Nechci válku

„Nechci válku!“

Ještě před pár lety by mě nenapadlo něco takového vůbec psát, prostě proto, že to je něco tak samozřejmého, že to není třeba říkat, protože to každý musí vidět stejně. Jak se ukázalo, tak nemusí. Nevím, jestli se svět opravdu tak moc změnil, nebo jestli jsem byl jenom naivní, ale skutečnost je taková, že válka už je opět „pokračováním politiky jinými prostředky“, rovnocennou, a pro některé evidentně i preferovanou a vítanou, alternativou k diplomacii. Už opět se o válce hovoří jako o něčem normálním, asi jako je zvyšování daní nebo chřipková epidemie, a zděšení z války se vytrácí paradoxně s tím, jak se válka blíží k našim hranicím. Místo hledání způsobů, jak se válce vyhnout, se lidé předhánějí v hledání důvodů, proč válčit.

Nějak takhle to muselo vypadat v předvečer první světové války, ale z té se během času stala pozapomenutá položka v učebních osnovách a její skutečnou podstatu jsme dávno zapomněli, takže teď lehkovážně mluvíme o válce jako o přijatelné možnosti. Ani dvě světové války nás dost nepoučily o tom, že tudy cesta nevede. Ale co je na válce tak vznešeného a odvážného? Co je tak vznešeného na umírání a odvážného na zabíjení? Co je tak vznešeného na popření lidskosti a odvážného na boření, že to tolika lidem stojí za to?

Všichni mají televizi, internet i noviny, všichni mohou vidět, jak válka vypadá – a místo toho, aby byli zděšeni, jsou fascinováni. Přitom je to jen slabý odvar skutečné války. A přesto je čím dál tím víc lidí, kterým válka přijde jako když ne dobrý, tak alespoň přijatelný způsob řešení problémů. Čekal bych, že pach krve a střelného prachu, který se line z Donbasu, lidi vyburcuje k hledání kompromisů a mírových řešení, ale jako kdyby právě ten pach krve probouzel v lidech bestii, která chce zabíjet a teď ucítila příležitost. Čekal bych, že obrázky mrtvých dětí a zničených domů lidi vyděsí, ale místo toho sleduji rostoucí nadšení pro válku s Ruskem, ke které je krize na Ukrajině šikovnou záminkou.

Je jen málo Rubikonů, po jejichž překročení již opravdu, ale opravdu není návratu, ovšem připustit možnost války je rozhodně jedním z nich. Připuštěním války jako možné alternativy to začíná a válkou to končí. A válka, to nejsou prapory, pochody, medaile, kořist a sláva, válka, to je krev a smrt a bolest a strach a oheň a hnus. Nelze vést válku bez zabíjení. Uvědomují si to ti, kteří nechtějí říct: „Nechci válku“? Uvědomují si, že tím říkají, že chtějí zabíjet, nebo přinejmenším připouštějí, aby se zabíjelo jejich jménem? Prý chtějí válčit za svobodu. To nechápou, že neexistuje radikálnější a definitivnější popření svobody, než je válka? To tolika lidem opravdu nedochází, že válka je apoteóza nerovnosti a upření toho nejzákladnějšího lidského práva – práva být člověkem?

Neexistuje nic jako válka se zlem – válka je zlo.

Tuším, že budu se svým postojem asi v menšině a čekám, že si vysloužím spoustu nadávek do zbabělců, ale já za zbabělost nepovažuji odmítání války, ale naopak její přivolávání. Na válka je vždycky času dost, na světě je i bez války utrpení a problémů víc, než dost, tak proč k nim přidávat další? Za sebe říkám, že jestli budu platit daně do Bruselu nebo do Moskvy není takový rozdíl, abych kvůli němu zabíjel, nebo se nechal zabít.

Někdo to říct už musí, a protože se k tomu nikdo nemá, tak to říkám já: „Nechci válku!“

Převzato z blogu Tribun

 

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
fajt
13. 2. 2015 9:20

největším a nejsilnějším kultem v demogracii je kult zabíjení – a je úplně jedno, jestli někdo někoho zabije mečem, pistolí, dělem a nebo ho jenom utrápí hladem a otrockou prací. ..

