Německo dodává tanky Ukrajině a připravuje se na válku proti Rusku

Bvp

Na rozdíl od předchozích dodávek by nejnovější dodávka nesestávala z vojenského materiálu ze zásob německé armády, ale zahrnovala by zbraně poskytované přímo německým průmyslem.


Německá vláda plánuje podle zpráv médií další dodávky zbraní na Ukrajinu. Deník Süddeutsche Zeitung ve své zprávě uvádí, že výzbroj v hodnotě přibližně 300 milionů eur by mohla být „v krátké době dodána Ukrajině“. Na rozdíl od předchozích dodávek by nejnovější dodávka nesestávala z vojenského materiálu ze zásob německé armády, ale zahrnovala by zbraně poskytované přímo německým průmyslem. (Tzn. nejmodernější – pozn. překl.)

Plánované dodávky budou masivní. Podle Süddeutsche Zeitung obsahuje vládní seznam zbraní „asi 200 produktů“. Do seznamu se dostalo 2650 protitankových zbraní typu Matador a 18 průzkumných dronů, „které mohou být dodány okamžitě“. Mezi další položky patří minomety, kulomety, 3000 zařízení pro noční vidění, několik tisíc ochranných vest a přileb, osm pozemních monitorovacích radarových zařízení, systémy sledování vzdušného prostoru a „neobrněná i obrněná vozidla, od zájezdových autobusů až po obrněné transportéry“.

Dodávky zbraní už zřejmě schválila sociálně-demokratická ministryně obrany Christine Lambrechtová. Informace ze zdrojů „blízkých ministerstvu obrany“ říkají, že Lambrecht „nemá žádné námitky nákupu vojenského materiálu pro Ukrajinu podle seznamu,“ píše Süddeutsche Zeitung.

Deník Welt am Sonntag včera uvedl, že německá vláda Ukrajině nyní dokonce dodává obrněné transportéry. Jedná se o 58 bojových vozidel pěchoty (BVP), která původně pocházela ze zásob Národní lidové armády bývalého východního Německa a nyní jsou v držení ČR (české firmy Excalibur Army – pozn. edit.). BVP typu „PbV-501“ jsou vybaveny kanóny a kulomety.

Německo je tak po počáteční zdrženlivosti stále více v popředí vojenské podpory Ukrajině ve válce proti Rusku. Podle ukrajinských údajů bylo za posledních několik týdnů do Kyjeva dodáno 500 protitankových zbraní, 1000 nábojů, 500 protiletadlových střel Stinger a 2000 střel Strela. Těžké válečné zbraně požadované Kyjevem nyní následují.

Německo zároveň systematicky rozšiřuje svou vojenskou přítomnost ve východní Evropě. V uplynulých týdnech bylo do Litvy přesunuto dalších 350 německých vojáků s těžkou vojenskou technikou, aby posílili bitevní skupinu NATO vedenou německou armádou. Kromě toho vyslalo letectvo šest stíhaček Eurofighter do Rumunska a 700 vojáků a protiletadlový raketový systém Patriot na Slovensko, kde Německo převzalo vedení další bojové skupiny.

Přesuny vojsk a dodávky zbraní, které ve velké míře směřují ke krajně pravicovým silám v ukrajinské armádě a tzv. územní obraně země, vyostřují válku na Ukrajině. Jde ve skutečnosti o nepřímé válečné akty proti Rusku, které neustále zvyšují riziko přímého vojenského konfliktu s jadernou mocností.

Lambrechtová minulý týden v Bundestagu ve svém projevu o válečném rozpočtu varovala před ruskými útoky na dodávky zbraní. Vyzvala všechny, „aby se zdrželi veřejných diskusí o tom, kdy a kde se co doručuje. V opačném případě se ti, kteří provádějí tyto dodávky, stanou terčem. Nemělo by být dovoleno, aby se tyto transporty také mohly stát terčem ruských útoků.“

Navzdory ohlušující propagandě v politickém establishmentu a médiích je stále jasnější, že Ukrajina je zástupnou válkou mezi NATO a Ruskem. Systematickým postupem vojenské aliance k ruským hranicím imperialistické mocnosti doslova vyprovokovaly reakcionářský útok Kremlu na Ukrajinu. Zejména Berlín nyní vidí válku jako příležitost k realizaci dlouho hýčkaných plánů na přezbrojení a militarizaci.

