Mistr Jan a jeho odkaz

Kdo sleduje dokumentární pořad ČT2 o Janu Husovi, musí občas zírat s otevřenými ústy a v úžasu. Podle mého soudu se většinově jedná o věcně a neideologicky pojaté povídání jak o vlastní osobě Mistra, tak o jeho odkazu pro následující staletí. Průvodci pořadem věcně komentují to, jak celý křesťanský svět reagoval na Husovo učení. Zejména překvapující bylo, jak Husovo učení pojímali Lutherovi reformátoři, tedy od úplného odsouzení postupně až úplnému souznění, případně francouzští myslitelé, kteří ještě před v současné době odsuzovaným komunistickým pojetím sami prohlašovali Husovo učení za „socialistické“.  Zejména Louis Blanc v Husovi toho socialistu viděl naprosto zřetelně. Na rozdíl od jejich národní světice Jean d´Arc, která jak v Husovi, tak i v husitech samotných viděla kacíře naprosto zřetelně.

Dokonce již tehdy byli lidé, kteří v Janově vzpouře proti stávající podobě církve viděli základ budoucího atheismu. Což byl samozřejmě nesmysl. Angličané jej viděli jako odpůrce papežství a Hus byl vzat jako jeden z pilířů církve anglikánské.

Nejkomplikovanější vztah k Mistru Janu mají samozřejmě představitelé katolické církve. Není divu. Pro katolickou církev bylo vždy obtížné přiznat jakoukoli vinu za cokoli. Jeden z církevních představitelů se dokonce pokusil přirovnat Betlémskou kapli k současnému Blesku.

Zajímavý dopad celé husitské éry zaznamenalo moje Prácheňsko. Již od začátku všech sporů sídlily vedle sebe šlechtické rody „pod jednou“ i „pod obojí“. Jako příklad se uvádí samotné Strakonice, kde vládli katoličtí johanité a v těsném sousedství ležící vsi Droužetice a Řepice, patřící každá šlechtici husitskému tedy zemanům z Miloňovic a Chvalu z Řepice.  Konečným výsledkem byla vzájemná tolerance a občas i spolupráce bez ohledu na vyznání.

Jinou zajímavostí byl projev poslance Karla Schwarzenberga roku 1874 u příležitosti příprav stavby Husova památníku v Praze, který označil Husa za původce nejen válek husitských, ale i války třicetileté a vlastně všech náboženských válek ve světě. Tradice jména KS je opravdu zajímavá.

Stejně zajímavý je i celkový vztah Čechů k Husovi s ohledem na to, zda se jedná o dobu klidu nebo ohrožení. Právě v dobách toho ohrožení se více upíráme k Husovi než ke Svatému Václavovi.

V posledním dílu pořadu o Husovi před výročím jeho skonu se autoři nedokázali vyrovnat s osobností, která Husem žila a pro jeho udržení v paměti národa udělala maximum možného. A touto osobností není nikdo jiný než akademik profesor Zdeněk Nejedlý.

Na Nejedlého postoj k Husovi měl zásadní vliv přítel jeho otce Alois Jirásek. Proto se celý svůj akademický život věnoval zejména Jiráskovu pojetí doby husitské. Zasloužil se kromě jiného o opravu Kaple Betlémské, a právě v té podobě, ve které je dnes, kdy ze své moci zavrhl cizorodý prvek beton do konstrukce stropu a doporučil dřevo. I tento, dnes z hlediska ochrany památek velice záslužný čin, byl degradován jakousi historkou, kdy na dotaz zda beton nebo dřevo, se Nejedlý dlouze zadíval na okolní stromy a pravil, že jak on to vidí, tak dřevo. Je rovněž zásluhou Nejedlého, že pochopil, jakým způsobem propašovat Husa i do nové ideologie. A neuvěřím tomu, že právě Nejedlý z Husa udělal komunistu z důvodů ideologických, ale právě proto, že Husem žil a chtěl, aby Husovo dílo nezůstalo zapomenuto.

A tak bez ohledu na spousty balastu kolem osoby Mistra učení Karlova Jana zvaného Hus je dobře, že jeho osobu i nadále považujeme za slavnou postavu našich dějin.

Převzato z blogu Poznámky pana Bavora

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
hudryper
hudryper
6. 7. 2015 9:29

Cituji : “ Pro katolickou církev bylo vždy obtížné přiznat jakoukoli vinu za cokoli. Jeden z církevních představitelů se dokonce pokusil přirovnat Betlémskou kapli k současnému Blesku.“ K historii středoevropských národů se dnes vyrábějí dost odporné texty. Možná jste si všimli,že nick Jenka je velkou čtenářkou. Nechápu,jak může pokračovat ve čtení knihy,která se jí od počátku nelíbí,ale ona,snad protože čte celou stránku jedním pohledem,to skoro vždy dočte a teprve poté se k dílu vyjádří. Tak tomu bylo až dosud,jenže včera odložila s odporem tlustospis o 575 stránkách hned v první kapitole,což se stalo asi prvně. Jde o spisbu “ Martin… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2015 9:33