Petrpavel
Petrpavel
13. 2. 2015 9:29

Děkuji Tribune.
Zbývá jen říct : pamatujme si dobře ty, kdo nás do války ženou.
Nikdy neříkají já jdu válčit za vás, vždy říkají jděte válčit za mě.
Schwarzenberg, Kalousek, Lanšáglová, Štětina, Mitrofanov, Fištějn, Dolejší, Urban, Romancev, zpravodajství ČT…zbytečné všechny dokola vyjmenovávat, víte sami nejlépe.

fajt
13. 2. 2015 9:47

jenom připomenu , že v dnešních časech ( které jsou pro některé nejlepší , dokonce i od času ráje a Adama a Evy) je pacifista považován za nebezpečného teroristu – a pro takové případy a exoty celá civilizovaná společnost vymyslela hafo důmyslných technických udělátek ( od smrtících dronů a organických štěnic až po kbelík s vodou a mokrým hadrem na pacifistův ksicht ) a společenských pranýřů, které dokáží napravit ( či rovnou zabít) kde jaký nedemokratický rušivý element – pak tady nastane paradox, který nám uvede pacifistu do stavu mrtvoly v procesu, který on bytostně nesnáší a přesto mu bude… Číst vice »

zajoch
13. 2. 2015 10:03

Jak správně napsáno. Proč asi nás v poslední době televize soustavně krmí pořady o Hitlerovi? Proč vůbec se tyto pořady točí? Je to kvůli připomenutí jeho megalomanství a perverznosti, nabo vycvičit lidi ke skrytému a po čase i otevřenému obdivu k němu a k jejich naladění na přijímání takového vývoje? Mnohdy mi připadá, že tolik publicity této zrůdě nemá jiný smysl, než aby si lidé zvykli.

Gatta
Gatta
13. 2. 2015 10:18

Možná je to parketa pro merlin – kde je ??? – ale zkusím – asi jako „výhody kouření“.

Válka spojuje lidi a dává jim pocit jasné komunitní identity. Dává jim naději na změnu – jak jinak, než na změnu k lepšímu. Dává jim jasný smysl jejich života s příslibem slastné euforie po dosažení vítězství.
Tedy všechno dnes subjektivní lidské hodnoty ve společnosti zoufale nedostatkové.

Vše to bylo vidět i na Majdanu v Kievě – konce těchto, jinak ušlechtilých lidských potřeba tužeb, můžeme vidět dnes v celé jejich děsivosti.

dixi
13. 2. 2015 10:21

Zajochu, to je dobrý postřech, včera například na 24 v noci ukazoval německý letec zápisky čísel letounů, které za války s británií sestřelil. Usmíval se přitom.

Neználek
Neználek
13. 2. 2015 10:25

Ví někdo, proč skladujeme strategické zásoby nafty na cizím území?

http://www.zvedavec.org/vezkratce/9812/

petr
petr
13. 2. 2015 10:27

Zajoch: Proč asi nás v poslední době televize soustavně krmí pořady o Hitlerovi? Proč vůbec se tyto pořady točí? Všimněnte si taky, že velká část pořadův televizi je o hrdinných amerických vojácích jak bojovali v minulém století skoro ve všech státech. O tom, že nejvetší zátěž II.SV války nesla bývalá SSSR, o hrdinsví jejich vojků a také našich, tom se jen sem tam zmíní u velkých výročí. Dokonce jsem zaregisroval výrok jedné učitelky u Památníku Ostravské operace na Severní Moravě, že Ostravsko osvobodili američané. Na upozornění jednoho dítka, že na sobě měli ruské uniformy, pohotově ospověděla, že am-vojáci byli převlečení,… Číst vice »

