Moskva, 18. 12. 2014: Velká tisková konference Vladimíra Putina

Tiskovou konferenci ruského prezidenta vysílaly televizní kanály První, Rossija 1, Rossija 24, rádio Radio Rossii, Majak, Vesti FM. Na tiskovou konferenci se akreditovalo 1 259 ruských a zahraničních novinářů.

Chci věřit, že se najde poradce našich lídrů, který vysvětlí svému chlebodárci způsob vedení boje v přírodě. Některé druhy zvěře bojují kopyty, druhé parohy nebo hlavou či zuby. Medvěd to nedělá. V ohrožení a v duelu se vždy postaví na zadní nohy. Rozumný nepřítel hned uvidí fyzické a jiné rozdíly a tiše odejde. Když ne, tak to byl jeho poslední okamžik na tomto světě. Nepřeji nikomu se ocitnout v blízkosti rozezleného medvěda jak v jeho původní, tak I lidské podobě.

Překlad a titulky: Irena

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zajoch
23. 12. 2014 15:37

Komentuji bezvadnou prospěšnou práci Ireny a děkuji jí za ni. Bez jejích titulků bych asi neměla sílu a trpělivost soustředit se na vyposlechnutí tak dlouhého videa v ruštině. Přitom by mi uniklo, jak ruský prezident zdvořile setřel ukrajinského novináře. Jeho otázky by tak mohly zabrat při tiskovce někde na Ukrajině u Porošenka, nebo v jiných koloniích hegemona, třeba v Polsku u Komorowského, ale co asi tak čekal od Putina?

Irena
23. 12. 2014 16:10

Zajoch: Druhá půlka bude o něco delší, zrovna se s ní mořím, ale ještě zajímavější, i zábavnější, slibuji. Prostě jsem neodolala, i když je to taková kláda.

Irena
23. 12. 2014 16:11

PS: Všimla jste si, jak se ten Ukrajinec chvěl „spravedlivým hněvem“? :-)

kiko
kiko
23. 12. 2014 16:36

Dakujem Irena za preklad, v nasich tv by sa taketo informacie nemohli objavit.

Béda
23. 12. 2014 16:38

List Komsomolskaja pravda jméno ukrajinského svědka neuvedl. Tvrdí prý, v den neštěstí pobýval nedaleko mezinárodního letiště u východoukrajinského Dněpropetrovsku a přihlížel startu i následnému přistání ukrajinského bojového letounu Su-25.

Hodinu před katastrofou prý z letiště startovaly hned tři bitevníky Su-25, z nichž jeden byl vyzbrojen raketou vzduch-vzduch. Dotyčné letadlo se po splnění úkolu vrátilo bez rakety, citovala svědka Komsomolskaja pravda.

Pilot osudného stroje, jmenoval se údajně Vološyn, byl prý velmi vystrašen. Když vystoupil z letadla, prohlásil, že „to nebylo ono“. Stroj se prý ocitl v nevhodnou dobu na nevhodném místě…

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Rusky-tisk-Pry-existuje-svedek-ktery-tvrdi-ze-boeing-sestrelili-Ukrajinci-351426

hudryper
hudryper
23. 12. 2014 16:41

Vážená paní Ireno ,
obdivuji Váš talent pro funkční lingvistickou zkratku i pro obrovskou práci,kterou pro čtenáře nejen OM vynakládáte. I když ruština V.V.Putina je velmi kultivovaná a srozumitelná,přesto Vaše titulky zajišťují i znalým ruštiny,že jim neunikne občas
nepříliš frekventovaný ruský pojem a neztratí na chvilku kontakt s významem dané věty,jež diplomaticky nahrazuje ostřejší výraz.
Vřelé díky ,paní Ireno. Těším se na Váš další dárek – na druhou polovinu tohoto unikátního způsobu,jak ovlivňovat názory lidí
na celém světě a mařit tak svou prostotou a mírností nenávistné kampaně světového mainstreemu v banksterských rukou. Dík !

Morybundus
Morybundus
23. 12. 2014 16:45

Paní Ireno, hluboce smekám! Musí to být hodně náročné, nejen na čas. Vašimi překlady vlastně tak „trochu“ suplujete veřejnoprávní média a to je hodně velká zásluha v boji za pravdu (která nakonec zvítězí).

Irena
23. 12. 2014 16:52

Já zase naopak děkuji všem za poděkování. Zopakuji jenom, že jsem tak našla způsob jak si vybít svůj vztek a zároveň se natolik zaměstnat, abych s tou svou posedlostí moc neotravovala své okolí.

Hox
Hox
23. 12. 2014 17:46

V druhé části to graduje, je na co se těšit – Vjatský kvas (už je virálním hitem) a otázka od BBC, kde Putin vše otevřeně a jasně postavil na místa, a několikrát se upřeně zadíval na představitele BBC a zeptal se ho, jestli je „to“, co on představuje, celkově při smyslech.

mirror
mirror
23. 12. 2014 18:23

Překlady paní Ireny a paní zajoch jsou vynikající, díky za ně. Už rok sleduji videa v ruštině. Poslech mi pomohl oživit ruštinu. Byl jsem zvyklý na odborné články a společenské obraty jsem nevnímal. Ke konverzaci jsem neměl příležitost 20 let. Rusové na konferencích mluví už jen anglicky. Paní Irena překládá velmi přesně, a proto už mnohé fráze se všemi výrazy začínám chápat i já.

