Makedonie: Rýsuje se další barevná revoluce?

Střelba v Kumanovu

***

Evakuace občanů

***

Kumanovští Albánci „vítají“ makedonskou policii

***

Po boji

Podle místních přišli útočníci z Kosova. Ve městě prý dosud panovaly mezi jednotlivými etniky dobré vztahy.

***

Kompilace

***

Svobodná Evropa: Demonstrace UÇK v Prištině

RFE jako vždy na té jedině správné straně. Asi stovka lidí v kosovském hlavním městě Prištině se sešla, aby vyzvala kosovskou vládu k aktivnějšímu přístupu ve věci kosovských Albánců, kteří jsou obviněni z účasti na bojích s policií v makedonském Kumanovu. Protestující požadovali, aby zadržení příslušníci Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) byli vráceni do Kosova.

***

100 tisíc demonstrantů podporuje makedonskou vládu proti „Majdanu“

Makedonie může být podle demonstrantů silná, pokud si zachová nezávislost a upevní své vztahy s Ruskem. Demonstranti skandují „Ne NATO“, „Ne EU“ a „Ano silné Makedonii“…

Demonstrace začala uctěním památky policistů, kteří padli při zásahu ve městě Kumanovo…

Opozičního lídra Zajeva, který uspořádal stanový tábor před parlamentem, podpořili velvyslanci USA i EU. Lídr opozice zdůraznil, že pokud vláda neodstoupí po dobrém, začnou používat sílu. Na jedné z fotografií je zachycen s albánskou vlajkou…

***

Martin Hekrdla: Makedonie, strategická kóta

„…odkud ta tajemná ozbrojená skupina pocházela a o koho konkrétně šlo? Divná otázka, poněvadž je to všeobecně známo: z Kosova. A je známo i mnohem víc. Skoro všichni útočníci patřili kdysi k činitelům bývalé Kosovské osvobozenecké armády (UÇK)…“

„Sociální demokrat Zoran Zajev se v tomto směru činí. Už v lednu byl tento opoziční politik, veřejně podporovaný ambasadory USA, Velké Británie a Německa, režimem obviněn z pokusu o puč, čtyři osoby byly zadrženy a Zajevovi byl odebrán cestovní pas. Na neděli 17. května pak svolal masovou demonstraci před sídlo vlády; byla úspěšná, ačkoli západní média patrně přeháněla počet protestujících (údajně dvacet tisíc, jak se psalo v titulcích článků, jejichž autoři ovšem v textu nejednou zapomněli jiné číslo: deset tisíc). Vláda vnímá tuto demonstraci jako začátek puče typu ukrajinského Majdanu a některé úkazy jí dávají za pravdu. Zajev v neděli řečnil k davu: „Zůstaneme tady před vládou! Nikola Grujevski musí odstoupit. Dokud nebude pryč, budeme tady. Grujevski, vaše dny jsou sečteny! Odejděte!“ Můžeme si být jisti, že každodenní bivakování mnoha osob před vládou, která vzešla z demokratických voleb, i ve Skopje zase někdo zaplatí (Mile Začevič, bývalý zaměstnanec jednoho z fondů George Sorose, je už na místě). Hrozí, že atmosféra zhoustne, dojde k „policejní brutalitě“ a rozhořčené „spravedlivé reakci lidu“. Jsem si téměř jist, že se objeví odstřelovači…“

Zdroj: A2larm

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin (už bez taky m)
27. 5. 2015 15:43

Martin Hekrdla je svůj, jeden z mála posledních skutečných čestných novinářů a komentátorů. Konzistentní v názorech, logicky uvažující, nebojí se ptát po smyslu dějů a jevů.
Hodně zdraví přeji jemu i spoluautorovi!

fajt
27. 5. 2015 15:57

doporučuju si přečíst Envera Hodžu, který se v názorech na svět nepáral s nikým a s ničím ( nešetřil ani svůj národ) – uznával jediného státníka své doby, a to Stalina, ostatní měl buď za kapitalisty a nebo revizionisty, Chruščova měl za neschopného šaška a Brežněva za darebáka. ..

fajt
27. 5. 2015 17:11

http://www.novinky.cz/domaci/370676-jakes-strougal-a-spol-by-se-meli-zodpovidat-pred-soudem-vyzvu-podporil-i-belobradek.html – a tady zase začne hon na čarodějnice – takže znova zopakuji, „komunisté“ padesátkama svou vládu začali, demokraturníci jimi budou končit – takže takhle toho flanďáka v americe zkalibrovali, svým postojem a projevem mi přijde jako vzorový banderovec, s tímto křižákem bude v kokotlině ještě sranda. ..

orinoko
27. 5. 2015 17:28

Celkem není, čemu se divit. Klerofašistický soudruh Bělomandybula prohlásil, že klerofašisti chtějí vyhrát volby. S lezením do sudeťácké řitě a tvorbou pseudoproblémů se chystají lovit v Kalouskově pytli , sedimentu modroptáčníků a úložišti podobného planktonu.

