Manipulace vědomím

Tady je krátké video o manipulaci vědomím. Myslím, že titulky i překlad jsou zbytečné.

Jedná se o experiment manipulace vědomím, který napřed realizují ve školce a posléze s mládeží. Takže dětem se předloží dvě pyramidky, jedna je bílá a druhá černá. Psycholog napřed přemluví všechny přítomné děti, aby až se jich zeptá na jejich barvu, tvrdily, že obě jsou bílé. Potom pozve další dítě, které to neví a začne se jich po řadě ptát. Všichni odpovídají, že vidí dvě bílé pyramidky.

Ve většině případů pak to dítě, které přišlo jako poslední souhlasí s ostatními, že obě jsou bílé. Následně psycholog řekne, ať vezme do ruky černou, což udělá, a když se ho zeptá, proč předtím tvrdilo, že jsou obě bílé, tak neví.

Je to tím, že se nechtějí odlišovat od kolektivu.

U těch větších dětí je to pozorování ještě výmluvnější. Protože nově příchozího zabírají kamerou a je mu vidět na obličeji, jak nevěří svým očím, když všichni tvrdí, že pyramidky jsou bílé. Jeden expert na konci dokonce není ochoten přiznat, že neřekl pravdu, a když ho vyzvou, aby vzal do ruky černou, tak dále tvrdí, že tam není.

Řekla bych, že to je případ hodně lidí v ČR, kteří si nechtějí přiznat za žádnou cenu, že se mýlili, a že demokracie na moderní způsob nebude to pravé ořechové.

31
Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
31 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Autoři komentářů
dixipetridiotronicK. J.peter. Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
mirror
Člen
mirror

V tom testu bych tvrdil, že obě pyramid jsou černé. A bast flinta.

Libor
Člen
Libor

Bingo!

Sio
Člen
Sio

Na můj vkus dost primitivní pokus. Čekal jsem něco sofistikovanějšího.

Irena
Člen

Sio napsal
Sio

No a na to, jak byl ten pokus primitivní, co říkáte výsledkům? Já osobně jsem od roku 89 koukala na tu bandu okolo, co viděla obě pyramidky bílé a nevěřila jsem svým očím. Vždy jsem viděla černou a bílou a nechápala okolí. Nebo to také mohlo být naopak, všichni viděli bílou a černou a já dvě bílé. Můžete si vybrat :-) Ostatně to jsou pokusy asi z roku 71 a spíš tak pro širokou veřejnost, než pro nějaký řekněme válečný výzkum. Viděla jsem celý pořad.

Irena
Člen

Ještě jsem chtěla dodat, že je to primitivní, ale sakra účinné. To, že například v médiích vytvářejí uměle nějakou atmosféru, tak absolutní většina lidí se jí snaží napodobovat, stejně jako s těmi pyramidkami. A ta reakce jednoho chlapce na konci z těch pubertálních, který když mu řekl, ať vezme do ruky černou, to odmítl udělat a trval na tom, že jsou obě bílé, je taky výmluvná. Já mám v práci inteligentního kolegu, který reaguje přesně jako on. Jednou si udělal názor, jednou z něho blbce udělali a on si to neumí přiznat.

Gatta
Člen
Gatta

Jedna věc je poznat bílou a černou.
Druhá, mnohem podstatnější schopnost je „inteligence přežití“.

fajt
Člen
fajt

http://archiv.ihned.cz/c1-63205510-u-prahy-vyroste-centralni-mozek-verejne-spravy – tunel vedle tunelu a ti kokoti nahoře tomu říkají obecný zájem a dav dole jim na to kýve jak nemocný oslík – čemu a hlavně komu bude sloužit tento IT brouk ( jestli vůbec pojede), české republice? – vždyť ta už, kurva, vůbec neexistuje. ..

Alena
Člen
Alena

ten pokus byl dělán v laboratorních podmínkách. Což teprve naostro na nějaké demonstraci. Tam šílenství davu strhne jinak inteligentní lidi úplně. Dokonce na majdanu byly i drogy, které se podávaly v čaji. Tak to aspoň popisoval ukrajinský doktor, který musel řešit následně návyk na drogu. Pěkný obrázek je na AC 24, kde byl za Hitleta vyfotografován dav lidí. Všichni hajlovali až na jednoho. Kdo se dnes odváží v davu nezvednout proti Zemanovi červenou kartičku?

aj
Člen
aj

Gatta napsal

Jedna věc je poznat bílou a černou.
Druhá, mnohem podstatnější schopnost je „inteligence přežití“.

jak dlouho se dá žít ve lži? je to vůbec život?

fajt
Člen
fajt

http://archiv.ihned.cz/c1-63205490-do-usa-a-izraele-zamiri-vedecti-ambasadori – a další darmožrouti, kteří budou manipulovat s davem – pro někoho není prioritní otázka jestli fungovat ve lži a klamu, ale kolik za to dostane a kolik lidu i toho může pojebat…asociálnost je u dost hajzlíků základním životním kamenem. ..)

