Nemocí z povolání každoročně přibývá

Ne všichni postižení mají nárok na odškodnění

Nemocí z povolání začalo znovu přibývat. V roce 2014 bylo 1250 takových případů, tedy o dvacet procent více než v roce předchozím. Odbory v automobilce Hyundai, která letos vyrobí rekordní počet aut, proto chtějí, aby do firmy přišli lékaři a změřili zátěž dělníků na montážních linkách. Firma v Nošovicích plánuje přesčasové směny, což znamená delší pobyt u linky a s ním rostoucí počet nemocí z povolání u lidí, kteří na nich pracují.

Na seznamu profesních chorob je celkem 86 onemocnění, třeba alergický ekzém anebo plicní nemoci horníků. Vůbec nejrozšířenější je ale syndrom karpálního tunelu, který může způsobit jak manuální práce, tak i chronické přetížení zápěstí při práci na počítači. „Zaznamenáváme intenzivní nárůst profesních onemocnění právě vlivem přetěžování horních končetin. Syndrom karpálního tunelu je opravdu velký strašák firem montážního charakteru,“ potvrzuje lékařka Hana Lehocká ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

V poslední době přibylo na seznam nemocí z povolání poškození plic způsobené prací v zakouřeném prostředí nebo rakovina vaječníků a další nemoci způsobené azbestem. A seznam onemocnění z povolání se má brzy rozrůst o další zásadní diagnózu – nemoci bederní páteře, uvažuje se také o některých dalších nemocech. Pokud vše projde hladce vládou, mohl by nový seznam platit od roku 2017.

Nárok na odškodné přiznává návrh například i zdravotníkům, kteří pracují s imobilními pacienty. Podle expertů na pracovní medicínu patří právě sestry z geriatrie mezi povolání, kterým hrozí největší problémy s bederní páteří. Aby v budoucnu dostaly sestry odškodnění, musel tým odborníků mimo jiné vytvořit speciální program, který poškození páteře spočítá. Na základě těchto podkladů teď vláda připraví nařízení a problémy s bederní páteří zařadí mezi nemoci z povolání.

Další možný následek práce třeba právě u zdravotníků je syndrom vyhoření. Určit, jestli vyhoření souvisí se zaměstnáním, je ale složité. I proto zatím mezi chorobami z povolání nefiguruje.

Pokud se prokáže, že onemocnění vzniklo v důsledku povolání, má postižený právo na odškodnění. Třeba v případě zmíněného karpálního tunelu se bolestné pohybuje mezi 30 a 150 body. Jeden bod odpovídá dvěma stům padesáti korunám. To by pro pacienta znamenalo až 37 a půl tisíce. A k tomu za ztížené společenské uplatnění až 175 tisíc.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
cnemo
18. 3. 2016 9:18

Diskutoval jsem o automobilkách s jedním zkušeným pracovníkem z hygieny práce. Překvapil mne, když řekl, že práce v Nošovicích je pro lidské tělo (míněno svaly, kostra, klouby) daleko více devastující, než hornictví. Dá se to prý exaktně doložit měřením. Speciálně Hyundai při návrhu linek prakticky neřešení ergonomii práce a dělníci jsou nuceni pracovat celou směnu ve velmi náročných pozicích. Ostře prý to kontrastuje např. s BMW, kde snad prý jde i otáčet karoserií auta do pro dělníka přijatelnější polohy. Postoj k ergonomii práce je prý propastný. Jinak co se týká nemocí z povolání. Základem je, že se zlepšila diagnostika a… Číst vice »

idiotronic
19. 3. 2016 7:56

Ilustrace: S alergiemi je to problém. Příčina skutečně může být na straně pracovníka, ale často zůstane nejasná a je pouze potřeba jednat. 1. Kovář, přeřazený ze zdravotních důvodů do galvanické chromovny – alergie na chrom. Od té doby nemohl nosit ani pásky na hodinky jiné, než plastové.Nutno přeřadit, ,,odborový“ právník vedl řízení tak, aby nárok na odškodnění byl promlčen (80. léta) 2.Schopný elektromechanik, přeřazený na práci se zalévanými systémy (epoxidové pryskyřice) musel pracoviště opustit . V diagnóze upozornění na další alergii na nikl. 3.Pracovnice , přeřazená ráno, se v poledne vrací s vyrážkou od dlaní po předloktí (alergie na slídu)… Číst vice »

cnemo
20. 3. 2016 12:37

fajt napsal

http://www.novinky.cz/krimi/398114-opily-korejec-sedl-za-volant-a-zabil-na-karvinsku-chodce.html – ti si na Moravě dělaj co chtěj. ..

Nemám osobní zkušenosti, ale z vyprávění to vypadá, že korejská firemní kultura (a nejen firemní) je založena na hulvátství. Když si myslí, že jsou vám nadřazeni, chovají se jako hovada, když si myslí opak, jsou až podlézaví:) Žena měla incident v jejich sídle a fakt to fungovalo:)

hudryper
hudryper
22. 3. 2016 12:45

Pozorováním na sobě a blízkých či známých jsem došel k názoru,že tzv. CHŘIPKA CHEMTRAILS není nesmysl,jde opravdu o plošné podlamování imunity a změny,zejména v dýchacím ústrojí, kterých se zasažený člověk nemůže dlouhodobě zbavit ,vykašlat . Dochází k tomu bez zvýšených teplot,člověk je velmi malátný a překonávání toho vůlí (v pracovním procesu) vede k infarktům , mrtvicím,též k novým jevům – tzv.nekroze plicních laloků. Co nevidět očekávám průlomový efekt z mnohaletého špinění oblohy mikronovými částečkami u nové nemoci z povolání,totiž pilotů a stevardek. Civilní letecké linky se výškově pohybují okolo 8000 m, práškaři o pár tisíc výš. Svinstvo, které se rozptyluje… Číst vice »