Navzdory veřejnosti i vědcům bude registrace nebezpečného glyfosátu dočasně prodloužena. Hnutí DUHA vyzývá ministry, aby jeho používání omezili už nyní

Tisková zpráva Hnutí DUHA

HNUTÍ DUHA VYZÝVÁ MINISTRY, ABY JEHO POUŽÍVÁNÍ OMEZILI UŽ NYNÍ

středa 29. června 2016

Evropská komise prodlouží registraci glyfosátu na dalších 18 měsíců. Včera o tom informoval evropský komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis [1]. K prodloužení licence dojde  navzdory tomu, že další použití nebezpečného herbicidu  nezískalo dostatečnou podporu členských států, přes silný odpor veřejnosti i fakt, že glyfosát byl označen za pravděpodobně rakovinotvornou látku.

Proto dnes Hnutí DUHA vyzvalo české ministry Mariana Jurečku, Richarda Brabce a Svatopluka Němečka, aby výrazně omezili už teď používání této nebezpečné látky v naší zemi. Konkrétně požadujeme:

  1. Zákaz prodeje glyfosátových herbicidů pro neprofesionální použití.
  2. Zákaz používání glyfosátových herbicidů na veřejných prostranstvích, jako jsou parky, chodníky, dětská hřiště, okolí zdravotnických zařízení, sportoviště a další veřejná místa.
  3. Zákaz používání glyfosátu na dosoušení plodin před sklizní (tzv. desikace)
  4. Kroky, které povedou k výraznému snížení celkové spotřeby glyfosátu v zemědělství.

Lidé se mohou k výzvě připojit na webu www.parkybezchemie.cz

Respektovaná Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) označila glyfosát za pravděpodobně karcinogenní. K tomuto závěru dospěl tým nezávislých vědců studiemi na zvířatech i výzkumem u lidí. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) přesto prohlásil na základě závěrů společností, které ho vyrábějí, že glyfosát “pravděpodobně není karcinogenní” [2]. Čelí za to kritice mezinárodních organizací i vědců.

Evropská komise prodloužila licenci glyfosátu právě na základě doporučení kritizovaného úřadu. Zkrátila pouze dobu registrace na 18 měsíců, během kterých má dojít k dalšímu posouzení zdravotních rizik. Konkrétně chce čekat na vyjádření Evropské agentury pro chemické látky (ECHA), jejíž stanovisko by mělo být známo v druhé polovině roku.

Glyfosát kromě toho, že je pravděpodobně karcinogenní, má i další nebezpečné vlastnosti. Může narušovat fungování hormonální soustavu, je toxický pro lidské buňky a je schopen projít z těla matky placentou do vyvíjejícího se plodu [3]. Analýza, kterou v roce 2013 nechalo provést Hnutí DUHA, přitom objevila glyfosát v moči 6 z 10 testovaných lidí v ČR [4]. Také negativní dopady na životní prostředí jsou podstatné.

Průzkumy ukazují, že dvě třetiny Evropanů podporují zákaz glyfosátu [5]. Nejnovější průzkum v Německu přinesl odpověď, že pro zákaz je 83 % dotázaných a z nich 75 % i v případě, že by glyfosát nebyl karcinogenní [6]. Celoevropskou petici proti glyfosátu podepsalo přes dva miliony lidí [7].

Další podrobnosti o účincích a dostupnosti glyfosátu jsou v tiskové zprávě z 12. května [8].

MUDr. Miroslav Šuta, expert na hodnocení ekologických a zdravotních rizik  z Centra pro životní prostředí a zdraví, řekl:

„Vzhledem k tomu, že je glyfosát klasifikován jako pravděpodobný karcinogen, a pro podezření z narušování hormonálního systému by politici měli v zájmu ochrany zdraví přijmout opatření, jež alespoň sníží vystavení lidí pesticidům, které jej obsahují. Mělo by se to týkat zvláště zranitelnějších skupin ve společnosti, mezi něž patří děti, těhotné ženy nebo nemocní lidé.”

