Michel Chossudovsky: Zabraňme nukleární válce

Válečnické heslo Oheň a zběsilost nevynalezl Trump. Je to koncept hluboce zabudovaný do americké vojenské doktríny a charakterizuje všechny vojenské intervence USA od konce 2. světové války.

Stojíme dnes na nebezpečné křižovatce. Chybná mezinárodně politická kalkulace by mohla vést k nepředstavitelné tragédii. A jak v téhle situaci nevzpomenout na krizi podobnou – kubánskou raketovou krizi z října 1962?

Co ji odlišuje od krize dnešní? Tehdejší světoví vůdci na obou stranách, jmenovitě John Kennedy a N. S. Chruščov, si dobře uvědomovali nebezpečí nukleárního vyhlazení lidstva. Avšak na rozdíl od nich není prezident Trump o všech nebezpečích nukleární války zřejmě dobře informován, jak vyplývá z těchto jeho slov: „Nebudeme mít jinou možnost, než Severní Koreu zničit,“ prohlásil totiž Trump a obvinil Kim-Čong-una, že je „raketovým mužem“ na „sebevražedné misi“.

V září provedla Severní Korea svoji zatím největší nukleární zkoušku – termonukleární výbuch o síle od 150 do 250 kilotun. A v reakci na to přidaly Rusko i Čína své hlasy na podporu dalších sankcí proti Severní Koreji. A čínská centrální banka instruovala všechny čínské banky, aby pozastavily své finanční služby pro Severní Koreu.

Historie „Ohně a zběsilosti“

Už od počátků Korejské války (1950-53) byl prezident Harry Truman pevným obhájcem „Ohně a zběsilosti“, a to jak proti lidu Severní Koreje, tak i proti lidu Koreje jižní. Generál MacArthur, který osobně krutosti proti Korejcům nařizoval, mluvil v americkém Kogresu o lidském utrpení tak strašném, že jej prý přinutilo zvracet.

„Nikdy předtím jsem takovou devastaci neviděl,“ řekl generál členům výboru armádních služeb a mezinárodních vztahů. Stalo se tak v květnu 1951, kdy Korejská válka netrvala ani celý rok, a ztráty na straně korejských civilistů odhadoval generál na jeden milion životů.

„Viděl jsem, domnívám se, víc krve a neštěstí, než kterýkoli člověk, který kdy žil. A právě to mi pokazilo žaludek.“

Představuje Korejská lidově demokratická republika (KLDR) pro USA hrozbu?

Podle vyjádření amerického válečného veterána z vietnamské války B. Wilsona by si Američané měli představit samy sebe v roli lidí těch států, na které USA útočí. Severní Korea má 24 milionů obyvatel, tzn. jednu dvacetinu obyvatel USA. A její rozloha je jen o málo větší než je rozloha amerického státu Pensylvánie. Je to země ze všech na zeměkouli nejvíc démonizovaná a země, které svět nejméně rozumí.

Co většina lidí neví – a co je zvláště relevantní, když se hovoří o tom, jakou hrozbu KLDR pro světový mír představuje – je skutečnost, že Severní Korea v důsledku amerického tříletého bombardování ztratila 30 % svého obyvatelstva.

„Po zničení 78 měst a tisíců vesnic a poté, co jsme zabili nespočetné množství civilistů, lze říct, že jsme během tří let zahubili – zhruba – 20 % populace Severní Koreje“, řekl generál C. LeMay.

Dne se má však za to, že země na sever od 38. rovnoběžky ztratila celou jednu třetinu svých obyvatel – to je osm až devět milionů lidí v průběhu 37 měsíců tzv. „horké“ války v letech 1950-53, „což představuje bezprecedentní úmrtnost, kterou byl kdy jeden národ obdarován válečným běsněním národa druhého.“ (citace z knihy Richarda Rhodese).

Každá jednotlivá rodina v Severní Koreji ztratila v průběhu Korejské války minimálně jednoho svého člena.

Srovnejme si s tímto údajem fakt, že během 2. světové války ztratila Británie 0,94 % své populace, Francie 1,35 %, Čína 1,89 % a Spojené státy 0,94 % své populace.

USA se nikdy neomluvily za to, že zabily 30 % Severkorejců. Naopak, americká zahraniční politika vždy oběti svých válek démonizovala. A pochopitelně – USA žádné reparace nikdy žádné z napadených zemi nevyplácely. A záležitost amerických zločinů proti lidu Severní Koreje se na mezinárodním fóru nikdy neřešila.

Naopak, zločiny války korejské se staly příkladem pro pozdější válku proti lidu Vietnamu.

Po více než půl století už Washington přispívá k politice izolace a ožebračování Severní Koreje. A Spojenými státy podporované sankce proti KLDR přispívají k pokračující izolaci a ožebračování země.

