Linda Vedralová: Chtěla jsem si na uprchlíky jen udělat vlastní názor

Přestože to není žádná organizovaná skupina, tak tam všechno fungovalo skvělým způsobem a myslím, že mi to hodně změnilo představu a obrázek o nás, Češích. Umíme totiž krásně improvizovat v různých situacích. Myslela jsem si, že český národ je takový nepřejícný a zapšklý, ale to, co jsem tam viděla na místě, byla úplně ukázková solidárnost.

Můžete mi říci něco o sobě?

Je mi 27 let, na vysoké škole jsem vystudovala obor sociální a mediální komunikace, od svých 20 let podnikám, mám taneční studio a působím jako lektorka pole dance.

Jak jste se dostala k tomu, že teď pomáháte uprchlíkům?

Sledovala jsem informace, které nám poskytovala česká media, ale i další zdroje, protože se snažím vždy udělat si nějaký objektivní obrázek. Těch informací bylo tolik, hodně se lišily a já jsem se v nich ztrácela, takže jsem si to chtěla sama srovnat v hlavě a udělat si vlastní názor. Co to je za lidi, co je vede k tomu, že migrují do Evropy? Usoudila jsem, že jediný způsob, který momentálně existuje, je ověřit si to na vlastní oči, jet se tam podívat. Chorvatsko a Srbsko nejsou od České republiky zas tak daleko, dá se tam dojet za méně než 10 hodin autem.

Celé to začalo tím, že jsem na facebooku sdílela články, které mě zaujaly a pod jeden reagovaly v komentářích dvě mé kamarádky, že by možná nebylo od věci jet se tam podívat. Nad tím jsem už nějakou dobu uvažovala. Tak jsme se domluvily, že pojedeme. Týden na to jsem se sešla s kamarádem další mé známé, který už tam byl. Osobně jsme se neznali, nikdy předtím jsme se neviděli. Na tu schůzku jsem šla proto, aby mi řekl nějaké svoje zkušenosti z té předchozí cesty, abychom věděly, na co se máme připravit. A on mi v podstatě v první větě řekl, že odjíždějí zítra ráno zase, že mají jedno volné místo v dodávce a jestli nechci jet taky. Během dvou hodin jsem se rozhodla, že pojedu. Usoudila jsem, že je výhodnější jet tam s někým, kdo už tam byl a nehledat tam něco sama, mít tam nějakou oporu. Rozhodně jsem neměla v plánu jet tam pak zase, i když mi bylo hloupé vykašlat se na kamarádky, které s cestou již počítaly. Trochu jsem doufala, že si to rozmyslí. Chtěla jsem tam jet jenom kvůli tomu, abych si udělala nějaký názor a rozhodně jsem neměla v plánu cestu opakovat. Časově jsem velice vytížená, nikdy jsem neměla žádné představy toho druhu, že bych se aktivně podílela na jakékoli dobrovolnické organizaci a podobně, protože moje časové možnosti mi to neumožňují a ani jsem po ničem takovém nikdy netoužila.

Kde jste přesně byla?

Byla jsem v obci Bapska na srbsko-chorvatských hranicích, je to kousíček od města Tovarnik. Nejdříve jsme se pokoušeli dostat se přes maďarsko-srbské hranice, kde nás docela vypekli celníci, kteří se nejdřív tvářili, že nás úplně bez problémů pustí. Podotýkám, že ten problém nastával vždycky ze srbské strany. Chorvati i Maďaři nás s dodávkami naloženými humanitární pomocí bez problémů pustili, ale Srbové nás vykázali do celní zóny s tím, že nás jenom zváží, a dají nám povolení. Po třech hodinách různého papírování a čekání nás obrátili zpátky do Maďarska, navíc cestou pro kamiony, takže jsem ještě další hodinu a půl stáli frontu mezi kamióny, aby nás mohli zrentgenovat a zjistit, jestli náhodou někoho nepřevážíme.

Kdy to bylo?

Vyráželi jsme v neděli 13. září z Prahy, jeli jsme nejdřív přes Maďarsko do Srbska, na hraniční přechod Kelebija. Tam nás nechali 4,5 hodiny čekat. Jediné, čeho dosáhli, bylo to, že jsme potom zbytek noci řídili podél hranic na chorvatskou stranu, abychom zkusili přechod z Chorvatska. Na chorvatsko-srbské hranice jsme přijeli v pondělí někdy kolem poledne a opět nás nepustili, takže jsme se spojili s koordinátorem toho místa v Bapské, působí tam český tým. Nejedná se o žádnou organizovanou skupinu lidí v rámci jakékoliv organizace. Jsou to lidé, kteří jsou tam na vlastní pěst. Většina z nich tam jeli původně jako já, podívat se. Jenom proto, aby věci, které tam předchozí dobrovolníci vybudovali, fungovaly i nadále, tak ti, co jsou tam delší dobu, na sebe berou roli koordinátora. Mají na facebooku uvedené telefonní číslo, se kterým se dá spojit v případě jakýchkoli potíží, a předávají informace nově příchozím. Musím zmínit, že mě to strašně překvapilo, co tam ti lidé vytvořili. Přestože to není žádná organizovaná skupina, tak tam všechno fungovalo skvělým způsobem a myslím, že mi to hodně změnilo představu a obrázek o nás, Češích. Umíme totiž krásně improvizovat v různých situacích. Myslela jsem si, že český národ je takový nepřejícný a zapšklý, ale to, co jsem tam viděla na místě, byla úplně ukázková solidárnost a organizace.