„S ‚novou epochou‘ je nyní konečně možné, abychom německou armádu vybavili prostředky, které potřebujeme k obraně státu a aliance,“ nadchl se Lambrecht v rozhovoru pro Redaktionsnetzwerk Deutschland. „Důraz je kladen na vybavení vojáků.“ „Novou epochu“ – propagandistický termín pro pečlivě naplánovaný a připravený návrat německého militarismu – „můžeme také pocítit tím, že německou armádu vezmeme tam, kam patří – na společenské výsluní“.

Lambrecht dal nahlédnout do dalekosáhlých válečnických a velmocenských plánů vládnoucí třídy. V případě EU „existuje plán sil rychlé reakce a očekává se, že se Německo zúčastní,“ řekl. Proto „jsem nabídl, že od roku 2025 poskytneme jádro těchto sil – s 1500 vojáky“. Bude to také zahrnovat „trvalé posílení východního křídla NATO a nejen jeho současné zabezpečení“.

Ústředním bodem realizace plánů bylo rychlé přijetí „Zvláštního fondu německé armády“ v německém parlamentu. O využití plánovaných 100 mld. eur už ministr obrany minulý týden hovořil s generálním inspektorem německých ozbrojených sil Eberhardem Zornem a kancléřem Olafem Scholzem. Je pro něj obzvláště důležité „velmi rychle obstarat vybavení, které se dostane přímo k vojákům“. A pak je tu samozřejmě „mnoho důležitých velkých projektů, jako jsou nástupce stíhacích letadel Tornado nebo ozbrojené drony“.

Po rozhodnutí o nákupu desítek neviditelných bombardérů F-35 schopných nést jaderné zbraně následoval minulý víkend plán na vybudování národního protiraketového štítu. Další položky budou nyní oznámeny. Podle „informovaných zdrojů“ by německá armáda mohla obdržet dalších 350 transportérů Puma a „tak zdvojnásobit počet svých BVP,“ píše Handelsblatt. Kromě toho „pravděpodobně budou zakoupeny další obrněná kolová vozidla typu Boxer a logistická vozidla“. V pokračování zprávy se uvádí: „Považuje se za jisté, že federální námořnictvo obdrží dalších pět korvet K130 a jednu až dvě další ponorky.“

A to je jen začátek. Čtyři týdny poté, co Scholz oznámil největší německý přezbrojovací program od Hitlera, již bylo prohlášeno, že předchozí plány nejsou dostatečné. „Velikost speciálního fondu ve výši 100 miliard eur se rychle relativizuje, když se podíváte jen na potřebu munice,“ komentuje Handelsblatt. Aby vláda dosáhla cíle NATO „30denní pohotovosti k boji“, musela by „utratit nejméně 20 miliard jen za náboje, granáty a rakety“. Německý zbrojní průmysl si mne krvavé ruce a v úzké spolupráci s vládou připravuje výrobu vybavení pro válečnou mašinérii. Ministerstvo obrany podle Handelsblattu pozvalo manažery největších německých zbrojařských firem na „mimořádné jednání“. Zástupci ministerstva zdůraznili, že „stávající vojenská technika by měla být modernizována a nový materiál by měl být zakoupen co nejdříve“.

Podle citovaného deníku samotná skupina Rheinmetall nabídla spolkové vládě seznam vojenského materiálu v hodnotě 42 miliard eur. Kromě munice obsahuje také vrtulníky a pásové i kolové obrněné transportéry. „V mnoha závodech pracujeme v jednosměnném provozu; můžeme také pracovat nepřetržitě,“ řekl generální ředitel Rheinmetall Armin Papperger. Produkce tankové munice by se tak mohla zvýšit ze zhruba 40 000 na 240 000 kusů ročně.

Osmdesát let po německé invazi do Sovětského svazu, která zabila nejméně 27 milionů sovětských občanů, je vládnoucí třída opět na válečné stezce proti Rusku. V jádru sleduje stejné cíle jako za 2. světové války. Německý imperialismus se zabývá militarizací Evropy pod německým vedením při sledování svých globálních geostrategických a ekonomických zájmů. Podmanění Ruska k zajištění neomezeného přístupu k rozsáhlým zdrojům země je prvním krokem v tomto procesu.