Klára Kyralová, expertka Hnutí DUHA na potraviny a zemědělství, řekla:

„Prodloužení registrace glyfosátu Evropskou komisí, byť na dočasnou dobu, znamená prodlužování doby, kdy je tento nebezpečný herbicid používán. Nehledě na to může ale Česká republika jeho používání zakázat nebo výrazně omezit. Pro omezení se ostatně vyslovil i sám ministr zemědělství Jurečka. Vyzýváme proto jeho a další ministry, aby nezůstalo u pouhé deklarace, ale aby se zasadili o významné snížení spotřeby glyfosátu.”

Poznámky:

[1] http://video.consilium.europa.eu/en/webcast/8d5d0be3-ffce-4b47-8230-f35c8ce8f34e
[2] Podrobnosti v tiskové právě http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani
[3] Více informací včetně zdrojů: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf
[4] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid
[5] https://www.theguardian.com/environment/2016/apr/11/two-thirds-of-europeans-support-ban-on-glyphosate-says-yougov-poll,
[6] Další zajímavé výsledky:
•    96% dotázaných uvedlo, že by zaplatilo o 5 centů (cca 1,35 Kč) více za kilogram jablek vyprodukovaných bez použití glyfosátu (ze studie Julius Kühn Institute vyplývá, že náklady na vyprodukování jablek bez použití glyfosátu jsou zhruba o 3,7 centů větší)
•    96% rozhodně (82%) nebo spíše (14%) souhlasí s názorem, že zemědělství by mělo chránit přírodní zdroje jako je voda a půda
•    93% (71% rozhodně) požaduje, aby zemědělství chránilo přírodní rozmanitost
•    74% (43% rozhodně) uvedlo, že zemědělství by nemělo používat pesticidy
•    38% (16 % rozhodně) souhlasí, že zemědělství by mělo produkovat levné jídlo

Průzkumu se zúčastnilo 1 000 lidí v Německu. Výsledky dostupné zde https://www.greenpeace.de/sites/www.greenpeace.de/files/publications/ergebnisbericht_glyphosat.pdf
[7] https://secure.avaaz.org/en/monsanto_dont_silence_science_loc_eu/?pv=192&rc=fb
[8] http://hnutiduha.cz/aktualne/mezinarodni-organizace-vedci-apeluji-na-ministra-jurecku-aby-hlasoval-pro-zakaz-pouzivani

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
29. 6. 2016 20:16

Po nenávistných výkřicích vůči britskému poslanci Farage,po sérii výrůžek na adresu voličům Brexitu,po výkřicích ze zoufalství nad perspektivou ztráty astronomických platů se komise EU zase předvedla. Tentokrát zcela arogantně pominuli petici podepsanou statisíci Němci a mnou z ČR požadující okamžitý zákaz glyfosátu ! Už aby šli ti ha..lové do politického zásvětí ! Svými akty proti vůli mas protestujících občanů Evropy ,a v tomto případě jde zejména o Němce, urychlují svůj pád a já doufám,že jim i jejich předchůdcům,jakož i všem bruselským úředníkům nebudou vypláceny žádné odchozí padáky a zejména ne penze,které si pro sebe odhlasovali po dosažení 50 let. Proč… Číst vice »

Sio
Sio
29. 6. 2016 21:09

hudryper napsal Po nenávistných výkřicích vůči britskému poslanci Farage,po sérii výrůžek na adresu voličům Brexitu,po výkřicích ze zoufalství nad perspektivou ztráty astronomických platů se komise EU zase předvedla. Tentokrát zcela arogantně pominuli petici podepsanou statisíci Němci a mnou z ČR požadující okamžitý zákaz glyfosátu ! Už aby šli ti ha..lové do politického zásvětí ! Svými akty proti vůli mas protestujících občanů Evropy ,a v tomto případě jde zejména o Němce, urychlují svůj pád a já doufám,že jim i jejich předchůdcům,jakož i všem bruselským úředníkům nebudou vypláceny žádné odchozí padáky a zejména ne penze,které si pro sebe odhlasovali po dosažení 50… Číst vice »

Sio
Sio
29. 6. 2016 21:10

Sio napsal
Já myslím, vyhodit. Z letadla a bez padáku.

Tedy mohl by to být i zlatý padák, ale putovní, na každého by se nedostalo.