Gatta
Člen
Gatta

Re aj:

Přežít, to je první povinnost všeho živého. Druhou, je povinnost se rozmnožovat.

Tyhle pudy jsou (nejen) v naší podstatě a tedy i v našem rozhodování a chování zabudovány na naprosto primární úrovni. A zasahují i do projevů a reakcí, kde bychom je nehledali, nebo si je neuvědomujeme. Stejně tak se nadají nikdy úplně potlačit.

A život v pravdě ? – vysoký luxus, v dějinách vzácnější než zlato.

fajt
Člen
fajt

určitě, proto předimenzovaná mozkovna, která jenom umocňuje nízké pudy je v podstatě taky přepych – krom toho může velmi rychle vymazat pud sebezáchovy na druhovou ( ne-li planetární) nulu. ..)

peter.
Člen
JanDrda
Člen
JanDrda

Triviální, ale perfektní příklad manipulace jedince davem. Červená krychle je sice zelená koule, ale pokud chceš být „in“, „cool“, … tak ta zelená koule je přeci červená krychle.
P. S. Podle „umělce“ Davida Černého má Švédské království prezidenta. A kdo tvrdí něco jiného, je pablb. (http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/214411000371201/)

Aleš
Člen
Aleš

Snažte se vysvětlit těm, co doufám nevědomky rozesírají i om. Primitivní ale účinné. Ledaže by za to dostávali vědomě zaplaceno…

fajt
Člen
fajt

http://www.novinky.cz/domaci/355261-desitky-vybuchu-munice-vydesily-obyvatele-vrbetic-policie-naridila-evakuaci.html – když si ovečka nechtíc poškodí občanku, tak může dostat až sto litrů pokuty – tady vládním mamrdům stále hoří zbroják ( a oni stále neví proč, kolik toho bylo a co za firmu to mělo za nekřesťanské peníze na starost) jak vietnamská pyrotechnika o žranici a stejně si na vánoce nadělí tučný bonus jak skvěle vedou stát…no nejsou na provaz nebo odvezení do epicentra neřízených explozí. ..)

ratio
Člen
ratio

Žádná teorie přežití nedovolí slušnému člověku tvrdit propagandistické lži jen proto, že se to žádá.

Sio
Člen
Sio

Irena napsal No a na to, jak byl ten pokus primitivní, co říkáte výsledkům? Já osobně jsem od roku 89 koukala na tu bandu okolo, co viděla obě pyramidky bílé a nevěřila jsem svým očím. Vždy jsem viděla černou a bílou a nechápala okolí. Nebo to také mohlo být naopak, všichni viděli bílou a černou a já dvě bílé. Můžete si vybrat Ostatně to jsou pokusy asi z roku 71 a spíš tak pro širokou veřejnost, než pro nějaký řekněme válečný výzkum. Viděla jsem celý pořad. Můj dojem je, že jasně viděli černou, ale obávali se posměchu kamarádů, a tak… Číst vice »

PPK
Člen
PPK

ratio napsal Žádná teorie přežití nedovolí slušnému člověku tvrdit propagandistické lži jen proto, že se to žádá. Teorie přežití? Udělejte si pokus podle následujícího příběhu, který mi mailem přišel od kamaráda: Zavřete pět slepic do malého prostoru a pak už jen čekejte, co se bude dít. Nejdéle za dva dny začne ta nejsilnější slepice klovat tu nejslabší. To by nebylo zas až tolik překvapivé. K té nejsilnější slepici se ale postupně začnou přidávat zbylé tři slepice a všechny čtyři nakonec tu pátou slepici uklovou pěkně společně. Otázka – je lepší přidat se k predátorovi, anebo k oběti? A liší se… Číst vice »

Irena
Člen

Sio napsal Sio A já si myslím, že naopak nejlépe fungují úplně jednoduché mechanismy, jako je např. ten strach vyčlenění z kolektivu, nebo dejme tomu vyvolání existenčního strachu, což vede přímou cestou k podřízenosti. Bohužel asi vědomí v těchto případech funguje v pudu sebezáchovy tak, že samo sebe přesvědčí, že se člověk vlastně chová zcela normálně, správně. Zase ten nejjednodušší mechanismus nepřiznání si své podřízenosti. Jak jednou říkal Keller, že například na předměstích Paříže jsou barevní přistěhovalci schopní volit většinově politické strany zaměřené proti přistěhovalcům, nechci říci přímo rasistické, neboť se chtějí identifikovat s tou nadřazenou skupinou. A zase je… Číst vice »

Irena
Člen

viz. přistěhovalci a slepice u PPK

Aleš
Člen
Aleš

Paní Ireno: bingo
Kdysi jsem měl spoluhráče ve fotbale Cikána (Roma), který chtěl být členem hnutí skinheads. Fakticky jím i byl.

aram
Člen
aram

Sio napsal

Na můj vkus dost primitivní pokus. Čekal jsem něco sofistikovanějšího.