„Pokud jde o Evropu, je to nyní na německé armádě,“ píše Die Welt v komentáři a velmi otevřeně žádá NATO a EU, aby se připravily na válku proti Rusku, a to pod vedením německých ozbrojených sil. „S ohledem na strategickou orientaci německých spojenců a redukci pozemních sil, zejména obrněných jednotek, v ostatních státech EU a NATO nikdo kromě Německa nemůže a nebude poskytovat potřebné ozbrojené síly k zabezpečení východního křídla NATO takovým způsobem, aby aliance mohla přežít v potenciálním konfliktu s Ruskem.

Přípravy na válku doprovází skutečná válka proti dělnické třídě doma. „Jsme kvazi-válečná strana, kvazi-ekonomická válečná strana,“ řekl Robert Habeck, ministr pro hospodářství zelených, v pořadu Tagesthemen ve veřejnoprávní televizi. „A také platíme cenu… a v důsledku toho zchudneme.“ Tím „my“ Habeck nemyslí buržoazii a bohaté střední třídy, za které mluví, ale dělnickou třídu, která musí nést náklady na válku.

Sozialistische Gleichheitspartei (Strana socialistické rovnosti, SGP) odsuzuje tyto šílené válečné plány i požadavek vlády, aby obyvatelstvo přinášelo „oběti“ a bylo ožebračeno pro německý imperialismus. Spoléháme na jedinou společenskou sílu, která může zabránit návratu do světové války a barbarství – mezinárodní dělnickou třídu. Sociálními útoky a rostoucími cenami je nevyhnutelně hnána do tvrdých třídních bojů. Potřebuje však jasnou politickou perspektivu, jejímž cílem je odstranit příčinu nerovnosti a války – kapitalistický systém zisku – a vybudovat globální socialistickou společnost.

Zdroj: WSWS

Překlad: Aleš Macháček


Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

4.6 10 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Silentpysk
Silentpysk
10. 4. 2022 11:16

Pokud by Německo plánovalo válku proti Rusku, tak by se mělo taky připravit na atomovku. Stejně tak my.

Gatta
Gatta
10. 4. 2022 12:27

Západ dodáva na UA spoustu zbrani. Neni pochyb, že se ze značné části zbavuje nepotřebných skladových zásob, které by stejnė musela nějakým způsobem zlikvidovat. Vždyť proti komu by třeba samotná GB využila takové množstvi protiletadlových střel krátkého doletu. Tyto byly už kdysi vyrobeny za účelem prodeje, nebo na podporu nějakých spřátelených „bojovníků za demokracii“. A tak to dosud bylo z větší části těchto zbraní pro UA. Ovšem objednávka nových těžkých zbrani je nová rovina. Tedy jen čistě ekonomická, nepoliticka otázka: JAK TO JE A JAK TO BUDE S PLACENÍM ??? A to jak těch, zbraní postsovětských, moderních západních skladovek, tak… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Gatta
idiotronic
Reply to  Gatta
10. 4. 2022 16:07

Placení? Platil někdo Drážďany? Platit ,,nebude nikdo “ , stačí, když budou prodávat elektřinu a jiné komodity přes tu správnou burzu a ceny obchodovat v té správné měně.

Gatta
Gatta
Reply to  idiotronic
10. 4. 2022 18:03

To byla oficiální válka a předmět následných reparací …

Ale my ani USA a GB … oficiálně v žádné válce nejsou.
Tedy pokud něco dodávají na UA, tak je to buď obchod a nebo taková podivná „charita“. I když ani Charita u nás není zadarmo.

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
10. 4. 2022 17:53

Nakonec to tak bude sdprávně.
I jako ČR vedeme s Ruskem válku obchodní a horkou prostřednictvím davově zmatených Ukrajinců.

Zbývá jen jedna základní otázka – PROČ ???