Sio
Sio
23. 12. 2014 19:19

Skvělá práce, Ireno, gratuluji a děkuji. Už jsem celý projev vyslechl hned druhý den v ruštině, ale jsem moc rád, že si jej mohou vyposlechnout všichni Češi. Protože referáty v médiích to posouvají úplně jinam. Držme Putinovi palce, ať se mu to povede, pozitivní příklad, to je velká síla.

Georgius z Raduně
Georgius z Raduně
23. 12. 2014 21:11

Paní Ireno, děkuji Vám za pro mne skvělý dárek pod stromeček. Na tento Váš překlad jsem už netrpělivě čekal také ze stejných důvodů, jaké uvádí mirror. V neochvějné víře ve Vaše kvality i pracovitost jsem dosavadní dílčí překlady v médiích z obavy o podvod opouštěl. Přeji Vám klidné Vánoce a pevné zdraví v dalších letech.

Starý doktor
23. 12. 2014 21:42

Paní Ireno děkuji též a přidávám zajímavou sondu za kulisy měnové války. Ruským „strategickým cílem je ekonomická nezávislost“ („emancipace zpod západní nadvlády“). „Odpoutat rubl od dolaru“ je jeho alfou a omegou. „Taktickým“ cílem pak „útok na rubl odrazit“ – a „ochránit vlastní ekonomickou, ergo i společenskou stabilitu“. Řada náznaků signalizuje, že volí nevšední kombinaci: „druhý cíl (taktický, kurs rublu) krátkodobě obětuje“, aby tak – „v dlouhodobém výhledu“ – „dosáhlo druhého i prvého cíle (strategického, odpoutání rublu od dolaru)“. Konkrétní metoda je jako z manuálů juda, favorita Putinových koníčků. Oč víc teď „devizoví spekulanti (zahraniční i jim podřízené ruské banky a… Číst vice »

zajoch
23. 12. 2014 21:45

Ireno, všimla jsem si. On jednal tak jak od něho ti jeho očekávali.

Starý doktor
23. 12. 2014 21:46

Tím rychleji se stabilizuje i jeho reálný směnný kurs. Dočasná devalvace rublu má pro Rusko i své klady. Za situace, kdy se propadla i cena ropy, mu zlepšuje její exportní výnosy. Nahrává celému vývoznímu sektoru země – i akceleraci projektů, překonávajících neúměrnou závislost na dovozech. Válka o rubl zemi naděluje i jiné terno. Tím, jak se v ní „odkopávají ´agenti vlivu´“ – v „podnikatelských kruzích i státních institucích“. Protože právě „to, jak se kdo zachová v dnešní situaci“, usnadní i kroky, které tu pátou kolonu vlivu zbaví. Rusku to – uzavírá LiveInternet – nabízí jedinečnou šanci, jak se dědictví, které… Číst vice »

Hox
Hox
23. 12. 2014 22:42

nějaké k tomu, že se Rusko stalo emitentem suverénní měny vně dolarového systému. Potvrzeno z tábora nepřítele, je to zlom: http://leva-net.webnode.cz/products/gurijev-centralni-banka-neni-nezavisla-a-pracuje-v-zajmech-rosnefti/

koloděj
koloděj
24. 12. 2014 8:52

hah, první věta mého příspěvku nemůže být jiná, než ohromné poděkování pani Ireně .. to co pro nás ostatní dělá je neocenitelné. Můj dotaz směřuje k ruské matematice. Předesílám, že špatně slyším, a možní se pletu, ale Putin – je-li v titulcích „miliardy“ vyslovuje „miliardy“ (tedy nepoužívá asi americké přípony milion – bilion (naše miliarda) — trilion (naš bilion) ).. ovšem u přebytku rozpočtu (nevím kolik ) (v titulcích) bilionu rublů, Putin vyslovuje ( zdá se mi ) trilionov. To by byl docela zásadní rozdíl. Ostatně, pokud by tento přebytek měl být 1.7% HDP, pak se kloním k názoru, že… Číst vice »

Hox
Hox
24. 12. 2014 10:37

Pokud by bylo saldo 1,7% HDP, je to cca 1700 miliard rublů, neboli 1,7 bilionu rublů (našeho počítání, v americkém systému 1,7 trilionu).
ruský HDP je 2100 miliard USD, počítejme 2000:
2000 mld. * 50 [kurz rublu] * 0,017 = 1 700 000 000 000 = 1 700 miliard rublů

mirror
mirror
24. 12. 2014 21:04

Kolegové, dokážete si představit, že český kašpar z vrcholné politiky je schopen odpovídat na dotazy celé 4 hodiny a že na tiskovku pustí také opoziční novináře? Opoziční myslím někoho z prostředí alternativních webů.