Znamená to, že oficiální organizace typu Člověk v tísni, Červený kříž a UNHCR tam nefungují?

Je tam stánek Červeného kříže a UNHCR, kteří ale nemají šanci pokrýt tu kapacitu přicházejících lidí. V momentě, kdy přijede deset srbských dvoupatrových autobusů zároveň, nemá sedm lidí z Červeného kříže šanci s tím něco udělat. A to se tam bohužel dost často děje, protože ty výsadky ze srbské strany jsou strašně nekoordinované, někdy se stane, že je tam jeden autobus, který zrovna vysazuje a během půl hodiny je jich tam opravdu deset. Navíc tyto organizace v noci nefungují. Zavřou stánky a jdou spát. Jenže v noci je právě největší nával autobusů a tedy i množství procházejících lidí. Denně je to v Bapské něco mezi čtyřmi až šesti tisíci lidí.

Autor: Thang Do, zdroj

Můžete popsat, jak to tam vypadá?

Tím, že nás nepustili přes maďarsko-srbské hranice, tak nám dost času zabrala cesta. Zabili jsme tím celou noc a půl dne, takže na místě jsme byli jenom 24 hodin. Vypadá to tam tak, že pokud se člověk spojí s koordinátorem, tak se ho hned po příjezdu někdo z dobrovolníků ujme a vysvětlí mu, jak to tam funguje. Nejdřív se zeptali, co jsme přivezli, jestli se nám v těch dodávkách podařilo něco provézt přes hranici. Srbové tím, že nechtějí pouštět dobrovolnickou humanitární pomoc, způsobili, že jsme museli všechno oblečení vyložit v tom Tovarniku v provizorním skladu u nějakého místního obyvatele na půdě. S sebou jsme provezli v každé dodávce asi jen čtyři batohy, při čemž jsme se tvářili, že se jedná o naše osobní věci. Přivezli jsme pláštěnky, igelitové pytle a některé další věci, které jsou potřebné na místě z organizačního hlediska.

Slečna, která se nás ujala, nás provedla tím systémem, který tam je, ukázala nám, kde je vojenský stan, ve kterém byl sklad. Vše tam bylo roztříděno a mělo své místo – jídlo, obuv, bundy, svetry, pláštěnky, baterky, čaj atd. Pod tím stanem byl i přístřešek, čili plachty natažené mezi stromy nebo kůly. To bylo naše zázemí, kde byly připravené věci, které se distribuovaly. Byly uspořádány podle velikostí, například malé věci pro miminka, větší děti, ženy, muže. Za skladem byla kuchyňka, kde se vařilo teplé jídlo pro dobrovolníky a čaj. Non-stop se vařila horká voda, která se nalývala do kýble s čajem, který se podával zmrzlým uprchlíkům. Celé odpoledne a noc pršelo.

Za stolem, na kterém stál čaj, byl prostor asi tři až pět metrů, na konci ohrazený páskou. Tam stáli dobrovolníci, kteří podávali čaj. Při podávání čaje měli za úkol, aby omrkli, co mají ti uprchlíci na sobě, jak vypadají. Sledovali jsme jestli pod pláštěnkou nemá ten člověk jen tričko s krátkým rukávem, jestli nepřišel v žabkách, nebo jestli není v botách bez ponožek. Vždycky, když jsme něco takového viděli, hlásili jsme to lidem za námi, a ti právě v té distribuci hledali tu danou věc, co jsme potřebovali.

Obrovská poptávka byla po botách, protože počasí se značně zhoršilo. V noci byla obrovská zima, já sama jsem na sobě měla dvoje kalhoty, mikinu, péřovou bundu a pláštěnku. Přitom jsem se klepala zimou, a to jsem byla v suchu. Ti lidé, kteří tam byli přiváženi v autobusech, museli nejdřív projít část té cesty po poli, které bylo po dešti blátivé, takže ty boty měli samozřejmě špinavé a mokré. O dva dny později se to prý zhoršilo tak, že tam v tom bahně dokonce ztráceli boty. My jsme se snažili dát jim teplý čaj, abychom je zahřáli a podívat se, co je nezbytně nutné. Samozřejmě jsme se nejvíce soustředili na matky s dětmi, dětí je nejvíce v předškolním věku, často miminka.

Takže to tvrzení, že sem jdou převážně mladí muži s kindžály v kapsách…

Já mohu mluvit pouze za místo, kde jsem byla, nemám žádnou jinou zkušenost z ostatních míst. Je možné, že „mladí muži s kindžály“ volí jinou cestu. Já jsem viděla z naprosté většiny syrské rodiny s dětmi. Za celou dobu, co jsem tam byla, tak se tam objevily pouze asi 3 skupiny ryze mužské, a ti mi sami říkali, že je oddělují zvlášť od těch rodin, takže když je tam rodina s dětmi, tak v momentě, kdy někdo cestuje sám, tak ho odseparují od těch rodin. Z toho údajně vznikají ty skupiny mužů, nicméně je to zase jen nějaká domněnka, která není z mé hlavy. Já jsem viděla tři mužské skupiny, co se týče složení mezi 20-30 lety. Je pravda, že z nich vyzařovala trošku jiná energie, ale to se asi nemůžeme divit, protože z utahané rodiny se dvěma dětmi bude vyzařovat něco jiného než z bandy chlapů, kteří jsou v nejlepších letech.

