Neplatíme včas a dluhy narůstají

Sedm set tisíc Čechů neplatí včas za služby a půjčky. Jen u mobilních operátorů má přibližně čtyři sta tisíc zákazníků dluhy kolem čtyř miliard korun. Je to rok co rok takový balík víceméně totožných sporů o neuhrazené faktury za mobily, že stát si s tím už dokonce ani neví rady. Tento údaj vyplývá z analýzy sdružení SOLUS. Podle jeho tajemníka Jana Stopky pokračuje rozevírání rozdílů mezi jednotlivými regiony ČR. Tradičně nejvíce potíží se splácením mají v okresech na severu ČR a v Moravskoslezském regionu. Tedy tam, kde je nejvyšší procento nezaměstnaných a nejnižší mzdy.

Podíl občanů s dluhem po splatnosti zapsaných v Registru fyzických osob SOLUS už činí 8,12 procenta všech dospělých obyvatel Česka. Narážejí na to, třeba když chtějí přejít od operátora k operátorovi, od distributora energie k jinému, a ten nově zvolený je nechce. Společnosti sice na jednu stranu o zákazníky soutěží všemožnými marketingovými lákadly, ale o neplatiče zájem nemají. Jak se do tohoto registru člověk jednou dostane, třeba kvůli zpožděné úhradě pojistky nebo faktury za mobil, trvá minimálně rok, než je záznam o existenci dluhu vymazán, i když ho dlužník už zaplatil, třeba i s nějakým zpožděním. Ovšem „Černý Petr“ jim v rukávě zůstane, a když pak žádají třeba o úvěr na podnikání nebo spotřebitelskou půjčku, často se diví, že se banka či nebankovní úvěrová firma zdráhá jim peníze půjčit, anebo jen za vyšší úrok či s betonovým zajištěním. Výjimečně se může stát, že osoba je v registru zapsaná, i když fakticky nic nedlužila. Jedná se o situace, když například operátor vystaví zákazníkovi omylem fakturu už poté, co byla služba řádně vypovězena, a klient si důsledně nepohlídal storno faktury. Každopádně by si lidé měli dávat pozor na záznamy v některých dalších tzv. registrech dlužníků, protože v minulosti byly zaznamenány případy, kdy provozovatelé tahali z firem i spotřebitelů peníze na nejrůznějších poplatcích za služby, které nikdo nežádal.

Zdroj: Esondy

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
LF
LF
29. 10. 2015 15:04

Nejlepší pomocí lidem by bylo zakázat poskytování úvěrů lidem zapsaným v tomto registru. Každá firma, která by chtěla mít licenci na poskytování úvěrů, by si do něj musela zaplatit přístup a pokud by zákaz porušila, trestem by byla pokuta ve výši dluhu a jeho nevymahatelnost soudy.
Oni už by si šejdíři z obou stran dali pozor.

Sio
Sio
29. 10. 2015 15:10

Pár problémů by se snad řešit dalo. 1. úplný zákaz hazardu a jeho důsledné stíhání spojené s drakonickými finančními i kázenskými tresty pro provozovatele. Je zločin, že je to tu povoleno. Právě firmy, která mají takovéto dlužníky by za takový zákon měly lobovat. 2. zákaz kouření na veřejnosti včetně restaurací, prodej jen na vyhrazených místech. Totální dehonestace kuřáků. Kouřit znamená smrdět, je to jako se hodně potit a nepoužívat deodoranty. Zase téma k zamyšlení pro ty, kterým tabákové firmy kradou kus trhu. Průměrný kuřák prokouří někde mezi 1000 – 2000 Kč měsíčně. Pokud má někdo třeba 12000 čistého, je to… Číst vice »

LF
LF
29. 10. 2015 15:14

Sio napsal
úplný zákaz hazardu

Zakázal byste i mariáš a poker?

Irena
29. 10. 2015 15:28

LF napsal
Nejlepší pomocí lidem by bylo zakázat poskytování úvěrů lidem zapsaným v tomto registru.

Znám minimálně dva případy, kdy byli lidé do registru zapsáni neprávem.
Jednou to byla shoda jmen v případě dluhu za telefon úplně jiné osoby – dosud se nepovedlo donutit je k vymazání z registru a ve druhém případě se kamarádka přestěhovala, a pojišťovna, která jí vždy vše posílala e-mailem, jí pro jednou nějaký účet poslala poštou na starou adresu, než se to dozvěděla, tak tam asi kvůli 500,- Kč dluhu byla taky. Tam už nevím, jak to dopadlo, zda se jí povedlo se nechat vymazat.

hudryper
hudryper
29. 10. 2015 15:46
hudryper
hudryper
29. 10. 2015 16:01

Už jste viděli video,které ukázalo 2 milionům diváků že na obloze bojují vedle Rusů i Syřané. A dobře ! http://www.hlavnespravy.sk/videohit-sezony-bojovnici-islamskeho-statu-nasr-dili-syrskeho-pilota-a-ten-im-ukazal-kto-je-v-dome-gazda/701820

hudryper
hudryper
29. 10. 2015 18:19

A do třetice : Na Angelu Merkelovou bylo podáno 400 trestních oznámení za vlastizradu .http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/10/29/merkel-massenhaft-bei-
bundesanwaltschaft-wegen-hochverrats-angezeigt/

