Napomáhejte vlastní výrobě elektřiny. Evropská komise představila novou Směrnici o podpoře obnovitelných zdrojů

Tisková zpráva Hnutí DUHA

středa 30. listopadu 2016

Evropská komise dnes představila návrh novelizované Směrnice o podpoře využití energie z obnovitelných zdrojů jako součást energetického balíčku [1]. Ve srovnání s dosavadní směrnicí návrh neurčuje, jak se mají členské státy podílet na naplnění závazného celoevropského cíle určeného v energetické strategii: dosáhnout 27 % podílu obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie do roku 2030 [2]. Členské státy mají své cíle navrhnout samy v rámci národních klimaticko-energetických plánů, směrnice obsahuje řadu pravidel a doporučení.

Z pohledu spotřebitele je velmi zajímavý důraz, který Evropská komise klade na význam vlastní výroby v decentralizovaných obnovitelných zdrojích. Cílem podpory má být vyšší podíl střešních fotovoltaických elektráren na plnění evropského cíle pro obnovitelné zdroje. Konkrétně směrnice říká, že provozovatelé obnovitelných zdrojů pro vlastní spotřebu nemají být zatíženi žádným poplatkem, který nesouvisí s odůvodněnými náklady jiného účastníka trhu [3].

Hnutí DUHA společně s partnery představilo v listopadu návrh podmínek pro vlastní výrobce elektřiny: podle něj by provozovatelé střešních fotovoltaických systémů uhradili pouze vícenáklady, které distribučním společnostem vzniknou v souvislosti s jejich připojením [4]. Návrh Hnutí DUHA je s novelizovanou směrnicí plně v souladu. Naopak letošní návrh tzv. Nové tarifní struktury, který mj. zásadně zvyšoval paušální měsíční platby pro malé výrobce a jenž skončil po velkém negativním ohlasu a zásahu premiéra letos na jaře v koši, by byl se Směrnicí v přímém rozporu.

Významnou změnu v návrhu Směrnice představuje ustanovení, že o provozní podporu typu zeleného bonusu budou jednotlivé projekty soutěžit v aukcích. Výjimkou jsou pouze zdroje o nízkém výkonu: do 3 MW pro větrné elektrárny a do 500 kW pro ostatní obnovitelné zdroje. Zůstává tak prostor pro podporu malých zdrojů vlastněných obcemi a občany mimo aukce.

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:

„Vítáme podporu střešních fotovoltaických elektráren ze strany Evropské komise. Penalizovat spotřebitele za to, že si pořídí vlastní zdroj, nedává smysl a novelizovaná Směrnice to potvrzuje. Věřím, že Směrnice nasměruje Energetický regulační úřad k tomu, aby si pozval experty na střešní fotovoltaické systémy i zástupce distribučních společností a společně vymysleli podmínky pro samovýrobce: takové, které budou k vlastní výrobě motivovat, nikoli ji zadupávat do země. Autoři Směrnice došli k závěru, že není třeba stanovovat pro členské státy závazné cíle. Patrně očekávají, že státy již dávno pochopily, že je pro ně výhodné rozvíjet obnovitelné zdroje. Nezbývá než Evropské komisi popřát, aby ji Česká republika nevyvedla z omylu.“

Poznámky:

[1] http://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/1_en_act_part1_v7_1.pdf

[2] http://ec.europa.eu/energy/en/topics/energy-strategy/2030-energy-strategy

[3] článek 21: Renewable self-consumers

[4] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/vznikla-nova-koalice-pro-komunitni-obnovitelne-zdroje-energie

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments