Malý pražský apartheid

Vytáhla mne včera žena na procházku do pražských Vysočan, že prý jak tam postavili ty nové domy místo továren, že je to tam teď pěkné, lavičky, hřiště pro děti a tak. A tak jsme šli a sluníčko svítilo a tím také to hezké skončilo. Tolik plotů, zamčených branek a cedulí „Soukromý pozemek, nepovolaným vstup zakázán“ na jednom místě jsem snad ještě neviděl. Jestli si myslíte, že prostě půjdete ulicí a někam dojdete, tak v nových ještě lepších Vysočanech daleko nedojdete, protože narazíte na plot. Nemáš klíče? Nemáš nárok! Tady je to jen pro zvané. Připadal jsem jako černoch v bělošské čtvrti, jako Žid při procházce spořádaným árijským městem. Co na tom, že jsem Pražák jak poleno, tady mezi těma náplavama jsem byl najedou občan druhé kategrie, ten bez klíče. A to jsem, prosím pěkně, nechtěl nikomu koukat do kuchyně, nechtěl jsem nikomu lézt do obýváku, chtěl jsem jen jít po ulici, jenže tady už soukromé metastázovalo do veřejného. Ještě bych pochopil plot kolem předzahrádky (byť mi přijde divné a z pohledu urbanismu absurdní, že jsou jen pro ty z přízemí), kolem rodinných domků bývá také, ale tady je ještě předzahrádka kolem předzahrádky, samozřejmě zamčená. Vrcholem všeho ovšem bylo zamčené dětské hřiště vedle veřejné komunikace. A zkuste malému dítěti vysvětlit, že si nesmí jít hrát na hřiště, protože někdo, kdo sice nemá důvod, ale má tu moc, se rozhodl mu v tom zabránit, že někdo s klíčem rozhodl, že ono není dost dobré na to, aby si hrálo na písku s jeho dětmi. Vědomí, že už zase je třeba něco takového dětem vůbec vysvětlovat, je frustrující. A na druhou stranu, co vyroste z dětí žijících od mala v „ghettu“ mezi ploty a zámky, naučené dělit lidi na ty, kteří smějí a kteří nesmějí, a zvyklé na to, že ony jsou ti, kteří smějí? Už dávno nežijeme spolu, dokonce už nežijeme ani vedle sebe – my už žijeme proti sobě.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
40 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
21. 4. 2015 14:15

Kdysi v 90. letech jsme jeli v létě kolem jezera u rakouského Klagenfurtu. A že by nebylo špatné se vykoupat … no, nakonec jsme našli jedno veřejné, samozžejmě placené, koupaliště (znalci říkají, že jich je tam víc – prý snad tři).
Každopádně 99% břehu „Privat“ nebo „privato“, to podle národnosti majitele.

Jen by mě v těch Vysočanech zajímalo, kam v těch Vysočanech ti místní chodí venčit pejsky ?

Tribun
Admin
21. 4. 2015 14:25

Gatta napsal

Kdysi v 90. letech jsme jeli v létě kolem jezera u rakouského Klagenfurtu. A že by nebylo špatné se vykoupat … no, nakonec jsme našli jedno veřejné, samozžejmě placené, koupaliště (znalci říkají, že jich je tam víc – prý snad tři).
Každopádně 99% břehu „Privat“ nebo „privato“, to podle národnosti majitele.

Jen by mě v těch Vysočanech zajímalo, kam v těch Vysočanech ti místní chodí venčit pejsky ?

No přeci na veřejné, přece si nebudou srát na vlastní.

lomikel
lomikel
21. 4. 2015 14:30

„Připadal jsem jako černoch v bělošské čtvrti, jako Žid při procházce spořádaným árijským městem“ – nejsou tohle ty rasove/narodnostni stereotipy ?:).
tonhle kalibr byl uz vystrilen, ze vsech stran, hezke ze mate par kousku munice jeste doma ….

PPK
PPK
21. 4. 2015 15:05

lomikel napsal

„Připadal jsem jako černoch v bělošské čtvrti, jako Žid při procházce spořádaným árijským městem“ – nejsou tohle ty rasove/narodnostni stereotipy ?:).
tonhle kalibr byl uz vystrilen, ze vsech stran,hezke ze mate par kousku munice jeste doma ….