LF
LF
29. 10. 2015 19:20

Těžko se dá o něčem bavit, když je diskuse zanesena nesmyslnými odkazy, které ani nemají vztah k tématu článku, ale jen uvolňují pnutí spammera. :(

hudryper
hudryper
29. 10. 2015 19:32

Vážený LF. Když se Vám zdají mé poslední informace nesmyslné,zamyslete se nad tím,jestli by
nebylo pro Vás smysluplnější podiskutovat si s lidmi na takovém webu,kde diskutující mají podobný přístup jako máte Vy k tomu,co je důležité a co je jenom blábolení. Váš spammer Hudryper v.r.

Sio
Sio
29. 10. 2015 19:40

LF napsal
Zakázal byste i mariáš a poker?

Desetníkový mariáš bych nechal. To není hazard. Poker at táhne až do p..řekrásné země původu. Ale vážně, mícháte dohromady čaj a kokain. Obojí jsou drogy, ale s nesrovnatelnými dopady. Karty hraju rád, ale o prachy jenom ten mariáš. Desetníkový. Přece tu nejde o peníze, ale o hru. Tedy pokud jsou sázky vysoké, ano, zakázal. Ty sázky, ne tu hru.

LF
LF
29. 10. 2015 19:57

Vidíte. A já rád hraju právě ten poker. A nerad bych táhnul pryč jen kvůli suchoprdům.
Mariáš samozřejmě taky, strécové na venkově se poker učit nechtějí. :-)

V obou případech jde především o hru a potěšení z ní. Z obecnějšího hlediska bych řekl, že nedává smysl lidem uměle zakrývat pokušení a pak se divit, že nejsou vůči pokušení odolní.

LF
LF
29. 10. 2015 20:06

Sio napsal
za vymáhání nesmí překročit 50% hodnoty půjčky a nesmí být vyšší než stanovená horní hranice, já nevím, třeba 20000 Kč

Prve jsem přehlédl ještě tenhle bod – v praxi by znamenal, že drobné dluhy nepůjde vymáhat (např. dluhy v řádu několika málo tisíc Kč) a vymáhání velkých dluhů bude nesmírně komplikované; představa, jak mám zajistit splacení několika set milionového dluhu velké firmy, aniž bych vynaložil vyšší částku než 20.000 Kč je absurdní.
Už jen soudní poplatek k žalobnímu návrhu se pohybuje kolem 4% z žalované částky, aniž by byl ohraničen horním limitem.

Martin (už bez taky m)
29. 10. 2015 20:23

hudryper napsal Už jste viděli video,které ukázalo 2 milionům diváků že na obloze bojují vedle Rusů i Syřané. A dobře ! http://www.hlavnespravy.sk/videohit-sezony-bojovnici-islamskeho-statu-nasr-dili-syrskeho-pilota-a-ten-im-ukazal-kto-je-v-dome-gazda/701820 Na prvních okamžicích videa je zachycen nejspíše syrský Mig – 23 s měnitelnou geometrií křídel, odhaduji též podle charakteristické směrovky… Je možné, že některé z pozorovacích stanovišť syrské armády zaregistrovalo kulometnou palbu, a na islamisty následně okamžitě zaútočil skutečně Mig-21 klasickou nenaváděnou pumou menší hmotnosti. Video tedy svědčí ani ne tak o „nasranosti syrského pilota“, ale o dobré práci pozorovatelů, a možnosti rychlého útoku na označený cíl. Je ovšem též možné, že další syrský letoun viděl palbu, a… Číst vice »

Sasin
Sasin
29. 10. 2015 21:45

Bimbo LF.
Nejlepší pomocí lidem by bylo postřílet poskytovatele úvěrů. Vrátit lidem podíly na půdě a rozpočtu. O rozpočtu budiž písemně rozhodováno o utrácení s právem každého podílníka nedělitelně, nedílně, netřídně a nezadlužitelně naprotivá ověřitelného potvrzení. Šmejďácké házení klacků lidem pod nohy, trestat setnutím jejich vlastních. Tím to bude do dalšího sečítání písemným požadavků podílníků poklizené!

Neuvěřitelné, fantastické, úžasné…Muheeeeee

hudryper
hudryper
29. 10. 2015 22:05

Sasin napsal
Sasin • 29. Říjen 2015

Bimbo LF.

LF je oblíbený Bimbo ? To ovšem vysvětluje lecos. Díky Sasíne.