Svoboda
Svoboda
13. 2. 2015 10:49

Tribun, při vší úctě, myslel to dobře, ale výrok „Neexistuje nic, jako válka se zlem“ prostě kravinium. Válka je jistě zlo. A ultrapacifisté typu Tolstoje ( nebo dnešních Amišů ) by jistě odsoudili i válku obrannou. Přesto víme co roste, když „slušní lidé nedělají nic“. Zlo má trvalou tendenci expandovat. I policejni vyšetřování a souzení zjevných zločinců je svého druhu „válka se zlem“. Mám o současném, českém justičním a policejním systému velmi špatné mínění, ale v okamžiku, kdy dojde k evidentnímu zločinu, pak jsem rád aspoň za ten kulhavý, dýchavičný a poloslepý systém, protože nikdo jiný se obětí nezastane. Kdyby… Číst vice »

Tribun
Admin
13. 2. 2015 10:58

Svoboda napsal Tribun, při vší úctě, myslel to dobře, ale výrok „Neexistuje nic, jako válka se zlem“ prostě kravinium. Válka je jistě zlo. A ultrapacifisté typu Tolstoje ( nebo dnešních Amišů ) by jistě odsoudili i válku obrannou. Přesto víme co roste, když „slušní lidé nedělají nic“. Zlo má trvalou tendenci expandovat. I policejni vyšetřování a souzení zjevných zločinců je svého druhu „válka se zlem“. Mám o současném, českém justičním a policejním systému velmi špatné mínění, ale v okamžiku, kdy dojde k evidentnímu zločinu, pak jsem rád aspoň za ten kulhavý, dýchavičný a poloslepý systém, protože nikdo jiný se obětí… Číst vice »

Tribun
Admin
13. 2. 2015 11:00

Gatta napsal Možná je to parketa pro merlin– kde je ??? – ale zkusím – asi jako „výhody kouření“. Válka spojuje lidi a dává jim pocit jasné komunitní identity. Dává jim naději na změnu – jak jinak, než na změnu k lepšímu. Dává jim jasný smysl jejich životas příslibem slastné euforie po dosažení vítězství. Tedy všechno dnes subjektivní lidské hodnoty ve společnosti zoufale nedostatkové. Vše to bylo vidět i na Majdanu v Kievě – konce těchto, jinak ušlechtilých lidských potřeba tužeb, můžeme vidět dnes v celé jejich děsivosti. Možná je to opravdu tak, že válka je v dnešní společnosti atomizované… Číst vice »

Megafon
Megafon
13. 2. 2015 11:01

Jasněji vyjádřit to asi nejde. Díky. Je smutné vidět dneska výsledky 25 leté mediální masáže, kdy jsou neustále překrucována fakta a nové generaci jsou mediálně podsouvána myšlenková schémata, která jí ani neumožní jiný pohled jelikož nemá své osobní historické zkušenosti se kterými by je mohla srovnat. Nemyslím si, že to celé je náhoda. Naopak! Přímí účastníci poslední velké války již téměř vymřeli a těch, kteří u nás aktivně zažili minulý režim také ubývá. Tedy vhodná doba k úpravě dějepisu podle potřeby. To, že na tom asi něco bude dokládají minimálně výroky Jaceňuka v Německu o Ruské invazi do Třetí říše.… Číst vice »

lomikel
lomikel
13. 2. 2015 11:25

autor ma pravo si chtit ci nechtit co je mu libo, jeho chteni ci nechteni ma maly vliv na to zda a kde valka bude. valky byly, jsou a budou dokud budou lide je jeden ze zpusobu socialni interakce lidstva. autor ma i pravo byt pacifista a nechat se zotrocit nebo zabit vcetne sve rodiny bez jakehokoli pokusu o obranu. mel by si ale autor uvedomit ze to ze zije a neni uplny otrok je dusledkme urciteho dejineho vyvoje a rovnovahy moci v oblasti kde autor zije. ta rovnovaha byla nastolena valkami, kdykoli muze byt odmitnuta a muze byt cinen… Číst vice »

lomikel
lomikel
13. 2. 2015 11:33

docela humorne je jak se autor, ktery se jasne profiuje jako kritik soucasneho usporadani atlanticke civilizace, pekne zaradni do jednoho ze schemat ktere bylo vytvoreno konceptualnimi vudci teto civilizace pro usnadneni prace s masami ( od slova maso) pokojne protestujcich pacifistu :o)

