Na základě zjištění Kverulant.org nařídil ministr Babiš prošetření projektu CRAB

Praha, 24. listopadu 2014 – Nezisková organizace Kverulant.org minulý týden označila nákup programu centrálního registru administrativních budov (CRAB) za největší tunel v dějinách českého IT. Česká republika má podle Kverulanta za software v ceně maximálně několik desítek milionů, zaplatit celkem 1,6 miliardy korun. Na základě Kverulantových zjištění nařídil ještě o víkendu ministr financí Andrej Babiš okamžitý mimořádný audit celého projektu. 

Historie projektu CRAB se datuje od roku 2008, kdy byl schválen projektový záměr na zavedení centralizované evidence administrativních budov státu. Vytvoření a provoz CRABu má českou státní pokladnu do konce roku 2019 stát více než 1,6 miliardy korun. S DPH to činí skoro 2 miliardy korun. Utraceny již byly stovky milionů. Experti organizace Kverulant.org odhadují skutečnou cenu na maximálně desítky milionů Kč, a to včetně provozu. Kverulant.org poskytl Ministerstvu financí všechny podklady k problematické zakázce a formuloval i zadání mimořádného auditu. V neděli ministr Babiš zadal svým podřízeným tento audit provést.

Andrej Babiš k tomu dodává: „Na základě Kverulantových informací jsem už včera nařídil okamžitý a mimořádný audit na celého projektu. Chci také zopakovat, že celý CRAB vznikl za ministra Kalouska a tehdejšího ředitele Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, pana Vaňka, kterého už jsme dávno vyměnili. Smlouvy, které jsme zdědili, jsou de facto nevypověditelné,  ale i to bude prověřeno. Už v neděli zahájil můj náměstek Lukáš Wagenknecht jednání s hlavním dodavatelem CRABa, firmou IBM.“

Vojtěch Razima, ředitel Kverulant.org, k tomu dodává: „Chvíli nám trvalo, než jsme ministra Babiše v mailové komunikaci přesvědčili, že CRAB je problém za 2 miliardy a nikoliv jen za 0,6 miliardy, jak mu původně tvrdilo jeho ministerstvo. Nicméně povedlo se to a my nyní chceme věřit, že největší tunel v dějinách českého IT bude zastaven dřív, než všechny peníze zmizí někde v Karibiku. Podle našeho odhadu ještě lze zachránit miliardu korun. Důležité pro nás je i potrestání viníků, proto jsme již minulý týden podali ve věci trestní oznámení. 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
25. 11. 2014 21:08

Doufám, že se to nevyřeší se závěrem,že smlouvy jsou platné a neměnné. Pan Kalousek dosáhl brilantních výkonů, jak se obohatit. Zajímalo by mne, zda se na tom podílí i jeho ikona

Sio
Sio
26. 11. 2014 4:43

Dělal jsem v roce 2001 na projektu, který se zabýval automatizovaným zpracováním dat snímaných z ručně psaných formulářů při sčítání lidu v roce 2001. Bylo to v malé firmičce, která koupil SW na rozpoznání ručně psaného písma (ne OCR ale ICR) na 26 mil. A4. Technická příprava (dělali jsme to ve dvou lidech necelé dva roky) stála 13 miliónů včetně nákupu toho SW, zpracování 80 miliónů, to už na tom makaly 4 firmy včetně integrátora ještě subdodavatele HW. A to se nám zdálo těch 80 ještě hodně. Kam se na to objemem dat a složitostí hrabe nějaká evidence domů ve… Číst vice »

Aleš
Aleš
27. 11. 2014 7:29

http://www.prvnizpravy.cz/sloupky/makat-jako-papousek/

Pravá tvář neoliberálů. A to je to, co mne ve skutečnosti na Babišovi vadí nejvíce. Ne to odvádění pozornosti v případě jeho agentství nebo zaváděním oligarchie, která tu vládne již dost dlouho. Perpetum mobile na neoliberální „úspěch“ je chovat se jako papoušek. To Sorosovy nevadí a davům to imponuje a na reprodukci koryt u moci to stačí. A Crab byla nesystémová ztráta moci mocných ku méně mocným, ale mocichtivých. Proto tak rázný zásah po upozornění. Vlastní mediální obraz je třeba pěstit.

manasek
manasek
17. 10. 2016 11:29

no, ani bych neřek, že je neoliberál, spíš nomenklatúrní byrokrat. Ti byli také upjati na správný sečet haléřů, páč by národní hospodářství mohlo upadat. V poslední době se mi Babiš líbí svým poslušným zvykem, mít všechno čisté a transparentní. Hlavně když se jedná o slipy Kalouskovy, ale i jiných penězomenců a kšeftařů. Ať národ ví, jak se správně pere spodní prádlo. Slováci už půl roku perou gatě ministra Kaliňáka, a ne a ne je vyprat pořádně.