Myslím, že autor to napsal správně a případné popichování tu skutečnost nezmění.

lomikel
lomikel
21. 4. 2015 15:28

PPK – pro me ta ulitba/zastiteni se politicky korektnimi sentencemi clanku neprida, ba ubere. Takove to tepani nesvaru ( proc ne) s ideologickym skolenim na hranici podprahoveho programovani ( ne).

lomikel
lomikel
21. 4. 2015 15:32

propomelo mi to tohle:
http://zpravy.aktualne.cz/domaci/zeman-v-usa-vsichni-jsme-zidi-s-terorismem-musime-bojovat/r~0ecf60a2c0f011e4aff10025900fea04

jen autor asi nejel nekam pro potvrzeni investitury a ochranu..

peter.
21. 4. 2015 15:36

V 90 – tich rokoch vo väčšine slovenských miest na okraji alebo pri blízkej dedine vznikali celé nové štvrte ktoré si vybudovali novozbohatlíci.Vozili sa v Mazdách,neskôr v Mercedesoch a bavorákoch.Vtedy sa ešte potrebovali nejako odlíšiť od ostatných ľudí,tak nosili farebné,najčastejšie bordové saká.Keď tie nové štvrte boli hotové,tak ich obohnali vysokým plotom a cestu prehradili závorou.Ako v Puzzovom Krstnom otcovi(kmotr)to tam vyzeralo.Dnes už to tak markantné nie je,ale vtedy to naozaj pôsobilo ako päsť na oko.

hudryper
hudryper
21. 4. 2015 16:12

Tribuna chápu a souhlasím s jeho nadsázkou. Lomikele,tenhle kalibr vůbec nebyl vystřílen,je latentně přítomen ,jen je třeba se dívat okolo sebe. A což takhle reagovat na to hlavní,co autor kritizuje ? Brání Vám v tom Vaše prrraviccccovost ?
Možná že to někteří čtenáři neví . V Řecku neexistuje (a doufám že ani v budoucnu nebude) ani
metr pobřeží soukromý ! Takové dary moře a oni ti Řekové jsou líní to ohradit a inkasovat !
Viďtě Lomikele ?

zedd
zedd
21. 4. 2015 16:25

Jojo, já tohle pozoroval na Hanspaulce v 90. letech. Původní jednoduché plaňkové ploty se zděnými sloupky byly postupně nahrazovány mnohem bytelnější, neprůhlednou a vyšší variantou – takovej ten fígl, že se natlučou latě z obou stran – a sloupky samozřejmě lité z betonu. Vyhlášce, která zakazuje (nebo zakazovala?) plné ploty, bylo vyhověno, ale efekt byl stejný: Člověk již neprocházel zahrádkami, ale tísnivým koridorem. V 80. letech jsem na základku chodil v zimně v létě pěšky. Měl jsem to 500 metrů, ale mnozí spolužáci tak kilometr a půl. Ti z Baby jezdili 3 stanice autobusem – přeci jen tam zezadu od… Číst vice »

Bety
Bety
21. 4. 2015 17:16

Inu svoje „soukromé“si přece pořídili z „veřejného“. Tak teď přece nenechají veřejnost, aby jim okolo jejich „těžce vydělaných“ majetků čmuchala.

zedd
zedd
21. 4. 2015 17:53

Jde o sociální „experiment“, který nemůže než vést k atomizaci společnosti do značné míry umocněné nástupem digitální komunikace. Já jsem ještě vyrůstal v různých „partičkách“, které ale nebyly nijak striktně definované, byly propustné. Současná děcka v Praze jdou po škole v případě mohovitějších rodičů z výtvarky na klavír, případně z plavání na fotbal – podle toho, co si do nich rodiče promítají. Děti z těch chudších rodin zas tráví většinu odpoledne u počítače nebo televize. V případě rodin ze sociálně vyloučených lokalit, se děti již ve velmi mladém věku setkávají se společností, která nakonec vykrystalizuje v gangy US stylu. Tedy… Číst vice »

aram
aram
21. 4. 2015 18:02

hudryper napsal
V Řecku neexistuje (a doufám že ani v budoucnu nebude) ani
metr pobřeží soukromý !

Ve Švédsku je zákon o volném pohybu v přírodě. Takže kdokoli kdykoli může vstoupit a projít pozemkem a dokonce i postavit stan (až na vyjímky) a přespat,
když nebudete nikoho rušit nebo něco ničit. Sice pouze na jednu noc ne na týden. Pokud jsou ploty (kolem domů na venkově minimálně spíš kolem pastvin) v pohodě se přelézají a nikdo nekřičí.

bmw525i
bmw525i
21. 4. 2015 18:46

Nemohl by autor článku blíže lokalizovat ten prostor? Zajel bych tam a nafotil co by šlo, případně udělaal krátké video. Stačí název alespoň ujedné ulice. Díky.

peter.
21. 4. 2015 19:04

zedd napsal
A začíná to u těch plotů!