Jak já to pozoruji, po listopadu se vyrojilo spousty opatrných útoků právě na Jana Husa a na husity. Tu je Jan Hus označen za fanatika (kdepák reformátor), tu zase přirovnán k plagiátorovi Johna Viklefa (aha, tak on nic nevymyslel, Mistr na Karlově univezitě byl zřejmě blbec), pak je zase Betlémská kaple přirovnána k Blesku. No a husité? Zdivočelá lůza přece, co vypalovala kostely, kud chodila tody vraždila. Nic o tom, že se před tou „zdivočelou lůzou“ třásly elitní svaté armády celé Evropy, které dostaly tolikrát po čuni, že se už ani neodvažovaly přijít znovu. Všechno to má jeden jediný cíl.… Číst vice »

Sio
Sio
6. 7. 2015 9:34

A pokud se přitom stane, že životní úroveň jejich důchodců klesne pod životní úroveň našich důchodců, pak ano, také pomůžeme, i když jsme nic nenakradli, nemáme se za co v tomto ohledu stydět.

Sio
Sio
6. 7. 2015 9:37

: Naštěstí známe osud podobných žvástů. Za rok bude k mání za 9,90 Kč v levných knihách a ani to ji nikdo nebude chtít.

hudryper
hudryper
6. 7. 2015 10:01

Sio napsal
Tu se opakovaně prohlásí, že Češi v metru smrdí (BL) To jsme ale nemytí barbaři, asi se hodíme anglosasům jen za sluhy. Pak zase ubližujeme romům, nechceme jim postavit památník koncentráku.

Vzpomínám si,že to,že jí Češi smrdí prohlásila sestra silně voňavého mediátora v tehdejší ČTV Krause.Řekla,že radši letěla z Kolumbie do Prahy společnostmi,v nichž nelétají Češi,kteří smrdí.
Kouzelné na BL je,že o Britech se na jihu Evropy traduje něco podobného. V Itálii vedle us. pinduse
se rozumí Brit,když se řekne “ piedi puzzolente“ což v překladu jsou „smradlavé nohy“.

J. Hruška
J. Hruška
6. 7. 2015 13:43

K ubožákům, kteří si vymýšlejí o svém národu to nejhorší:
Dost se tápe, jak je vlastně nazvat. Říkalo se jim pravdoláska, pražská kavárna, ale nebylo to příliš uspokojivé. Vzpomínám si že jsem kdysi četl, už ani nevím kde, takovou roztomilou diagnozu: Nesvistitida. V chudinkovi, který sám sebe cení víc, než ho cení sousedé a známí, se závist a nenávist sloučí v nesvist a ta ho celého prostoupí. Onemocní nesvistitidou. Možná si někdo vzpomenete, kde to bylo a snad se i najdou rady, co s tím.

Sio
Sio
6. 7. 2015 13:57

J. Hruška napsal K ubožákům, kteří si vymýšlejí o svém národu to nejhorší: Dost se tápe, jak je vlastně nazvat. Říkalo se jim pravdoláska, pražská kavárna, ale nebylo to příliš uspokojivé. Vzpomínám si že jsem kdysi četl, už ani nevím kde, takovou roztomilou diagnozu: Nesvistitida. V chudinkovi, který sám sebe cení víc, než ho cení sousedé a známí, se závist a nenávist sloučí v nesvist a ta ho celého prostoupí. Onemocní nesvistitidou. Možná si někdo vzpomenete, kde to bylo a snad se i najdou rady, co s tím. Vím, kde to bylo. Parkinsonův zákon. Jeden z českých klonů se zove… Číst vice »

ray
ray
6. 7. 2015 14:10

„Pro katolickou církev bylo vždy obtížné přiznat jakoukoli vinu za cokoli.“
Naopak. Málokdo se tolik kaje a omlouvá za minulá pochybení jako katolická církev.
Mnohé církve a náboženské společnosti mohou doložit, že postoje katolické církve k nim jsou kladné a korektní. Dochází k setkávání, hledání společné řeči, nápravě minulých křivd.
Řekl bych, že právě dřívější protivníci církve by se dnes postavili na stranu katolické církve jakožto toho kdo je hlavním aktérem těchto věcí.

