naše politická opozice akceptovala, ale postupně jí otrnulo a už běží kritika vlády. Ta zesílila poté, co se přece jen vyskytly problémy se zásobami a distribucí ochranných prostředků. O výstřelcích jako bylo vyjádření, že opatření naší vlády je hlavně zaměřeno proti soukromým podnikatelům v kultuře, není nutné moc mluvit. Když ovšem naše vláda poměrně rychle a asi i v předstihu oproti dalším evropským státům zajistila dodávky těchto prostředků z Číny, ozvali se představitelé opozice s varováním, že se dostaneme do područí Číny. Kdyby to ovšem doprovodili informací, že obratem a levněji jsou tyto prostředky k dispozici třeba z USA nebo Tchajwanu, byla by kritika oprávněná.
Nesmyslnost těchto politicky motivovaných rýpanců se rychle projevila po zjištění, že se epidemie rychle šíří i v USA a že USA nemají dostatek ochranných prostředků samy.
Ale aby to nebyla samá konstatování, co udělal někdo špatně, musíme se zamyslet i nad průběhem opatření u nás. Již jsem zmiňoval, že zásoby ochranných prostředků pro mimořádné situace byly u nás dlouhodobě nedostatečné. Ale není to jen vládní záležitost, nemocnice měly možnost si své zásoby opatřit preventivně už dávno. Ovšem v normální době za normálních postupů (předpisů o výběrových řízeních na dodávky) to brzdil nepružný byrokratický systém a není divu, že se tomu vedení nemocnic vyhnulo. Když se dodávky z Číny rozběhly, vznikly samozřejmě expediční problémy (něco rozděluje ministerstvo zdravotnictví, něco ministerstvo vnitra). Zase opozice, ale i lékařské odbory začaly remcat. Nesmíme zapomenout, ze takovou epidemii zažila Evropa před sto lety (španělská chřipka na konci 1. světové války) a že se prostě učíme za pochodu.
Ty hraběcí rady generálů po bitvě jsou ve chvíli, kdy nám všem jde o žití, odporné. A to se na internetu vyskytne pár idiotů, kteří dovedou pronést, že holt ubude pár seniorů, kteří stejně k ničemu nejsou (s podtextem, že jsou to ti,co volí Zemana a Babiše). Chybou bylo i s pompou vyhlašované zabavení zásob v jednom skladu, určených údajně na kšeft, aby se za dva dni zjistilo, že je to dodávka z Číny pro Itálii (vysvětlení, jak se dostala u nás do skladu, kde se k němu nejdříve asi nikdo nehlásil, nám ještě úřady dluží).
Samozřejmě je známo, že někdy méně znamená vice. I když akceptujeme vládu, že dělá, co může, a že se učí za pochodu, je možno přiznat, že premiér se dostává do známé situace za socialismu, kdy se jeden bál otevřít konzervu z obavy, že v ní, stejně jako v rozhlase a televizi, bude Lenin. Taky zazněla kritika, proč krizový štáb nevede ministr vnitra, ale jen náměstek ministra zdravotnictví Prymula. Ti kritici si zcela jistě nepřečetli zákony (Ústavní zákon č. 110/1998 Sb. O bezpečnosti ČR a Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení), takže netuší, že v nich takové detaily nejsou a že je to ponecháno na vládě.
Suma sumárum shrnuto – vláda dělá, co může (a dělá takovou věc poprvé po sto letech), nedostatky se občas projeví, ale vláda je schopna se poučit a po pár dnech (či hodinách) věc napravit. Další plus jde do Číny, která nejen svou epidemii zvládla (kdo by dokázal za deset dní postavit nemocnici) a nyní zorganizovala své výrobní kapacity tak, že může ochranné prostředky dodávat do celého světa. Pochvalu si zaslouží i naši lidé, kteří pochopili situaci a nedostatek ochranných roušek řešili domácí výrobou.
Zato jednoznačně můžeme uvést i kritiku. Opozice nejdříve jakoby táhla za jeden provaz, ale brzo jí otrnulo a nešetří kritikou, která by mohla počkat, až se bude ve finále sestavovat Poučení z krizového vývoje. Vedení Evropské unie se nepochlapilo (bodejť, když tomu velí žena, která prý ochromila německou armádu) a neprojevilo se jako organizátor celoevropských opatření. Zdá se, že názor Václava Klause st., že EU měla být jen orgán pro evropskou ekonomiku, má něco do sebe.