Právě proto, že tak primitivní a o to je výsledek průkaznější. Pokud by se jednalo o něco sofistikovanějšího, jak píšete, pak by se mohlo předpokládat, že mnozí to nepochopili. Takto ovšem toho podezření padá.

aram
Člen
aram

Aleš napsal

Paní Ireno: bingo
Kdysi jsem měl spoluhráče ve fotbale Cikána (Roma), který chtěl být členem hnutí skinheads. Fakticky jím i byl.

Stockholmský syndrom – popsaný psychologický jev, kdy se oběť identifikuje se svým nepřítelem (původně rukojmí a únosce).

Aleš
Člen
Aleš

Ryzí fašismus v České republice se léta schovával za „podporu menšin“ v podání Havla, Kocába, Stehlíkové a podobných zmetků a hlupáků (v některých případech). Čulík léta sice „útočil“ na primitivní anticiganismus Čechů (který je v konečném důsledku zaměřen proti samotným Čechům), ale jelikož zároveň odmítal upozorňovat na široké souvislosti od sociální problematiky po zlé úmysly uplatňování Dulesovy doktríny, jen tím zasíval jak mezi intelektuály, tak mezi alternativně smýšlející jedince rozkol. A tak jedinci nesnášející pražskou kavárnu mají zcela nesmyslně tendence tolerovat nesnášenlivou kampaň Vandasovců a ODSáků a dalších pravicujících pytlíků. Jenom protože jdou na první pohled jakoby proti té kavárně.… Číst vice »

Irena
Člen

Ještě v tom celém mechanismu má místo jedno přísloví: Pálí mě dobré bydlo neboli, že je charakteristickou črtou lidského charakteru nevážit si toho, co mám, což vede k tomu, že lidé vidí pouze výhody a záměrně ignorují nevýhody u toho druhého – teď mám na mysli původní porovnávání socialismu a kapitalismu. Stačilo si přečíst pár západních knih, třeba detektivek, kde často na povrch vyplývala ta opravdová skutečnost. Lidé si to však nějakým stylem prosívají. Existuje jeden z pozdějších seriálů, myslím, že se jmenuje Kauzy z Bostonu – jednak je zábavný a jednak se tam člověk z těch jejich soudních případů… Číst vice »

peter.
Člen
K. J.
Člen
K. J.

No, ona je to jednoduchá (v jednoduchosti je krása) metoda, kterou využívá, jako svůj nástroj propaganda. Jakákoliv. Pokud někdo potřebuje z jakéhokoliv důvodu držet a udržet moc, použije určitou míru propagandy. Sofistikovanost propagandy je úměrná investovaným prostředkům. V podstatě to začalo již při šíření náboženských doktrín…

idiotronic
Člen
idiotronic

aj napsal jak dlouho se dá žít ve lži? je to vůbec život? Popírat něco, co jsme všichni viděli, není tak výjimečné. Interpretace bratrské pomoci pěti armád trvala desetiletí a miliony přísahaly,jak byla prospěšná, i když prospěch neviděli. Ztráta důvěry následovala. Nikdo nevysvětlil, proč Kambodža se změnila na Kampúčii a zpět, podobně Falklandy na Malvíny . Nikdo nevysvětlí, proč nemáme Cikány, alle máme anticiganismus (kde je antiromismus?) a politicky korektní přechylování ,,geoložky a geologové“ je signálem, že daný text je možno přskočit. Deformace vyjadřování je forma zotročujícího úzusu.

petr
Člen
petr

Tento systém velmi dobře funguje v základních, středních školách i vysokých školách. Tam děti z dobře situovaných rodin ( mají značkové oblečení, nejmodernější veze ipadů, phonů atd.) jsou vedeny v rodině tak, že vstřebávají názory svých bohatých rodičů, kteří ovšem vyvyšují vše, to a ty, co jim umožňují velké výdělky a špiní to, co ni nevyhovuje, nebo v tom vyšším levlu není žádoucí. Pak tyto děti tyto názory prezentují ve svém okolí, a kdo chce být součástí jejich sociální/společenské komunity , ten musí tyto názory také sdílet. Pokud ne, tak je z komunity vyobcován a případně šikanován. Pak se nedivme,… Číst vice »

dixi
Člen
dixi

Ireno, vnímám to stejně jako vy, v knihách i filmech západních autorů bylo dost informací, bych byla ráda, že mám práci, bydlení a zdarma zdravotnictví o ostatních výhodách nemluvě. Na dnešní seriály nejde koukat vůbec, ale je to v nich taky, včetně tvrzení, že je to jediné možné zřízení a kdo do toho mlýnu spadne, může si za vše sám.