Neskromné přání

Když se teď pomalu vracíme z pandemického režimu fungování společnosti do normálního, moc bych si přál, aby ten návrat nebyl úplný, aby alespoň něco z toho, na co dřív nebylo ani pomyšlení, ale co se v krizi najednou nedalo ignorovat, zůstalo: Povědomí o tom, jaká práce je důležitá a jaká méně, které profese nás drží nad vodou a bez kterých se můžeme obejít.

Ano, mluvím o úctě, kterou všichni začali prokazovat zejména zdravotníkům, ale i dalším pečujícím profesím, jako jsou ošetřovatelé, sociální pracovníci, vychovatelé a v neposlední řadě učitelé. (Omlouvám se všem popelářům, uklízečkám, prodavačům a dalším, na které jsem zapomněl, nebo si ani sám neuvědomuji, jak jsem sám i na jejich práci závislý.) Abychom na ně nezapomněli, sotva se trochu oklepeme, abychom je dokázali ocenit i finančně a už nevraceli na piedestal bankéře, sportovce, umělce, právníky či podnikatele jenom proto, že budou zase vydělávat víc. Abychom přestali hodnotit společenskou prospěšnost práce podle její ceny, abychom přestali přeplácet ty, bez kterých se můžeme obejít, a dokázali zaplatit ty, bez kterých jako společnost fungovat nemůžeme. Aby všechny ty reklamy, kterými teď velké korporace zaplavili televizi a v nichž pateticky oslavují ty, kteří to všechno odedřeli, nezůstaly jen modlením se bezvěrce na smrtelné posteli, ale aby jejich duch pokračoval a odrazil se v tom, jak rozdělujeme bohatství.

Vím, že chci hodně. Co hodně, všechno. Vím, že by to znamenalo totální změnu hodnot a priorit celé společnosti. A přesto to chci. Chci to tím víc, že jsem teď viděl, že to jde.

P.S. Kdybych mohl mít ještě jedno přání, tak bych si přál, abychom neoznačovali něco za normální jenom proto, že je to nejběžnější, a abychom si přestali plést normální a zdravý. To, co je normální, ještě nemusí být ani zdravé, ani správné.

Převzato z blogu Tribun

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petrpavel
Petrpavel
11. 5. 2020 18:47

Hledání souvislostí a skládání si dohromady indicií – to je můj způsob hodnocení českých a mezinárodněpolitických dějů. Ne sbírání a skládání argumentů a faktů, tedy těch které jsou veřejně známy. O těch vím že jsou falšovány oběma stranami, je zbytečné se jimi zaobírat, je to ztráta času a iluzí. Teď vyšel na novinkách,cz článek https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/armadni-olympionik-na-hrach-ve-wu-chanu-jsme-v-rijnu-onemocneli-vsichni-40323628?seq_no=4&source=hp&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null Tvrdil jsem od počátku na první dobrou že ho tam zanesli Američani při loňských armádních hrách lini kterých se zúčastnili v hojném počtu, myslím v říjnu. Po vzetí na vědomí info z článku je zřejmé že to nebyla žádná fantasmagorie. „Onemocněli jsme všichni…“ říká armádní… Číst vice »

Gatta
Gatta
11. 5. 2020 21:20

Slovo „normální“ tak asi nejlépe prirovnat ke slovu „většinové“. A těch většinových hnutí a myßlenek jsme i my zažily až nezdrávo. Koronavir vyřeší spoustu (možná nejen) ekonomických problémů našeho nejlepšího světa ze všech možných. Političtí kecalové a odborní okecávači všech zemí se dělají božsky důležití v přesných detailech uvolňování opatření, jak se bude reagovat na druhou (třetí, pátou, desátou …) vlnu covidu …a přitom se nového neví prakticky nic, přesvědčivě účinný lék není a vakcína je zatím jen 20x těsně před objevením. Ale pracovat se musí – asi aby ty fronty před IKEA nestály zbytečně. Celé je to stále čím… Číst vice »

Gatta
Gatta
Reply to  Gatta
12. 5. 2020 5:26

PS
Normální – většinové.
Ale i jen místně, či skupinově většinové jednání je místně či skupinově považováno za „normální“.
A nemusí jít ani o lidžrouty nebo kriminální gang, ale třeba i o vegany, finančníky, nebo o všelijaké vyvolené elity.
Nakonec i v každé rodině může to “ normálně“ znamenat něco úplně jiného, Třebai i jen v tom, jak se vaří svíčkvá.

Patrik
Patrik
11. 5. 2020 21:21

Článek je pěkný stejně, jako je pěkný idealismus a každá idealistická slohovka. Jen v tom mám jeden problém – co když všichni naletěli na něco víc, než bylo nutné? Chřipka je mrcha rok co rok a v takové situaci zdravotníkům patří úcta rok co rok bez jakýchkoliv výhrad, o tom žádná! Jen mi něco říká, jestli bylo nutné, aby letos zdravotníci byli za astronauty.

A připomínám například toto video o názoru odborníka-českého senátora na věc
https://outsidermedia.cz/prof-jan-zaloudik-o-nouzovem-stavu-a-koronaviru-ceska-televize-se-zblaznila/
plus řeč ředitele FN v Motole v čase od 7:10 zde
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/220411030510426-otazky-vaclava-moravce-2-cast

Tribun
Admin
Reply to  Patrik
12. 5. 2020 8:16

To je přece úplně irelevantní vzhledem k tomu, co píšu. To, co píšu, by mělo být každému jasné i bez epidemie, jen – nejspíš naivně – doufám, že si to teď uvědomí víc lidí. A zdravotníci „astronauti“ samozřejmě nutní nebyli, mohli jsme pojmout i jako důchodovou reformu a příležitost vyčistit „trh“. Ovšem vzhledem k tomu, že sami zdravotníci ochranné pomůcky vyžadovali a nikdo je k oblékání nenutil namířenou zbraní, soudím, že pokud jsme chtěli jiné řešení, než „na Darwina“, tak nutné byly.