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
11. 4. 2022 11:34

Červený šátečkukolem se toč
my jdeme na Rusanevíme proč.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
11. 4. 2022 8:17

Ptáte se „JAK TO JE A JAK TO BUDE S PLACENÍM ??“ ?
Jednoduše – Sápat „zmrazil“ (čti: sprostě ukradl) Rusku 300 mld. USD a pošle je ukrofašounům. U potomků pirátů a zločinců věc běžnou.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
Reply to  Gatta
11. 4. 2022 11:31

Slováci se také vyznamenali páteční dodávkou S-300, jenže…
Konašenkov, překlad gúgl:
„8. dubna bylo oznámeno, že Slovensko poslalo na Ukrajinu protiletadlový raketový systém S-300. Podle zpráv médií tam byl komplex protivzdušné obrany přemístěn za nejpřísnějšího utajení do dvou dnů.
V neděli, 10.dubna, zničily vysoce přesné námořní rakety Kalibr na jižním okraji města Dněpr vybavení protiletadlové raketové divize S-300, které bylo dodáno kyjevskému režimu jedné z evropských zemí (Slovenskem), ukrytý v hangáru.“

https://vz.ru/news/2022/4/11/1153129.html

Je to pryč. Slovenská ostuda, o té české ani nemluvě, nikoliv.

malymax
malymax
10. 4. 2022 13:45

S datem prosinec / 2013 skončila mužská dominance na postu ministra obrany Německa a do funkce byla instalována Ursula von der Leyen. KDO ve skutečnosti Bundeswehr řídil, zůstane asi utajeno, ale paní Ursula to nebyla. Ta se věnovala stranickým (CDU) pletichám a pokud bylo vůbec něco řešit, tak to šlo prošlapanou cestou tzv. „poradci.“ Ti inkasovali za poradenství ix milionů € za podezřelých okolností a podmínek, což vedlo k vyšetřování… a zametení, pod koberec. Když se odebrala na vysněný post do politbyra EK, nahradila ji ve funkci další žena, Annegret Kramp – Karrenbauer (CDU), v médiích uváděna spíše zkratkou AKK,… Číst vice »

idiotronic
10. 4. 2022 16:26

Seznam píše , že
ve Frankfurtu a Hannoveru proběhly stovkové demonstrace proti vojenské akci Ruska na Ukrajině. Dále v uvedených městech proběhly demonstrace proti diskriminaci rusky hovořících osob na Ukrajině. Nevím, v jakém jazyce nesou obě strany transparenty, jistě v angličtině.

Gatta
Gatta
10. 4. 2022 17:59

Ony ta jednosdtranné tak zvané „sankce“ se uvalují velmi snadno.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Idioti-tleskali-ve-stoje-ze-budeme-bez-plynu-Ivan-David-vysvetluje-proc-zvedl-ruku-proti-698669

Stejně tak vypovídání smluv a opouštění trhů …

Ale znovu navázat obchodní vztahy či dokonce uzavřít výhodné dlouhodobé smlouvy – to už tak jednoduché být nemusí !!!

idiotronic
Reply to  Gatta
10. 4. 2022 22:04

Nové smlouvy lze uzavírat v oblastech, které extenzívně rostou (Čína,Indie, Rusko). Je pravda, že za Jelcina nebylo nic jisté, ale například v Rusku vznikl podnik, který prováděl servis čs.lokomotiv, Škoda a ČKD, kterému šéfoval Vladislav Kozák, někdejší konstruktér z lokomotivky Škoda. Podnik byl ruský. Další mašiny pro průjezd přes Sibiř (Škodovka ručila za materiály do teploty -55°C) dodává například Čína.O českém angažmá v akci Hedvábná stezka nic neslyšet, ačkoliv kamionová doprava ucpává silnice. Každého jistě napadne, že rodinný podnik nikdy nevyvine vlastní železniční podvozek, ale v podnicích v ČSSR to bylo možné.(to jsem tomu dal)

PPK
PPK
11. 4. 2022 5:25

Donbass, francouzský dokumentární film z r.2016, cz titulky
někým znovu zveřejněno 28. 3. 2022 – drsné a pravdivé 
https://www.youtube.com/watch?v=06Wtc2CtP30

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 4. 2022 10:38

„Německo dodává tanky Ukrajině a připravuje se na válku proti Rusku….“
Dnes, 11.04., tahle zpráva působí na mne obzvlášť hnusně: Dnešního dne, v roce 1945, byl americkou armádou osvobozen německý koncentrák Buchenwald. Táborem za dobu jeho existence prošlo 240 000 vězňů, mezi nimi i 7783 českých a slovenských politických vězňů, z nichž 818 zde zemřelo.Fašismus nikoli.

comment image

Gatta
Gatta
11. 4. 2022 12:43

Velmi obsáhlý článek z webu D-FENS .
Po minulém, ne příliš povedném článku, tentorát pa Mrcasík popisuje děje na UA čistě z vojenského pohledu. Take s přiznáním silne „zásluhy“ USA na přípravě, výcviku, vyzbrojování a stálé podpoře UA armàdy.

