P. C. Roberts: Pentagon Trumpa sabotuje

Prezident Trump říká, že chce zlepšit vztahy s Ruskem a zastavit vojenské operace proti muslimským zemím. Ale Pentagon tyto jeho snahy podkopává.

Velitel amerických sil v Evropě generál Ben Hodges nasměroval tanky na hranice polsko-ruské a nechal z jejích děl vypálit salvy, o kterých prohlásil, že jsou vzkazem Rusům a nikoliv součástí výcviku.

Jak tedy může Trump znormalizovat vztahy s Ruskem, když velitel amerických sil v Evropě vyhrožuje Rusům nejen slovy, ale i činy? A když Pentagon poslal „umírněným rebelům“ v Sýrii obrněná vozidla? Pentagon ve své neschopnosti zabránit vítězství Ruska a Sýrie ve válce proti Islamskému státu se tak snaží alespoň narušit probíhající mírová jednání, jež se v současné době mezi bojujícímu stranami v Sýrii vedou.

Vojensko-bezpečnostní komplex využívá své loutky ve Sněmovně reprezentatntů a v Senátu k tomu, aby vyvolal konflikt s Íránem a dál pokračoval ve vyhrožování Číně.

Takže Trump, jak se ukazuje, neovládá onu nejdůležitější část své agendy, kterou je ustavit mír s termonukleárními mocnostmi a skončit s vměšováním se do záležitostí jiných zemí.

Trump nemůže uzavírat mír s Ruskem a současně bojovat s Íránem a Čínou. Rusko totiž není za dohodu se Západem ochotno prodat Čínu a Írán. Írán je nárazníkem proti džihádismu připravenému rozlít se ze svých současných oblastí i do muslimských končin v Ruské federaci. A Čína je nejdůležitějším vojenským a ekonomickým spojencem Ruska i pro období „po Trumpovi“, kdy zde neokonzervativci se svou agendou neomezené vlády nad světem a spojeni s vojensko-bezpečnostním komplexem budou znovu a v plné síle.

A navíc: Čína roste, zatímco korupční a odlidštěný Západ upadá. Uzavírat dohody se Západem nemá tedy smyslu i z toho důvodu, že země, které dohody s tímto partnerem uzavřou, se okamžitě vystavují jak finančnímu, tak politickému vydírání. Stávají se vazaly – všechny, bez výjimky.

Ruská touha být částí Západu je proto nesmyslná. Rusko by tedy svou bezpečnost mělo budovat na vztazích s Čínou a Asií, a počkat si, až Západ, žádostivý účastnit se též na tomto úspěšném projektu, přijde za Rusy a o dohodu je poprosí.

Proč totiž být prosebníkem, když je možno si počkat, až se role samy vymění?

Zdroj: Paul Craig Roberts

Překlad: Lubomír Man

0 0 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Béda
2. 2. 2017 8:17

To co zde píše p. Roberts má logiku. Souhlas. Situace v USA je zcela nepředvídatelná. Rusko i Čína musejí být velice obezřetné, protože každý další krok ve vztahu k USA je klouzáním po tenkém ledu. V žádném případě se nesmějí nechat rozdělit, natož postavit proti sobě. Již stará legenda praví, že pruty pokud jsou spolu nelze tak lehko rozlomit. Jak se rozdělí, lze je lámat jeden po druhém.

Gatta
Gatta
2. 2. 2017 9:28

Souhlas s Bedou – oberřetnost je potřeba, ale pan Roberts rád maluje čerty na zěď.

Loajalita armády a národní gardy novému prezidentovi je zásadní otázkou, ale popisované akce (i situaci na UK) beru jako „hlas ze záhrobí Hillary a spol.“.
Trumpovi bych dal trochu času … ať se ukáže.

