Malý rébus pro liberály

Věříte v téměř nadpozemskou léčivou sílu neviditelné ruky trhu. Chtěli byste zavádět dickensovský kapitalismus bez sociálního státu a pracovních práv zaměstnanců, s minimálním státem,  s minimálními daněmi a maximální volností podnikatelského prostředí. Nutno říct, že malý závan vámi touženého modelu zde byl již v devadesátých letech minulého století a skončil obrovskými problémy ekonomiky a balíčky vašeho guru Klause.

Zajisté nepopřete, že dnešní svět i vámi vysněný kapitalistický model drtí obrovská koncentrace vlastnictví a s tím spojené moci měnící se v diktát státům v rukou nepatrného množství globálních „monopolistů“ – oligarchů a jejich nadnárodních korporací.

Řekněte, jak byste tuto monopolizaci a tento diktát velkých a silných, kteří dál koncentrují ve svých rukou vlastnictví a moc vůči malým a flexibilním chtěli odstranit bez regulace, bez vyvlastnění pro vás posvátného vlastnictví monopolistů (o ně a o obrovskou kapitálovou sílu schopnou kupovat si politiky a výsledky voleb je opřena a z něj pramení jejich síla a diktát), resp. bez daňového přerozdělení světového bohatství od 1 % ke zbytku světového společenství? Jakým převratným způsobem byste chtěli uvést v praxi svůj model?

1
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Autoři komentářů
Morybundus Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Morybundus
Člen
Morybundus

Vpravdě ďábelský rébus :) Myslím, že jste právě tnul do jádra neoliberální rozpolcenosti. Pozorujeme obecný úpadek na jehož počátku stojí volný trh bez přívlastků. A lék na tuto situaci? Přeci ještě volnější trh! Těch rébusů by se našlo více. Onehdá jsem uvažoval nad něčím podobným. Mezi „alternativci“ je poměrně rozšířený odpor k teorii o globálním oteplování (TGO), resp. víra v to, že za klimatické změny na planetě není zodpovědný člověk, ale že se jedná o běžné cyklické jevy, které odejdou tak, jak přišly. A teď babo raď! Na jednu stranu se alternativci vymezují vůči Dickensovskému kapitalismu, proti politice nadnárodních korporací… Číst vice »