K textu mohou být výhrady, ale stoji za přečteni už pro jeho netradiční pohled.

https://dfens-cz.com/vsechno-co-vam-vojensti-experti-a-novinari-nerekli-o-taktice-geostrategii-a-zajimavych-bojovych-akcich-na-ukrajine/

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
12. 4. 2022 20:36

Mínusů hodně – což mě nepřekvapuje. Argument žádný – což mě vlastně taky nepřekvapuje. Jasně, autor odkazu neni proruský, ale to neznamená, že nemůže mít v lecčems pravdu a přínosné informace. Nakonec Západ školil Ukrajince 8 roků – tak se to někde muselo projevit. A šlendrián je v KAŽDÉ armádě – od šmelících vojákú po neodpovědné velení neberoucí ohledy na zbytečné ztráty životů. Těch zbytečně uhořelých kluků v tancích je mi opravdu líto. Nemá smysl zavírat oči a odmítat přemýšlet o věcech jen proto, že se zrovna nelíbi. Problémy jsou výzva k nějaké změně – a změny se odvíjí od… Číst vice »

PPK
PPK
Reply to  Gatta
12. 4. 2022 23:06

Ad „… Nemá smysl zavírat oči a odmítat přemýšlet o věcech jen proto, že se zrovna nelíbi. Problémy jsou výzva k nějaké změně – a změny se odvíjí od myšlení.“

Ano, pane Gatto, nejprve se například podívejte, jak takoví Azovci provádějí ukřižování zajatců z řad tzv. doněckých separatistů a ještě si to natáčí na mobily a vyvěšují na internet. A pak o těch monstrech dlouho přemýšlejte. Např o tom, kdo ty Azovce právě takto vychoval.

http://warforrum.szm.com/Ukrizovani_rus-zajatce.mp4

Gatta
Gatta
Reply to  PPK
13. 4. 2022 6:35

Kdo je tak vychoval ?
Nevim, protože už moje matka říksla, že Banderovci byli za valky to nejhorši co mohlo být. A v době předcenzurove byly o tom na netu obsáhlé články v erlmi drastickými fotografiemi.

Kdo zasel jejich nenávist k Rusům, nevím? Už ve Švejkovi se píše o zlých Moskalech.

Kdo tu nenávist posledni roky źiví, platí a rozdmychàvà víme všichni.

Celě je to ale jiná záležitost, než se bavit o zbraních, logistice a způsobu boje armàd.

Botičky od Diora
Botičky od Diora
11. 4. 2022 12:51

Na Ukrajině není fašismus:

https://www.youtube.com/watch?v=bYt6alU7z_w

Tohle video Ukrajinci dnes šíří v sociálních sítích.
Naučili jsme je nenávidět Rusy, někdo do toho investoval 5 mld. USD – teď oni nenávidí všechny lidi a jsou u nás doma.

Bety
Bety
Reply to  Botičky od Diora
11. 4. 2022 13:09

No nevím. Možná Zelenskyj neotevřel jen kriminály, tohle vypadá na ústav pro duševně choré.

Bety
Bety
Reply to  Bety
11. 4. 2022 13:44

A na tom pozadí vám nic divné nepřipadá ? A bílé šatečky…

Patrik
Patrik
11. 4. 2022 13:55

„Ukrajinci byli ve hře mocných vždy pouhými pěšáky“ aneb: „Válka na Ukrajině šokuje celý svět a přitom je to jen jeden příběh z dlouhé a tragické historie“ – aneb: Krvavé dědictví více o tom (i s obrázky) zde, odkud cituji: „Po skončení 1. světové války se světoví politici sešli ve Versailles v blízkosti Paříže, aby zde pomocí mírové smlouvy uspořádali nový poválečný svět. Politici věřili, že smlouva zabrání vzniku dalších válek a případné rozpory bude schopna vyřešit mírovou cestou… Osud poražených mocností na konci první světové války se stal klíčem k pochopení historie celého 20. století. Střety ve východní Evropě, války… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
11. 4. 2022 14:42