Bavili jste se s těmi uprchlíky o tom, jak se vůbec dostali na tu hranici, jak ta cesta vypadala? Je nějaký typický příklad toho, jak to vypadá?

Já jsem se neptala na tyhle věci, jen jsem se ptala odkud jsou, protože mě to zajímalo a chtěla jsem si ověřit, jestli všichni budou říkat, že jsou ze Sýrie, nebo jestli tam budou nějaké jiné národnosti. Přišlo mi, že ty jiné národnosti už poznaly, že nejsou úplně vítané a že Syřané mají nějaké zvláštní přednostní právo pro nás, co se vnímání týče, takže si občas vymýšlí a říkají, že jsou taky ze Sýrie. Ale dá se to poznat. Když mluvíte s člověkem, který vám lže do očí, tak to vycítíte.

Jakým jazykem jste s nimi hovořili?

Anglicky. Přirovnala bych to k situaci, která je v České republice. Starší lidé anglicky moc neumějí, ale ta mladší generace hovoří úplně perfektně. Co se týče komunikace v angličtině, nebyl žádný problém, malé děti uměly pár slov, děti, které chodily do školy byly schopné se s vámi normálně bavit, starší děti a studenti úplně bez problémů a pak na druhou stranu. Čím starší lidé to byli, tím to bylo horší. Ti mladší jim překládali. Já jsem se ptala, jak dlouho jsou na cestě, což se lišilo, někteří lidé pět až šest dnů, někteří tvrdili, že jsou na cestě celý měsíc.

Celý měsíc? To jim to z toho Turecka trvalo tak dlouho?

Odkud jdou, to jsem se neptala.

Co se dělo na místě?

Byla jsem v části, kde se vydával čaj a starala se o to, co ti lidé mají na sobě. Když tam máte malé děti, které mají mokré nohy, tak se snažíte najít obuv jejich velikosti a už tam není prostor, abyste se s nimi bavili. Funguje to tak, že když ten dav uprchlíků vystoupí z autobusů, tak si je třídíme, bereme je po skupinkách asi 50 lidí na jednotlivá stanoviště. Máme vysílačky a těmi se domlouváme, jestli to stanoviště před námi je už prázdné, jestli tam můžeme pustit tu další skupinku nebo ne, z toho důvodu, aby tam nevznikala nějaká panika. Tím, jak se ty lidi daří udržovat v menších skupinkách, je s nimi i lepší domluva.

První spot je přijímací, za deště tam dostanou pláštěnku, další spot byl stánek Červeného kříže, kde se vařilo teplé jídlo, rozdávaly se plastové kelímky se třemi lžícemi nějakých těstovin, nebyl to rozhodně talíř plný jídla, to vůbec ne, toho jídla bylo na 3, maximálně 4 lžíce, to dostal každý kdo projevil zájem. Další spot jsme byli my s čajem a distribucí oblečení, další spot pod námi vedl lidi přes ty chorvatské hranice, kde je předávali chorvatské policii a tam je nakládali do autobusů. Lidé, kteří vodili uprchlíky přes hranici, s nimi komunikovali daleko víc, protože na to měli víc času.

Autor: Thang Do, zdroj

Proč Češi jezdí na chorvatsko-srbské hranice pomáhat, když je tam chorvatská a srbská policie?

Zaprvé, Chorvati a Srbové spolu nemají dobré vztahy, prakticky spolu nekomunikují. A další naše činnost spočívá v tom, že se snažíme rozdělit lidi do skupin, aby tam nevznikaly žádné obrovské davy lidí, kteří potom začnou být agresivní, protože nebudou mít žádné informace a jenom budou stát několik hodin před plotem. Já jsem třeba viděla to místo, jehož fotografie byla na Novinkách, kde uprchlíci spali na hřbitově. To si opravdu ti uprchlíci nevybrali, že tam budou obsazovat hřbitov, oni tam byli vyloženě posláni. Tam nebylo kam jinam jít než na ten hřbitov, čekali na příjezd chorvatských autobusů.

Co s nimi ti Chorvaté potom dělají?

Já jsem slyšela, že je vozí do detenčního tábora, který je odtamtud kousíček, ale nezdrží se tam více než 24 hodin, údajně je pak nakládají do vlaků a autobusů a snaží se je dostat do Maďarska. Ale tu cestu nemám zmapovanou, takže nevím. Na vlastní oči jsem viděla jen to, že přijíždějí dvoupatrové srbské autobusy, ze kterých vystupuje hromada lidí, pak prochází těmi jednotlivými spoty, které tam vytvořil český tým a předávají se Chorvatům, kteří je opět nakládají do autobusů. Škoda, že Srbové a Chorvati si to nedokáží zkoordinovat sami a musí tam být tolik lidí, desítky lidí z Čech, kteří i několik dnů v kuse vůbec nespí, protože je nemá kdo vystřídat.

