Migrační nálady obyvatel Ukrajiny

Průzkum: Každý třetí Ukrajinec chce opustit zemi a téměř polovina sní o práci v zahraničí.


Obecně platí, že čtvrtina dotázaných Ukrajinců se již aktivně zajímá o pracovní příležitosti v zahraničí. Podle průzkumu provedeného skupinou sociologů „Rating“ v září 2016 by 30 % dotázaných Ukrajinců chtělo získat trvalý pobyt v zahraničí, tedy emigrovat, 40 % chce v zahraničí pouze pracovat. Touhu jít natrvalo žít nebo pracovat do zahraničí ve větší míře projevují obyvatelé západních oblastí a centrálního regionu, muži, lidé mladšího věku, s vyšším vzděláním a příjmy.

Hlavní důvody pro touhu cestovat do zahraničí a emigrovat:
  • Získání lepších podmínek pro život (53 %);
  • touha zajistit lepší budoucnost pro děti (41 %);
  • Nedostatek slušné práce na Ukrajině (32%).

V případě respondentů, kteří mají děti do 16 let, je touha zajistit lepší budoucnost pro děti hlavním motivem (52 %) cesty do zahraničí za účelem získání trvalého pobytu.

Mezi další motivy odchodu do zahraničí za účelem získání trvalého pobytu patří:
  • Lepší naplnění cílů (13 %);
  • pocit, že na Ukrajině nejsou v bezpečí (8 %);
  • cíl získat lepší vzdělání, nebo lepší zdravotní péči (7 %);
  • jít za lepšími podmínkami pro podnikání v zahraničí (5 %).

Lidé, kteří již pracovali v zahraničí, nebo se touto otázkou vážně zabývají, jsou výrazně optimističtější ohledně svých šancí skutečně vycestovat za prací do zahraničí. Mezi dotázaných návštěvníky z vízových center, kteří vyjádřili přání pracovat v zahraničí, se téměř 70 % v tomto směru aktivně angažuje. Každý desátý dotazovaný Ukrajinec má zkušenosti s prací v zahraničí, podstatně více na Západě (23%) než v ostatních regionech (6-8 %), častěji to jsou muži, lidé středního věku, s vyšším vzděláním a příjmy.

Mezi návštěvníky vízových center, kteří vyjádřili přání pracovat v zahraničí, jde téměř o 40 % (ve Lvově a Žitomiru je to o polovinu více, než v Charkově), kteří jsou ochotni pracovat a zůstat na dobu od 1 do 5 let. Většina dotázaných návštěvníků vízových center však zvažuje možnost zůstat pracovat v zahraničí na kratší dobu – do 1 roku.

Třetina dotázaných Ukrajinců se zajímá o práci jako specialisté, každý pátý je připraven se přeškolit a najít si práci v novém oboru.

Co dotázaní návštěvníci vízových center ochotných vycestovat považují za důležité:
  • Informace o zaměstnavateli (80 %);
  • informace o zdravotním pojištění a právní ochraně (70 %);
  • informace o hledání bydlení, právní pomoci, poradenství ohledně svých práv (dvě třetiny dotázaných).

Dvě třetiny dotázaných Ukrajinců, by se za předpokladu, že získají stálou práci v zahraničí, po nějaké době na Ukrajinu vrátily. Naopak 15 % by se spíše nevrátilo. Mezi respondenty, kteří vyjádřili přání pracovat v zahraničí, je připraveno vrátit se zpět na Ukrajinu méně lidí (57 %) a mezi návštěvníky vízových center je toto číslo ještě menší (52%).

Celou studii v délce 41 stran ve formátu PDF najdete zde.

Psali jsme k tématu:

Ruská střední třída v mezinárodním průzkumu 2014


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 350 Kč
Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Irena
2. 11. 2016 8:37

Генштаб: попытки боевиков вырваться из Алеппо провалились

https://russian.rt.com/world/news/329744-genshtab-boeviki-aleppo

peter.
2. 11. 2016 9:18

Čoraz častejšie dostáva poza uši v priamom prenose.Asi ho v tej ruskej televízii dobre platia,keď tam aj tak stále chodí.
http://rusvesna.su/news/1477947781

Martin (už bez taky m)
2. 11. 2016 9:31

Viz titulek:
Co tak vtip, jak ukajinci proudí skrze potrubí „do Němec“ a přetlačují se s jiným proudem „z jihu“…
Co s tím bude „Makrela“ dělat??
Jak dlouho jí budou Němci ještě „baštit“ ty kidy o „stabilitě“??
Jó chystá se docela „Tsunami dříve nepředstavitelného“ – a nejen „ve Státech“…
Další podobný vtípek může zobrazovat obří vlnu přelívající se přes ležícího miniObamu třímajícího v pidiruce své pidipostavičky ceduli s oním „Yes, we can“… A na té vlně jede surf, a na něm…
:-))

