Michail Chazin: Úvahy o muslimském starostovi

Volba muslima starostou Londýna vyvolala velké nadšení liberální (doslova „rukopožatnoj,“ což je víceméně ekvivalent pro tzv. „pravdoláskaře“ v ruském prostředí, pozn. překl.) veřejnosti. Výkřiky o toleranci, demokracii a „opravdovém“ přátelství národů zaplnily internet. Mně se tento příběh nezdál nijak překvapivým (role pákistánské komunity v Londýně je už dlouho dosti významná), ale protože se téma stalo populárním (a ve výsledku banálním), nabízí se vrátit je zpět do odborné roviny. Což rád učiním.

Poslední vývoj v USA (faktické Trumpovo vítězství v primárkách Republikánské strany a zesílení tlaku na Clintonovou, viz jiné naše analýzy, ve kterých bylo tohle téma podrobněji dotčeno) stále více ukazuje, že svět bude rozdělen do zón vlivu nejsilnějších regionálních hráčů a bude vytvořen systém měnových zón. V USA – s výjimkou těch, kteří stojí za Clintonovou – a v Číně se stále častěji mluví o odmítnutí globální hegemonie, a to nejsou řečnické obraty nebo oportunistická rétorika na pozadí klesající životní úrovně obyvatelstva; důvodem jsou absolutně objektivní příčiny, zdroje na světovou dominanci nemá nikdo.

Přibližný rozsah těchto zón je už zřejmý: budou to zóny dolaru, jüanu, eura (možná bez východní Evropy, ale s připojením bývalé Francouzské západní Afriky), euroasijská zóna (zahrnující nejen bývalé sovětské republiky, ale i Turecko, východní Evropu, sjednocenou Koreu, Vietnam a Japonsko – viz poslední rozhovory Putina s japonským premiérem Šinzó Abem), Indie a Brazílie s jižní Afrikou. Ale jsou dva objekty v tomto scénáři, jejichž místa nejsou zcela jasná. Je to sunnitský svět a Velká Británie. Zdůrazňujeme, že pozice Íránu je jasná. Po rozpadu Saúdské Arábie obdrží její ropné oblasti (ve kterých žijí šíité) a bude nejsilnější regionální mocností, která ale nepostačí na vytvoření plnohodnotné měnové zóny a proto bude směřovat k zóně euroasijské.

Pozice Velké Británie je velmi složitá. Na jedné straně dnešní bruselská byrokracie, která se stala americkou „rohožkou,“ bývalou britskou imperiální elitu neuspokojuje, což bylo dobře vidět na historii vzniku referenda o vystoupení z EU. Na straně druhé, pokud v Německu, Francii a Itálii získají moc síly blízké aristokratickým kontinentálním elitám, Angličané se s nimi budou těžko domlouvat, jejich zájmy jsou odlišné. Jedinou šancí pro Velkou Británii, jak se s nimi domluvit v této situaci, bude vlastní trumf v podobě ovládnutí objemově významných regionálních trhů.

Nevylučuji, že kolosální aktivity například Tonyho Blaira na Blízkém východě souvisí právě s tím, že Velká Británie dává dohromady svou vlastní – ne měnovou – zónu; samozřejmě na takový projekt její síly nestačí, ale nějakou kontrolovanou regionální skupinu, která ve vnějších politických sporech bude vystupovat na její straně. Prostě proto, že alternativa není – všichni ostatní velcí hráči budou vše stahovat na sebe a zjevně nebudou mít zájem dělit se o zdroje tím způsobem, že by je darovali. Připomínám, že arabské země jsou také zainteresovány v této aktivitě Británie zkrátka proto, že plnohodnotnou měnovou zónu bez Turecka a Íránu nevytvoří. Turecko jako islámského lídra nikdy nepřijmou, dobře si pamatují své podřadné postavení v Osmanské říši, no a Írán je šíitský. Třebaže v arabských zemích samozřejmě budou skupiny alternativní tomuto projektu, se kterými budou spolupracovat různí vnější hráči.

