Nešťastně zvolená doba

Na oficiálních stránkách ruské Státní dumy (GD) ve čtvrtek zveřejnili informaci o výši platů poslanců a jejich budoucích penzích

Pro Vaši lepší orientaci uvádím, že průměrný výdělek v Ruské federaci (RF) za 1.kvartál letošního roku činil zhruba 35 tisíc rublů. Je to ale něco jako průměrná teplota v nemocnici, protože:

 • V Moskvě je to cca 68.000,-;
 • v centrálním federálním okruhu cca 44.000,-;
 • v Petrohradu 50.000,-;
 • ale Brjaňská a Tambovská oblast kolem 22.000,- rublů.

(Zde)

Podobně u penzí je to:

 • RF 14.000,-;
 • Moskva 14.000,-;
 • Petrohrad 14.000,-;
 • Brjaňská a Tambovská oblast 10.000,-.

(Kurs rublu ke koruně: 100 RUB ≅ 35,00 CZK – pozn.překl.)

Tisková služba ruské Dumy oznámila, že její členové mohou počítat s následující výší penzí:

 • Měsíční příjem po zdanění poslance GD je 338.000 rublů.
 • Základ pro výpočet penze je 84.774 rublů.

Takže:

 • Poslanci v parlamentu 5-10 let – 46.626,- (55% vyměř. základu)
 • Poslanci v parlmentu nad 10 let – 63.581,- (75% vyměř. základu)

Přestože loni byla pravidla mnohem volnější a nároky vyšší (1-3 roky v parlamentě => 55 % základu); více než 3 roky => 75% základu).

Přesto zveřejnění aktuální výše poslaneckých penzí v dnešní mimořádně napjaté atmosféře kolem návrhu na zvýšení hranice odchodu do důchodu u mužů o 5 let a u žen o 8 let nesporně vyvolá další nevoli ruských občanů. Mimo to se totiž projednává zvýšení DPH o 2 % a faktické už je zdražení benzinu díky tzv. daňovému manévru vlády RF.

Nevoli vyvolalo také docela cynické tvrzení předsedy výboru pro sociální politiku GDRF Rjazanceva, že poslanecké penze nejsou v rámci RF nejvyšší, a jeho konstatování, že: „Tady není porušován žádný zákon. Až bude jiná legislativa – budou jiné penze…“

V internetové diskusi k tématu padala na dresu poslanců velmi nelichotivá slova. Jeden z účastníků napsal: „Posedíš si v křesle pět let, pomačkáš knoflíky – a tady máš penzi 46 tisíc měsíčně – dobrá brigáda, ne?!“

Inu, bude na Matičce Rusi nejspíš horký léto i podzim…

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Honza999
Honza999
10. 7. 2018 5:05

A tím se Rusko nějak liší od zbytku světa?

Punta
Punta
10. 7. 2018 13:27

No je vidět, že se život obyčejných lidí a „obyčejných“ zákonodárců v Rusku příliš neliší od našich místních poměrů. Včetně jisté formy obžerství u elity národa a trochy závistivé demagogie účastníků internetových diskusí. Přesto nebo právě proto si myslím, že Česká republika je stále V průměru jedno z nejpříjemnějších míst pro život, i když lépe už asi bohužel bylo.

Bety
Bety
10. 7. 2018 17:23

Re Punta – Elita národa bych neřekla, leda tak v uvozovkách. A také závistivá demagogie účastníků internetových diskuzí nesedí. „Elita“ si pro sebe zařídila mimořádně dobré příjmy, přičemž pracovní nasazení je ve srovnání s většinou národa minimální a odpovědnost prakticky nulová. Netvrdím, že se mezi nimi nenajdou takoví, kteří se k těm příjmům dopracovali vlastními znalostmi, úsilím, případně talentem. Ale je jich jako šafránu. A tak je od účastníků int.diskuzí rozhořčení nad tou disproporcí zcela oprávněné a podstrkovat jim jako motiv závist není na místě. Pravda je, že „elity“ jsou na celém světě stejné. Ale zlaté padáky si vždy zařídí… Číst vice »

Tom1622
Tom1622
10. 7. 2018 17:23

Chápu to správně , že mají nárok po jednom volebním období na penzi ? Opravdu ???