Aleš
Aleš
13. 2. 2015 11:38

zajoch napsal Jak správně napsáno. Proč asi nás v poslední době televize soustavně krmí pořady o Hitlerovi? Proč vůbec se tyto pořady točí? Je to kvůli připomenutí jeho megalomanství a perverznosti, nabo vycvičit lidi ke skrytému a po čase i otevřenému obdivu k němu a k jejich naladění na přijímání takového vývoje? Mnohdy mi připadá, že tolik publicity této zrůdě nemá jiný smysl, než aby si lidé zvykli. Přesně tak. Obdivovatelé těchto pořadů, i když jinak jsou občas poměrně slušně (ne tak jednostranně) informováni o dění na Ukrajině, velice agresivně reagují na slovní spojení Ukrajina a fašismus a Spojené státy… Číst vice »

Aleš
Aleš
13. 2. 2015 11:43

fajt napsal

největším a nejsilnějšímkultem v demogracii je kult zabíjení – a je úplně jedno, jestli někdo někoho zabije mečem, pistolí, dělem a nebo ho jenom utrápí hladem a otrockou prací. ..

Pokud jste slovy v demogracii myslel euroatlantickou civilizaci a to, co nazývá demokracií, lze to jednoslovně popsat jako satanismus nebo více slovně jako Vy

paskal
paskal
13. 2. 2015 12:21

Díky Tribune, sám bych to nenapsal lépe. Patřím ke „šťastné generaci“ která se narodila těsně po válce. Mám to za pár. Nevím za kolik. Ale je mi líto slepoty všech těch co nevidí fašouny a nácky na postupu. Je jedno jakou mají nášivku na rameni. Je mi dost líto dětí, které neví jaká bije a vše odskáčou. Demogracie je podle mne zaklínadlo pro ty, co nemají dost peněz na to , aby její kormidlo otočili správným směrem. Historie pak je prostituce slovy a skutky témuž. V podstatě svinská morálka katolické církve tzv. svaté stále působí a deformuje vše ve stejném… Číst vice »

peter.
13. 2. 2015 12:23

Premiér Fico :
Ak v nedeľu nebude prímerie nastolené obávam sa,že dôjde k vlne dodávok zbraní pre Ukrajinu,k obrovskému tlaku na plošné sankcie proti RF a ku konfliktu,ktorý možno bez zábran označiť ako normálna vojna so všetkými parametrami ktoré takáto vojna obnáša.Čo sa týka pozície SR,naša krajina nikdy nebude dodávať na Ukrajinu zbrane a tvrdíme,že vojenské riešenie nie je na mieste.SR je ale pripravená pomáhať Ukrajine s plynom a hum.pomocou….Celý článok tu :
http://www.nazorobcana.sk/novinky-spravy-aktuality/politika/clanok-1621/bruselsko-kyjevsko-minsky-chaos-alebo-sankcie-odmenou-za-mier

paskal
paskal
13. 2. 2015 12:31

Megafon napsal Jasněji vyjádřit to asi nejde. Díky. Je smutné vidět dneska výsledky 25 leté mediální masáže, kdy jsou neustále překrucována fakta a nové generaci jsou mediálně podsouvána myšlenková schémata, která jí ani neumožní jiný pohled jelikož nemá své osobní historické zkušenosti se kterými by je mohla srovnat. Nemyslím si, že to celé je náhoda. Naopak! Přímí účastníci poslední velké války již téměř vymřeli a těch, kteří u nás aktivně zažili minulý režim také ubývá. Tedy vhodná doba k úpravě dějepisu podle potřeby. To, že na tom asi něco bude dokládají minimálně výroky Jaceňuka v Německu o Ruské invazi do… Číst vice »

fajt
13. 2. 2015 13:26

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/361617-breivik-zazaluje-norsko-stezuje-si-na-tyrani.html – to je doba, pokud chcete, aby si vás v Norsku ( prý nejdůstojnější demogracie na žití v Evropě ) někdo všiml a stát vás bral vážně a s respektem ( k vaším právům) , tak musíte zavraždit hafo lidí … a Breivik na to káp. ..)

