Lapkové s bílými límečky kradou na opravách dálnic …a nic

Opravy dálnic, aneb Jak ŘSD a na něj napojené firmy kradou naše daně. Za bílého dne, dokonce pracovního, a před našima očima. Občanskou hloupost a lenost skvěle doplňuje drzost korporátních silničních lapků.

Žluté autobusy nesnáším, protože na lince Liberec-Praha nekalým způsobem zničily konkurenci, se kterou jsme lacino jezdili všichni, kteří musíme tuto cestu absolvovat pravidelně. Teď jezdíme draho, při startu tohoto korporátního ruchadla na nás řve reklama, servírky už vyhodili. Předražené jízdy pochopitelně zůstaly, protože trvá monopol. Ale můžeme si vzít malou flašku vody, jako v jiných autobusech. A to vyhození mladých brigádníků mne naštvalo nejvíce. Snášel jsem drmolení „stewardek“ celkem statečně jen proto, že si tím studenti tvrdě vydělávali nikoliv na chleba, jako za našich časů, ale na svůj notebook.

Ale k věci. Jedu v sobotu 3. 9. dopoledne dálnicí D10 z Prahy na Liberec, jedna uzavírka za druhou, na silnici ani noha. Prostě, ani jeden dělník. A to mne naštvalo, že se za moje daně dělá zlodějna za bílého dne a před mýma očima. Na dálnicích se už ani nekrade tajně, což považuji za typickou korporátní drzost. Ministerstvo dopravy je tak drzé, že nechá za mé daně a před mýma očima rozkrádat rozpočet na opravy dálniční a silniční infrastruktury.

Tak jsem přímo z autobusu zvedl telefon a volal paní Pošvářové, která se na dálniční zlodějny specializuje, protože v těchto zlodějnách odmítla jet v době, kdy byla zaměstnankyní ŘSD. Viz naše tematické číslo Jak prostavit státní kasu (2015-7) a zejména její rozhovor pod názvem Být služebníkem občanů, nikoliv korporací . Reprodukuji rozhovor z mobilu, plus mínus.

Ahoj Mílo. Co to je na dálnici Praha-Liberec za binec? Stojíme na uzavírkách, jedna za druhou, a tady na stavbě není ani noha! A je sobota dopoledne, tak to všichni stávkují, nebo co? Nebo jim dal Ťok dovolenou a poslal je stávkovat?

(Smích v mobilu). No tak vidíš. Na D5 a na R7 taky nedělají, no to je hezké. Podívej, oni nepracují ani ve všední den, a dokonce ani na dé jedničce. Tak proč by měli dělat zrovna v sobotu, a navíc na vaší dé desítce?

To si děláš srandu, ne? Oni kradou před mýma očima mé daně, jsou fakt drzí jak opice!

Je vidět, že se nedíváš na reportáže, které jsme z oprav natočili , jinak bys to dávno věděl. A když jsem dělala inspekci s kamerou na D5 do Plzně a zpět a rychlostní silnici R7 na Chomutov, tak jsme nepotkali dělníka. No prostě, bylo to úplně stejné, jako teď u vás na D10. A firmy nedělají ani na jiných důležitých silnicích, o kterých jsme pořídili záznamy.

Tak mi vysvětli, v čem je ta zlodějna. Vždyť to platím ze svých daní!

To je úplně jednoduché. Představ si, že máš úzký kartel dodavatelů staveb, kteří tzv. „trvale spolupracují se státem“. A dejme tomu, že klasickou zakázku na opravu silnice nebo dálnice asi 2-3krát předraží. Pak je ale jasné, že to nemohou opravit rychle, protože to by znamenalo, že zakázka měla být o polovinu lacinější vzhledem k nákladům a danému harmonogramu staveb. Ale ty máš zakázku zhruba 2-3krát předraženou, a tomu musí odpovídat i doba tzv. „opravy“. Takže silnici uzavřeš, nic na ní neděláš, uměle prodloužíš dobu opravy, a tím si zdůvodníš tu totálně předraženou cenu zakázky.

Tím chceš říci, že oni kradou za bílého dne tak, že mne obírají o daně, nechají mne stát na silnici a smějí se mi do ksichtu přes telku, kde se promenuje ministr Ťok? Tak jaký je rozdíl mezi středověkými lapky okrádající pocestné a touto šílenou partou?