Ja s vami súhlasím.Hovorí sa,že socializmus ľudí spája a kapitalizmus – rozdeľuje.Kastuje.A ono to naozaj začína pri tých plotoch.Tými plotmi(a nie len reálnymi ale aj tými,ktoré si títo stavitelia plotov postavili vo svojom podvedomí,vo svojej duši) si vyššia kasta vyznačila svoj priestor.Dnes možno ľudí deliť na tých pred plotom a tých,ktorí ostávajú za ním.Práve to v tej našej spoločnej ČSSR nebolo.Škoda.

peter.
21. 4. 2015 19:07

peter. napsal
Škoda.

Škoda v tom,že sa tie ploty vôbec objavili.

peter.
21. 4. 2015 19:12

aram napsal
Takže kdokoli kdykoli může vstoupit a projít pozemkem a dokonce i postavit stan (až na vyjímky) a přespat

Toto fungovalo aj u nás.V socializme.Ozaj!Fungujú v Čechách ešte trampovia?

lomikel
lomikel
21. 4. 2015 19:22

hudryper – jako ze nelkam spolecne s tribunem ? vzhledem ke vsem problemum ktere se objevuji mi uzavreni pozemku uvnitr aglomerace prijde problemem mensim. lkat a tepat jsem ostatne nerozporoval, reagoval jsem na IMHO v kazdem ohledu nemistne prirovnani “ jsem jako černoch v bělošské čtvrti, jako Žid při procházce spořádaným árijským městem.“ , klise at uz kontextu zemanova vyroku, nebo z druhe strany co se miry persekuce pana autora tyce. btw. v tech uzavrenych zonach mohou zit jak cernosi tak i zide. selekce je dane vlastnictvim nemovistosti v dane lokalite.

lomikel
lomikel
21. 4. 2015 19:30

hudryper – jeste poznamecka pokud vam udela dobre napsat ze jsem prrrrrrrrrrrrrrravicak tak si posluste. Jen mi to pripada argumentacne chude.

Pokud tak reagujete proto ze si myslite ze jsme si na Tribuna zasedl, tak mate pravdu, jeho clanky ctu bedlive aby mi neunikla zadna multikulty novolevicova agitace. Nemyslim ze to dela ze zle vule, je jen uzitecny hmm. aktivista.

hudryper
hudryper
21. 4. 2015 19:51

lomikel napsal Nemyslim ze to dela ze zle vule, je jen uzitecny hmm. aktivista. lomikelCitovat Tak teď už vážně. Čím a komu je Tribun užitečným..aktivistou ? Jeho články patří už léta k těm, pod nimiž bývají nejrozsáhlejší diskuse na OM.Vždy totiž mají myšlenku a jasný postoj. To se o Vašich vstupech do diskusí nedá vždy říct. Vaše kritika by mohla být brána vážně pouze v případě, že byste na rozdíl od užitečného aktivisty psal hodnotnější,lepší články,které by zajímaly tolik čtenářů,jako ty Tribunovy. Obávám se,že na něco takového nemáte,a proto bych na Vašem místě vážil slova,zejména ta,jimiž vyjadřujete svá klišátka. Víte… Číst vice »

Bety
Bety
21. 4. 2015 19:52

peter. napsal
Toto fungovalo aj u nás.V socializme.Ozaj!Fungujú v Čechách ešte trampovia?

  
Citovat

Peter to nevím, ale ti mohovití navštěvují co nejvíc odlehlé cizí kraje, to aby se měli čím chlubit, a u těch nemohovitých je například problém, co si u táboráku opékat, když špekáčky nejsou k jídlu.

r.m.
r.m.
21. 4. 2015 20:16

klíče má soudružka domovní důvěrnice, čtvrť jako urbanistická plíseň na městským těle, ghetíčko mikrospor)))

alien
alien
22. 4. 2015 4:56

Bety napsal Peter to nevím, ale ti mohovití navštěvují co nejvíc odlehlé cizí kraje, to aby se měli čím chlubit,a u těch nemohovitých je například problém, co si u táboráku opékat, když špekáčky nejsou k jídlu. peter, bety zijem v Cechach na mieste kde trampovia este su. Pravdupovediac som tu preto ze miestni – aj urady (starosta, lesaci) sa chovaju tak ze trampovia tu mozu existovat. V obchode dostanete aj opekatelne spekacky (vyrobok miestneho bitunku) – poznam ludi ktori ich chodia sem zdaleka kupovat prave preto. Samozrejme z hladiska vyvoja Ceskoslovenska za poslednych cca 20 rokov je nas kraj relikt… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
22. 4. 2015 5:43

