Most! ukázal spokojené polovině národa na vyloučený region, o nejpalčivějších věcech se ale nezmínil

Hlavním problémem (až prohřeškem) Mostu! je nerealistické zobrazení sociálních konfliktů ve městě. Už to, že seriál začíná tím, že hlavní hrdina Luděk je vyhozen z práce za klackovské chování vůči majiteli firmy, je zcela mimo reálnou situaci. Obyčejní obyvatelé Mostu, který po vytunelování drtivé většiny zdejšího důlního a chemického průmyslu patří mezi města s největší nezaměstnaností, se buď snaží si práci udržet za cenu někdy nebetyčné šikany ze strany šéfů a majitelů firem – anebo se s prací vůbec nezdržují: buď jsou na dávkách, nebo (což je v případě Luďka, který pracuje jako popelář za minimální plat a přesto je každý den v hospodě, pravděpodobnější) jsou v několikanásobné exekuci, která člověku, co chce třikrát denně jíst a zajít si na pivo, vylučuje možnost legálního zaměstnání. Je to o to pravděpodobnější, že v dospělé populaci města Most bylo v době natáčení seriálu 21,58 % exekuovaných.

Dalším faulem seriálu je, že (asi díky fotogenickým interiérům) bydlí Luděk, Čočkin a další hrdinové seriálu v rodinných domech. Ve skutečnosti bydlí drtivá většina Mostečanů v bytech, které jsou z velké části stižené pandemií parazitické hmyzové populace (lidově řečeno jsou plné štěnic, blech a jiného hmyzu). Důvodem stávající situace, která tento region posunuje na Balkán, je nevyhovující legislativa, která nenutí ani jinak nemotivuje majitele domů a bytů k povinné dezinsekci, což vím nejen díky tomu, že jsem se minulý rok na setkání sociálních pracovníků s ministryní práce a sociálních věcí setkal s ředitelem organizace Most k naději (tedy jakési skutečné „Mostecké tísně“) Lubomírem Šlapkou, který v zásadě už léta nedělá nic jiného, než že objíždí kompetentní úředníky a upozorňuje je na tuto časovanou bombu. Vím to i díky vlastnímu praktickému zážitku, kdy jsem pro svého otce-Mostečáka, který se snažil zbavit hmyzu ve svém bytě, od své kamarádky-bývalé krajské hygieničky sháněl informace o tom, jak může deszinsektovat svůj byt – a dozvěděl se, že existují firmy, které to za nemalou úplatu udělají, ale v případě, že není desinsektován celý činžovní dům, jde o nesystémové řešení (lapidárně řečeno: hmyz se k vám z okolních bytů po nějaké době zase nastěhuje zpátky).

Celý článek a ještě jeden na toto téma navíc najdete v Kulturních novinách

Stanův komentář: Snad se přece jen budu muset na ten „legendární“ seriál podívat…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
orinoko
orinoko
8. 3. 2019 19:40

Také jsem se chystal k cumeni. Ale nějak mi nezbyl čas. V hospodě to kupodivu nikdo nepřeceňoval, takze to nebezelo, a celkem se desim českého serialoveho sajrajtu sametového typu.
Ulice, Ordinace, Doktoři, Inženýři… zástup sametových radu Vacátko, zoufale hledání , jakm upoutat pozornost.
Je to jako v emerice. Na ledě apod. se něco děje. Cumi se, ale hlavně se u toho musí hrát. A chlastat. Nejlépe Colu s redbullem, priusnicemi a nemyslenim.

orinoko
orinoko
8. 3. 2019 19:43

Má byt ZRÁT. … Ale vždyť o nic nejde.
Důležité je JAKO. JAKO být v obraze.