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
29. 6. 2016 21:17

Označení „Evropská komise“ je označení protilidové, protidemokratické špíny!
Ať se rovnou přejmenují na „Korporátní zastupitele“, nebo „Monsantoboys“…
Vidno, pracují na dalších exitech…
Měli by si dát vždy panáka glyfosátu po ránu- soudím, že by to 18 měsíců nevydrželi…

Gatta
Gatta
30. 6. 2016 5:55

“ … Zákaz prodeje glyfosátových herbicidů pro neprofesionální použití. …“

Má Hnutí DUHA nějaká čísla, kolik glyfosátu se ročně prodá (a použije) pro neprofesionální domácí použití, kolik pro drobné zahradnické firmy a kolik pro zemědělskou velkovýrobu ???

Honza999
Honza999
30. 6. 2016 6:22

Gatta
přesná čísla nevím…
Ale – je k dostání skoro v každé drogerii (pod různými jmény) a pokud si zákazník nechá doporučit nějaký prostředek, dostane glyfosfát. Takže se domnívám, že i pro neprofesionální domácí použití se glyfosfátu prodá více než všech ostatních preparátů dohromady.

peter.
30. 6. 2016 7:31

Gatta napsal

“ … Zákaz prodeje glyfosátových herbicidů pro neprofesionální použití. …“

Má Hnutí DUHA nějaká čísla, kolik glyfosátu se ročně prodá (a použije) pro neprofesionální domácí použití, kolik pro drobné zahradnické firmy a kolik pro zemědělskou velkovýrobu ???

Vie niekto o dostupnom herbicíde so selektívnym účinkom,ktorý neškodí včelám,neohrozuje zdravie ľudí a neobsahuje glyfosát?
Zaobídeme sa dnes bez chemických pesticídov včítane herbicídov?

Gatta
Gatta
30. 6. 2016 8:50

Re Honza999:
Zakázat maloobchod je hned – zakázat používání agroprůmyslu, tož tak hned nejde. Otázkou je, o jakém objemu se v těchto případech vlastně bavíme a jaký je jejich poměr na spotřebě tohoto herbicidu.
Každodenně jezdím mezi širými poli, která za poslední týden „zázračně dokonale uzrála“… Řepka i obilí.

Re peter:
Obsáhlé odborné informace zde:
http://www.agromanual.cz/cz/pripravky/herbicidy

Gatta
Gatta
30. 6. 2016 8:53

PS peter:

Bez herbicidů – klidně.
Každý si pořídí motyčku a místo televize, grilování a jiných neužitečných činností, bude pravidelně plet vlastní, nebo jemu určenou plochu. :-)

peter.
30. 6. 2016 9:59

Gatta napsal
jakém objemu se v těchto případech vlastně bavíme a jaký je jejich poměr na spotřebě tohoto herbicidu.

Mám na mysli veľkoplošnú rastlinnú výrobu.

peter.
30. 6. 2016 10:00

Gatta napsal

PS peter:

Bez herbicidů – klidně.
Každý si pořídí motyčku a místo televize, grilování a jiných neužitečných činností, bude pravidelně plet vlastní, nebo jemu určenou plochu.

: )

peter.
30. 6. 2016 10:08

Gatta napsal

PS peter:

Bez herbicidů – klidně.
Každý si pořídí motyčku a místo televize, grilování a jiných neužitečných činností, bude pravidelně plet vlastní, nebo jemu určenou plochu.

Tá motyčka je jediným riešením ako nahradiť glyfosát
http://www.veronica.cz/?id=12&i=456

Gatta
Gatta
30. 6. 2016 11:35

„… ve Francii již je schválen zákon zakazující maloobchodní prodej chemických pesticidů.“ Jistě, lidé jsou opravdu často hovada, ale napadá mě několik následujících scénářů … – bude se to individuálně dovážet, případně pašovat, – stane se to předmětem šedého trhu, – bude to lidově nahrazováno – „čímkoliv dostupným“ co bude aspoň nějak fungovat – skutečně se zabrání lidem používat v zemědělství chemii a … klesne kvalita i množství domácké a maloprodukce zemědělských plodin. Díky tomu stoupne cena plodin vyráběných agroprůmyslem – samozřejmě odborně a také dále pomocí masivního používání pesticidů. Myslím, že Francie je (opět) přímo ideální stát pro toto… Číst vice »

peter.
30. 6. 2016 20:17

Gatta napsal klesne kvalita i množství domácké a maloprodukce zemědělských plodin. Díky tomu stoupne cen Klesnú hektárové výnosy obilovín,stúpne cena kŕmnych zmesí,zdražie mäso a mäsové výrobky,menej sladovníckeho jačmeňa – drahšie pivo,drahší chlieb,drahšie všetko. Zníženie produkcie bavlny,jej náhrada umelými vláknami – ďalšia ekologická záťaž,nezvládnutie problému s výživou v rozvojových štátoch….atď. Naša pôda sa už teraz vyčerpáva,lebo sa do nej nevracia organické hnojivo pochádzajúce zo živočíšnej výroby jednoducho preto,že žiadnu živočíšnu výrobu už u nás nemáme, všetko mäso dovážame a mlieko sa nikomu neopláca vyrábať.Umelé hnojivá môžu nahradiť organické hnojivá len po istú dobu,no nie do nekonečna.Pestovanie pôdu vyčerpávajúcich olejnín,stále na tej… Číst vice »

peter.
1. 7. 2016 5:43

Viac ako sto laureátov Nobelovej ceny vyzvalo Greenpeace a iné ekologické organizácie k tomu,aby zastavili svoju kampaň proti GMO rastlinám a potravinám z nich vyrobených. https://cont.ws/post/308502 Väčšina ľudí ktorí sa o túto tému zaujímajú,si spája herbicíd Roundup s f.Monsanto,ktorá sa zaoberá produkciou GMO osív.Napr.aj tzv.“Zlatej ryže“ktorú genetickou manipuláciou upravili tak aby obsahovala veľa vitamínu A,ktorý je u národov JV Ázie a niektorých oblastí Afriky deficitný. O tom,že zavádzanie GMO rastlín do potravinového reťazca je časovanou bombou bolo popísaného už dosť a mnoho vedcov,biológov a genetikov varuje pred ich zavádzaním,lebo majú potenciál spôsobiť v budúcnosti zmeny v genetike nie iba kultúrnych… Číst vice »

Gatta
Gatta
1. 7. 2016 5:54

Re peter – naprosto souhlasím. Na začátku jsem položil otázku, zda Hnutí Duha má čísla kolik glyfosátu se spotřebuje u občanů, kolik u malých firem a kolik v agroprůmyslu. Odpověď žádná. No, ono se stačí podívat okolo sebe – to je nutné ovšem vyrazit za město do té neutěšené zemědělské krajiny. Zlaté a hnědé lány doslova od nevidím do nevidím a koncem června kombajny v plné práci. To není následek globálního oteplení, ale „blahodárného“ glyfosátu. Obvykle 2x ročně. Nemusím tedy ani počítat hektolitry Roundapu, stačí se podívat na množství ošetřených hektarů zemědělské půdy s rostlinými druhy takto „dozrávanými“. Na to… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 7. 2016 7:58

Gatta, peter – s velkou částí napsaného souzním. Ovšem tzv. maloobjemové používání glyfosátu mělo jeden efekt: zamoření dosud čistých oblastí- samozřejmě relativně čistých. Ovšem vůbec bych to nepodceňoval. 1. velké lány u nás zůstaly vesměs větší než na „Evropském Západě“, meze a mokřady (které jsou vynikajícím filtrem) stále chybí, bylo hodně žvanění o KPÚ ale zůstalo v naprosté většině u slov. Zásah by bylo možno objednat u kvalifikovaných, ovšem měla by být KONTROLA což dnes naprosto chybí. 2. Desikace je nepřípustné svinstvo. 3. Zahrádky soukromníků jsou vesměs v pramenných horských a podhorských oblastech, níže i v blízkosti vodních toků, atd.… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 7. 2016 8:14

Následně se hnůj rozmetá i v prameništích, které jsou mnohde bohužel přepásané stejně jako podmáčené vlhké louky. Zasažení pramenišť je přitom nesrovnatelné ve srovnání s průsakem hnojiv např. do níže položených toků (Opavsko, Hlučínsko)… Řešením je vynětí těchto ploch z těch pasených, kosit. Například i rybníkářství bylo dříve cenným „krajinným filtrem“ co se zachycení živin týče. Rybníky horní Hané vznikaly na místě původních rašelinišť a mokřin- které byly přirozeným filtrem pro zásak spodní vody. Dnes jsou to mnohdy pole s řepou… Jsou schvalovány další a další infrastrukturní zásahy do okolí vodních toků. Mám nyní od kamaráda přeposlaný materiál tzv. „obchvatu“… Číst vice »

idiotronic
1. 7. 2016 8:34

Stan napsal
ve Francii již je schválen zákon zakazující maloobchodní prodej chemických pesticidů.