No, je to úplně stejné. Jenom jsme ve 21. století a úroveň zlodějny se značně zvýšila. Lapkové dneška nosí kravatu, nikdy se nezašpiní, o jejich zlodějnách málokdo ví, protože málokdo myslí na využití svých daní tak podivně jako ty. Kradou se tu miliardy a beztrestně, protože smlouvy ošetřují ti nejlepší právníci. Když je nejhůř, jde za ně sedět někdo jiný, nebo se vyšetřování kauzy zastaví. Sám uznáš, na něco tak dokonalého by se normální středověký lapka nikdy nezmohl. Sofistikovanost světem vládne, a zlodějnám a českým tunelům taky.

Kdy je konečně zavřou? Podívej, zase tu nikdo není, další uzavírka, to je fakt binec…

Jak sám profesně víš, boží mlýny melou stále, leč dosti pomalu. Nikdo neujde trestu, ale to oni zřejmě nevědí. A tak si zpívám s Landou: Je čas odejít! Pošlu ti pár fotografií, ať se pobavíš.

A tak skončil náš rozhovor. Přikládám dokumentační fotografie i s komentářem. Možná je čas se zamyslet.

Foto R7 z Prahy na Chomutov 22.8.2016 (pondělí)

Vyvěšena cedule „Technologická přestávka“, ale nikde ani noha. Ale pozor. Při výměně svodidel se žádná přestávka normálně nedělá! Prostě vytrhají stará svodidla, postaví se nové sloupky a namontují nové svodnice. To jsou ty vodorovné části. Tady bylo zdržení 20 minut v koloně.

Foto D5 z Plzně na Prahu 22.8.2016 (pondělí)

Výměna svodidel, nikde ani noha, zbytečně uzavřený levý pruh. Tak se kradou naše daně. Před našima očima a za bílého dne.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 500 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Sio
Sio
10. 9. 2016 23:05

Jezdím teď dost často mezi Brnem a Ostravou, přesně to samé. Dlouhé uzívěrky svedené dopravy do jednoho pruhu a nikde nikdo. A to mluvím o všedních dnech. Zpátky z Brna už jedu raději přes Boskovice a napojuji se až za Olomoucí. Cesta, která věžně po dálnic zabere jeden a půl hodiny se protahuje (po dálnici) na hodiny tři. A za stejné tři hodiny to stíhám po okreskách, jen je to příjemnější, než stát v kolonách. Dá se vůbec dosáhnout v „demokracii“ pořádku? Tak si nějak říkám, co by s nimi udělal Stalin a nacházím v duši cosi jako hluboké pochopení.

hudryper
hudryper
11. 9. 2016 5:11

Ve velké stavařině se u nás kradlo i za socialismu. Zdaleka ne tak fest,jako dnes,poté,co se to firmy naučily od italských mafií,ale kradlo se. Nejdůležitějším šéfem takových „Staveb silnic a železnic“ byl náměstek pro podnikovou výpočetní techniku. Ten dokázal splnit plán a rozumně jej překročit, i když hmotný obsah tohoto „plnění“ se pohyboval někde na 70-80 procentech. Výsledky totiž ani nebylo možné zkontrolovat,protože by bylo nutné procházet „sjetiny čísel“ natištěné polskou tiskárnou. Její specifikou byly nečitelná některá písmena,hlavně však čísla. A tak se braly premie (proti dnešku ovšem nesrovnatelně miniaturní),i když dílo „z objektivních příčin“ nebylo hotové, či se kvalitou… Číst vice »

jogín
jogín
11. 9. 2016 8:16

A na sprosťárny jako je tenhle článek je jednoduchý lék- cenzura. Zkuste se podívat na obrázky, na které je v článku odkaz.

bbb
bbb
11. 9. 2016 8:54

jogín napsal
cenzura. Zkuste se podívat na obrázky, na které je v článku odkaz.

Jeden z obrázků ukazuje zúženou dálnici, na které se nepracuje. Druhý podobný má navíc přikreslenou tabuli s žertovným textem: Probíhá technologická přestávka.
*
Při rozkrádání lze ještě rozlišovat, zda se plýtvá nesmyslně, nebo zda hodnoty nejsou zničené. Při stavbě např. mostu, který se postaví několikrát důkladnější, než potřebuje, se suroviny zničí – a „smyslu“ se dosáhne. Stavba je mnohem dražší.

