Malajsijští odborníci: Boeing byl sestřelen raketou vzduch-vzduch SU-25

06.08.2014

Odborníci se domnívají, že stíhačka vystřelila raketu „vzduch-vzduch“ na civilní letadlo a potom ho „dodělala“ z kulometu ráže 30 mm. Takovým způsobem se podle jejich mínění dá vysvětlit charakter poškození letadla a vzdálenost a způsob rozptýlení jeho úlomků: jsou na nich jak kulaté díry, které obvykle vznikají v důsledku zásahu z tohoto kulometu, tak také kulaté otvory od raket, které obsahují šípovité průrazné prvky.

Na některých fotografiích (z místa katastrofy) se úlomky po výbuchu shodují s těmi, které zanechává zbraň s časovým zapalovačem, a na jiných jsou drobnější otvory se začernalými okraji, což jsou stopy kulometných nábojů. „V současné době je analyzujeme,“ řekl zdroj novinám New Straits Times.

V souladu s touto novou verzí byla použita samonaváděcí raketa s tepelnou hlavicí s tříkilogramovou náloží, která se trefila do nejteplejšího místa letadla, tj. do jeho motorů. Tato verze vylučuje předešlou verzi o tom, že letadlo bylo sestřeleno raketovým systémem Buk, neboť podle mínění odborníků, by v takovém případě z letadla nezůstalo prakticky nic a určitě by nebylo nutné letadlo dorazit ještě další střelbou z kulometu.

Dále tyto noviny uvádějí, že SU-25 může letět maximálně do výšky 25 tisíc stop (7,6 km), a že malajsijské letadlo letělo ve výšce 10,6 km. Zdroj těchto novin však uvedl, že SU-25 by takto mohl jednat na hranici svých možností, což je zcela reálné.

Velitel hlavního operačního řízení Generálního štábu vojenských sil Ruské federace generál poručík Andrej Kartapolov již dříve informoval, že před katastrofou bylo ve vzdálenosti 3-5 km od Boeingu pozorováno ukrajinské vojenské letadlo, s předpokladem, že se jednalo o stíhačku SU-25. Generál poručík také poznamenal, že tento SU-25 by byl zaručeně schopen sestřelit vzdušný cíl do vzdálenosti 5 km.

Jak napsala Pravda.ru, civilní letadlo Boeing 777 Amsterdam – Kuala-Lumpur malajsijské společnosti havaroval 17. 07. 2014 v Doněcké oblasti. Na palubě se nacházelo 298 lidí, ze kterých bylo 192 holandských občanů. Všichni tito lidé zahynuli. Kyjev obvinil z katastrofy domobranu, ale ti tvrdili, že nemají k dispozici prostředky, které by umožnily sestřelit letadlo v takové výšce.

Převzato z Pravda.ru

Překlad: Irena

Přejít do diskuze k článku 35 komentářů