Jsou tam jenom Češi?

Byli tam teď i Němci, přijelo deset lidí s velikou polní kuchyní, ale bohužel druhý den jim bylo zakázáno připravovat jakékoli tepelně upravené jídlo, protože některým uprchlíkům údajně bylo špatně a svedlo se to na tu německou kuchyni. Ve finále se pak prokázalo, že ti uprchlíci předtím snědli nějaké jedovaté houby a s německou kuchyní to nemělo nic společného.

Co plánujete dál?

V neděli 4. 10. tam pojedu znova. Je mi hloupé vykašlat se na holky, kterým jsem původně slíbila, že pojedu s nimi. Povezeme tam teplé oblečení, hlavně bundy, čepice a ponožky. Chtěla bych tam být alespoň tři dny. Chci si s sebou vzít i videokameru a ptát se uprchlíků na podrobnosti z jejich cesty.

Děkuji vám za rozhovor a těším se na další informace.

Praha 2. 10. 2015

Stanislav Blaha, za redakci webu e-republika.cz


Článek vyšel v tematickém čísle O uprchlících, racionálně (2015/9). Toto tematické vydání bylo financováno díky Vašim darům na rozvoj webu. Děkujeme! Redakce a spolek e-republiky.

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
100 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Ladys
Ladys
14. 10. 2015 23:38

A zazvonil zvonec a pohádky je konec.
Ovšem tady jsou zajímavější stránky, zaplaťpánbůh naše republika je zatím šedivá a vyplatí se také podívat na „možnosti“ a návody pro jiné státy:
http://w2eu.info/

idiotronic
15. 10. 2015 3:08

Ladys napsal
naše republika je zatím šedivá

Tak-alesponˇtedy zeleně
https://emigratetoczechrepublic.wordpress.com/

Alena
Alena
15. 10. 2015 4:46

je to správné, pokud mladí lidé nehledí na pohodlí a jedou na místo, aby si mohli udělat objektivní názor na tuto problematiku. Jeden den je ale zoufale málo. Chtělo by to být v této oblasti minimálně měsíc. Také by bylo dobré, pobývat v uprchlických táborech v Německu. Tím by se vyvrátily škaredé pověsti o znásilňování a dalších násilnostech v těchto táborech, které byli vysílány v německé TV. Zajímalo by mne také, zda naši poslanci slaďují naši legislativu tak, aby odpovídala zvyklostem přicházejících uprchlíků. Mám na mysli zvyklosti, které nejsou zakotveny v našem právním řádu. Pokud totiž nebude provedena právní úprava,… Číst vice »

Alena
Alena
15. 10. 2015 5:08
Sio
Sio
15. 10. 2015 6:50

Další reportáž výhradně o Syřanech. Jiní migranti jako by ani neexistovali. Přitom Syřani tvooří jen menšinu imigrantů, odvolávám se na statistiku, kterou tu uveřejnil dříve Stan.
„Myslela jsem si, že český národ je takový nepřejícný a zapšklý, …“ Nojo, mládí, tomu se musí odpustit i určitý stupeň hlouposti. Článek by výborně zapadl do BL. Ale je dobré vědět, že tu jsou lidé i s takovým názorem a jak vlastně na problém pohlížejí.

Sio
Sio
15. 10. 2015 6:57

Hoax? Tohle Příspěvek polského občana z návratu z dovolené z Itálie Přeposílám. Ahoj, před půldruhou hodinou jsem na hranici Itálie a Rakouska viděl na vlastní oči ohromné zástupy imigrantů. Ačkoliv mám hodně solidarity s lidmi, kteří se nacházejí v těžké životní situaci, musím říci, že to, co jsem viděl, ve mně budí hrůzu. Ta obrovská masa lidí – omlouvám se, že to takhle píšu – to je jako divoká zvěř. Nadávají, házejí lahve, jídlo, a hlasitě křičí: „Chceme do Německa.“ Copak Německo je nějaký ráj? Viděl jsem, jak obklíčili auto nějaké staré Italky, vytáhli ji za vlasy ven a chtěli… Číst vice »

aram
aram
15. 10. 2015 7:10

Sio. Hoax.
Netvrdím, že se něco podobného nemohlo stát či by se nemohlo stát, ale to, že to (doslovně) bloudí po internetu už několik týdnů tomu nasvědčuje. Navíc polský občan, to je něco jako ta kamarádka, co má za kamarádku českou lékařku, která zase v mailu popisuje situaci c německé nemocnici. Tudíž oba jsou něco jako marťani.