Béda
6. 7. 2015 14:33

ray,

to mohu potvrdit. Vztahy ŘKC s ostatními církvemi se prudce zlepšily zejména po církevních restitucích, které parlament odhlasoval s převahou jednoho hlasu (odsouzeného poslance) ve kterých církve projevily svoji solidaritu a duchovní podstatu a ŘKC ostatní církve pacifikovala almužnou.

orinoko
orinoko
6. 7. 2015 14:35

Oproti jindy Nakupilo se množství článků zajímavých Proto netřeba vésti pindy Nutno se naopak dopouštěti myšlenek překvapivých Je Hus aktuální? A Kristus hodně sexy? Jak pro koho. Pro opičáka málo militární a druhý pro druhého – jenom kecy. Betlémskou kapli vida Nevidím žádného Žida. Ani vstávajícího opičáka. Tomu se říká emerická strofa Ve chvíli, kdy přichází Nekonečná KATAstrofa Teď jsem zaslechl Hamáčka, šéfa Sněmovny. Až na zmínku o Havlovi, to nemělo chybu. To asi udělat musel. Kdyby ne, třeba by za chvíli visel. Pražská kavárna, havloidi etc. jsou zatím v názvosloví velmi neuspokojivým řešením našich dnešních zmatků. Chce to větší… Číst vice »

orinoko
orinoko
6. 7. 2015 14:41

Kriste pane, jak jsem osobně očekával. Prostě a jednoduše sem MUSEL vlétnout katolický opičák , který se dneska plazí před opičákem ze SudetoNěmec.
Ten dědek na nebevzetí Lojzy z Kyslíkova musí mít přímo hroší pancíř, když takovouto rudou linku LŽÍ A NEKONEČNÉHO MIMIKRY neztrestá podle Božího zákona.

Béda
6. 7. 2015 14:54

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/nazory-a-petice/Tomas-Krystlik-Jak-se-Cesi-sto-let-chystali-vyhnat-Nemce-382754 „Dva státní svátky za sebou podnítí alespoň některé k zamyšlení nad jejich oprávněností. Christianizovány byly české země církví západní, církev východní byla kulturně slabší a nemohla v tom se západní udržet krok. Tím jaksi odpadá důvod pro jeden státní svátek. Péčí Palackého a pak komunistů je Hus dodnes natolik opředen nepravdivými českými mýty natolik, že by den jeho upálení neměl být státním svátkem…Zcela určitě si však Češi nevzpomenou, že před sedmdesáti lety začalo prvním dnem míru v Evropě (!) vyhánění Němců z českých zemí. ……“ Krystlík je prezentován jako historik. Wikipedie o něm tvrdí: „Vzdělání a život Absolvoval pražskou… Číst vice »

ray
ray
6. 7. 2015 14:58

Béda napsal ray, to mohu potvrdit. Vztahy ŘKC s ostatními církvemi se prudce zlepšily zejména po církevních restitucích, které parlament odhlasoval s převahou jednoho hlasu (odsouzeného poslance) ve kterých církve projevily svoji solidaritu a duchovní podstatu a ŘKC ostatní církve pacifikovala almužnou. Vůbec ne. Vztahy se zlepšovaly už hodně dávno, už za minulého režimu se představitelé církví setkávali, po revoluci v tom pokračovali, mnohdy i veřejně. Jinak co do restitučních nároků nepanovala mezi církvemi nějaká zásadní neshoda. Všem bylo od začátku vcelku jasné, že bez možnosti nakládat se svým majetkem jsou do budoucna jejich vyhlídky spíše negativní. Největším dokladem tohoto… Číst vice »

Béda
6. 7. 2015 15:02

ray,

já naopak doufám, že to otevře lidem oči a podnítí odklon lidí od „duchovní“ hamižnosti a církevního materialismu.

aram
aram
6. 7. 2015 15:18

https://poznamkypanabavora.wordpress.com/2015/07/06/pravda-pane-vitezi/#comments
„Středověk, jak kdysi vysvětloval Werich, není nic konstantního, ale posouvá se plynule po časové ose. Církev dál kupčí s vírou a ve jménu boha žehná zbraním a v česku i tunelům na silnici nebo lékařským přístrojům. Potřebuje mít nohu ve dveřích a udržovat se u moci.“

lomikel
lomikel
6. 7. 2015 15:32

ray – to jste me tedy pobavil, cirkev dosla k zaveru ze si verici koupi (marketig) za cast penez aby mela stafaz na zbytek majeteku. prasecina.

ted mate new age papeze co podporuje multikulty a globalni voteplovani ve vsech formach. dokonale

peter.
6. 7. 2015 15:50
idiotronic
6. 7. 2015 17:10

peter. napsal

Nie len v Čechách má majster J.Hus svojich zastáncov :
http://martin1975.blog.pravda.sk/2015/07/06/k-600-temu-vyrociu-mucenickej-smrti-sv-jana-husa-z-husinca/

A dokonce na stránkách
http://www.konstanz.de
najdete (volba češtiny možná) charakteristiku Husovy reformátorské činnosti a seznam akcí, konaných na jeho počest (za účasti německo- české veřejnosti). Jméno Tomáš Krystlík jsem tam neviděl. Později se konjí ve Furt in Waldu slavnosti Drachenstich (Skolení draka). Ty jsou tématicky jinde, vzpomíná se na konec hrůzy z husitských válek(podrobně na stránkách města).Bavorsko už není evangelické.

Neználek
Neználek
8. 7. 2015 14:33

Béda napsal
V současnosti žije a podniká v oboru telekomunikace ve městě Fürstenfeldbruck u Mnichova.

Nevysvětluje to ledacos?

peter.
10. 7. 2015 11:25