Martin (už bez taky m)
2. 11. 2016 9:37

peter. napsal Čoraz častejšie dostáva poza uši v priamom prenose.Asi ho v tej ruskej televízii dobre platia,keď tam aj tak stále chodí. http://rusvesna.su/news/1477947781 Dobrý fackovací panák, a mnohem hloupější nežli M. Bom… Rusové si prostě vybrali použitelný materiál, a ten dále používají – vč. např. Savčenkové… Rozklad skutečného řízení (za řízení nelze považovat diktát s používáním nejvypjatějších hrozeb, kdy „poslouchající“ je vydírán a nespolupracuje) na „Záchodě“ již dospěl do fáze, kdy s tím těžko „současníci“ (neocons) mohou něco dělat… Proč nepoužít „zvířátka ze ZOO“ pro informaci mas?? Třeba se „něco“ „ujme“… Bouří se jim skutečné elity (hrstka) ze služebních elit…… Číst vice »

zajoch
2. 11. 2016 10:35

Nejen Ukrajinci se snaží dostat ven, ale i lidé z jiných postsovětských republik. Jenže když se jedná a osoby z muslimských států, asi to nebudou mít jednoduché. Tady zřejmě nebude platit pozvání, které mají migranti z BV a Afriky. Jeden z nejchudších postsovětských států je Tádžikistán, jehož velká část mužů pracuje v zahraničí a asi nejvíc v Rusku. Jenže někteří Tádžikové do Ruska nechtějí a jejich zaslíbeným regionem je EU v přesvědčení, že tady máme klid a prosperitu, anebo USA. Přitom si tam s nimi pohrávají ohledně zelených karet do USA. Slibují, vybírají jakési poplatky a potom z toho nic… Číst vice »

Irena
2. 11. 2016 10:40

zajoch napsal Nejen Ukrajinci se snaží dostat ven, ale i lidé z jiných postsovětských republik. Jenže když se jedná a osoby z muslimských států, asi to nebudou mít jednoduché.Tady zřejmě nebude platit pozvání, které mají migranti z BV a Afriky. Jeden z nejchudších postsovětských států je Tádžikistán, jehož velká část mužů pracuje v zahraničí a asi nejvíc v Rusku. Jenže někteří Tádžikové do Ruska nechtějí a jejich zaslíbeným regionem je EU v přesvědčení, že tady máme klid a prosperitu, anebo USA. Přitom si tam s nimi pohrávají ohledně zelených karet do USA. Slibují, vybírají jakési poplatky a potom z toho… Číst vice »

zajoch
2. 11. 2016 20:17

Bože, ta hrubka! Peníze jsou těžce nabyté a ne těžce nabité. Omlouvám se.

Martin (už bez taky m)
3. 11. 2016 8:43

Irena napsal http://voicesevas.ru/news/27186-rossiya-skoro-nachnet-eksportirovat-v-evropu-polietilen.html Ať se Rusům a Sibiřanům obecně daří. Ať si chrání čistou přírodu, efektivně využívají zdroje co nejblíže těžbě, a tu ropu ať taky co nejvíce finalizují doma… Měli bychom jako lidstvo ale řešit lépe zpracování či využití odpadových plastů, ať nás nezavalí. Je to výzva chem-tech. výzkumu a inženýrům obecně… Ať se vyrábí spíše v několika pečlivě ošetřených a dozorovaných závodech, než „všudemožně všelijak“… Je třeba poučit se z dřívějších zkušeností a vyvarovat se nebezpečných dopadů příp. havárií – tj. nepodcenit řešení. Prioritní je opět prodlužovat odolnost a dobu výdrže – trvanlivost výrobků obecně, tj. odstranit „ku.vítka“…a… Číst vice »

Irena
3. 11. 2016 9:12

Martin: No vidíte, a já mám na zahradě pár smrčků právě i s tou břízkou :-)

fajt
3. 11. 2016 9:20

Martin (už bez taky m) napsal
zatímco v Rusku je bříza de facto jedna z hlavních hosp. dřevin, u nás je počítána jako „plevel“ (dosud bohužel většina lesníků) maximálně mezi tzv. „MZD“

já si břízu nemohu vynachválit, je všude a v kamnech hoří spolehlivě ( samozřejmě dub a ovoce jsou lepší, ale je s nimi větší práce při přípravě do kamen ). ..)

Sio
Sio
3. 11. 2016 10:08

zajoch napsal

Bože, ta hrubka! Peníze jsou těžce nabyté a ne těžce nabité. Omlouvám se.

To máte marné. I mistr tesař … jak se říká. :-)

zajoch
4. 11. 2016 5:09

Sio, děkuji za pochopení. Tak to dopadá, když si jedna před odkliknutím nepřečte co napsala. Na hrubku jsem přišla až když jsem si chtěla přečíst Ireninu reakci a uviděla jsem to na konci mého okopírovaného řečnění.
Mimochodem, Irena je statečná ženská, neohroženě zde hájí tu správnou stranu. A dělá kus velké práce, její „pjakinové“, to je ohromné. Její odkazy v diskusích – výborné. Ireno, hodně sil!