fra
fra
13. 2. 2015 13:36

V diskuzi pod článkem na CFP je uveden odkaz na video které stojí za podívání a z kterého je zřejmé kdo se již dávno stará o to aby se pořád něco dělo ve prospěch těch co ovládají svět, tj. těch kteří na ostatní lidi z vysoka kálí.
Prof. Antony C. Sutton – Wall Street a Bolševická revoluce 1917- CZ titulky
https://www.youtube.com/watch?v=9Ui6AJO_9ME

Sio
Sio
13. 2. 2015 15:09

Bránit se je potřeba. Jednoduchá modelová situace. Zaútočí na na vás větší a silnější muž a je předpoklad, že dostanete nakládačku. Myslím, že i když je nakládačka neodvratná a možná bude i větší, stojí za to uštědřit také pár ran, aby to útočníka bolelo. Pokud se stočíte do klubíčka, kdekdo si rád bez rizika vlastní modřiny kopne. Ale pokud vyjádříte připravenost se prát, útočník, i když si je jist vítězstvím, si rozmyslí, jakou cenu je za ně ochoten zaplatit. Když ne nepoprvé, tak napříště si na své boule vzpomene.
Jinak – jsem proti válce.

Miloslav
13. 2. 2015 15:35

Spojené státy jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi. Podle některých odhadů vyrábějí tři čtvrtiny světové produkce zbraní. Spotřeba zbraní ve válkách je bytostním zájmem vojenskoprůmyslových komplexů. Z hlediska výrobců zbraní je každý důvod k válce dobrý důvod. Zisky vojenskoprůmyslových komplexů jsou podmíněny mařením lidských životů a ničením vytvořených hodnot ve válkách. Je čas tuto uvedenou skutečnost změnit. Jedna možná cesta realizace potřebné změny je uvedena v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html

hylahty
hylahty
13. 2. 2015 17:30

http://czech.ruvr.ru/news/2015_02_13/Jaros-prohlasil-ze-Pravy-sektor-bude-pokracovat-ve-vojenskych-akcich-1974/

Tak to vypadá, že je po příměří ještě dřív, než nějaký fakticky začalo. Ti, kteří řídí tady tyhle debílky alá Jaroš, nemají absolutně zájem na nějakým míru. Otázka je, jak se k tomu postaví Angelína s Francoá.

orinoko
13. 2. 2015 17:34

Až se na Haliči objeví Džudy Cikán a Zemljanka McCoCain.

https://www.youtube.com/watch?v=pfGP-dGjjnY

orinoko
13. 2. 2015 17:51

Všechno je v naprostém pořádku. Rusové vědí, že Halič je dneska de facto libyjské teriTORRYum. Samozřejmě, že to vědí prakticky všichni, dokonce i my. Odvážím se úplně nové interpretace posledních událostí. DeDeRonka pruhovanému cikánovi vysvětlila, že Evropa se dál nehodlá podílet na otevření nové emerické fronty proti Rusku. Naznačila mu, že pruhovaný cikán a britský slizoun zůstanou v této svojí válce sami. Právě teď s holou prdelí utíká slavný Západ z Jemenu , v Bahrajnu to vře, svým způsobem dochází ke spojení Iránu a Iráku, v Jordánsku náš Hejkal šlápl do lejna , Saudové se sami ocitli v problémech, které… Číst vice »

orinoko
13. 2. 2015 18:02

Na OM se objevila reklama výrobní společnosti. Samozřejmě že kvůli obchodu. Tvořím Maggi v homolích … to je slušeně řečeno to, co v hospodě se říká úplně jinak.
Znamená to jedno: Chodí sem spousta lidí vzdělaných a působících v technických oborech.
Klobouk dolů.

Megafon
Megafon
13. 2. 2015 18:13

paskal • 13. Únor 2015 Já, přece nepopírám, že přímí účastníci již nežijí. Naopak říkám že v systematicky prosazovaném kultu mládí a jeho ekonomické výkonnosti, je přímých účastníků bohužel již málo na to aby jejich hlas zazněl tak silně, že by se tím musela média a tím i minimálně evropské obyvatelstvo zabývat a hlavně začít přemýšlet. Můj děda, který prošel totálním nasazením a pracovními tábory na území 3.říše, od r. 95 předvídal tenhle směr vývoje. Samozřejmě jsem se tenkrát usmíval nemaje jeho životní zkušenosti. V r.2003 než odešel z našeho světa poměrně přesně popsal jak nám Evropa za vydatné pomoci… Číst vice »

peter.
13. 2. 2015 18:20

Tribun napsal Můžete jít proti ohni ohněm, ale ten nepřestane pálit jen proto, že jste jej použil proti ohni. Zlo je zlo a žádný účel z něj dobro neudělá. Se zlým by se mělo šetřit, a ne s ním plýtvat pod záminkou konání dobra. Článok je to pekný,len autor zabudol napísať,ako by sa teda človek ,štát, národ mal zachovať k agresorovi.Má skloniť hlavu(nepoužiť oheň proti ohňu) a pokorne sa vydať na milosť a nemilosť agresorovi?A čím je človek,ktorý v ohrození života spacifikuje nebezpečného násilníka tým,že násilníkovi ublíži?Podľa autora je to lotor ktorý pácha rovnaké zlo ako násilník.Tak s tým ja… Číst vice »

orinoko
13. 2. 2015 18:26

Emerický cikánov v přímém přenosu. Kde se schovávají lidská práva? Není situace zralá na humanitární bombardování?
Tohle je ten cikánův nůž na krku druhých v konkrétní praxi.

https://www.youtube.com/watch?v=mlQ-FV1bQFY

aram
aram
13. 2. 2015 18:35

hylahty napsal Tak to vypadá, že je po příměří ještě dřív, než nějaký fakticky začalo. Ti, kteří řídí tady tyhle debílky alá Jaroš, nemají absolutně zájem na nějakým míru. Mnistr obrany DLR Vladimír Kononov „Mám informace, že 17 územních batalionů bylo vyňato z podřízenosti VSU a přešlo pod kontrolu Jaroše. To je Pravého sektoru“ „Pravý sektor nikdy nesplnil odsouhlasené dohody a ve skutečnosti vždy vyprovokoval nové střety“ řekl Kononov ve čtvrtek večer ve vysílání programu “ Tonight “ na lotyšské TV stanici LTV7. Moskva opakovaně vyzvala Kyjev, aby odzbrojil ilegální ozbrojené skupiny včetně bojovníků Pravého sektoru. Přeřazení vojáků znamená, že… Číst vice »

Megafon
Megafon
13. 2. 2015 18:36

peter. napsal Článok je to pekný,len autor zabudol napísať,ako by sa teda človek ,štát, národ mal zachovať k agresorovi.Má skloniť hlavu(nepoužiť oheň proti ohňu) a pokorne sa vydať na milosť a nemilosť agresorovi?A čím je človek,ktorý v ohrození života spacifikuje nebezpečného násilníka tým,že násilníkovi ublíži?Podľa autora je to lotor ktorý pácha rovnaké zlo ako násilník.Tak s tým ja nesúhlasím.Vojna vedená zo zištných alebo nenávistných dôvodov je zlo.Ale ten,kto sa takému zlu postaví,koná absolútne dobro,lebo chráni nie len seba ale aj spoločnosť,plní svoju svätú povinnosť,nivočí zlo.A zla sa dopúšťajú aj ľudia – pacifisti ktorí včase ohrozenia začnú vyzývať k nenásiliu,pokore a… Číst vice »

Tribun
Admin
13. 2. 2015 19:12

Četl jsem rozhovory s několika instruktory krav maga a podobných likvidačních bojových umění, a žádný z nich neříkal, že nejlepší obrana je útok, ale že nejlepší je se z toho vykecat nebo utéct a bojovat až když už opravdu jinak nelze.

aram
aram
13. 2. 2015 19:13

fajt napsal
http://politikus.ru/events/43143-poroshenko-skoro-pokinet-post-prezidenta-ukrainy.html

Takže Nejvyšší rada UA už má připraven dekret k odvolání Porošenka a stanoven termín předčasných voleb. Stačí jen podepsat. Skvělé a co potom?

