Noc vědců 2020: Na kafe s… Janem Kellerem

Revoluce 4.0 jako příslib nebo hrozba?

Samotný termín Revoluce 4.0 je mladý a pochází z manažerských kruhů automobilek a chemických společností. Slova se chytili politici i novináři, kteří ve spojitosti s problematikou opakují, že nás čekají velké změny, na které se musíme adaptovat. Co ale vlastně přinesou? Po technologické stránce je představa jasná, ale jaký bude dopad v rovině ekonomické, sociální a psychologické? To už je zahaleno tajemstvím. V premiérové streamu diskuze poukáže na palčivost tématu Jan Keller.

Námět: Rado Miko

3.9 8 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
15. 1. 2021 7:30

Sociální kapitál – pěkný eufemismus pro pokračování feudálního dědictví, knížepány nahradili papaláši a jejich děti se sítěmi svých konexí. To pak není divu, že socialismus nemohl plně využít poskytnutou šanci a iluzi demokracie jsme tu mohli hledat jen pár dní po převratu.V takovém systému není divu, že se vždy najdou Reprezentanti lůzy, kteří budou chtít taky užívat výhod systému. Nejpokrokovější zemí světa v tomto směru je trochu paradoxně „neoliberální“ Rusko, které se tento koncept snaží nabourat svými výtahy k moci a koncepcí sociální bezpečnosti. Svým způsobem, ale jinak s feudálními přežitky zápasí v Číně, kdy podnikatelé jsou správci na omezenou,… Číst vice »

prozaik
Reply to  Aleš
15. 1. 2021 10:38

Myslím, že nejde o eufemismus, který by jednoznačně souvisel s feudalismem, ale o snahu nějak nazvat atmosféru a výchozí podmínky v různých rodinách v závislosti na kulturnosti a inteligenci rodičů. ( Zčásti i na jejich vzdělání a majetku, ale to už opravdu jen zčásti, protože bohatých primitivů a vzdělaných hlupáků je dost. ) Dítě má sice mnohé vrozeno, ale dle podmínek a vzorů mezi kterými roste se dá leccos zkazit, udusit, deformovat. Nebo naopak rozvinout dobrý potenciál… Systém s tím má také co do činění a to je jedna ze slabin kapitalismu, že nedokáže podchytit technické, umělecké, vědecké talenty v… Číst vice »

Last edited 4 let před by prozaik
PPK
PPK
15. 1. 2021 19:23

Zdá se, že to téma si přímo říká o nějaký konkrétní příběh. Shodou okolností mi právě dnes přišel e-mail, v němž se všechno, co obnáší praxe života, zajímavě zrcadlí. Posuďte to, prosím, sami. Cituji: Důchodová reforma se právě odehrává, aneb Povzdech jednoho podnikatele U nás ve firmě všechno stojí na lidech nad padesát let. Na jednoho mladého moderního a dynamického jinocha v provozu připadá dvacet předdůchodců. V kancelářích je to samozřejmě přesně naopak. Tam se to mládím jen hemží. Teď jsou všichni pod čtyřicet na home office (to znamená, že nedělají nic) a nikdo je nepostrádá. Za to všichni nad… Číst vice »

Dolmen
Dolmen
Reply to  PPK
16. 1. 2021 10:34

Od svých kamarádů stále ještě zapojených ve výrobních procesech, byť těsně v předdůchodovém věku, slyším stejné stesky. Mladým se bude předávat stále méně, až nakonec už nebude co. Copak takhle neskončily mnohé, ve své době velmi vyspělé, civilizace? Ve starověkém Římě bylo známo mnohé, co se znovu objevovalo až v novověku. Takov je patrně zákonitý a neměnný koloběh blbosti.