Starý doktor
15. 10. 2015 7:47

Tohle nevypadá tak mírumilovně aneb jak se budou integrovat……
05.10. 2015 Spiegel TV – Uprchlíci přenesli válku do Evropy
https://www.youtube.com/watch?v=yy5veGGFEsM

cnemo
15. 10. 2015 9:23

Lidé jsou různí. Jedni chodí krmit nájezdníky, druzí si pořizují zbraně a jiní se s nimi učí zacházet. https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-uprchlicka-krize/349261/boji-se-uprchliku-a-chteji-zbrojni-pas-cesi-jsou-hladovi-po-zbranich.html V rádiu hlásili, že lidé kupují náboje po kartonech. Je na každém, aby si vybral tu svou skupinu, je to každého osobní věc. Ale až bude opravdu krize, nechtějte Vy spravedliví a soucitní pomoc u nás xenofóbů, rasistů a amorálních zrůd pomoc. Vydejte prosím dobrovolně své ženy a dcery k multikulturnímu a běžte si koupit modlitební kobereček:) Pud sebezáchovy není povinný, povinné jsou však následky v případě jeho absence. Dodejme, že sluníčkáři jsou asi jediný doposud žijící organismus bez pudu sebezáchovy.… Číst vice »

cnemo
15. 10. 2015 11:12

Oprava: Vydejte prosím dobrovolně své ženy a dcery k multikulturnímu obohacení a běžte si koupit modlitební kobereček:)

orinoko
15. 10. 2015 16:54

Uz jsem to tu psal … ja osobne jsem pro selektivni prijem bezencu! Syrskych rodin s detmi, ktere potrebuji skolu. JE TO NASE INVESTICE! Pokud jde o deti, tak jsem se nikde nesetkal s apriornim zamitnutim. Syrane jsou Cesi Stredniho vychodu. – MY vime, co to je … byt v pruseciku velkych zajmu. A tehdy se na nas cely slavny Zapad … ale i jindy … akorat vysejril. Cesi meli vzdycky velky plus ve schopnosti empatie. Kvuli emerickym cikanum , izraHELLskemu SATANyahuovi, saudske predpotopni civilizaci, etc. …. atp. bychom nemeli delat to, co si prave emericke hovado preje. Eurosojuz zacinam… Číst vice »

Sio
Sio
15. 10. 2015 17:15

Stan napsal

Nevšiml jsem si, že by se v rozhovoru mluvilo výhradně o Syřanech. Linda vysloveně říká, že neměla čas se uprchlíků ptát, odkud jsou.

Pravda, musím uznat, že je to tam napsáno jinak, špatně jsem to přečetl.

cnemo
15. 10. 2015 18:18

>Jste vzácně sebekritický člověk, to se musí ocenit. Odkdy příroda vyrábí náboje po kartonech? A už jste někdy přemýšlel o tom, čím se lišíte od islamistů?

V jednom zásadně, já jsem tu doma oni ne. Ale jinak doufám, že v odhodlání poradit si s nepřítelem za jakoukoli cenu se od nich ani já, ani většinoví Češi moc lišit nebudeme:) Jinak to totiž bude průšvih.

idiotronic
16. 10. 2015 2:35

cnemo napsal V jednom zásadně, já jsem tu doma oni ne. Při hledání kina Tatra ve Studénce jsem se ocitl v uzavřeném bloku stylových činžovních domů s režným zdivem, chybějícími dveřmi a okny – prostě jsem vstoupil do ghetta, o jehož existenci jsem nevěděl. Nezajímalo mne, ale já jsem zajímal jeho obyvatele, kteří na mne hodlali vypustit hlasitě se rozčilujícího vlčáka. Když jsem mizel, vrtalo mi hlavou, jací jsou to spoluobčani. Při napadení našeho společného domova (předpokládám, že se sami nepovažují za cizince) budeme bránit společnou vlast? Miroslava Pašková zdůraznila, že panu Kesudisovi nepodala ruku na závěr debaty. Pan Kesudis… Číst vice »

Amenre
Amenre
16. 10. 2015 4:49

cnemo napsal
druzí si pořizují zbraně a jiní se s nimi učí zacházet.

Kamarad si ve stredu koupil P-09. Velmi pekna inspirujici 20ti nabojova zalezitost. Sice jsem si nikdy nemyslel, ze nakup osobni zbrane bude investici do budoucna, no ale casy a potreby se meni. Tak jako si selka v pohadce „Sul nad zlato“ neposoli chleba zlatem a diamanty, tak ja sebe a svoje blizke tezko stejnou komoditou ubranim.

Sio
Sio
16. 10. 2015 7:27

Stan napsal Nikdy bych nevěřil, kolik lidí s džihádistickým myšlením, kteří budou hájit naše práva na nákupy v hypermarketu a sledování vousaté zpěvačky se zbraní v ruce, v tomto státě existuje No ale obrana a expanse by se snad mohla rozlišovat nebo ten rozdíl nestojí za řeč? Zbraň si tedy skoro jistě nepořídím, to by mě muselo něco tak vytočit, že by mě to změnilo. Zatím jsem názoru, že kdo s čím zachází, tím i schází. Doufám, že tak daleko to nedojde, aby se krajinou potulovaly agresivní bandy. Viděl jste Clockwise Orange (Mechanický pomeranč)? Tam se ani o migraci nejednalo,… Číst vice »

Sio
Sio
16. 10. 2015 7:31

Pokud tu migraci někdo organizuje, je to geniální útok na myšlenku sociálního státu. Protože právě ten přitahuje (hlavně na západ) imigraci více, než útěk před válkou. Může to být skvělý argument neoconů pro zrušení sociálního státu, který přejde do soukromých rukou a bude pro chudé nedostupný. Vůbec se mi nelíbí představa, že budeme (my nebo naše děti) bez důchodů a zdravotního pojištění.

