Nová jaderná elektrárna pro těžbu kryptoměn?

Japonský portál Nikkei spojuje plány Kazachstánu na výstavbu nové jaderné elektrárny s potřebami kryptoměnového průmyslu

Kvůli nedostatku elektřiny způsobenému prudkým nárůstem těžby kryptoměn plánuje kazašská vláda výstavbu jaderné elektrárny.

Čínská politika zaměřená proti těžbě kryptoměn totiž nutí čínské těžební společnosti k přesídlení do Kazachstánu. Tato migrace přispěla k tomu, že se Kazachstán v roce 2021 stane druhým největším těžařem kryptoměn na světě s 18 % globální kapacity. Podíl Kazachstánu na celosvětové těžební kapacitě se od roku 2020 zečtyřnásobil.

Růst těžby kryptoměn vedl k výraznému zvýšení spotřeby energie.

„Vezmeme-li v úvahu historické údaje, naše spotřeba energie v posledních letech roste přibližně o 1- 2 % ročně. Ale za těchto 10 měsíců jsme zaznamenali abnormální růst, který činí asi 8 %,“ řekl Murat Utemisovič Žurebekov, první náměstek ministra energetiky Republiky Kazachstán. V říjnu společnost Kazachstán Electricity Grid Management Company omezila dodávky elektřiny do Almaty, Almatyské oblasti a Kyzylordy a oznámila, že spotřeba elektřiny roste příliš rychle.

V roce 2020 Kazachstán vytěžil 19 800 tun uranu, což představuje 41 % celosvětové produkce. Minulý pátek oznámil prezident Kazašské republiky Kassym-Žomart Tokajev plány na výstavbu první kazašské jaderné elektrárny. „V Kazachstánu již pociťujeme první známky nedostatku elektřiny. Samozřejmě neexistuje žádný celkový deficit. Zůstatek je přibližně nulový. Ale první náznaky tu jsou. Proto budeme muset při pohledu do budoucna učinit nepopulární rozhodnutí o výstavbě jaderné elektrárny.“

Zdroj: Čína – Nikolaj Vavilov

Překlad: st.hroch 21211127

5 4 hlasy
Hodnocení článku
Platby

Líbil se vám článek?
Přispějte, prosím, redakci OM na č. ú. 2900618307/2010, nebo přes následující QR kódy.

QR platba 50 Kč

QR platba 50 Kč

QR platba 100 Kč

QR platba 100 Kč

Odebírat
Upozornit na
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Bety
Bety
30. 11. 2021 11:39

To se ti těžaři prohnou, až jim přijde účet za elektřinu. Nebo jsem to pochopila špatně?

Gatta
Gatta
30. 11. 2021 19:10

Kryptoměny je takový fenomén dneška. Je to bublina – neni to bublina? Řekl bych, že zatím ještě není dostatečně nafouknutá a že ještě nepřišel její čas. Ještě do sebe nenasála dostatečné množství skutečných peněz, aby stálo za udělat „kouzlo“ a v pravý čas je nechat zmizet. Ten okamžik ovšem může nastat i jen pouhou panikou nezávisle na „plánovačích“. Jako měna může být použito teoreticky cokoliv – je na to i definice – co obě strany považují za směnnou hodnotu – podloženou nějakou skutečnou nebo smluvenou hodnotou. Což je problém nejen kryptoměn ale pomalu všech FIAT měn provozovaných na spekulačních „tržních“… Číst vice »