Lid zklamal a ztratil důvěru elit

3. 11. 2017

Ilona Švihlíková komentuje nejen výsledky voleb, ale také společenskou atmosféru a kulturu diskuze vedené „shora“ za poslední více než čtvrtstoletí.

Motto:
My budujeme nový, spravedlivý řád, a kdo to nepochopí, toho zavřeme!
(Říkali mu Terazky, z projevu politruka kapitána Ořecha)

Výsledky voleb do Poslanecké sněmovny vyvolaly u některých skupin šok, ze kterého se musely vypsat. V článcích, které vznikly v hlubinách frustrace, se můžeme dočíst o nezpůsobilém lidu, který volí proti svým zájmům (což tedy politologicky vzato není žádná novinka).

Zcela nepřekvapivě se na pravici objevily návrhy na omezení volebního práva (nikoliv poprvé a bezesporu ani naposledy) a v tzv. kulturní levici se kromě úpění nad osudem liberální demokracie hledá viník.

Reflexe u politických stran částečně probíhá (i když kde najdete otevřeně napsáno, že když cpu voliči témata, která ho nezajímají a mluvím řečí, kterou nerozumí, tak těžko bude volit subjekt XY?). Hlavní problém jsou ovšem voliči. Takže bývalí i současní poslanci sociální demokracie a komunistů ví, že občané „toho budou litovat“, aktivisté píšou, že teď (sic!) už nevěří na aktivitu zdola (ví vůbec, že demokracie znamená vládu lidu?) a horečně se vybírá nový „předvoj“, který elektorát zkultivuje, nebo, jak jsem se dočetla nedávno, vytvoří si levicový elektorát (ano, taky mi to připomíná vytvoření nového, socialistického člověka)…

Celý článek najdete na webu !argument

Námět: Aleš Vaněk

Přejít do diskuze k článku 8 komentářů