Nezaměstnanost v prosinci klesla na 3,6 procenta

Stále je nejnižší v EU

Nezaměstnanost v prosinci klesla na 3,6 procenta. Meziročně se tak snížila o 0,9 procentního bodu. Nezaměstnanost u mužů dosahuje 3,1 procenta, u žen 4,2 procenta. Vyplynulo to z dat, která v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle evropského statistického úřadu Eurostat má Česko i nadále nejnižší nezaměstnanost v EU.

Zaměstnanost se v prosinci loňského roku zvýšila na 72,9 procenta, což znamená meziroční nárůst o 2,1 procentního bodu. „Nejrychleji se zvyšuje u osob 50–64letých, u nichž se prodlužuje kariéra a odsouvá odchod do důchodu,“ říká Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ. Mezi osobami ve věkové kategorii 15 až 29 let, do níž spadají studenti, činí zaměstnanost 48,1 procenta.

Své údaje zveřejnil i Eurostat. Zatímco statistika ČSÚ se týká věkové kategorii 15 až 64 let, u Eurostatu jde o kategorii 15 až 74 let. Průměrná nezaměstnanost v EU minulý měsíc dosahovala 8,2 procenta. V zemích platících společnou evropskou měnou je v průměru 9,6 procenta nezaměstnaných.

Ve věkové kategorii 15 až 74 let dosahuje nezaměstnanost v Česku 3,5 procenta. Druhou nejnižší nezaměstnanost v EU po Česku má Německo s 3,9 procenta. Rekordmany v nezaměstnanosti zůstávají i nadále Řekové s 23 procenty a Španělé s 18,4 procenta.

Statistické šetření umožňuje podchytit i velkou skupinu lidí bez práce, kteří si práci nehledají, neboť často nevěří, že by ji mohli nalézt. Takových „ekonomicky neaktivních“ osob bylo v Česku ve třetím čtvrtletí tohoto roku 129,7 tisíce, což je o 7,4 tisíce méně než ve stejném období loňského roku.

Zdroj: Esondy

Komentujte

Chcete-li přidat komentář, přihlaste se viz Přihlášení.
  Odebírat  
Upozornit na