Gatta
Gatta
16. 10. 2015 8:05

Stan napsal
Nikdy bych nevěřil, kolik lidí s džihádistickým myšlením, kteří budou hájit naše práva na nákupy v hypermarketu a sledování vousaté zpěvačky se zbraní v ruce, v tomto státě existuje

No, popravdě na žádného bílého džihádistu jsem tady zatím nerarazil …

A co se týká té fousaté zpěvačky … pokud jsme se s některými věcmi nebyli schopni vypořádat v dobách klidu demokratickou cestou doteď, tak naše životy patrně budeme muset zachraňovat i s těmi hypermarkety a fousatou zpěvačkou.

Alena
Alena
16. 10. 2015 8:26
Alena
Alena
16. 10. 2015 8:36

Stan napsal
No právě. Kdo se komu brání a kdo kam expanduje, kdo tak činí pěšky a s holýma rukama, a kdo pomocí dronů a kazetových bomb? Proč se vždy začne veřejně diskutovat o naší obraně a cizí expanzi až poté, co na hranice dorazí uprchlíci z našimi armádami „osvobozených a demokratizovaných“ zemí?

nejste v obraze. Za syrské uprchlíky může Puti, říká Pehe
http://www.novinky.cz/komentare/383608-komentar-kdo-muze-za-syrske-uprchliky-jiri-pehe.html

Sio
Sio
16. 10. 2015 10:38

Stan napsal No právě. Kdo se komu brání a kdo kam expanduje, kdo tak činí pěšky a s holýma rukama, a kdo pomocí dronů a kazetových bomb? Proč se vždy začne veřejně diskutovat o naší obraně a cizí expanzi až poté, co na hranice dorazí uprchlíci z našimi armádami „osvobozených a demokratizovaných“ zemí? NATO je dost jednoduchá odpověď. Expandují USA a Evropa jim dělá povětšinou jen křoví. V případě Libye a možná i Egypta (nevím) se snad podílely i armády Francie a Británie. O Německu vážně pochybuji. Za těch našich pár válečníků, co tam jsou kvůli přizdisráčské politice naší věrchušky… Číst vice »

Sio
Sio
16. 10. 2015 10:44

Alena napsal
nejste v obraze. Za syrské uprchlíky může Puti, říká Pehe
http://www.novinky.cz/komentare/383608-komentar-kdo-muze-za-syrske-uprchliky-jiri-pehe.html

Jistěže bude muset Assad použít násilí, na dobytém území bude nejen opozice, ale ozbrojená opozice. Pan Pehe by nám mohl ještě něco povyprávět o demokracii na územích obsazených „umírněnou“ opozicí, pokud něco takového existuje. S demokracií a lidskými právy v Islámském státě je snad jasno.

Alena
Alena
16. 10. 2015 10:46

Sio napsal NATO je dost jednoduchá odpověď. Expandují USA a Evropa jim dělá povětšinou jen křoví. V případě Libye a možná i Egypta (nevím) se snad podílely i armády Francie a Británie. O Německu vážně pochybuji. Za těch našich pár válečníků, co tam jsou kvůli přizdisráčské politice naší věrchušky odmítám brát odpovědnost, rozhodně naše angažmá tam neschvaluji, jakkoli je spíše symbolické. Takže je jasné, kdo expanduje. A ten by měl řešit. Nějakých pár tisícovek Syřanů ročně jistě můžeme zvládnout, ale ekonomickou imigraci zlatokopů odmítám. Například o kosovských Albáncích bych se vůbec nebavil. Nejsme zodpovědní za to, co se děje v… Číst vice »

Alena
Alena
16. 10. 2015 10:48

měli bychom z NATO vystoupit , jinak vina padá i na nás

cnemo
16. 10. 2015 10:58

>Nikdy bych nevěřil, kolik lidí s džihádistickým myšlením, kteří budou hájit naše práva na nákupy v hypermarketu a sledování vousaté zpěvačky se zbraní v ruce, v tomto státě existuje No, obrana práva nakupovat v marketu asi nebude to hlavní. Nicméně nějakých pár práv, jako popíjet pivo, jíst bůček, brát jméno boží nadarmo, netrestat bičem, nesekat ruce či hlavy kvůli názoru a nechat manželku řídit, už za trochu té snahy možná stojí:) A co se týká vousaté zpěvačky – kdyby vypukl průšvih, kterého se bojím, žádné vousaté zpěvačky nebudou. Ty se v mužském kolektivu v ohrožení řeší velmi efektivně:) A džihádistické… Číst vice »

Ladys
Ladys
16. 10. 2015 11:03

, bezpochyby takového smyšlení je.
https://www.youtube.com/watch?v=W8pbAz2xMnI

Alena
Alena
16. 10. 2015 11:06

cnemo napsal >Nikdy bych nevěřil, kolik lidí s džihádistickým myšlením, kteří budou hájit naše práva na nákupy v hypermarketu a sledování vousaté zpěvačky se zbraní v ruce, v tomto státě existuje No, obrana práva nakupovat v marketu asi nebude to hlavní. Nicméně nějakých pár práv, jako popíjet pivo, jíst bůček, brát jméno boží nadarmo, netrestat bičem, nesekat ruce či hlavy kvůli názoru a nechat manželku řídit, už za trochu té snahy možná stojí:) A co se týká vousaté zpěvačky – kdyby vypukl průšvih, kterého se bojím, žádné vousaté zpěvačky nebudou. Ty se v mužském kolektivu v ohrožení řeší velmi efektivně:)… Číst vice »