hudryper
hudryper
2. 2. 2017 13:18

Gatta napsal Souhlas s Bedou – oberřetnost je potřeba, ale pan Roberts rád maluje čerty na zěď. Loajalita armády a národní gardy novému prezidentovi je zásadní otázkou, ale popisované akce (i situaci na UK) beru jako „hlas ze záhrobí Hillary a spol.“. Trumpovi bych dal trochu času … ať se ukáže. GattaCitovat Kdoví,proč Trump musel tak předčasně vyrukovat proti Číně a Iránu ? U Iránu to vidím jasně,tam jde o Trumpovu významnou podporu ze strany Izraele a nepříliš bohatých Židů,ale v případě Číny jde o obtížnou hospodářskou bitvu a do takových se neskáče bez rozmyslu rovnýma nohama. Ruská obezřetnost je… Číst vice »

mm
mm
2. 2. 2017 14:11

souhlasím, hudrypere. Potíž je, že Čína může prodávat do Ruska (to stěží půjde), na „bohatý“ Západ, do USA nebo do třetího světa. Prodeje v Ubangi Šari- dnes asi Středoafrická republika neoslní, zbývá USA. A zde se uvidí.

Gatta
Gatta
2. 2. 2017 14:45

Re hudryper – Čína je dnes jediný potenciální budoucí soupež o globální hegemonii, minimálně v polovině světa … a kdo říká, že to je bez rozmyslu … ?
Už Julius Caesar věděl, že když je konflikt v budoucnu nevyhnutelný, tak je lepší zahájit útok jako první, dokud není nepřítel připraven. Zde snad půjde jen o konfrontaci mírovou. Snad …

A rozdělit přátelskou politikou k Rusku BRICS pokusit se omezit vliv Číny a izolovat Irán … … … „America first!“

Béda
2. 2. 2017 15:38

Dnes jsem se doslechl, že pan prezident Trump naznačil, žeby mohl své argumenty vůči Mexiku podpořit vojenskou silou. To je hodně mezinárodně- politicky „neaktivistické“. Tož uvidíme, kam tu svoji loď nasměřuje.

Béda
2. 2. 2017 15:50

http://www.reformy.cz/zpravy/je-uz-s-trumpem-jasno/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=je-uz-s-trumpem-jasno U presidenta Obamy netrvalo dlouho, než jsme ztratili naději na změnu. Ale aspoň jeho inaugurace probíhala za podpory nezvyklého množství Američanů, vítajících možnost změny. Naděje byla vydatná. U trumpa jsme ale již ztráceli víru, pokud ne s ním, tak alespoň s jeho výběrem členů vlády, ještě před inaugurací. Trumpův výběr ministra zahraničí nejen že vypadá, že neokonzervativci prohlašují Rusko za hrozbu USA a celé Evropy, ale také jako že Hillary prohlašuje Jihočínské moře územím americké působnosti. Jeden by si myslel, že šéf společnosti Exxon Mobil nebude žádný bezmozek, ovšem už si nejsem tak zcela jist. Ve svém prohlášení Rex… Číst vice »

Béda
2. 2. 2017 15:57

https://cz.sputniknews.com/svet/201702024664947-trump-telefonat-australie-premier/

„… Austrálie provádí velmi tvrdou politiku vůči běžencům: když ti, kdo hledají azyl, připlouvají k jejím břehům, úřady jim ho odmítají. Zpravidla jsou vypravováni zpátky anebo do ostrovního státu Nauru v Oceánii a ostrovu Manus v Papua Nové Guineji.

V listopadu Turnbull ohlásil uzavření jednorázové dohody s USA o přemístění uprchlíků ze speciálních center na ostrovech Manus a Nauru do USA. Podle premiéra Austrálie se tento obchod nebude opakovat. Dříve se uvádělo, že premiér si je jistý, že nová administrativa zachová stávající dohody o uprchlících.“

(Další Obamův klacek pod nohy Trumpovi.)

Rado Miko
2. 2. 2017 20:47

Protesty v Rumunsku jak informuje vaše ČT24.
http://www.youtube.com/watch?v=tfyBz61J8Gc

Béda
3. 2. 2017 5:36

Trumpova velvyslankyně v OSN odsuzuje ruské agresívní akce na východní Ukrajině
http://www.zvedavec.org/vezkratce/14000/

http://www.zvedavec.org/komentare/2017/02/7170-navrh-zakona-na-preventivni-utok-na-iran-ve-snemovne-reprezentantu-je-aktivni.htm

Aby to nakonec nebylo s Trumpem z deště pod okap.