A nejhorší hodnocení půjde na vystoupení, která sprostě osočila prezidenta (ten kromě povzbuzení národa nemá stejně právo do současné krize zasahovat a navíc jeho kontakty v Číně asi pomohly urychlit dodávky ochranných prostředků k nám), zpochybňovala čínské dodávky (za které náhrada není), pohrdavě se vyjadřovala o seniorech (kteří jsou podle lékařů nejvíce ohroženou populací) a místo povzbuzování, abychom vydrželi, sypala do běžícího soukolí zbytečnou kritiku.
Nyní nám zbývá jediné: Věřit, že opatření zaberou a že se nárůst nákazy zvolní, abychom mohli znovu jít do práce a pokusit se vznikající ekonomické ztráty zmírnit.
Babiš by si měl už konečně vybrat. Buď se zdravým rozumem nebo v EU a NATO. Jiné cesty tady není. Pobučení s krizového vývoje jsem tu včera odkazoval. V době roku 2015, kdy zrovna začly hrátky s koranaviry, jsem od zesnulého M. Polreicha zjistil, že od roku 2019 můžeme začít jednat o vystoupení z NATO, neboť smlouva byla uzavřena na 20 let. Už máme rok skluz. Ale až skončí tohle virové svinstvo, lid by si měl uvědomit, že takové vymoženosti tu máme díky ZÁCHODU, v čele s těmito teroristickými organizacemi. Pozitivní změny odkazované v argumentu tu nebudou, pokud tu necháme… Číst vice »
https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Ing-Radim-Fiala-138/clanek/Z-teto-krize-musime-vyjit-pouceni-102850
Kavárna má úplně jiné starosti: z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy odchází její mluvčí Petr Kukal. Důvodem jsou jeho příspěvky na sociálních sítích, ve kterých komentoval vzhled žen s rouškami proti koronaviru – označil je za perské princezny:
„Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizérii těchto dní perskými princeznami,“ napsal v textu pro Metro.
Kvůli tomu v práci končí…
No Boticko, taky se mi to nelíbí. Jak je vidět, import blbosti a feminismu z USA u nas již pevně zakotvil. Jak rikam, feministky jsou jen ženy, které neumeji byt zeny. Stejne jako 42 pohlaví je jen seznam 40 úchylek…
Mimochodem, ten člověk byl mluvčí p. Hermana za jeho ministrování. Takže, jak se říká, s čím kdo zachází… Atd.
Zacatkem dubna se to zacne pomalu uvolnovat. Musi, uz jsem precetl vsechno mozne, prakticky vsechno, co mam, zase slysel, a videt uz neni co. Navstivil jsem krajske mesto, dal si bramborak, ktery jsem sdlabnul vedle prislusniku Mestske policie, a zjistil jsem, ze nektere veci funguji docela vynalezave. Nektere firmy se tumluji i v techto casech. Mam nova bezdratova sluchatka, nove zkusenosti a poznatky.
Komedianti v tv kraksne jsou trapni, a Hollywood stoji, a to tak, ze uplne. Konecne je dohnaly ty jejich katastrofy.
Právě teď existují vážné a oprávněné důvody pro zrušení sankcí beze ztráty tváře.
No, hlavní důvod je, že lidi v rouškách nejsou sledovací kamery schopny identifikovat …, ale zato internet, tam Hamáček z Aspenu a od Sörose řádně přitvrdil. Také nad ním Havlérka hýká nadšením.
racek: To je jako v tom vtipu o Billu Gatesovi. Aspoň v něčem musí být hoši tvrdí.
Terezie Daňková:
České zemědělství potřebuje systémová řešení
http://casopisargument.cz/2020/03/04/ceske-zemedelstvi-potrebuje-systemova-reseni/
Jak dosáhnout potravinové soběstačnosti, aby to fungovalo?
http://casopisargument.cz/2020/03/25/jak-dosahnout-potravinove-sobestacnosti-aby-to-fungovalo/