Gatta
Gatta
16. 10. 2015 11:15

Na jiném webu jsem narazil na příspěvek k zamyšlení:

„Smrť všetkému čo verí v nejakého boha a má zbraň.“

cnemo
16. 10. 2015 11:34

Ladys napsal @cnemo, bezpochyby takového smyšlení je. https://www.youtube.com/watch?v=W8pbAz2xMnI Vždyť ta hudba je vykradená, řekl bych je to variace na písničku z Popelky 1968, kde to zpíval Tříska a ještě cosi známého, co jsem zatím neidentifikoval. Ale to by tak nevadilo, kdyby alespoň dobře rozvinuli, ale oni z toho udělali popík. Škoda. A ten zpěvák, no, jsou i horší (viz Tomáš Klus) ale měl by se to naučit, když už se tím živí:) Na můj vkus trochu kostrbatý text. Škoda, že umřel Kryl, teď by ho byla potřeba. Bohužel Nohavica přešel trochu na komerci a zábavu a do vážných témat se… Číst vice »

cnemo
16. 10. 2015 11:38

Alena napsal
nebylo by lepší napnout naši snahu k tomu, abychom vystoupili z NATO a EU? Pak nám nikdo nebude kecat do toho, koho si můžeme vzít a za jakých podmínek, a obnoví se naše přirozené hranice

NATO – bez diskuze pryč. Ale EU je problém, je všude okolo nás a my nemáme moře, v případě bojkotu bychom přežili jen pár týdnů. A navíc utéct bez boje umí každý blb…

Alena
Alena
16. 10. 2015 11:50

cnemo napsal
NATO – bez diskuze pryč. Ale EU je problém, je všude okolo nás a my nemáme moře, v případě bojkotu bychom přežili jen pár týdnů. A navíc utéct bez boje umí každý blb…

nikdo dosud neudělal analýzu, co nám EU dala a vzala. Jste zbabělý, i když Vaše prohlášení jsou “ ostrá“

QQ
QQ
16. 10. 2015 12:36

Alena napsal nikdo dosud neudělal analýzu, co nám EU dala a vzala. Jste zbabělý, i když Vaše prohlášení jsou “ ostrá“ Nikdo..? Takze nejen cnemo, ale ani Vy? Nevadi, hlavne, ze Vase prohlaseni jsou opakem ostrosti a Vy jste zrejme ta spravna hrdinka a tak jdu do toho s Vama. Jen me mate, ze mluvite o nasi snaze, protoze me by spise zajimala ta Vase osobni a co jste treba pro napravu v pripade nesouhlasu udelala oproti cnemovym zbabelym komentarum nezbabeleho Vy? Nejaky konkretni priklad z osobni statecne iniciativy a navrh, jak to resit konkretneji by nebyl? Rad se poucim… Číst vice »

cnemo
16. 10. 2015 13:54

>nikdo dosud neudělal analýzu, co nám EU dala a vzala. Jste zbabělý, i když Vaše prohlášení jsou “ ostrá“ Je možné, že jsem zbabělý, ale rozhodně nejsem praštěný. Hrdinové tvoří hřbitovy, přeživší zbabělci historii:) Neprorážím hlavou stěnu, nebojuji bitvy, které jsou od začátku prohrané a nedělám radikální kroky jen proto, že to naplňuje mé ego nebo se chci jen pomstít. Mě zajímá vždy jen vítězství nebo alespoň ne-porážka:) BTW, to nevíte, že zbabělci zahnaní do kouta jsou ta nejnebezpečnější stvoření pod sluncem?:) Islámská invaze je právě to zahnání do kouta, už není kam ustupovat, o čem jednat. Oni dali opakovaně… Číst vice »

Sio
Sio
16. 10. 2015 14:47

Alena napsal s Vaším názorem, pane Sio, nemohu souhlasit. Pravdu má pan Stan. Ono není rozhodující, co si myslíme my, ale je rozhodující, co si myslí běženci. Zaznělo to i v jednom článku od ruské dopisovatelky, která citovala jednoho Lybijce. My jsme součástí NATO. Podílíme se na této struktuře finančně , tudíž jsme na akcích NATO zodpovědní, i když se přímo fyzicky na těchto akcích neúčastníme. To se nedá okecat žádným způsobem. Paní Aleno, můžete se mnou klidně nesouhlasit, aspoň je zábava. Mi zase nepříjde zase tak důležité, co si myslí imigranti, mě se také třeba zaměstnavatel nebo policista neptá,… Číst vice »

Sio
Sio
16. 10. 2015 14:52

Alena napsal
nikdo dosud neudělal analýzu, co nám EU dala a vzala. Jste zbabělý, i když Vaše prohlášení jsou “ ostrá“

Odejít z EU? Momentálně je to rada nemocnému mravenci aby zašlápl slona. Myslíte, že je to jen na nás? Podívejte se na Řecko.