Pokud vycházíme z této logiky, pak objevení se sunnitského muslimského starosty v čele hlavního města Velké Británie se stává pochopitelným a odůvodněným. Elita Velké Británie pochopila, že projekt svazu s Čínou se neuskutečnil (a odmítnutí banky HSBC přenést své sídlo do Hongkongu do takového scénáře přesně zapadá), že USA chtějí udělat z EU své „žírné pole,“ a že s Bruselem se už nedomluví, že kontrola nad Ruskem se v nejbližších letech vytratí a tak začala realizovat nový dlouhodobý strategický plán. Jestli bude úspěšný, to je druhá otázka, ale plán, alespoň nějaký, je.

Takové posílení role islámské komunity, jakým je získání pozice starosty hlavního města, se může stát vážným krokem vstříc sunitskému světu, který velmi brzo ztratí jednoho ze svých hlavních vůdců – Saúdskou Arábii. Ano, samozřejmě, zůstane Egypt, ale v něm zjevně zesilují světské tendence a v tomto smyslu nejspíše sjednocovat arabské země na základě islámu nebude. Samozřejmě, že v tomto případě není možné dělat přesné prognózy, podle všeho všechno bude složité a nejednoznačné, jako vše na Blízkém východě. Ale zde je třeba neustále sledovat situaci a dělat vývody, což v našich výše uvedených analýzách děláme.

Je jasné, že mnozí nebudou s touto analýzou souhlasit. Nehádám se, ale tomuto tématu se věnuji už mnoho let a všechny předpovědi uvedené už v knize z roku 2003 se prakticky realizují. Samozřejmě pomalu, ale geopolitické procesy obecně příliš rychle neprobíhají.

Zdroj: http://khazin.ru/khs/2335968

Překlad: Croix

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
16 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gatta
Gatta
30. 6. 2016 5:36

Tyto myšlenky určitě stojí za zapamatování.

zajoch
30. 6. 2016 7:01

Irena napsal

http://politikus.ru/articles/79674-nikaraguanskiy-kanal-russkie-tanki-i-shpiony-usa.html

Hegemon se v poslední době soustřeďuje na zesílení aktivit v Jižní Americe, což se zřetelně projevilo v Argentině, Brazílii a ve Venezuele. Bylo jen otázkou času kdy vyplave na povrch také něco v Nikaragui. Pochopitelně, že průplav, který buduje i s pauzou Čína, je mu trnem v oku od počátku a od počátku se jej snaží zesabotovat. Autor článku je optimistický, sází na podporu Ortegy Nikaragujci a na Ortegovu schopnost udržet v zemi pořádek. Tak aby to vyšlo a aby Ortegu nikaragujští občané ve volbách skutečně podpořili!

Irena
30. 6. 2016 10:56

РАДИОПЕРЕГОВОРЫ АМЕРИКАНСКОГО АВИАНОСЦА 16 Октября 1997 г. «Испанцы: … говорит А-853, пожалуйста, поверните на 15 градусов на юг, во избежание столкновения с нами. Вы движетесь прямо на нас, расстояние 25 морских миль. Американцы: … советуем вам повернуть на 15 градусов на север, чтобы избежать столкновения с нами. Испанцы: Ответ отрицательный. Повторяем, поверните на 15 градусов на юг во избежание столкновения. Американцы (другой голос): С вами говорит капитан корабля Соединенных Штатов Америки. Поверните на 15 градусов на север во избежание столкновения. Испанцы: Мы не считаем ваше предложение ни возможным, ни адекватным, советуем вам повернуть на 15 градусов на юг, чтобы не… Číst vice »

Irena
30. 6. 2016 10:56

pokračování: Испанцы: С вами говорит Хуан Мануэль Салас Алкантара. Нас двое человек. Нас сопровождают пёс, ужин, 2 бутылки пива и канарейка, которая сейчас спит. Нас поддерживает радиостанция «Канал 106 – Экстремальные Ситуации На Море». Мы не собираемся никуда сворачивать, учитывая, что мы находимся на суше и являемся маяком А-853 на мысе Финистерре Галисийского побережья Испании. Мы не имеем ни малейшего понятия о том, какое место по величине мы занимаем среди испанских маяков. Можете принять все ё…ные меры, какие вы считаете необходимыми и сделать все что угодно для обеспечения безопасности вашего ё…го корабля, который разобьется вдребезги об эти ё…ные скалы. Поэтому… Číst vice »