Sio
Sio
11. 9. 2016 12:13

bbb napsal Jeden z obrázků ukazuje zúženou dálnici, na které se nepracuje.Druhý podobný má navíc přikreslenou tabuli s žertovným textem: Probíhá technologická přestávka. * Při rozkrádání lze ještě rozlišovat, zda se plýtvá nesmyslně, nebo zda hodnoty nejsou zničené. Při stavbě např. mostu, který se postaví několikrát důkladnější, než potřebuje, se suroviny zničí – a „smyslu“ se dosáhne. Stavba je mnohem dražší. Ty mosty spíše někdo ošidí, což je horší. Stavaři tvrdí, že se toky peněz a výsledky nedají vyšetřit. Nevěřím tomu. Dala by se sestavit skutečně nezávislá komise ze schopných lidí. Ale její výsledky by se dotkly nejvyšších pater moci.… Číst vice »

Gatta
Gatta
12. 9. 2016 6:26

A letos je volební rok … no a k tomu ještě ten nenažraný Altner … takže nějakou tu rozkopávku a nějaké to stání v kolonách prostě musíme strpět.
Jo, jo. nic není zadarmo – ani demokracie.

Sio
Sio
12. 9. 2016 6:33

„Demokracie“ škodí této zemi.

Darkman
Darkman
15. 9. 2016 7:25

Po D7 (po staru R7 – koho napadlo říkat tomu komunistickému paskvilu bez připojovacích pruhů dálnice?) jezdím prakticky denně. A již roky sleduji budovatelské úsilí našich silničářů. Například takový mostek u Středokluk opravovali téměř rok. Skvělé tempo, minimálně dva metry za měsíc. A za pěkného počasí možná i tři. Jejich posledním majstrštykem je výměna středových svodidel. Ta zmizela už cca před dvěma měsíci, dokonce i pár metrů nového asfaltu na spojkách mezi směry se objevilo, ale tím zřejmě silničáři splnili plán své pětiletky na alespoň 120%, tak že vidět tam v poslední době dělníka je zážitek na celý týden. Úsek… Číst vice »

Alena
Alena
15. 9. 2016 8:06

Strabag, Eurovia, to jsou firmy se zahraniční účastí. Asi je chyba na straně zadavatelů- státu, ne na straně firem samotných

Alena
Alena
15. 9. 2016 8:29

sledovat finanční toky je taky neveselé
naše daně- do EU- zpět do ČR ve formě dotací- částečně zpět do států, kde mají stavební firmy sídla

Gatta
Gatta
15. 9. 2016 8:42

Re Alena:
Ono když člověku někdo něco „dává“, tak je dobré být 2x obezřetný. Na ulici i v EU.

A víte co je nejhorší, nejen na fungování dotací v EU ?
Ten postoj mladých: „S tím se nedá nic dělat … „

Alena
Alena
15. 9. 2016 8:51

Gatta napsal

Re Alena:
Ono když člověku někdo něco „dává“, tak je dobré být 2x obezřetný. Na ulici i v EU.

A víte co je nejhorší, nejen na fungování dotací vEU ?
Ten postoj mladých: „S tím se nedá nic dělat … “

a musí to dojít tak daleko, že mladé poučí teprve špatné zkušenosti, to je válka, bída a rozvrat společnosti?

Gatta
Gatta
15. 9. 2016 9:10

Alena napsal
a musí to dojít tak daleko, že mladé poučí teprve špatné zkušenosti, to je válka, bída a rozvrat společnosti?

Když oni nechtějí ten svět měnit. Oni ho chtějí vidět takový hezký, bezproblémový a usměvavý. Nebo si ho alespoň užít „jak se dá“.

Možná je to ale jen obraný mechanizmus, že i na mladý organizmus je té nejistoty okolo příliš mnoho.

Sio
Sio
15. 9. 2016 9:56

Mladí jsou mladí, chybí jim zkušenosti, zato sebevědomí mají na rozdávání. Také jsme byli mladí a blbí. O vážných věcech se dá s nimi mluvit až po třicítce, my jsme myslím měli dřív děti a dřív dospívali, museli jsme se ohánět.