Patrik
Patrik
Reply to  Botičky od Diora
12. 5. 2020 11:12

Cituji část: „9.května 2020 jsme prohráli“ . O to víc mě mrzí a dlouho mrzet bude, že nikde na českých stránkách se 9.května neobjevila alespoň jubilejní přehlídka k 70. výročí konce války. A byla možnost zopakovaně vložit český článek, který tehdy převzaly i ruské stránky, viz zde https://inosmi.ru/social/20160225/235527714.html a jehož původní zdroj je zde https://aeronet.cz/news/americti-zoldaci-nikdy-nepochopite-o-cem-je-rok-co-rok-kvetnova-10-hodina-v-rusku/ Tak odkazy vkládám alespoň dodatečně a kdo chce, ten ať se přidá odkazem na nějakou ruskou píseň (taková byla moje představa o 9. květnu v Česku)- ale ani tři dny po 9. květnu snad ještě není pozdě, byť mám respekt k tomu, že 9. května… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
12. 5. 2020 11:37

Po celý 8. květen až do večerních hodin 9. května tady byl pouze tento článek:
https://outsidermedia.cz/tema-pro-karantenu-sousedi-v-nasi-planetarni-soustave/
Doteď mi to hlava nebere a nebere ani to, že pak se objevilo jen téma vlasovců – což jistě není málo, ale bohužel, pro mě v tento den jen.drobeček, navíc už dlouho dookola opakovaný. Zklamání, zklamání veliké – ale co už, každý strůjcem svých stránek. Respektuji, ale nezapomenu!

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
12. 5. 2020 20:53

A musím ještě opakovaně zmínit Hoxe, oslavujícího Kisiljova
https://outsidermedia.cz/v-v-pjakin-otazky-a-odpovedi-ze-dne-4-5-2020/#comment-97286

V tom posledním videu (Botičky od Diora) je Pjakinovi až k pláči a jako jeden z důvodů uvádí právě Kisiljova – toho Hoxem vychvalovaného! Česko se opět jednou předvedlo a sorry jako, ale web OM zůstal jen v tichém pozadí, tzn. bez názoru, resp. bez postoje – resp. s postojem, že sousedi v naší planetární soustavě jsou důležitější, než Rusko.

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
12. 5. 2020 21:35

Čas od cca 11.minuty
https://www.youtube.com/watch?v=i7b5KaGEgik&t=191s
souvislost Kisiljova a odstranění památníku KOněva a postavení památníku vlasovcům v Praze

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
13. 5. 2020 8:17

Po opětovném poslechu posledního Pjakina (velmi smutného) a po jeho řeči hned v úvodu o tom, kdo je Kisiljev, mi nedá nepřipomenout můj komentář z 5. května – a především odkazy v něm https://outsidermedia.cz/v-v-pjakin-otazky-a-odpovedi-ze-dne-27-4-2020/#comment-97178 Ono to totiž je ještě horší, než se mi to jevilo, když Hox z levanetu Kisiljeva doporučoval s tím, že jeho názory schvaloval. Nemluvě o tom, že předtím levanet Pjakina odepsal. A to nehovořím o levanetské akceptaci marxistického komunistického plánu „SSSR 2:0“ jakožto dobrého plánu http://www.vodaksb.eu/diskuse/comment-page-121/#comment-314262 Jistě, každý ať věří, čemu uzná za vhodné, ale už Hitlerovi šlo o Rusko pouze k Uralu, zbytek měli v… Číst vice »

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
13. 5. 2020 8:53

Proč se učit turecky:
http://www.bu.edu/wll/home/why-study-turkish/

Doplnění: téměř celá oblast Ruska za Uralem je tzv. turkistická, tedy nově má spadnout pod vliv Kazachstánu, resp.pod vliv projektu „Astana“ nově pod vliv „Nur-Sultanu“ (jak výstižné!)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Nur-Sultan

Turkické/islámské země za Uralem, hovořící turkickým jazykem
comment image

Tak i o tom je plán „SSSR 2:0“ a do toho zapadá i to, že Kazachstán ruší azbuku
https://plus.rozhlas.cz/kazachstan-konci-s-azbukou-a-vraci-se-k-latince-jde-o-odklon-od-ruska-mysli-si-6518307

Patrik
Patrik
Reply to  Patrik
13. 5. 2020 9:38

Palestinský aktivista pod bystou K. Marxe v německém Chemnitzu: „Protiútok, koordinovaný společně, je absolutně nevyhnutelný“. “Když nás nechce bránit stát, pak se musíme bránit sami. Musíme se zorganizovat a vydat se po desetitisících do Chemnitzu, aby jsme tam ukázali, že my jsme Německo a že do něj patříme. Nesmíme pouze přihlížet, jak naši muslimští spoluobčané stejně jako naši migranti a sourozenci jsou pronásledováni v ulicích Chemnitzu.” Dále apeloval na všechny muslimy, ať nedovolí, aby ulice ovládli nacisté a ať své bratry a sestry ochraňují v Chemnitzu, Drážďanech i v celém Sasku.V závěru pak muslimy vyzývá: „Organizujte se konečně Vy TURCI… Číst vice »

PPK
PPK
11. 5. 2020 22:07

Putin a Trump vs. Nový světový řád: Finální bitva
https://tadesco.org/putin-a-trump-vs-novy-svetovy-rad-finalni-bitva/

dixi
Reply to  PPK
13. 5. 2020 19:09

Děkuji, opravdu zajímavý a myslím i povzbudivý clanek.