Béda
3. 2. 2017 5:53

http://www.hlavnespravy.sk/ukrajinsky-prezident-petro-porosenko-vyhlasil-ze-chce-viac-ako-ktokolvek-iny-aby-sankcie-voci-rusku-boli-zrusene/893306 „…Šokovaní Nemci mu pripomenuli, že každý deň žiada, aby USA a EÚ ešte pritvrdili a uvalili aj ďalšie sankcie na Rusko. Nevedeli pochopiť, kedy vlastne Porošenko hovoril úprimne. Ukrajinský prezident im však vysvetlil svoju pozíciu a nemeckí novinári pochopili, kde je sever… Petro Porošenko síce povedal, že chce, aby sankcie voči Rusku boli zrušené, ale hneď dodal, že preto by Moskva mala splniť rad podmienok…“ Ten ukrajinský vypasený šašek asi zapomněl jakým způsobem se dostal k moci a kdo na čí popud zahájil násilí na Donbasu. Ale veřejnost ví, že napřed byl Majdan s přímým vměšováním cizích politiků, násilí… Číst vice »

hudryper
hudryper
3. 2. 2017 7:26

Béda napsal
U trumpa jsme ale již ztráceli víru, pokud ne s ním, tak alespoň s jeho výběrem členů vlády, ještě před inaugurací.

Zase vedle,tedy mimo cíl,vážený Bédo. Jak „okomentujete toto ?“

http://www.hlavnespravy.sk/trump-varuje-izrael-pred-novou-vystavbou-na-palestinskom-uzemi/893299

Aleš
Aleš
3. 2. 2017 11:57

Porošenko je takový král Jelimán, jedna z vedlejších rolí amerického animáku z roku 2005. https://www.fdb.cz/film/madagaskar-madagascar/39685 Ale na rozdíl od krále Jelimána zatím neslouží jako krmivo fosám, ale nechává zkrmovat obyvatele země, jíž je nelegálně prezidentem, jako potravu granátům, bombám a střepinám… Všeho jenom do času. A tyranosaurus rex a další paňácové, můžou být kdykoliv vyměněni. Jejich blbost. Potřeba vyčistit svět od zrádců a bestií snažících se o jaderný holokaust bude probíhat výměnou „neúspěšných figur či týmů, týká se celého světa a nápomoci si mohou být zdánlivé protistrany navzájem. Vzhledem k tomu, že obýváme jednu planetu a podobné síly fungují globálně,… Číst vice »

Béda
3. 2. 2017 14:48

hudryper napsal Zase vedle,tedy mimo cíl,vážený Bédo. Jak „okomentujete toto ?“ http://www.hlavnespravy.sk/trump-varuje-izrael-pred-novou-vystavbou-na-palestinskom-uzemi/893299 To je citát z článku. (Se kterým se ovšem ztotožňuji v dikci toho článku.) Nechápu jakou má souvislost to, že Trumo varuje Izrael před novou výstavbou na palestinském území s výběrem členů vlády Trumpova kabinetu. Navíc „Vo svojom najnovšom vyjadrení však Biely dom hovorí, že hoci neverí, že existencia osád by bola prekážkou mieru, výstavba nových obydlí alebo rozširovanie existujúcich za ich súčasné hranice by nemusela pomôcť dosiahnutiu cieľa. Biely dom uviedol, že administratíva zatiaľ nezaujala oficiálne stanovisko k osídľovacím aktivitám Izraela a že prezident Trump túto otázku… Číst vice »

Béda
3. 2. 2017 15:18

http://www.hlavnespravy.sk/liberte-politique-trojity-uder-vladimira-putina/893437¨ Podľa Lugana jedným z dôvodov zásahu Ruska v Sýrii bolo pre Rusko získanie prístupu k Stredozemnému moru. Vladimírovi Putinovi sa podarilo svoj strategický cieľ splniť, pričom tento cieľ nedokázali naplniť ani ruskí cári a ani ZSSR. Celkovo je ruský plán na zmenu geopolitickej mapy Stredomoria zložený zo 7 jednoduchých krokov. 1. krok: Pripojenie Krymu k Rusku 2. krok: Záchrana Sýrie 3. krok: Reálna politika s Tureckom 4. krok: Odklon Egypta od Západu 5. krok: Podpora generála Haftara v Lýbii 6. krok: Alžír alebo Maroko 7. krok: Ruská podpora Maroka Maroko má vynikajúci prístup k Stredozemnému moru, rovnako ako územie… Číst vice »