Starý doktor
13. 2. 2015 19:16

Zajímavé
Алексей Пушков в программе «Вести в 23:00» 12.02.2015
https://www.youtube.com/watch?v=bVHgMp6IdAY&feature=youtu.be

peter.
13. 2. 2015 19:57

Tribun napsal Četl jsem rozhovory s několika instruktory krav maga a podobných likvidačních bojových umění, a žádný z nich neříkal, že nejlepší obrana je útok, ale že nejlepší je se z toho vykecat nebo utéct a bojovat až když už opravdu jinak nelze. Váš odkaz na inštruktorov krav – maga nemožno akceptovať,lebo bojové umenia tohoto typu (ruská systema)si osvojujú a priori príslušníci špeciálnych vojenských jednotiek preto,aby sa dokázali vo vojne nie len účinne brániť ale aj zaútočiť.No a to je v rozpore s tým čo prezentujete vo svojom článku.Teda s tým,že kladiete rovnítko medzi agresiu a obrannú vojnu.Obe považujete za… Číst vice »

fajt
13. 2. 2015 20:36

Tribun napsal Četl jsem rozhovory s několika instruktory krav maga a podobných likvidačních bojových umění, a žádný z nich neříkal, že nejlepší obrana je útok, ale že nejlepší je se z toho vykecat nebo utéct a bojovat až když už opravdu jinak nelze. to říkají profesionálové, kteří jsou ( pověření) specialisté na řešení konfliktů, tedy problémů, útokem :) Tribune, vy jste se nikdy ( ani za mlada, třebas pro duhovou kuličku ) nepopral ? krom toho někdy už není kam utíkat a nezbývá než se zastavit a čelit svému osudu ( i když někteří to řeší totální apatii a odevzdaným… Číst vice »

fajt
13. 2. 2015 20:42

aram napsal
Takže Nejvyšší rada UA už má připraven dekret k odvolání Porošenka a stanoven termín předčasných voleb. Stačí jen podepsat. Skvělé a co potom?

a že by zase válka ? už jsem to níže psal, Porošenko splnil svou misi, může být odejmut ( a docela mi pobavilo video teď z Minska, kde si tak ostentativně před kamerou vyměňuje s Lukašenkem negativní názor na Putina – fakt sranda, fakt k uvěření). ..)

Aleš
Aleš
13. 2. 2015 21:23

tribun-článek je pěkný počin, ale v komentáři zapomínáte na jedno. vteklina u psů se nelíčí a dokud tu bude vteklina, nebude mír.

Jan Kristek
Jan Kristek
13. 2. 2015 21:30

Nevím jak teď, ale vzteklina se za mých mladých let neléčila ani u lidí. Prostě je dali do klece na dožití.
Pak jsem někdy slyšel o prvním vyléčeném člověku, ale od té doby žádné nové informace nemám.

leho
leho
14. 2. 2015 0:40

Tribun v článku: „Ale co je na válce tak vznešeného a odvážného? Co je tak vznešeného na umírání a odvážného na zabíjení?“ Kdo tohle tvrdí? Já o nikom takovým nevím, tedy alespoň co se týče politiků či jiných významnějších osobností. Dále Tribun: „A přesto je čím dál tím víc lidí, kterým válka přijde jako když ne dobrý, tak alespoň přijatelný způsob řešení problémů“ Máte pro tohle odvážné a kontroverzní tvrzení vůbec nějaký konkrétní důvod než pouze svůj dojem? Počítal jste těch „čím dál víc lidí“? Odpovím za vás, nemusíte se namáhat: samozřejmě že nemáte a nikoho jste nepočítal, že ano.… Číst vice »

fajt
14. 2. 2015 7:25

http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/361667-nemecky-prezident-pripomnel-nalet-na-drazdany-i-odpovednost-za-rozpoutani-valky.html – schválně, jak dlouho asi vydrží němcům být pseudo pacifisté ( amíci ví jak nakopnout německýho hunda, aby dostal zase válečnou vzteklinu ). ..)