Punta
Punta
11. 7. 2018 7:13

Re-Bety. Úvozovky jsem nedal schválně. Oni jsou opravdu naše elita, my jsme si je vybrali ve volbách. Pokud by nedostali náš hlas, nebyli by tam. Kdybych úvozovky dal, musel bych (si) přiznat, že jsme (jsem) maličko pitomí. Vy jste Bety nebyla u volební urny? Nebo jste volila ty talentované? Kteří to jsou, rád bych si nechal poradit. Zlaté padáky jsou, z principu věci, vymyšleny jen pro některé. V podstatně větším množství by nefungovaly. „Elitu“ máme jak v parlamentu, tak v internetových diskusích, v montérkách i bílých pláštích a v průměru jsme zřejmě „elita“ všichni. Pokud máme příležitost. A co se… Číst vice »

g.hrosik
g.hrosik
11. 7. 2018 18:10

Tom1622 napsal

Chápu to správně , že mají nárok po jednom volebním období na penzi ? Opravdu ???

Nikoli – jedná se o doplatek k sociální nebo invalidní penzi při odchodu do důchodu. Takže, pokud ten člověk byl poslancem některé z komor parlamentu, nejméně 5 let, náleží mu doplatek k vyměřené penzi do výše 55% poslaneckého platu (včetně valorizací). Pokud je poslancem více než 5 let, je to doplatek 75% výše poslaneckého platu.

Bety
Bety
12. 7. 2018 8:43

„oni jsou opravdu naše elita, my jsme si je vybrali ve volbách“ OPRAVDU? Opravdu jsme si je vybrali? V 89., kdy třetina nevěděla která bije, víc jak polovinu ovládalo vzrůšo nad tím, že se něco zajímavého děje a většina zbytku nevěděla co si počít, se do té elity USTANOVILI SAMI . A pak už to šlo samospádem – já na bráchu, brácha na mě – samozřejmě s podporou všech, kteří jen čekali na příležitost něco většího, nebo aspoň malého na tom trhnout. Jak poznám ty talentované? Talentované k čemu? Bezohledně si nahrabat na úkor většiny? Já je nevolila a nikdy… Číst vice »

Punta
Punta
13. 7. 2018 6:46

Bety napsal „oni jsou opravdu naše elita, my jsme si je vybrali ve volbách“ OPRAVDU? Opravdu jsme si je vybrali? V 89., kdy třetina nevěděla která bije, víc jak polovinu ovládalo vzrůšo nad tím, že se něco zajímavého děje avětšina zbytku nevěděla co si počít, se do té elity USTANOVILI SAMI . A pak už to šlo samospádem – já na bráchu, brácha na mě – samozřejmě s podporou všech, kteří jen čekali na příležitost něco většího, nebo aspoňmalého na tom trhnout. Jak poznám ty talentované? Talentované k čemu? Bezohledně si nahrabat na úkor většiny? Já je nevolila a nikdy… Číst vice »

Bety
Bety
13. 7. 2018 14:24

Lepší ostrůvek, než oceán bez lodi i záchranného kruhu.
K penzijní reformě jsem se už vyjádřila. Putin je zřetelně proti, ovšem lidé musí dát najevo totéž – na všech úrovních musí těm ksindlům dát zřetelně znát,
že by mohli přijít o svá vystlaná hnízdečka.

Irena
14. 7. 2018 7:32

Ideologická diverze a SBU se nemá jak bránit (ze zákona), protože tohoto sovětského rozvědčíka bojujícího proti ukrajinským nacionalistům respektive banderovcům neuvedla do „dekomunizačních“ seznamů.
111 let / BOJ POKRAČUJE!
http://voicesevas.ru/news/39478-ukrainskie-nacionalisty-perezhili-nochnoy-koshmar-sudoplatov-v-gorode.html