Sio
Sio
30. 6. 2016 13:45

Irena napsal pokračování: Испанцы: С вами говорит Хуан Мануэль Салас Алкантара. Нас двое человек. Нас сопровождают пёс, ужин, 2 бутылки пива и канарейка, которая сейчас спит. Нас поддерживает радиостанция «Канал 106 – Экстремальные Ситуации На Море». Мы не собираемся никуда сворачивать, учитывая, что мы находимся на суше и являемся маяком А-853 на мысе Финистерре Галисийского побережья Испании. Мы не имеем ни малейшего понятия о том, какое место по величине мы занимаем среди испанских маяков. Можете принять все ё…ные меры, какие вы считаете необходимыми и сделать все что угодно для обеспечения безопасности вашего ё…го корабля, который разобьется вдребезги об эти ё…ные… Číst vice »

Sio
Sio
30. 6. 2016 13:45

pokračování … Španělé: Hovoří k vám Juan Manuel Salas Alcantara. Jsme dva. Doprovází nás pes, večeře, dvě flašky piva a kanárek, který momentálně spí. Podporuje nás rádiostanice „Kanál 106 – Extrémní situace na moři“. Nechystáme se nikam zatáčet vzhledem k tomu, že jsme na souši a jsme maják A-853 na mysu Finistre galicijského pobřeží Španělska. Nemáme ani nejmenší představu, na kterém místě podle velikosti jsme mezi španělskými majáky. Můžete přijmout všechna zaje..aná opatření, které považujete za nezbytné k zabezpečení vaší zaje..né lodi, která se rozbije na kouskyo ty zaje..né skály. Proto ještě jednou důrazně doporučujeme udělat to, co má největší… Číst vice »

Irena
30. 6. 2016 14:35

Sio napsal
Ten zdroj je dobře?

Jo, je to z diskuse pod tím článkem.

Sio
Sio
30. 6. 2016 15:19
Martin (už bez taky m)
30. 6. 2016 17:32

Sio napsal pokračování … Španělé: Hovoří k vám Juan Manuel Salas Alcantara. Jsme dva. Doprovází nás pes, večeře, dvě flašky piva a kanárek, který momentálně spí. Podporuje nás rádiostanice „Kanál 106 – Extrémní situace na moři“. Nechystáme se nikam zatáčet vzhledem k tomu, že jsme na souši a jsme maják A-853 na mysu Finistre galicijského pobřeží Španělska. Nemáme ani nejmenší představu, na kterém místě podle velikosti jsme mezi španělskými majáky. Můžete přijmout všechna zaje..aná opatření, které považujete za nezbytné k zabezpečení vaší zaje..né lodi, která se rozbije na kouskyo ty zaje..né skály. Proto ještě jednou důrazně doporučujeme udělat to, co… Číst vice »

Sio
Sio
30. 6. 2016 19:17

Martin (už bez taky m) napsal
Jsem se upřímně zasmál.
Arogantní blb je holt arogantní blb, a nelze než podobným přát „vystřízlivění držkou rovnou na poctivé žulové skále“…
Jen poznámka sio: oni neradí – oni PŘIKAZUJÍ… idioti… jako vystřižené z „gostděpu“…

No, ale měli bychom vždy mít na mysli, že je to třeba jen vtip. Ale i tak by to bylo dobré … :-)

Martin (už bez taky m)
30. 6. 2016 21:49

Martin (už bez taky m) napsal

https://www.youtube.com/watch?v=6_53BTxkaP8

V cca 11 min typické americké hova.o…!
Odpověď onoho Turka na ami provokaci k „odchodu Asada“- „Zítra si budou Erdogan a Asad podávat ruce…“

Irena
1. 7. 2016 4:46

Ukrajinské ztráty z posledních bojů podle DNL, LLR
http://rusvesna.su/news/1467224345

Ukrajinské ztráty podle Kyjeva
http://rusvesna.su/news/1467295037

Martin (už bez taky m)
2. 7. 2016 6:27

Ruské vrtulníky ve službách irácké armády proti teroristům ISIL:
https://www.youtube.com/watch?v=toQyNDSzYGU
https://www.youtube.com/watch?v=NDIC8xl0RdM