Jó, Francie…..jsme v ČR. Ihned po Breivikovi zmizela z trhu ,,Breivikova sůl“.
Ale po ,,přejití vichřic – vláda amoniumnitrátu zpět se ke mně navrátila“. Naštěstí nemohu vyhodit do povětří zdejší hypermarket, neměl bych kde nakupovat.
Když jde o tržbu, zákon je děravý. Naproti tomu ,,pokusy s octem nelze provádět ,
kyselina octová může způsobit oslepnutí“ (Kamil Wichterle)

idiotronic
1. 7. 2016 8:47

peter. napsal
herbicídy vo významnom množstve používajú aj železnice,pri pravidelnom ošetrovaní koľajových zvrškov.

Myslím, že tam jde o výhradně chlorečnan sodný NaClO3. Na zahradě s ním nic rozumného neuděláte . A první generace (přichcíplých) rostlin by byly zdravotně závadné.

peter.
1. 7. 2016 9:53

idiotronic napsal
chlorečnan sodný NaClO3

Je to možné,lebo ide o chemikáliu používanú ako totálny herbicíd,podobne ako clorečnan draselný „Travex“.
Travex sme ako 11 – 12 roční chalani používali ako palivo do rakiet,ktoré sme si vyrábali z rôznych hliníkových alebo kartónových trubíc.Do roztoku Travexu sme namočili noviny a tie sme po dôkladnom vysušení natlačili do tých rakiet.Fungovalo to výborne!

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 7. 2016 9:55

idiotronic napsal
Myslím, že tam jde o výhradně chlorečnan sodný NaClO3. Na zahradě s ním nic rozumného neuděláte . A první generace (přichcíplých) rostlin by byly zdravotně závadné.

Nejen to, NaClO3 způsobuje dlouhodobou neplodnost půdy.
V mládí jsme TRAVEX rádi míchali s cukrem – ovšem ne pro požití …
Tam způsobuje devastující poškození řady orgánů, vč. ledvin…
Na křídlatku na náspu trati Šumperk – Olomouc slibovali právě Roundup, rizika pro obojživelníky v tůních podél trati při použití herbicidů zpracovatelé posouzení podle úřadů odmítali, stejně tak jako vytvoření záložních tůní…

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 7. 2016 9:58

peter. napsal
Je to možné,lebo ide o chemikáliu používanú ako totálny herbicíd,podobne ako clorečnan draselný „Travex“.
Travex sme ako 11 – 12 roční chalani používali ako palivo do rakiet,ktoré sme si vyrábali z rôznych hliníkových alebo kartónových trubíc.Do roztoku Travexu sme namočili noviny a tie sme po dôkladnom vysušení natlačili do tých rakiet.Fungovalo to výborne!

Ani jsem to nestihl dopsat, a vidím, že máme leccos společné…
:-)))

Martin (už bez taky m)
Martin (už bez taky m)
1. 7. 2016 10:01

K „lomovým pracím“ se používala ocelová trubka s vyřezaným závitem…bratr tak tuším kdysi s kamarádem odpálili několikatunový blok na staré pískovně…

Gatta
Gatta
1. 7. 2016 12:18

Re peter + Martin: pánové, vy mě překvapujete.
A co takhle – (abycom zde nikoho nenaváděli) hliník+“ještě jeden prášek“, nebo napilovaný hořčík + „ještě něco“? (abycom zde nikoho nenaváděli).
Stejně je zajímavé, že i bez obsáhlých návodů i bezpečnostních listů se tehdy nikomu z nás nic nestalo … Možná jsme i v té mladické neroznážnosti byli dostatečně opatrní a odpovědní.

peter.
3. 7. 2016 16:56

Arogancia moci v celej nahote.Keď nebudete súhlasiť s GMO rastlinami,pôjdete pred európsky súd!A ten podporí nás!!!
http://www.zemavek.sk/articles/view/100-tisic-nemeckych-vcelarov-vyzyva-k-zakazu-gmo