Lhaní velkých nevládek aneb Krach společného světa

Žijeme ve zvráceném světě, kde je možné beztrestně lhát na mezinárodní scéně, používat k tomu velkých mezinárodních organizací. A když to praskne, tak se hraje na demokratická betlémská neviňátka.

Před nedávnem jsme psal článek Zpráva Amnesty International o mučení na Ukrajině . Dokument je zdánlivě nestranný, protože ukázal, že obě strany páchaly mučení a porušily základní lidská práva v rámci trestných nebo bojových operací. Jenže zdánlivá reciprocita je v tomto případě hodně zavádějící. Na Donbase jsou zničena celá města a vesnice. Někdo to udělat musel. Dokument AI se rezolutně nepostavil na stranu skutečných obětí konfliktu: civilistů, žen, dětí, uprchlíků, protože tyto oběti v současné zprávě prostě pominul. Dále nespojil zvěrstva s nacionálně-fašistickou ideologií, kterou odsoudil Norimberský tribunál. Z výše uvedených důvodů považuji tuto zprávu za manipulaci, minimálně do doby, pokud nevyjde nový materiál AI.

Nedávno vyšla zpráva AI odsuzující ruské bombardování v Sýrii (Civilian objects were not damaged: Russia’s statements on its attacks in Syria unmasked ). Nechci se zabývat touto zprávou stejně podobně jako předešlou. Letos už členský příspěvek na AI nepošlu, takže oficiálně přestanu být jejím členem a nemám povinnost tuto organizaci hájit. Pokud bere peníze od jiných sponzorů, tak ať pro ně dál dělá, co je třeba. Vůbec nemám chuť se stavět na ruskou stranu a říkat, že civilní oběti nebyly. Ale zpráva AI je psána zcela oficiálně pouze z doslechu, žádné šetření na místě, dokumentuje velmi problematicky 6 útoků. Použití kazetového střeliva je sporné, protože Katar je nakoupil na Ukrajině a teroristé je údajně odpalují v civilních čtvrtích sami. Tady by opět musel být jasně dokumentován původ těchto bomb. OSN odmítlo potvrdit závěry studie, není v ní zmíněno bombardování USA a NATO, které stálo také životy civilů a přitom probíhalo ve stokrát menší frekvenci. Takto se prostě slušné monitorování lidských práv dělat nedá. Je to škoda. Další z respektovaných organizací přestala sloužit společným hodnotám a nechala se koupit velmocemi do logiky studené války.

Další příklad tohoto krachu v prosinci ukázala International Atomic Energy Agency (IAEA). Její lhaní a manipulace ohledně Íránu běžely od roku 2008. Zajímavý byl styl naprosto jednostranné komunikace. Vedení sloužící zájmům USA se ani neobtěžovalo odpovědět na oficiální upřesnění íránské strany k probíhajícím šetřením. Viz například tento 117 stránkový dokument z Íránu. Oficiální odpověď zněla, že íránská strana nemá k postupu IAEA žádné námitky. Celé divadlo prasklo na konci tohoto roku zrušením embarga, protože jej nebylo jak fakticky doložit. Už v roce 2013 jsme psali článek kritizující celý postup velmocí používajících IAEA pro vlastní politické cíle (Proč se podepsala jaderná smlouva s Íránem až nyní ).

A co je mnohem horší. Tato organizace používala falešné důkazy. A když byla usvědčena ze lhaní (jako v tomto případě ), tak se ani neobtěžovala zveřejnit opravu. Izrael mohl mezitím beztrestně zabíjet univerzitní vědce a strašit nukleárním scénářem. CIA měla dodat americké administrativě rozhodující důkazy o vojenském využití jaderného programu. Nedodala nic a Spojené státy musely smlouvy podepsat, nebyly důkazy o obohacování uranu. Prostě a jasně, stejný scénář jako vylhaná válka v Iráku, ale tam si lhali Američané do kapsy sami. Viz článek Lhát až do hořkého konce . Jenže v případě IAEA jde o mezinárodní organizaci, která skrze RB OSN může na daný stát uvalit ekonomické a politické embargo, jako tomu bylo v případě Íránu. Zase byli postiženi nevinní lidé. Co je horší, nikdo na Západě nemá chuť se jim omluvit, ani to je nenapadne. Pak už žijeme ve zvráceném světě, kde je možné beztrestně lhát na mezinárodní scéně, používat k tomu velkých mezinárodních organizací. A když to praskne, tak se hraje na demokratická betlémská neviňátka.

Závěr není příliš povzbuzující. Velké světové organizace postupně vstupují na pole studené války a nechávají se zneužívat pro ideologické a mocenské zájmy, zatím převážně západního světa. Stejně bezmocné a nefunkční je dnes OSN a z velké části i její Rada bezpečnosti. Od 90. let začala ve světě eskalace unilaterálního násilí a použití vojenské síly, která se nechce před ničím zastavit. Smrt civilistů je nezajímá, ani rozvracení celých států. Ve světě plném uprchlíků (maximum od II. světové války), a navíc postiženém globálním oteplováním a dopady korporátního fašismu, nebude snadné žít. Tolik k PF roku 2016.


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 400 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde , nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

7
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Autoři komentářů
asymBotičky od DioraMartin (už bez taky m)SioM.C. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
M.C.
Člen

Taky článek za každou cenu.
Udivilo mě, že někdo finančně přispívá takové organizaci, jako je AI.
Že je to instituce účelově skandalizující toho, koho právě neokonzervy potřebují očernit a bohorovně přehlížející stejná nebo ještě horší svinstva jinde, u ,,našich“, je dávno známá věc.

Sio
Člen
Sio

Jo, o nevládkách už víme své …

Martin (už bez taky m)
Člen
Martin (už bez taky m)

Jako člověk léta v NNO působící a vnímající reálně svět firem a státních či samosprávných institucí všude kolem nich SKUTEČNĚ vím své… Ano, tento institut je v praxi všehoschopnými „lidmi“ zneužíván stejně jako vlády, firmy, podniky, jiné společenské organizace. Už se mi hnusí kecy o tom jak za všechno mohou nevládky… Nikoliv- z cihel lze postavit vězení, koncentrák i nemocnici či domov důchodců… Princip je vždy stejný: je to o lidech a o tom co jim okolí svou aktivitou či pasivitou dovolí. Jelikož na Zemi žije přes 7 mld lidí, dávno se jednou z hlavních určujících charakteristik našich životů stali… Číst vice »

Botičky od Diora
Člen
Botičky od Diora

Z roku 2011 a jen tak mimo mísu – Amnesty International bez důvodu zrušila svou internetovou anketu „Komu by jste letos udělili Nobelovu cenu za mír“ neboť v čele se od začátku držel Muammar Kaddáfí. To by asi nevypadalo dobře.

asym
Člen
asym

Trochu mimo, avšak na účet neziskovek navazujicí: http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/390943-nemecko-sokovaly-masove-utoky-na-zeny-na-silvestra-stovka-obeti.html

Makrela má doma takovej nákej grupáč či co? Krá-a jedna nedojená ;-)