Dolmen
Dolmen
27. 5. 2015 19:27

fajt napsal
tady zase začne hon na čarodějnice – takže znova zopakuji, „komunisté“ padesátkama svou vládu začali, demokraturníci jimi budou končit

Vidím to stejně. Demokraticky zakamuflovaní fašistoidi začínají tušit třasoviště pod nohama, protože zjišťují, že jim ty jejich qáky lidi už tak moc nezobou. Bělobradí karatelé vylézají z děr, začali s trestáním za malování tykadel a potom už budou trestat jen za nesouhlasně vyhlížející kukuč.

peter.
27. 5. 2015 20:02

V tom Macedónsku ide o toto :
1 – USA si neprajú rusko-turecký plynovod a preto vyvíjajú nátlak na Grécko
http://cz.sputniknews.com/byznys/20150510/381496.html
2 – v snahe sabotovať „Turecký prúd“,pristúpili USA k destabilizácii Macedónska
http://www.hlavnespravy.sk/usa-sa-pokusaju-prostrednictvom-albanskej-mensiny-v-macedonsku-sabotovat-plynovod-blue-stream/615302
3 – USA z rovnakých príčin podporujú opozíciu v Macedónsku a zároveň štvú Albánsko proti svojim susedom tým,že oživujú myšlienku „Veľkého Albánska“
http://www.hlavnespravy.sk/albansko-nastolilo-teritorialne-pretenzie-voci-grecku/621648
Na záver : Majdan aj s krviprelievaním v Macedónsku určite bude!Terajšia vláda bude zvrhnutá aj za pomoci kosovskej UCK a nová proamerická vláda odmietne trasu plynovodu cez územie Macedónska.

Sio
Sio
27. 5. 2015 22:46

fajt napsal

http://www.novinky.cz/domaci/370676-jakes-strougal-a-spol-by-se-meli-zodpovidat-pred-soudem-vyzvu-podporil-i-belobradek.html – a tady zase začne hon na čarodějnice –takže znova zopakuji, „komunisté“ padesátkama svou vládu začali, demokraturníci jimi budou končit – takže takhle toho flanďáka v americe zkalibrovali, svým postojem a projevem mi přijdejako vzorový banderovec, s tímto křižákem bude v kokotlině ještě sranda. ..

Stačí se podívat na ten připosraný xicht a je jasno …

Sio
Sio
27. 5. 2015 22:48

Dolmen napsal
Vidím to stejně. Demokraticky zakamuflovaní fašistoidi začínají tušit třasoviště pod nohama, protože zjišťují, že jim ty jejich qáky lidi už tak moc nezobou. Bělobradí karatelé vylézají z děr, začali s trestáním za malování tykadel a potom už budou trestat jen za nesouhlasně vyhlížející kukuč.

Tolik času nemají.

Sio
Sio
27. 5. 2015 22:53

: souhlas, to je pravá podstata věci. Geopolitické šachy. Slabé místo je teď v Makedonii, takže útok jde právě tam. Peter, opravdu nevidíte, že barevné revoluce jsou bezstrukturně řízeným procesem? Nikdo na Makedonii neutočí a přesto jí jde o existenci. Na Ukrajině to ale bylo připraveno lépe. Zdá se, že v Makedinii jsou silné provládní demonstrace?

peter.
28. 5. 2015 11:41

Sio napsal Peter, opravdu nevidíte, že barevné revoluce jsou bezstrukturně řízeným procesem? Sio : Ja viem,že existujú,poznám ich technológiu (u nás máme Sorošom aj USA uznávaného odborníka na tieto revolúcie ktorý sa menuje Pavol Demeš) viem kto ich podpaľuje v celom svete a stačí mi to.Prepáčte,ale radšej ako študium KOB a DOTU,mám keď sa môžem prejsť po lese,porobiť niečo okolo chalupy,podebatovať so susedmi a večer,keď je pekne, tak si sadnúť na schodíky s otvoreným pivkom,dať si cigaretku a takto tam vydržím sedieť a dumať aj do noci.Alebo zbehnúť do krčmy a pohovoriť si s ľuďmi.Myslím si totiž,že ak sa v… Číst vice »