Zelenskyj: „Ukrajina se stane Velkým Izraelem„. Takový vlivný židovský oligarcha, jakým je Kolomojskij, to ale vidí jinak a Ukrajina z toho není nadšená, cituji: „Během slyšení o impeachmentu v posledních týdnech američtí představitelé označili vliv pana Kolomojského za jeden z největších problémů, kterým nová administrativa pana Zelenského čelí“. No, a to je právě o tom, na co Putin Minskými dohodami vsadil a co Kolomojskij nedávno potvrdil slovy: „Západ ať si nachystá pampersky, protože z ruských tanků se opět jednou po.ere“. A právě o tom je i to, že Ukrajina je opět pouze pěšákem zájmů mocných – je nástrojem proti Rusku… Číst vice »

Last edited 1 rok před by Patrik
Točmistr
Točmistr
11. 4. 2022 16:17

UK si nárokuje nové a velké naleziště zemního plynu v Severním moři:
https://gm247news.com/2022/03/15/huge-new-gas-field-discovered-under-north-sea-uk-set-to-mine-own-gas-amid-putin-threat/
Jak prosté milý Watsone…

Patrik
Patrik
Reply to  Točmistr
11. 4. 2022 18:58

„Jak prosté, milý Watsone…“, to je trefné. Ukrajina si totiž, tedy přinejmenším do doby, než jí dojde, že o ní vůbec nejde, nemůže nárokovat vůbec nic. A prozatímní současný efekt jejího snažení je ten, že nemá přístup k Azovskému ani k Černému moři. Což je věc, která Watsona velmi štve, protože jeho projekt „One belt, one road“ (Kdo chce, tak „Jeden prsten, jeden svět“ aneb projekt britské Goldman Sachs „Nová Hedvábná stezka“) s Ruskem nepočítá ani po souši ani po moři a počítá jen s ruskými zdroji. Pro Watsona je proto velmi nelibé, že místo aby přes Ukrajinu získal zpět… Číst vice »

Točmistr
Točmistr
Reply to  Patrik
11. 4. 2022 19:16

Chybička se vloudila. UK míněno Spojené království.

Patrik
Patrik
Reply to  Točmistr
11. 4. 2022 19:30

Aha. Tak to pasuje ještě víc v tom smyslu, že UK ve významu Ukrajina si nemůže nárokovat vůbec nic – a že jakožto poslušný služebníček to ani nedělá a místo toho plní zadání „čím hůře, tím lépe“.

Jan Kristek
Jan Kristek
Reply to  Točmistr
11. 4. 2022 20:29

Myslím, že pokud v tom někdy byl nějaký rozdíl, dnes už je smazán. …UK jako UK!

Točmistr
Točmistr
Reply to  Jan Kristek
11. 4. 2022 20:41

God save the queen
The fascist regime
They made you a moron
A potential H bomb

Oh Lord God have mercy
All crimes are paid

Koho chtějí bohové potrestat, toho k***a připraví o rozum !
https://www.youtube.com/watch?v=ju_gOth4DPY

Patrik
Patrik
Reply to  Točmistr
12. 4. 2022 15:02

God save the queen, to je oficiálně, ve skutečnosti hymnou Británie je „Jerusalem“ – viz královská svatba, kde zpívá i královna: The Royal Wedding – Jerusalem (HD) (29 April 2011) https://www.youtube.com/watch?v=4yIWBO_7nio&t=9s Stejná hymna zazněla i na zahajovacím ceremoniálu výročních 20. LOH v Londýně v roce 2012 a je o ní i toto video: https://www.youtube.com/watch?v=X-s3VDUq3Ew Text pochází z roku 1821 a v českém překladu je takto: A chodily ty šlépěje za dávných časů po zelených horách v Anglii? Byl svatý boží beránek Viděn na pěkných pastvinách v Anglii? A klid božský Zářil na našem zamlženém kopci? Byl tu postavený Jeruzalém V… Číst vice »