Manipulace vědomím

Tady je krátké video o manipulaci vědomím. Myslím, že titulky i překlad jsou zbytečné.

Jedná se o experiment manipulace vědomím, který napřed realizují ve školce a posléze s mládeží. Takže dětem se předloží dvě pyramidky, jedna je bílá a druhá černá. Psycholog napřed přemluví všechny přítomné děti, aby až se jich zeptá na jejich barvu, tvrdily, že obě jsou bílé. Potom pozve další dítě, které to neví a začne se jich po řadě ptát. Všichni odpovídají, že vidí dvě bílé pyramidky.

Ve většině případů pak to dítě, které přišlo jako poslední souhlasí s ostatními, že obě jsou bílé. Následně psycholog řekne, ať vezme do ruky černou, což udělá, a když se ho zeptá, proč předtím tvrdilo, že jsou obě bílé, tak neví.

Je to tím, že se nechtějí odlišovat od kolektivu.

U těch větších dětí je to pozorování ještě výmluvnější. Protože nově příchozího zabírají kamerou a je mu vidět na obličeji, jak nevěří svým očím, když všichni tvrdí, že pyramidky jsou bílé. Jeden expert na konci dokonce není ochoten přiznat, že neřekl pravdu, a když ho vyzvou, aby vzal do ruky černou, tak dále tvrdí, že tam není.

Řekla bych, že to je případ hodně lidí v ČR, kteří si nechtějí přiznat za žádnou cenu, že se mýlili, a že demokracie na moderní způsob nebude to pravé ořechové.

Přejít do diskuze k článku 31 komentářů