„Jaroslav Růžička, Vojnův Městec Středa, 22. dubna 2015, 05:22:24 | +34 Před listopadem bych si nikdy nepomyslel, že řeknu „Měl jsem to štěstí, že jsem měl možnost žít v socialismu“. Po druhé světové válce lidé na celém světě chtěli socialismus – nebo něco takového lepšího než kolonialismus velmocí. Jen Spojené státy vedly více než 60 válek proti státům, kde lidé povstaly proti kolonizátorům. Buďme rádi, že jsme žili ve správný čas na správném místě. Ten dnešní svět, ač nablýskaný, stojí pěkně za h….. chtěl bych se dožít časů, kdy lidi začnou narovnávat kosy a přestanou odevzdávat flašky, aby bylo dost… Číst vice »

Petrpavel
Petrpavel
22. 4. 2015 5:45
moje jméno
moje jméno
22. 4. 2015 7:13

přidám sem odkaz na Peroutku
http://www.pritomnost.cz/archiv/cz/1939/1939_26_4.pdf

psát takové články můj děda, mlčím a zalezu do kouta

Neználek
Neználek
22. 4. 2015 7:40

Jestli máte staré noviny z devadesátých let, nevyhazovat, nepálit, ale archivovat!!! To je to nejmenší, co můžete udělat pro vlast.

bmw525i
bmw525i
22. 4. 2015 8:05

hudryper napsal Tak teď už vážně. Čím a komu je Tribun užitečným..aktivistou ? Jeho články patří už léta k těm, pod nimiž bývají nejrozsáhlejší diskuse na OM.Vždy totiž mají myšlenku a jasný postoj. To se o Vašich vstupech do diskusí nedá vždy říct. Vaše kritika by mohla být brána vážně pouze v případě, že byste na rozdíl od užitečného aktivisty psal hodnotnější,lepší články,které by zajímaly tolik čtenářů,jako ty Tribunovy. Obávám se,že na něco takového nemáte,a proto bych na Vašem místě vážil slova,zejména ta,jimiž vyjadřujete svá klišátka. Víte odkud se vzal pojem „užitečný idiot?“ Jen technická poznámka: ——————————— Tak teď už… Číst vice »

Admirál
Admirál
22. 4. 2015 9:54

peter. napsal
Toto fungovalo aj u nás.V socializme.Ozaj!Fungujú v Čechách ešte trampovia?

Na trampingiu jsem vyrostl. Dnes vidím trampu pomálu. Dost často jen „starý kusy“ Mladá patnáct – šestnáctiletá ucha vůbec ne.

Ale nezoufat. Vývoj se odehrává ve spirále. Čas trampů znovu přijde.

Thor
Thor
22. 4. 2015 12:27

Tak selekce je daná vlastnictvím nemovitosti v dané lokalitě, Lomikele? To mi zdvihlo koutky až k uším. Každý plot, ať to byl ten berlínský, dnešní židovský nebo budovaný ukrojevrejský je funkcí stavu mysli a pocitu ohrožení. A většinou má reálné opodstatnění-někde třídní, jinde kriminální, jinde rasové, někdy spočívající v kombinaci všech předcházejících. Někteří sají ghettoismus s mateřským mlékem. Proto milují ploty, zámky, uzamykatelné brány a s nimi život ve „vlastním světě“ podobně mamonem postižených. Až vyvolená oligarchizace, sociální a příjmová diferenciace dospěje tam, kdy nasr.né masy svalí nejen ploty, ale i důvod jejich existence, vyrostou zase jiné ploty, ty jáchymovské.… Číst vice »

lomikel
lomikel
22. 4. 2015 13:11

Thor – ok, zamykate doma dvere ? :), treba kdyz tvorite vyse uvedeny postik ktery ktery ma jiste literarni hodnotu. Lec, muzete mi prosim zjednodusene napsat s cim polemizujete a co navrhujete, obych vas spatne nepochopil a nezacal dalsi flame.

Neználek
Neználek
22. 4. 2015 13:14

Admirál napsal
Ale nezoufat. Vývoj se odehrává ve spirále. Čas trampů znovu přijde.

Trampy nepotřebujeme, máme bezdomovce. To je skoro to samé.

zedd
zedd
22. 4. 2015 13:17

Thore, podepisuji.