Alena
Alena
16. 10. 2015 14:53

vidíte tento příběh od Gatty ?
http://www.navratdoreality.cz/index.php?p=view&id=22144
Chcete, aby se kolotoč násilí rozeběhl i u nás? Pak je zapotřebí zastavit invazi uprchlíků před hranicemi a to tak, že svrhneme tuto vládu. Myslíte si, že Sobotkovic rodina nás začne podřezávat?

Alena
Alena
16. 10. 2015 14:55

následně- vystoupení z EU a NATO
Proč ve mne vidíte nepřátele

Alena
Alena
16. 10. 2015 14:59

Sio napsal Paní Aleno, můžete se mnou klidně nesouhlasit, aspoň je zábava. Mi zase nepříjde zase tak důležité, co si myslí imigranti, mě se také třeba zaměstnavatel nebo policista neptá, co si myslím, když poruším firemní pravidla nebo zákon. A zákony tu musí platit pro každého. Když někdo poruší zákon už tím, že tu vtrhne jak se se mu zachce, není to nejlepší začátek. Klidně si mohou vytáhnout tento jasný případ kolektivní viny, jako že my všichni jsme v NATO a proto my všichni odpovídáme za to, co tam NATO dělá. Ale je to naprosto mimo mísu. To je to… Číst vice »

Alena
Alena
16. 10. 2015 15:00

Sio napsal
Odejít z EU? Momentálně je to rada nemocnému mravenci aby zašlápl slona. Myslíte, že je to jen na nás? Podívejte se na Řecko.

Řecko nechtělo odejít z EU

Sio
Sio
16. 10. 2015 15:01

cnemo napsal >nikdo dosud neudělal analýzu, co nám EU dala a vzala. Jste zbabělý, i když Vaše prohlášení jsou “ ostrá“ Je možné, že jsem zbabělý, ale rozhodně nejsem praštěný. Hrdinové tvoří hřbitovy, přeživší zbabělci historii:) Neprorážím hlavou stěnu, nebojuji bitvy, které jsou od začátku prohrané a nedělám radikální kroky jen proto, že to naplňuje mé ego nebo se chci jen pomstít. Mě zajímá vždy jen vítězství nebo alespoň ne-porážka:) BTW, to nevíte, že zbabělci zahnaní do kouta jsou ta nejnebezpečnější stvoření pod sluncem?:) Islámská invaze je právě to zahnání do kouta, už není kam ustupovat, o čem jednat. Oni… Číst vice »

Sio
Sio
16. 10. 2015 15:03

cnemo: Ještě dodám, že 9 z 10 lidí má problém dohlédnout k další výplatě a tu se bavíme o létech až desetiletích. Takto uvažuje málokdo.

Sio
Sio
16. 10. 2015 15:14

Alena napsal
Řecko nechtělo odejít z EU

Na příměru s mravencem a slonem to nemění nic. Řecko sice nechtělo odejít z EU ale všichni snad pochopili, že by to ani nešlo. Nadiktovali mu co má děla, Tzipras srazil paty, protože pochopil, že lepší volbu nemá.

Sio
Sio
16. 10. 2015 15:15

Alena napsal
panebože, vy zcela pomíjíte , že jsme v EU, a že se řídíme pravidly EU. Součástí EU jsou i sluníčkáři, a to když zavelí ústy Stehlíkové, tak je to PRAVDA, a vaše názory mohou do pozadí

Ne, nepomíjím. Ale narozdíl od vás si nemaluji před očima nereálný scénář vystoupení z EU. Až se EU rozvrtá, pak se rozpadne a možná to půjde.

cnemo
16. 10. 2015 15:25

Sio napsal No, a pak velmi pravděpodobně (věšteckou kouli nevlastním) nastane to, čeho se já bojím a vy zřejmě také. Neofašismus, pogromy, vláda silné ruky. A bojíte se naprosto oprávněně. Současná elita zcela rozvrátila pocit demokracie a svobody. Jestli si lidé budou moci vybrat mezi diktátorem, který alespoň rámcově bude plnit jejich základní požadavky (a lpění na našem stylu života takovým jistě je) a těmi současnými, kteří lidem okatě pohrdají a dělají opak, je zřejmé, jaká bude jejich volba. >Ještě dodám, že 9 z 10 lidí má problém dohlédnout k další výplatě a tu se bavíme o létech až desetiletích.… Číst vice »

Alena
Alena
16. 10. 2015 15:29

Sio napsal
Ne, nepomíjím. Ale narozdíl od vás si nemaluji před očima nereálný scénář vystoupení z EU. Až se EU rozvrtá, pak se rozpadne a možná to půjde.

Scénář: po rozpadu Sobotkovic vlády přijde nová, ta odmítne kvóty, a vystoupení je nasnadě. Nebo se budeme 20 let trápit

Alena
Alena
16. 10. 2015 15:34

Sio napsal
Na příměru s mravencem a slonem to nemění nic. Řecko sice nechtělo odejít z EU ale všichni snad pochopili, že by to ani nešlo. Nadiktovali mu co má děla, Tzipras srazil paty, protože pochopil, že lepší volbu nemá.

tady nemá smysl vykecávat, stačí počítat, co se vyplatí. Jsme tranzitní zemí, a jsem přesvědčena o tom, že výstup by byl pro n výhodnější

Alena
Alena
16. 10. 2015 15:34

oprava. Pro nás