Sio
Sio
29. 10. 2015 22:07

LF napsal Vidíte. A já rád hraju právě ten poker. A nerad bych táhnul pryč jen kvůli suchoprdům. Mariáš samozřejmě taky, strécové na venkově se poker učit nechtějí. V obou případech jde především o hru a potěšení z ní. Z obecnějšího hlediska bych řekl, že nedává smysl lidem uměle zakrývat pokušení a pak se divit, že nejsou vůči pokušení odolní. Klidně si ho zahrajte, je mi to volné, pokud jde jen o hru. Samozřejmě, že hra jako hra, není horší, než mariáš, nemyslel jsem to vážně a dokonce to tam i napsal. Ale vy jste jen poněkud nedůtklivý, nechápavý …… Číst vice »

Sio
Sio
29. 10. 2015 22:18

LF napsal Prve jsem přehlédl ještě tenhle bod – v praxi by znamenal, že drobné dluhy nepůjde vymáhat (např. dluhy v řádu několika málo tisíc Kč) a vymáhání velkých dluhů bude nesmírně komplikované; představa, jak mám zajistit splacení několika set milionového dluhu velké firmy, aniž bych vynaložil vyšší částku než 20.000 Kč je absurdní. Už jen soudní poplatek k žalobnímu návrhu se pohybuje kolem 4% z žalované částky, aniž by byl ohraničen horním limitem. No, myslel jsem půjčky občanské ne mezi vlastníky stamiliónů. Tam se najímají advokáti a vedou soudní spory. K té částce 20000 jsem napsal ono kouzelné „já… Číst vice »

Kamil Mudra
Kamil Mudra
31. 10. 2015 14:44

Sio napsal 2. zákaz kouření na veřejnosti včetně restaurací, prodej jen na vyhrazených místech. Totální dehonestace kuřáků. Kouřit znamená smrdět, je to jako se hodně potit a nepoužívat deodoranty. Zase téma k zamyšlení pro ty, kterým tabákové firmy kradou kus trhu. Průměrný kuřák prokouří někde mezi 1000 – 2000 Kč měsíčně. Pokud má někdo třeba 12000 čistého, je to dost. Jen tak mimochodem, Sio, prdět také znamená smrdět. A pro kuřáka je kouření stejnou nutností jako prdění. Měli bychom všechny prdiče také dehonestovat a alespoň je donutit k polykání nějakých deodorantů? Určitě je jich víc než kuřáků. Ale hlavně –… Číst vice »

bbb
bbb
31. 10. 2015 15:01

LF napsal
je diskuse zanesena nesmyslnými odkazy, které ani nemají vztah k tématu článku

Nesmyslné odkazy – bývají hlavně ty, co nic nenapíšou o tom, co v odkazu (youtube) bude.

Sio
Sio
31. 10. 2015 15:13

Kamil Mudra napsal Jen tak mimochodem, Sio, prdět také znamená smrdět. A pro kuřáka je kouření stejnou nutností jako prdění. Měli bychom všechny prdiče také dehonestovat a alespoň je donutit k polykání nějakých deodorantů? Určitě je jich víc než kuřáků. Ale hlavně – každý kuřák ti řekne že si svou dávku vykouří (a tedy i zaplatí) ať mu to kouření zkomplikuješ sebevíc. Prostě to „dožene“ jakmile má možnost. Většinou je výsledek snahy o komplikování kouření, ve spotřebě spíše opačný – kuřák má pak sklony „zakouřit se do zásoby“, kdežto když omezován není, tak si čas od času nějaké to cigáro… Číst vice »

Sio
Sio
31. 10. 2015 15:19

@Kamil: K tomu finančnímu hledisku. Jasně, že takový přístup bude mít své finanční efekty. A to ani tolik ne u těch, co už tu svou dvacku denně dávají. Bude to u těch, co ještě kouřit nezačali. Když ty děti uvidí, že kuřáci jsou v opovržení a s cigárem se musí kdesi schovávat jako prašiví psi, moc je to nebude lákat přidat se k nim. Když s tím chcete začít, má to smysl v partě, nejlépe někde v hospodě nebo veřejně venku si zapálíte před kamarádama. A to právě bude hodně těžké. Takže s vymíráním „ztracenců“ počet kuřáků postupně klesne.

Sio
Sio
31. 10. 2015 15:22

@Kamil: Nejsem kuřák a nejsem jejich fanatický odpůrce, mám spoustu kamarádů kuřáků. Ale jde o to, aby nešířili „nákazu“. A to prozatím dělají, byť neúmyslně.

Kamil Mudra
Kamil Mudra
31. 10. 2015 15:27

Sio napsal
Co bude se zdravím kuřáků, neřeším, to je jiný problém a řešit by měli hlavně oni.

No vždyť to já také ne. Ale s tou kabinkou bys u leckterých nekuřáků neuspěl. V malé kabince by kuřák snadno načichl a jim by vadilo už to co by cítili z jeho oblečení.
Ta poznámka o smrdění byla jen tak naokraj.
V mém komentáři šlo hlavně o tu finanční stránku.

Kamil Mudra
Kamil Mudra
31. 10. 2015 15:32

Sio napsal
Když ty děti uvidí, že kuřáci jsou v opovržení a s cigárem se musí kdesi schovávat jako prašiví psi, moc je to nebude lákat přidat se k nim.

Nebo to může mít i opačný efekt: kouření se stane jakýmsi „symbolem vzdoru“ a projevem odvahy postavit se proti rigidní společnosti. U takových věcí nikdy nevíš na jakou stranu se překlopí.