Co tu ještě ohledně plotů nezaznělo, je historie oplocování občin v Británii. Pro neznalé: To, co bylo z hlediska feudálního práva pozemkem feudála, bylo po staletí užíváno obcí jeho poddaných většinou jako pastvina. V momentě, kdy se rozvinulo manufakturní zpracování vlny, staly se tyto dříve zbytečné pozemky pro feudála hodnotnými. Oplotil je, čímž znemožnil živobytí významnému procentu poddaných. Ti byli nuceni odstěhovat se do měst, kde se z nich stal proletariát – potrava průmyslově-kapitalistické revoluce.

Neználek
Neználek
22. 4. 2015 14:30

http://www.novinky.cz/krimi/367695-bezdomovce-v-nachode-nechala-zbit-ochranka-supermarketu-umiral-nekolik-hodin.html

Ostatně tohle také názorně demonstruje rozdíl mezi dnešním a minulým režimem. Dříve StB „pronásledovala“ trampy, kdežto dnes nechává ochranka supermarketu likvidovat nepohodlné bezdomovce.

zedd
zedd
22. 4. 2015 15:22

jj, a v komentářích se naši spolubčané hádají o tom, zda je jeho větším proviněním fakt bezdomovectví nebo cizinství … jak ono to bylo s tím inzerátem na hrobku, ve které už nechci bydlet?

tatar
tatar
23. 4. 2015 13:30

Neználek napsal

http://www.novinky.cz/krimi/367695-bezdomovce-v-nachode-nechala-zbit-ochranka-supermarketu-umiral-nekolik-hodin.html

Ostatně tohle také názorně demonstruje rozdíl mezi dnešním a minulým režimem. Dříve StB „pronásledovala“ trampy, kdežto dnes nechává ochranka supermarketu likvidovat nepohodlné bezdomovce.

rozdíl je v tom, že dnes se tohle považuje za normální. vybít se na bezbranným, to je dnes svým způsobem relax. on fait du business, on fait pas des sentimets. tenhle kapitalismus nám byl čert dlužen.

arid
arid
23. 4. 2015 16:39

peter. napsal
Toto fungovalo aj u nás.V socializme.Ozaj!Fungujú v Čechách ešte trampovia?

Na Moravě fungujó : http://www.michalkupsa.cz/blog/10-vyrocni-potlach-sts-usada-87.html

peter.
23. 4. 2015 17:13

arid napsal Na Moravě fungujó :http://www.michalkupsa.cz/blog/10-vyrocni-potlach-sts-usada-87.html Na Slovensku,vždy v piatok popoludní,boli žel.stanice plné trampov s gitarami,bavili sa a hrali a spievali.Nikto ich od nikade nevyháňal a neviem ani o tom,že by ich niekto prenasledoval a už vôbec nie ŠTB. Minulý rok som v niektorej z českých TV zachytil diskusiu ktorej sa zúčastnili starí(no povedzme,že starší)bývalí trampovia,ktorí hodnotili túto viac českú ako slovenskú tradíciu a prevládla mienka,že český tramping končí.Zaujímavé boli hodnotenia príčin.Niektorí tvrdili,že končí preto,že pominuli dôvody pre jeho existenciu,lebo vraj každý kto sníval o polárnej žiare,lososoch,ktoré táhnou peřejí a o Divokom západe si dnes, keď už máme tú demokraciu… Číst vice »

karpi
karpi
24. 4. 2015 10:56

Jsem tremp, později občasný, momentálně spíše bývalý. Ale třeba se to ještě změní.. Musím říct, že trempové, co jsem poznal, byli vždy spíše lidé, jako každý jiný. Několik bylo těch idealistů, kteří to měli jako svoji hlubší životní cestu a ty jste potkali často spíše na samce, byli jiní, kteří to nalezli jako celkem fajn formu odreagování. Neidealizoval bych si je. Byli tam i tací (výjimky, ale přitom hotové legendy), kteří prostě byli deviantní a jiným nebezpeční. (to jsem si vzpomněl na Pasáčka.. ,). Dnes, když jsem občas vyrazil, musím konstatovat, že ekonomika, třídní rozvrstvení a všechny další současné sociálně… Číst vice »

karpi
karpi
24. 4. 2015 11:11

Ještě jeden odkaz k tématu:

Luxusní ghetto, Alcatraz, zlatá klec… Čím si rezidenční komplex Central Park Praha, navržený architekty z ateliéru A69, vysloužil takové přezdívky? Režie V. Klusák

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10319060206-prostory/311294340030010-hrad-pro-vsechny/