Béda
3. 2. 2017 15:21

http://www.hlavnespravy.sk/vitalij-curkin-v-osn-usadil-usa-a-aj-velku-britaniu/893408 Britský vyslanec Matthew Rycroft sa totiž opätovne začal zaoberať otázkou Krymu a obvinil Rusko zo zodpovednosti za krízu na Ukrajine. Vitalij Čurkin upozornil, že problémy na Ukrajine nastali až potom, čo Západ a USA vyprovokovali Majdan a štátny prevrat na Ukrajine. Potom Vitalij Čurkin Mattheewovi Rycroftovi navrhol, aby šla Veľká Británia príkladom a ak chce kritizovať Rusko ohľadne Krymu, aby vrátila Falklandské ostrovy Argentíne, Gibraltar Španielsku, anektovanú oblasť Cypru a britské ostrovy v indickom Oceáne, ktoré Briti držia v rozpore s nariadením OSN, pretože si na ostrove Chagos spravili vojenskú základňu. Vitalij Čurkin upozornil, že až keď Británia splní… Číst vice »

Béda
3. 2. 2017 20:32

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/nebudu-laskavy-jako-obama-prohlasil-trump-a-uvalil-na-iran-sankce-12750

https://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/428426-trumpovi-vadi-zakon-regulujici-wall-street-necha-ho-prezkoumat.html
Prezident USA Donald Trump v pátek podepsal vládní nařízení o přezkoumání tzv. Doddova-Frankova zákona z roku 2010 o finančním dohledu. Je to první krok v Trumpově plánu omezit regulace finančních služeb. Podle agentury Reuters je vládní nařízení o zákonu pouze symbolickým oslabením zákona. Legislativu totiž může změnit pouze Kongres… (takže oligarchovi Trumpovi se žádá ještě víc spekulace a virtuální ekonomiky)

hudryper
hudryper
3. 2. 2017 21:01

Béda napsal
Nechápu jakou má souvislost to, že Trumo varuje Izrael před novou výstavbou na palestinském území s výběrem členů vlády Trumpova kabinetu.

Obávám se Bédo,že toho možná nechápete víc. Překvapuje mě,jak doslovně chápete a věříte tomu,
k čemu se dostáváte po nepochybně časově značně náročném surfovacím procesu a činíte závěry.
Ale je dobře,že přiznáte bez mlžení a vytáček,že něco nechápete. Musím se k Vám přidat,mně se
také stává,že něco nechápu. Poslední dobou i co se týče diskusí a monologů na tomto portále.

Béda
3. 2. 2017 22:20

Nuže pane Hudrypere. Z toho Vašeho odkazu neplyne vůbec nic. Jenom přátelský špílec směrem k Izraeli. Nic takového jako směrem k Íránu, Číně. Chápete?

Béda
3. 2. 2017 22:31

hudryper,

nevíte náhodou, proč vrchní velitel US Army nezavelí svým vojskům, aby nedráždili ruského medvěda, se kterým prý chce navázat standardní vztahy? Jak je možné, do Černého moře vplul americký torpédoborec s Tomahawky?http://www.novarepublika.cz/2017/02/drazdeni-medveda-nekonci-do-cerneho.html

Nezdá se Vám, že toho začíná být na necelé dva týdny ve funkci nového SS mírozvěsta nějak moc? (aby náhodou v počtu válek nepřekonal svého Nobelistického předchůdce – rekordmana)

Béda
3. 2. 2017 22:45

Nová stálá zástupkyně USA při OSN Nikky Haleyová prohlásila ve svém prvním projevu na zasedání Rady bezpečnosti, že protiruské sankce USA v souvislosti s Krymem platí i nadále, dokud se poloostrov nevrátí pod kontrolu Ukrajiny.
https://cz.sputniknews.com/svet/201702034673564-kreml-optimismus-potoj-usa-sankce/

Béda
3. 2. 2017 22:46

Tak co se v zahraniční politice USA vlastně v praxi změnilo a zlepšilo, kromě Trumpovy slovní vaty?