Severní Korea byla a je označována za „osu zla“. A za co?

Oběť americké vojenské agrese je nálepkována jako neúspěšný válečný štváč a „darebácký stát“, jako „státní sponzor terorizmu“ či jako „hrozba pro světový mír“. Tato uměle stylizovaná obvinění se stávají částí konsensu, ke kterému žádné otázky už není třeba dodávat.

LEŽ SE STÁVÁ PRAVDOU. Severní Korea je prostě pojednávána jako hrozba. A Amerika není agresorem, ale je „obětí“.

A proto je třeba, jak řekl Trump, Severní Koreu zničit.

Z webu Global Research vybral a přeložil Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
10. 12. 2017 15:03

a proč, z globální statistiky v podstatě 40% lidí na planetě umře z hladu a žízně a další nezanedbatelné desítky procent na nemoci, které dnešní lékařství a věda dokáží léčit, ale kapitalismus to zakazuje – takže většině planety bude jedno, proč předčasně zemře, jestli na lidskou chamtivost a nebo nenávist, která bude zakončena atomovým holokaustem. ..)

Dana
Dana
10. 12. 2017 23:05

Chossudovsky nezminuje snahu Jizni Koreje, coz cini jeho clanek odfaknutym a povrchnim, proste je to zase pridilska agitka. Takze doplnim. V kvetnu tohoto roku 2017 si jizni Korejci zvolili presidenta Moon Jae-in, ktery je dosti socialisticky zamereny, je to humanisticky aktivista- a jeho motto pro presidentskou kampan bylo i usmireni se ze Severni Koreou. Jihokorejsky president ma absolutni pravomoce a tak hned po zvoleni chtel s Kimem vyjednavat. Nevim , jestli vubec k nejake schuzce doslo, protoze Kim prohlasil, ze s loutkami imperialistu se jednat nebude, pac jsou to lstivi vrahove. Moon Jae-in a J.Korejci se citili velmi urazeni a… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
11. 12. 2017 1:18

fajt napsal a proč, z globální statistiky v podstatě 40% lidí na planetě umře z hladu a žízně a další nezanedbatelné desítky procent na nemoci, které dnešní lékařství a věda dokáží léčit, ale kapitalismus to zakazuje – takže většině planety bude jedno,proč předčasně zemře, jestli na lidskou chamtivost a nebo nenávist, která bude zakončena atomovým holokaustem. ..) Fajte přistoupit na Vámi sdělovanou logiku by znamenalo přistoupit na logiku smrti. To nesmíme. Nikdy. Existuje také „logika“ ŽIVOTA. Pracuje se slovy z živým obsahem jako láska, elementární slušnost, poctivost, čest, neústupnost, houževnatost, přátelství, věrnost myšlence, ideálu, atd… Je na ní úžasné právě… Číst vice »

peter.
11. 12. 2017 7:57

Martin (už bez taky m) napsal Existuje také „logika“ ŽIVOTA. Pracuje se slovy z živým obsahem jako láska, elementární slušnost, poctivost, čest, neústupnost, houževnatost, přátelství, věrnost myšlence, ideálu, atd… Je na ní úžasné právě to že pracuje s „vrstvami“ které ze Země i země neuvidíte – ale přesto existují. Kedysi v 8.storočí vzniklo v niektorom kláštore tzv.“Učenie o trojakom ľude“.To učenie(pretrváva dodnes)hlása,že Boh rozdelil ľud na tri časti – 1 . panovníka + šľachtu 2. duchovenstvo a vojsko 3. na poddaný ľud. Panovník a šľachta mali zveľaďovať štát a s pomocou vojska chrániť jeho záujmy.Vojsko malo bojovať a spolu s… Číst vice »

Martin (už bez taky m)
11. 12. 2017 13:04

pán peter: KDE v mém textu máte tvrzení že člověk se nemá bránit?? Kde máte tvrzení že já schvaluji „učení o trojím lidu“?? Kde že bezmeznou pokoru máme projevovat ke všem – a to i hajzlům?? Pán peter zkrátím to: jakémukoliv násilí se máme právo bránit – TOMU ODPOVÍDAJÍCÍMI PROSTŘEDKY PROTO ABYCHOM SE UBRÁNILI. S hodnotami které zmiňuji se to nevylučuje – že vezmete tu pálku, či pušku, etc. -DLE POTŘEBY. Proč myslíte že sem dávám odkazy jaké dávám?? Vždyť ač jen vojín „na trvalé dovolené“ (oficiálně), vystupuji zde bezmála jako jeden z nejmilitantnějších diskutérů – ač třeba přírodu i… Číst vice »